Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: arkadaşlar biraz haraketlenelim lütfen..okunma/cevap=50

Karar Dönemi

Lightbulb arkadaşlar biraz haraketlenelim lütfen..okunma/cevap=50

arkadaşlar forumlardaki konulara şöyle bir göz gezdirdim..forumu okuyanların o konuyu cevaplama

oranı yaklaşık 50 de 1..yani her konuyu 50 kişi okuyor, bunlardan sadece 1 tanesi foruma yazı

yazıyor..acaba bunun nedeni forumun bir psikoloji forumu olması ve insanların psikolojik rahatsızlıklarını

fizyolojik olanlar kadar rahatça açıklayamaması mı? oysa psikolojik hastalıkların da artık biyolojik bazı

dengesizliklerden kaynaklandığı ortaya çıkmış durumda..bence rahat olun, yani hastalığımızın devam

etmesi ve ona meşruiyet kazandırmak için psikolojimizin bir oyunu haline getirmemek kaydıyla, ben

psikolojik rahatsızlığı olan insanların çok daha normal olduğunu düşünüyorum..yani anormal bir dünyaya

ayak uyduramayan insanlarız biz..bu da bence gayet normal.. yani hayattaki bütün çarpıklıkları normal

karşılayan ve bukalemun gibi doğasını bu bozulmuş insanoğluna göre ayarlayıp hiçbir şey yokmuş gibi

mutlu mutlu gezen, anlamsız bakışlarıyla sürekli gülerek gezen insanlardan daha normaliz biz..utanması

gizlenmesi gereken biz değil, onlar..
    Konu HarryHaller tarafından (08-03-2010 Saat 12:31 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: hata

Cahillik Dönemi NAR_K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Canada

bence cevap yazilmamasinin nedeni, insanlarin psikolojik rahatsizliklarini dile getirememesi degil.. yani bu zamana kadar boyle bir sorun yasadigimizi dusunmuyorum.. hatta bazi yeni uyelerin actigi konulara cevap yazan uyelerimiz bazen kendi $ikayetlerinden de bahsediyor yardimci olmak icin.. ayrica bu forumda psikolojik rahatsizliklari olmayan uyeler de var..
    genel olarak da insanlarin o sendromu atlattiklarini dusunuyorum, hatta tam tersine alevlenmis bile olabilir.. en ufak semptomlarda bile 'acaba hastamiyim?' diye dusunenler o kadar cok varki..
    HAYAT SENİ AĞLATMAK İÇİN UĞRAŞACAKTIR , SEN İNADINA GÜLMEYİ BAŞARABİLİYORSAN , HAYAT SENDEN GİZLİ AĞLAYACAKTIR ...

Karar Dönemi aLoneaqLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    siyah, gök beyaz!

Madem normal olan bizleriz, bu normal psikolojik işlevleri rahatsızlık diye tanımlamaya sebep nedir ? Böyle bakınca paylaşacak problem bile kalmamış oluyor, belki bu yüzden yazmıyorumdur. Ben de isteklerim ve düşüncelerim bakımından yakın çevremde anormal karşılanıyorum. Alışılagelmiş sistem, onlara benim rahatsız olduğum fikrini empoze ediyor gün geçtikçe. Öyle bir düzen ki, aykırıysan da aykırı teşhisin olacak. Olaya bak?! O kadar inanıyorlar ki zamanla, biz de cemaate uyup "ulen hakkaten hastayım galiba" diyecek kadar şuur kaybı yaşıyoruz. Valla dertliyim dostum, bu konularda bana bir dokun bin işit yani.. Mikser kaçtı yine kafaya dur bakalım..
    ¿?

"ki hükmümü kendim veriyorum.. Yakın beni sesim sorulara dönmeden. Küllerimin altında kalacak mutluluk sandığınız ne varsa.."

Karar Dönemi MRWBKR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben bunu kabul edemiyoruM.
    Yani tamam psikolojik ya da fizyolojik rahatsızlıkları olan insanlar asla izole olmamalı. Ama normal olan biziz diğerleri ve bu dünya anormal demek de çok yanlış.
    Ille bir anormal olmak zorunda mı?
    Onlar ve bunlar diye ayrılmalı mı ille?
    Psikolojik rahatsızlığı olan insan bunu kabul etsin ki tedavi olsun.
    Bizi bu anormal dünya bu hale getirdi falan böyle laflar gereksiz teselli laflarıdır kanımca.
    Hastaysak tedavi oluruz olay bu.
    Ne dünya suçludur bunda anormal olduğu için, ne de anormal olan diğer insanlardır. Ortada bir anormal yoktur.
    Altı üstü bir rahatsızlıktır.
    Hayatımıza etkileri de başka türlü incelenebilir.
    YA SABIR

