9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Psikiyatrik ilaçlar işe yaramıyor mu?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Psikiyatrik ilaçlar işe yaramıyor mu?

Kullanımı hızla tırmanan antidepresanlar tıp dünyasını ikiye böldü

DEPRESYON tedavisinden migrene, uykusuzluğa kadar birçok rahatsızlık için de onlar reçete ediliyor: Antidepresanlar. Antidepresanlarla ilgili araştırmalar bol, rivayetler çeşitli. Antidepresanların kimyasal anlamda depresyonu
    iyileştirdiği inancına karşı çıkan raporlar, bu mucizevi (!) haplarla ilgili soru işaretlerini de artırıyor. Antidepresanları plasebolardan daha etkili olmamakla suçlayan ve gereksiz psikiyatrik ilaç kullanımını pazarlamanın bilim karşısında kazandığı bir zafer olarak yorumlayan çalışmalar, psikoterapötik yaklaşım savunucuları psikologlar ve ilaç yazma yetkisi olan psikiyatristleri de sık sık karşı karşıya getiriyor. Hızlı çözüm bekleyen sabırsız hastalar da bu döngüye eklenince ibre ilaçlardan yana dönüyor ve antidepresan kullanımında ciddi bir artış yaşanıyor. (Türkiye’de 2003 yılında 14 milyon 138 bin kutu olan antidepresan kullanımı 2007 yılında 26 milyon 246 bine yükseldi) Türkiye’nin dünya ilaç pazarında en fazla büyüme gösteren ilk beş ülke arasında olduğunu ve bu pazarın dörtte birini psikiyatrik ilaçların oluşturduğunu göz önünde bulundurarak antidepresan tartışmasını konunun uzmanlarıyla mercek altına aldık...

‘Antidepresan geçici rahatlatır bırakılınca sıkıntı iki kat artar’

Hastalarımız bilinçlendirilmeli ve antidepresan almadan da sadece psikoterapi teknikleriyle, sorunların aşılabileceği anlatılmalıdır. Avrupa ve ABD’de artık akıl hastalarının dışında antidepresan kullanılmıyor

Psikolog İLKİM ÖZ: ANTİDEPRESANLARIN özellikle şizofreni, paranoya vb. gibi akıl hastalıklarında kullanılması gerekiyor. Bu ilaçlarla ilgili sürekli araştırmalar yapılıyor, yan etkileri giderilmeye çalışılıyor.

Tedavi edici olmaları için bilimsel çalışmalar yoğunlaşıyor. Ancak şu bir gerçek ki, hiçbir antidepresan, kişinin düşünce ve davranış bozukluğunu değiştiremez. Sadece, kullanıldığı süre içinde, beyindeki sinir uçlarını uyuşturduğu için kişi kendisini sakin ve rahat hissetmektedir. İlaç kullanımı bittiği zaman, mevcut sıkıntılar iki katıyla ortaya çıkar. Bu sebepten dolayı, ilaç kullanımı mutlaka gerekiyorsa elbette kullanılmalı ama yanında kesinlikle psikoterapi süreci olmalı. İnsan somut görmek isteyen bir varlık olduğu için, özellikle hasta psikolojisinde, ilaç istenir. Ancak hastalarımız bilinçlendirilmeli ve antidepresan almadan da sadece psikoterapi teknikleriyle, sorunların aşılabileceği anlatılmalıdır.

Avrupa ve ABD’de artık akıl hastalarının dışında antidepresan kullanılmıyor. Sadece terapi teknikleriyle kişi sorunlarını aşıyor. Hiç ihtiyacı olmayan kişilere, hatta çocuklara ve ergenlere bile ilaç veriliyor. Buna karşıyım. Büyüme çağında olan bedenlere bu ilaçları yüklemenin fazlasıyla yan etkisi var. Antidepresan kullanımı fazlasıyla arttı. İnsanımız artık kendi iradesi ile sorununu çözmekten kaçınıyor. Bir nevi tembellik diyebiliriz buna. Düşünce tembelliği. Çünkü sorunları çözmek için, düşünmek, çaba harcamak ve sorumluluk almak gerekiyor. İnsanın kendisini uyuşturması ne gibi sonuçlar doğuracak, hep beraber göreceğiz.

