Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Takıntı. lütfen yardım.

Karar Dönemi

Standart Takıntı. lütfen yardım.

Bende 2 sene önce uzun süren bir anskiyete durumundan sonra kısa bi süre derealizasyon oldu ve bunun sonrasında bir etrafımdaki her şey kurgu takıntısı başladı, sanki tek gerçek benim.
    diğer herkes "dışardan" yönetiliyor veya yoklar vb. aynı "truman show" filmindeki gibi.
    böyle bir teori aksi ispatlanamayacağı için büyük bir takıntıya dönüştü ve "acaba"lardan çok yoruldum.
    hiçbir şeyin gerçek olmaması kurgu olması veya dışardan yönetiliyor olabilmesi birilerinin izleyip gülüyor olma ihtimali.

acaba anksiyete ve okb sorunum şizofreniye mi kayıyor? uzun zamandır çok iyiydim son 1 hafta ateşli hastalığım sonucunda obsesyonlar tekrar başladı ve acaba obsesyon değil mi diye de durmadan bişeyler dürtüklüyor tamamen inanmaktan korkuyorum ama inanmamayı da beceremiyorum durmadan aklıma geliyor ya doğruysa vb. şekillerde. şüphelenip duruyorum ve çok rahatsız oluyorum buraya bunu yazarken bile sizin gerçekliğinizden şüpheleniyorum. ayrıca bazen her şey tuhaf geliyor. bir de böyle beynim sisli gibi hep(sersemlik var), etrafımda şeffaf bir balon var dünyayla temasımı hissizleştiriyor zayıflatıyor bu.

Karar Dönemi

bence bır an önce bi doktora git seninki pek okb'ye benzemiyor gibi inşallah şizofren değilsindir

goffee
    Guest

ben bir doktor olmadıgımı ve anlamadıgım bir konu oldugunu belirterek birkaç şey söyleyecegim.
    bildigim kadarıyla halüsünasyonlar en cok ateşlenme durumlarında artar ve bu durumlarda insanlar gercek olmayan hayaller görmeye başlar.
    şizofreni rahatsızlıgı geciren insanların halüsünasyonlar görebildigini biliyorum.
    bu anlattıkların belkide paranoyada olabilr paranoyalar neyden kaynaklanır bilmiyorum.
    hangi hastalıgın habercisidir bunuda bilmiyorum.
    bencede bir doktora görünmelisin çünkü basit birşeye benzemiyor ben daha cok şizofreniye benzettim.
    dediğim gibi bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi değilim daha iyi bilen arkadaşlarımız varsa yanılıyorsam beni uyarın.

Cahillik Dönemi Minnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

psikiyatriste gitmenizde yarar var.

Karar Dönemi

sanırım yanlış anladınız.
    herhangibi halisünasyon söz konusu değil. bir şeyleri "sanmıyorum" veya öyle olduğunu idda etmiyorum. gerçekdışı sesler veya görüntülerde söz konusu değil. ama bunların hepsi "ya öyleyse" takıntılarından oluşuyor. hanginiz her şeyin bir kurgu olmadığını ispatlayabilir sonuçta herkes kendi vücudunda yaşıyor. ve hepsinin bir görüntü olmadığını ispatlayamazsınız?

cevaplar hiç rahatlatıcı olmadı ancak 2-3 senedir gittiğim psikiyatristlerin hiçbiri şizofreniyle uzaktan yakından alakalı olduğumu söylemediler, 5-6 aydır gitmiyorum, bir anda ortaya çıkabilir mi böyle bir şey.

ben hiç vakit kaybetmeden işini bilen bir psikiyatriste gitmelisin, bence bende takıntı yok aklıma gelen bu saçmalıktan ibarettir hiç bilimsel kanıtıda yoktur demelisin bendede takıntı vardı 2008 in kasım aylarının sonunda 1 ay yapmıcam bakam nolucak dedim o andan beri hayatım değişti takıntısız bir hayata başladım bence bu bir alışkanlık sen bunu alışkanlık ettin diye ister istemez sen düşünmesen bile beynin değişen dünyaya göre tepkisini ortaya koyuyor forumda bununla ilgili bir konu var bir eczacı arkadaşımızın konusu birde onu oku ama mutlaka bir psikiyatristende yardım almayı unutma çünkü bizden daha iyi bilen odu burada söylenen bir şey senin yanlış anlaman veya doğru sanıp yanlış bişi yapmanada sebeb olur buradan fikir edin sadece .. kolay gelsin
    Ben soru sormam, Hesap sorarım!!

ÜMİT KÖTÜLÜKLERİN EN KÖTÜSÜDÜR, ÇÜNKÜ İŞKENCEYİ UZATIR.

Karar Dönemi

ilk şizofreniyle ilgili cevaplar sinirimi bozdu aslında ama çokta bilgili arkadaşlara benzemiyorlardı, takıntıyı belli bir kalıp içine koymuş gibiydiler.

bilgili veya benzeri şeyler yaşamış, yaşayan arkadaşların cevaplarını bekliyorum, ayrıca eczacı arkadaşın konusunun linkini alabilirsem sevinirim, searche eczacı arkadaş yazınca pek bir faydası olacağını sanmıyorum teşekkürler.