Ayrıca çarpıklıkları normal karşılayıp herşeye gülen insanlar bukalemun değildir.
    Kendine bu hayatta yaşayabilmek için bir yol açmış insanlardır.
    Ben bu hayata ayak uyduramayacak kadar normalim deyip farklı şekillerde yaşayarak hastalığın arkasına sığınmayın.
    YA SABIR

Karar Dönemi

arkadaşlar orda bir yoruma takılıp kalmışsınız..kimin normal ya da anormal olduğunu tartışarak bulamayız..benim orda söz ettiğim şeyler sadece benim düşüncelerim..çok ikna edici alternatif düşünceler görüp benimsemedikçe bunu değişmesi imkansız..aynı şekilde sizin bu bağlamdaki düşüncelerinizi de ben değiştiremem..çünkü hepimizin öznel değerlendirmeleri bunlar..
    benim orda asıl vurguladığım insanların çok az paylaşımda bulunması ya da bulunmaması..
    son olarak arkadaşım senin şu cümlene dair söylenecek birkaç şey var.. "Bizi bu anormal dünya bu hale getirdi falan böyle laflar gereksiz teselli laflarıdır kanımca" demişsin..
    Bir şeyin teselli olması için, o şeyin (düşünce, eylem her neyse) hali hazırdaki durumun meşruiyetini, dolayısıyla devamlılığını sağlaması gerekir.. ben bu teselli cümlelerinin teselli düşüncelerinin beynimizin hastalıklı kısmının bir ürünü olduğunu düşündüğümden orda şöyle bir ifade kullandım.. "...hastalığımızın devam
    etmesi ve ona meşruiyet kazandırmak için psikolojimizin bir oyunu haline getirmemek kaydıyla...."

..dolayısıyla burda kendini teselli yok..çünkü zaten bir ön kabul var benim yazdıklarımda..hasta olduğum ön kabulu ve mücadele etmemiz gerektiği ön kabulu..

Senin yazdıklarında bir önkabulden çok suçlama sezdim ben. Zira kabul eder bir taraf göremedim.
    YA SABIR

Saygı göstermediğimi nerden çıkarıyorsunuz?
    Bu da benim fikrim. Saygı gösterin o zaman.
    Benim yazdıklarımda herhangi bir saygısızlık var mı?
    YA SABIR

IDDQD
    Guest

Alıntı HarryHaller Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, forumlardaki konulara şöyle bir göz gezdirdim. Forumda konunların okunma ve yanıtlanma oranı yaklaşık 50'de 1. Yani her konuyu 50 kişi okuyor, bunlardan sadece 1 tanesi foruma yazı yazıyor. Acaba bunun nedeni, forumun bir psikoloji forumu olması ve insanların psikolojik rahatsızlıklarını fizyolojik olanlar kadar rahatça açıklayamaması mı? Oysa psikolojik hastalıkların da artık biyolojik bazı dengesizliklerden kaynaklandığı ortaya çıkmış durumda.

Bence rahat olun. Yani hastalığımızın devam etmesi ve ona meşruiyet kazandırmak için psikolojimizin bir oyunu haline getirmemek kaydıyla, ben psikolojik rahatsızlığı olan insanların çok daha normal olduğunu düşünüyorum. Yani normal olmayan bir dünyaya, ayak uyduramayan insanlarız biz. Bu da bence gayet normal. Hayattaki bütün çarpıklıkları normal karşılayan ve bukalemun gibi doğasını bu bozulmuş insanoğluna göre ayarlayıp, hiçbir şey yokmuş gibi mutlu mutlu gezen, anlamsız bakışlarıyla sürekli gülerek gezen insanlardan daha normaliz biz. Utanması gizlenmesi gereken biz değil, onlar.
    Ne demek istediğini anladım. Neye göre anormaliz? Normal bir insan nasıl olmalıdır? Bunu nasıl biliriz? Normal her zaman çok olandır arkadaşlar.

Örneğin, yolda donla dolaşan birisini görünce ya deli olduğu düşünülür ya ayıplanır. Çünkü kimse yolda donla dolaşmamıştır. Garip bir durumdur. Ama bir gün bu davranış bir moda olursa bu kez günlük giysilerle dolaşan insanların başına, benzer şeyin gelmesi muhtemeldir. Bu çok uç bir örnek oldu? Bundan elli sene öncesinin modasıyla dolaşan bir insanı gördüğünüzde ne düşünürsünüz?