‘Hasta hızlı tedavi istiyor diye ilaç yazılıyor’

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hast. Psikiyatri Klinik Şefi Doç. Dr. ARMAĞAN SAMANCI: ANTİDEPRESANLAR ortanın üstü derecede olan vakalarda etkindir ama hafif ve ortanın altındaki depresyonlarda ilaç dışındaki tedaviler de etkindir. Tedavi dendiğinde sadece ilaç akla gelmemeli, tedaviye terapiler, destek tedavileri de etki eder.

Türkiye’de genelde polikliniğin yoğun yapıldığı, antidepresanların çok kullanıldığı hastanelerde hastaya ayrılan süre oldukça kısıtlı. İlaç dışında bir destek terapisi görme olasılığı yüksek değil. Depresif şikâyetlerle başvuran hastalara da ilaç veriliyor. Böyle olunca bir anlamda gereğinden fazla ilaç kullanılabiliyor. Hastalara alternatif olarak tedavi önerisi sunacağınız durumlarda da antidepresan kullanılıyor. O zaman bu tarz tartışmalar ortaya çıkıyor. Çağımız, insanların beklentilerinin yüksek olduğu bir çağ. İnsanlar bir an önce tedavi olmak istiyorlar. Sadece ilaç ya da sadece terapi diye düşünmemek lazım. Her ikisinin de uygun kombinasyonlarla kullanıldığı daha az ilaçla daha etkin tedavi sistemi de olabilir. Antidepresanların etkin olup olmadığı konusunda bir soru işareti yok. Kullanamayacağı alanlarda kullanıldığı için kafalar karışıyor. Hafif depresyon bir terapiyle ya da plasebo ile atlatılabilir. Bizim teşhis için kullandığımız kriterler uluslararası. Polikinlikte zaman kısıtlı olduğu için ilaç çözüm gibi görünüyor. Sağlık sistemimizin artık ilaç dışı tedavilere de ağırlık vermesi gerekir.

‘Hekimler kolaya kaçıyor’

NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Yön. Kurulu Bşk. Prof. Dr. NEVZAT TARHAN: İLAÇLARIN kimyasal silah olduğu unutuluyor. Türkiye’de antidepresanları psikiyatristlerden çok iç hastalıkları, dahiliye uzmanları yazıyor. Depresyonların büyük çoğunluğu ilaçsız düzelebilir ama psikoterapiye vakit ayırmak zor olduğu için, hekimler kolaya kaçarak reçete yazıyor. İlaçların etkisi mutlaka var ama ilaçla yüzde 80 iyileşme oluyorsa bunun yarısı plasebo etkisinden kaynaklanıyor. Hasta hekime inanırsa, ilaca da inanıyor bu da iyileşme sürecini etkiliyor.

‘Bunlar, psikiyatriye savaş açan psikologların yersiz söylentileri!’

Toplumun yüzde 25’inin tedaviye muhtaç hasta olduğunu varsayarsak bu ilaç piyasasında yüzde 25’in psikiyatrik ilaç alması çok doğal

Yeditepe Üniversitesi Tıp. Fak. Psikiyatri A.B.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. ARİF VERİMLİ: ANTİDEPRESANLARIN etkinliği konusu bilimsel çalışmalarla ortaya konuldu. Bir ilacın ortaya çıkması için araştırma süresi en az 12 yıldır. Bütün çalışmalarda antidepresan etkinliği plaseboya karşı çalışılır. Plaseboya karşı etkili olduğu bilinmeyen bir ilaç piyasaya çıkmaz. Biz de kullanmayız.

Antidepresanların plasebodan daha etkili olmadığı öne sürülerek ve kullanımı eleştirilerek psikiyatriye karşı el altı bir propaganda yürütülüyor. Türkiye’de psikiyatri halk arasında giderek tanındı, insanlar bilinçlendi. Depresyon ve depresyona bağlı olayların teşhisi daha çok arttı. Oransal bir artış olmasa da sayısal bir artış kesinlikle var.