Karar Dönemi sibel_87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

selam yaşadıklarıma dayanarak kendi fikrimi yazmak istiyorum yaşadığın anksiyete ve okb rahatsızlıkları sende depresonalizasyon oluşmasına neden olmuş kullanılan ilaçların yan etkiside olabiliyor bu durum ve çevrendeki şeylerin gerçek olmadığı takıntısına yol açmış yani tetiklemiş hepsi birbirini, şöle düşünebilirsin bu durum anksiyete ve okb nin yol açtığı geçici bi durum düşünmesem daha iyi yani biraz önemsemez boşvermişlik sanırım bu durumun ilacı bende cipralex kullanıyorum ve yan etkisinde depresonalizasyon var bazen yaşıyorum ama geçici olduğunu biliyorum umursamıyorum aklından geçen hiçbişeyi takıntı haline getirmemeye çalış boşver de geç yoksa küçücük bir kıvılcım alev alır ve söndüremezsin okb de beynin sınırı yok zaten herşeyi takıntı yapabilirsin ama bunu büyütmemek senin elinde ... yinede için rahat etmezse bir uzmana danışabilirsin
    Yaşayanlar için umut her zaman vardır. Umutsuzluk, ölüler içindir.

Karar Dönemi

Merhaba. Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum sana öncelikle. Allah şifa versin. Umarım söyleyeceklerimin sana az da olsa yardımı dokunur.
    Ben yaklaşık 4.5-5 senedir OKB hastasıyım. Tipik el yıkamayla başlayan hastalık akıl almaz boyutlara ulaştı bu süre çerçevesinde. Bazı yabancı kaynaklarda"Pure O" denilen bir hale döneştü sanıyorum. Artık iyice coşmuştu düşünceler falan. Ama bir sene önce psikoloğa gitmeye başladım ve şu anda çok büyük bir ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum.
    Sıkı dur müjdeli haber. Benim de senin gibi düşündüğüm zamanlar çokça oldu. Aynı Truman Show hikayesi. Ya gerçekten birileri beni izliyor idiyse? Ama bunu hiçkimsye söyleyemedim, insanlar benim ne olduğunu anladığımı farkedince ne yaparlar, ne düşünürler kestiremediğim için. Ama bu yavaş yavaş geçti. Yanlış anlama senin takıntının ya da düşüncelerinin benimkilerle aynı olduğunu söylemiyorum aksine muhakkak farklıdırlar büyük ölçüde. Ancak bu hayat bana bir kaç şey öğretti, insan aklının çoğu şeyi çözebileceğini; doğru yapılan bir işin aslında zamanında yapıldığını ve belki de en önemlisi herkesin ne olursa olsun kendi kafasına göre yaşadığı şu dünyada içbir şeyi kafaya gereğindan fazla takmamak gerektiğini...
    Bir de Truman show gibi bir filmin ya da programın baş kahramanı ol ne olacak ki? ASLA ama ASLA izin verme, düşüncelerinin gerçek hayatını engellemesine. Diyeceksin şimdi ama bu bir takıntııı?! Evet belki fiili olarak engellemeye çalıştığında bunu yapamazsın ama dedim ya her şeyin bir zamanı var. Bu da geçeceği zaman geçecek.ve yine ASLA ama ASLA yaşama geç kalma, zamanın gerisinde kalma.
    Ve tabi insan aklı her ne kadar çoğu şeyi çözebilecek yeterlikte olsa da kimi zaman çıkmazlarla karşılaşabilir. Bu yüzden eğer sen de bir çıkmazda olduğunu düşünüyorsan bir psikoloğa gitmeni tavsiye ederim.
    Sevgiler.

IDDQD
    Guest

Lightbulb

Allah allah, ben bu durum sadece bende var sanıyordum. Tabi ne özelliğim var ki, pekâlâ herkeste olabilir. Neyse benim tavsiyem, insanların sana karşı oynadığını düşünüyorsan sen de onlara karşı oyna. Bu bende bir süre işe yaramıştı ve sonra giderek azaldı. Hâlâ beklenmedik bir olay veya kötü bir şey başıma geldiğinde, yahut yanlız başımayken bu düşünceler aklıma gelir. Ama varsın izlesinler, diyorum artık. Bu düşüncelerim ta küçüklüğümden beri var, sende en azından iki yıldır varmış. Bunun üstesinden gelebilirsin. Ama insanlara sordukça (buradaki gibi), insanların zaten oynadıklarını düşündüğün için, seni bunun gerçek olmadığına ikna etmeye ve kandırmaya çalıştıklarını sanacaksın. Bence sorarak öğrenmek yerine kabullenerek ve düşünmeyerek bunun üstesinden gelebilirsin. Elbette düşüneceksin, hatta belki göreceksin ama "ben sizi biliyorum izleyin kardeşim" diyeceksin. Bir süre sonra azalıyor, özellikle sosyal çevre edinmek bu durumun üstesinden gelmek için çok işe yarar.

Bunlar dışında pek öyleyebileceğim bir şey yok. Çünkü hâlâ yanlız kaldığımda aynaların arkasını yoklayan, kapıların anahtar deliklerini tıkayan birisiyim. Sanırım bu düşünceler ömür boyu bende kalacak. Çünkü umut kırmak gibi olmasın ama, artık sosyal bir ortamda bile bazen insanların bu durumu örtbas etmek için bana iyi davrandıklarını düşünüyorum. Ne varki bunca yazıyı boşa yazdığımın da farkındayım. Çünkü hâlâ seni bunun olmadığına ikna ettiğimi düşünüyorsun. Hatta bunu söylerken bile seni ikna etmeye çalışıyormuşum gibi hissediyorsun. Öyle olsun, ben içimi döktüm sadece. Ama ben de senin bunun için bu konuyu açtığını düşünüyorum. Neyse iyice karmaşıklaştı iş. Demek istediğim: Biliyorum.

Sayfa 1/2 12 SonSon