Bu şekilde düşününce mantıklı geliyor. Fakat bir de şöyle düşünmek lazım. Bize hasta olduğumuzu hissettiren, sadece çoğunluğun 'normal' olarak adlandırılması değil aksine kendimiziz. Durumumuzdan rahatsızlık duyduğumuz için hasta olduğumuz kanısına varıyoruz. Psikolojik rahatsızlıklarda, en kötü hastalık, herkesin kendi hastalığıdır. Benim için de öyle. Bu yüzden bunun hastalık olduğunu düşündüren, daha doğrusu hissettiren şeyi, burada benim gibi olanlar dışında kimseye anlatamam. Daha gözle görülür bir örnek ile durumu açıklamaya çalışayım:
    Herkesin ciğerleri sökülürcesine öksürdüğü olmuştur. Burada hasta olduğumuzu düşündüren diğer insanların öksürmemesi kesinlikle değildir. Adı üstünde ciğerlerim sökülüyor kardeşim, daha ne diyeyim.

Kısaca varmaya çalıştığım nokta şu; eğer her şeye rağmen mutlu olmayı becerebilen, yüzünde anlayamadığımız bir kaygısız gülümsemeyle gezen bir insan bulduysanız, sakın kaçırmayın. Bu insanlar çok azdır ama kesinlikle anormal değil, aksine tastamam normaldirler. Öyle insanlardan elbette öğrenilecek çok şey var.

Ayrıca forumda yazılanların okunma/yanıtlanma oranının %2 olmasını pek garip bulmuyorum. Evvelce daha çok katılımın olduğunu özlemle dile getiren eski üyeler var. Forumun, "daha iyi hizmet" adına şekilden şekile girmesi ve zaman zaman erişilememesi bazı üyeleri soğutmuş. Diğer bütün forumlarda da benzer uygulamalar karşısında, üyelerin tavırları aynıdır. Bu durumun büyük oranda, hastalıkla ilgili olduğunu düşünmüyorum.

Öte yandan, forumda çoğu kimse kendi halinde, sorunları olan insanlar. Yani buraya insanlar eğlenmek, muhabbet etmekten ziyade, sorunlarını, duygularını, düşüncelerini paylaşmak, çözüm aramak veya bir şekilde bilgi alışverişi yapmaya geliyor. Zaten muhabbet etmek, arkadaş edinmek yahut eğlenmek için çok daha geniş imkânları olan bir çok site var. Genelde bu tür oyalanmalar için, insanlar o siteleri tercih ediyorlar.

Bir de televizyonlarda insanları esir alan yerli diziler var tabi. Forumda dizi bağımlısı olan insanların çok olduğuna eminim. Artık televizyonda izlenebilecek program da kalmadı şu diziler yüzünden. Para vererek, kendi isteğimizle eriştiğimiz bir hizmet olan interneti kısıtlayarak, irademizi esaret altına almaya çalışacaklarına, şu dizilere bir kota koysalar bari.
    Konu IDDQD tarafından (10-03-2010 Saat 08:27 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: Ön izlemede farkedemediğim imlâ hatalarını düzelttim

Karar Dönemi aLoneaqLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    siyah, gök beyaz!

Neticede çoğunluğun anormal karşıladığı kişi veya davranışlar, o kişi veya davranışın gerçekten anormal olduğunu göstermez. Verdiğin örnekten gidelim... Donla gezmenin moda olması için illa ki birileri bunun önderliğini yapmak zorundadır yani illa ki birileri anormal olacak. Donla gezenlerin sayısı yeterince fazlalaştığında, insanlar durup düşünür ve ardından normal kavramları şekil değiştirir yahut genişler. Benim anlatmak istediğim şuydu; farklı düşünmenin veya aykırı olmanın gerek psikolojik gerekse sosyal açıdan anormal diye adlandırılması geniş çaplı(toplumsal) önyargıdan başka birşey değildir. İnanıyorum ki, insanlar bu teşhis ve tanılara esir olmuş gibi lanse edilmese, herkes kendi aklına hükmetmeyi başarabilirdi. Belki de benim aklımla zorum, topluma adaptasyon çabalarımla birlikte patlak verdi. Gayet olağan şekilde mutlu mesut geçinirken toplumla, sunduklarım karşısında aldığım tepkiler beni böyle düşünmeye itmiş olamaz mı? Yarın bir psikiyatra görünsem ve bana şu şu semptomların var, sen böyle rahatsızsın derse yine savaşmak zorunda olan neden benim? Neden geri kalan hayatımı, aslında olmayan bir rahatsızlıkla savaşmaya adayayım? Birilerinin mantığına ters düşünüyoruz diye, niye bu şekilde düşünebilme yetimi felç edeyim?

Konuyu fazla genişlettim ama iyi oldu. Etkilenmenizi istemiyorum, fazla uzatmayayım derdim ama demiyorum. Yazdıklarımı okuduğunuzda sizin de "anormaliniz" olabilirim. Düşünüp yorumladığınızdaysa umarım normal karşılarsınız.

Görüşmek üzere..
    ¿?

"ki hükmümü kendim veriyorum.. Yakın beni sesim sorulara dönmeden. Küllerimin altında kalacak mutluluk sandığınız ne varsa.."

Sayfa 1/2 12 SonSon