Toplumun yüzde 25’inin de tedaviye muhtaç hasta olduğunu varsayarsak bu ilaç piyasasında yüzde 25’in psikiyatrik ilaç alması çok doğal. Yanlış teşhis, az doz, uygun olmayan ilaç gibi uygulama varsa onu hariç tutuyorum. Her terapi her depresyonda etkili değildir. Antidepresanların etkili olmadığı eleştirileri psikologların psikiyatriye açtığı yersiz bir savaş.

devamı alttadır .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

‘Antidepresan hayat kurtarır’

Psikiyatrist Prof. Dr. MANSUR BEYAZYÜREK: ANTİDEPRESANLAR, tıbbın hemen her dalındaki hekimler tarafından hatta hekim olmayanlar tarafından bile öneriliyor. Depresyon tanısını hekim koyar, psikiyatr koyar, başkası koyamaz çünkü bilmez. “Bilmiyorum” demek ayıp bir şey değil ki. Ben şimdi jinekolojik tanı koyamam. Bunu bilmiyorum. Ama her ne hikmetse psikiyatri ile
    ilgili konuları herkes biliyor. Bana birçok hasta geliyor, kalp rahatsızlığı var. Doktoru bir de ona antidepresan bir ilaç tavsiye etmiş. Hal böyle olunca birçok insan bu ilaçları kullanır oldu. O zaman da insanlar ilaçları suçladı, “İşe yaramıyor” diye. Ben bu işi 32 yıldır yapıyorum. Antidepresanlar hayat kurtarıcı. Eğer bir hekim depresyon tanısını doğru koymuşsa, antidepresan ilaç
    doğru seçilmişse, uygun dozda ve sürede verilmişse depresyon kısa sürede tedavi edilir. Bu işin uzmanı olarak söylüyorum ki antidepresanlar doğru hekimler tarafından verilirse yüzde yüz yararlı ilaçlar. “Depresyondayım” diye bir şarkı var. Depresyonda olan bir insan şarkı söyler mi? Her sıkıntı depresyon değil ki. Depresyon tanısı ciddi bir tanıdır. Bunu eğitimli bir doktor koyar. İlaçlar suçlanacağına, doktorlar suçlanmalı.

'Plasebo söylentileri tedavileri aksatıyor'

Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Doğan YEŞİLBURSA: Psikiyatrik hastalıkların bir bölümü süregen niteliktedir ve bu nedenle de
    uzun süreli ilaç kullanımı söz konusu olabilmektedir. Bu ilaç pazarındaki
    oranları etkileyen bir faktör olabilir. Sorun gereklilik olmayan durumlarda
    kullanımdan kaynaklanmaktadır. Plasebo ve benzeri söylemler tedavi
    gereksinimi olan bir grup hastanın yanlış anlamalar nedeniyle tedavilerini
    aksatmalarına ve hastalıklarının kronikleşmesine yol açmaktadır.

Depresyon tedavisinin bir ayağını ilaç kullanımı, diğer ayağını psikoterapötik yaklaşım oluşturmaktadır. Bu durum hafif ve orta şiddete depresyonlar için geçerlidir. Depresyonun ağır ve psikotik özellikli olarak bilinen daha ağır formlarda olması durumunda antidepresan ilaç kullanılabilir. Bu noktada depresyonun ne olup ne olmadığının netleştirilmesi ve hekim önerisi dışında anti depresan ilaç kullanımının yanlışlığına dikkat edilmeli. Yerinde, zamanında, uygun endikasyon (tıbbi gereklilik) ve uygun dozlarda kullanım önem taşır.

Aslında antidepresan ilaçların reçeteli kullanımında ciddi bir artış söz
    konusu değildir. Son bir yılda genel ilaç tüketimi % 19 iken, bu durum
    antidepresan ilaçlarda %16 olmuştur. Ancak 2005'te SSK hastanelerinin Sağlık
    Bakanlığı'na devri ve sonrasında ilaçların SSK dışı eczanelerden sağlanması
    ve kayıtların tek merkezden, SGK'dan izlenmesi sonucu ortaya çıkan %35'lik
    artış daha önce öne çıkmayan SSK içi tüketimin dış tüketime eklenmesiyle
    varılan sonuç bir sıçrama olarak nitelenmiştir. Daha önce SSK'ya başvurmayan
    hak sahiplerinin yeni sistemde tedavi başvuruları da rakamların artışında
    bir etkendir. Ancak öte yandan yanlış ve kötü kullanıma ilişkin vurgu ihmal
    edilmemelidir. Daha önce belirttiğim gibi gerçekte bir depresyon söz konusu
    olmadığı halde eş, dost, komşu önerisiyle reçetesiz ilaç sağlanması sonucu
    kullanım söz konusudur. Buradaki önemli nokta hiçbir batı ülkesinde
    rastlayamayacağımız bir uygulamanın, reçetesiz ilaç kullanımının ülkemizde
    yaygın olmasıdır. Ayrıca eş dost önerisiyle kullanılan kimi antidepresan
    ilaçların kayıtsızlık yaratma şeklindeki yan etkileri bazen tercih
    edilebilen bir durum oluşturabilmektedir.

GÜLİN YILDIRIMKAYA
    Haber Türk

Benim ayakkabılarımı giy

Karar Dönemi ararat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Madem öyle bana niye hiç fayda etmiyor?
    Ben ülkemi aynı zamanda adaleti de severek sevebilmek isterim A.Camus

Cahillik Dönemi NAR_K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Canada

Alıntı ararat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Madem öyle bana niye hiç fayda etmiyor?
    herkese fayda edicek diye birsey yokki. belki de sizin ayni zamanda terapi gormeniz gerekiyordur.. veya yalnis bir antidepresan kullaniyor olabilirsiniz..
    HAYAT SENİ AĞLATMAK İÇİN UĞRAŞACAKTIR , SEN İNADINA GÜLMEYİ BAŞARABİLİYORSAN , HAYAT SENDEN GİZLİ AĞLAYACAKTIR ...

Cahillik Dönemi Minnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

evet çeşitli ilaçlar var değiştirilebilir fakat antidepresanlar mucize de değildir birkaç ay kullanıp bakmak gerek tabii yan etkilerinden dolayı sıkıntı yaşarsanız o ayrı. Terapi her zaman için gereklidir.

Bence psikolojik tedavilerde ilaç ve terapi birbirini tamamlayıcı unsurlar olarak ele alınmalıdır ,her ikisininde işlevi farklıdır .
    Eger birisini eksik yaparsanız netice almanız zor olur .

Size bir örnek vereyim ,akut iltihabı olan bir dış hastası dr 'a gitmek yerine ilk yaptıgı şey hemen bir agrı kesici almaktır ,ama ne yazıkki bu hareket hiçbir fayda saglamaz .
    Bu durumdada hastanın agrı kesiciye olan guveni sarsılır ,oysa burda çok buyuk bir yanlış yapılmaktadır .Çunku akut iltihapta yapılacak en dogru hareket antibiyotik (dr ' a danışarak )almak ve onu destekleyici olarakta agrı kesici kullanmaktır .
    Ancak bu durumda o anki agrıya çare bulunabilir yoksa ikisinden biri tek başına kullanıldıgında hiçbir işe yaramaz .
    Aynı şekilde antidepresan ve terapi bir arada olursa etki mekanizmasının daha etkili olacagı kanaatindeyim .

Benim ayakkabılarımı giy

Karar Dönemi aLoneaqLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    siyah, gök beyaz!

İlaçlar elbette işe yarar neticede birsürü test yapılıyor ve aşamalardan geçiyor. Yazıda plasebo etkisininden de bahsedilmiş, ilacın kendisinden çok bu etkinin ağır bastığı kanaatindeyim. Nasıl ki sorununu paylaşan kişiye benim çözum sunmamla bir danışman veya psikologun yol göstermesi arasında etki farkı varsa ilaçta da böyle.. Örnek vermek gerekirse; oluşmuş bir virüslü yapı düşünelim. Dr ilacı verdiğinde kişi inanırsa, virüs oluşumu yavaşlayacak ve zamanla duracaktır. İlaçta varolan yapıyı imha edecektir ama plasebo etkisi olmazsa ilacı alsa da virüslü yapı sürekli kendisini tazeleyecektir. Yani +1 -1 elde var 0 gibi bir durum oluşur fikrimce..
    ¿?

"ki hükmümü kendim veriyorum.. Yakın beni sesim sorulara dönmeden. Küllerimin altında kalacak mutluluk sandığınız ne varsa.."

Karar Dönemi

Evet kesinlikle işe yaramıyor. Bende 1 yıl kullandım ve 1 yıl sonunda daha kötü oldum. Kullanmasam daha iyi olurdum kesinlikle. Kimseye tavsiye etmiyorum. Plesebo etkisinden başka birşey değil. Hem kilo sorununu da beraberinde getiriyor. Ben 1yıl kullandım nefret ettim lanet ettim doktorlarada ilaçlarada...!

Hydra
    Guest

Alıntı 9 ŞUBAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence psikolojik tedavilerde ilaç ve terapi birbirini tamamlayıcı unsurlar olarak ele alınmalıdır ,her ikisininde işlevi farklıdır .
    Eger birisini eksik yaparsanız netice almanız zor olur .

Size bir örnek vereyim ,akut iltihabı olan bir dış hastası dr 'a gitmek yerine ilk yaptıgı şey hemen bir agrı kesici almaktır ,ama ne yazıkki bu hareket hiçbir fayda saglamaz .
    Bu durumdada hastanın agrı kesiciye olan guveni sarsılır ,oysa burda çok buyuk bir yanlış yapılmaktadır .Çunku akut iltihapta yapılacak en dogru hareket antibiyotik (dr ' a danışarak )almak ve onu destekleyici olarakta agrı kesici kullanmaktır .
    Ancak bu durumda o anki agrıya çare bulunabilir yoksa ikisinden biri tek başına kullanıldıgında hiçbir işe yaramaz .
    Aynı şekilde antidepresan ve terapi bir arada olursa etki mekanizmasının daha etkili olacagı kanaatindeyim .
    Kesinlikle katılıyorum.Özellikle antibiyotikler konusunda.Biz hastaya kafanıza göre ilaç kullanmayın dedikçe nedendir bilinmez ısrarla bu ilaç iyi geldi bunu kullanıyorum diyerek işin içinden çıkıyorlar.Oysa ki biz 3.nesil antibiyotik kullanıyoruz.Her önüne gelen antibiyotik kullanıyor.Bu durum ileride antibiyotiğe olan direncimizi daha da ilerletecek ve basit viral bakteriyal durumdalarda hastanın sağlığı tehlike altına girecek.Nedendir bunu bir türlü anlatamıyoruz.
    Hastalar ilaçlarla herşeyin çözüleceğini düşünüyolar.Oysa ki antidepresanlar mucize değiller.Otur ilacı iç yat iyileş böyle bir şey mümkün değil.Kişinin cinsel işlev bozuklukları oluyor altında organik nedenler var mı yok mu diye düşünmeden kafasına göre ilaç kullanıyor.Anlatıyoruz anlatıyoruz anlatıyoruz.Bunun önüne nasıl geçilir bilmiyorum ama en azından çevremizde ki insanlara anlatarak başlamanın daha doğru olduğunu düşünüyorum.
    Başıma gelen bir olay; Bir erkek hastada sertleşme sorunu vardı.Yardımcı olmaya çalıştım dedim ki bunun altında organik nedenler dediğimiz damar problemleri gibi fiziksel sorunlar olabilir.Bunun yanı sıra bunu takiben sekonder geleşen psikolojik nedenlerden dolayı da tetiklenebilir dedim.Ne yapması gerektiğini söyledim.Gitmiş psikologa tabi ki psikolojik nedenleri ile alakalı olarak ilaç yazılmış.Tekrar görüştüm adamla.Ne durumdasın deyince bana ben size inanmıyorum verilen ilaç beni düzeltmedi dedi.Tekrar gittin mi dedim Ne gitcem dedi.İlacı kullanıyorum işte dedi.Öle bi yargıya varmış ki adam ilaçların işe yaramayacağını düşünmüş.Yok böle birşey.Tıp disiplinlerinin bir arada çalışmasıyla dert çözülür.İLacı alıyım işime bakıyım diye bişey yok.Umarım bilgilendiren insanlar artar ve benim aziz vatanımın muhterem bireyleri doğru yola ulaşır.Saygılar