4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Rüyaların Psikolojik İşlevleri Nelerdir?

Cahillik Dönemi NAR_K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Canada

Standart Rüyaların Psikolojik İşlevleri Nelerdir?

Psikolojik olarak işlevi nedir?

Rüya üzerinde çalışan psikologlara göre rüyalar bir problem çözme denemeleridir. Aslında biz rüyalarımızda psikolojik bir "mesai" içindeyiz. Rüyalarımızda pasif bir seyirci değiliz, aktif bir çalışma içindeyiz. Rüyamızda bizim için önemli olan yaşam konularını ve sorunları ele alıyoruz. O sorunlar üzerinde düşünüyor, değerlendirmeler yapıyor, çözümler üretmeye çalışıyoruz. Kararlar alıyor, farkında olsak da olmasak da bu kararları hayatımızda da uyguluyoruz. Rüyadaki şeyler çoğunlukla birer semboldür. Yani hayatımızdaki başka bir şeye işaret edebilir.

Semboller hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sembol konusu, rüyadaki nesneler, yerler, olaylar, kişiler dahil olmak üzere rüyadaki hemen hemen her şey için geçerlidir. Öncelikle rüyamızda gördüğümüz nesneleri, hayatımızda başka bir anlama gelen sembol olarak görmek gerekir. Bir örnek vermek gerekirse; hayatı şehirde geçmiş ve yılanlarla hiç teması olmamış birini düşünün. Bu kişi gece yılanla ilgili korkulu bir rüya görmüş olsun. Bu rüyadan, o kişinin son birkaç gün içinde yılanlarla karşılaştığı ve psikolojik olarak korku yaşadığı anlamını çıkarmamalıyız. O rüyadaki yılan bir semboldür. Kişinin o sıralarda korku yaşadığı bir kişiye, duruma veya olaya karşılık gelebilir. Yılan sembolünün ne olduğu, kişinin hayatında ne anlama geldiğini rüyayı görenle konuşmadan bilmek mümkün değildir. İşte burada rüyanın çok önemli bir işlevini görüyoruz. Eğer rüyayı anlarsak, kişinin, o sıralarda, gündeminde, hayatında yer alan en önemli sorunu anlayabiliriz.

Çevresel faktörler içeriği etkiler mi?

Muhtemelen dış etkiler de rol oynar. Ancak "içsel dünyamız" rüyanın içeriğini etkilemede daha baskındır. Örneğin aç karnına yatan bir kişi rüyasında yemek görebilir. Açlık rüyayı etkilemiştir. Açlıkla başlayan olaylar, çok değişik senaryolarla devam edebilir. Örneğin birisi rüyasında açlığını ağaçtan topladığı meyvelerle giderirken, bir diğeri çevrede hiçbir yiyecek bulamadığından rüyasında aç bir biçimde dolaşabilir. Dediğim gibi rüya her ne kadar bir dış veya bedensel etkenle başlamış olsa da rüyanın gidişatında sonsuz sayıda senaryodan bahsetmek mümkündür. Bu gidişatı belirleyen asıl etken de kişinin içsel dünyasıdır. -"İçsel dünya" ile neyi kastediyoruz? Bir kişinin duyguları, düşünceleri, beklentileri, üzüntüleri, korkuları ve karşı karşıya kaldığı bütün problemler aslında o kişinin psikolojik durumunu anlatır. Yani bir kişinin psikolojik dünyasına içsel dünya diyoruz. Kişinin psikolojik durumu rüya'yla birlikte daha fazla sınırlama imkanı bulabiliriz. Şöyle ki; eğer ben bu gece bir rüya görmüşsem, bu son birkaç gün içinde yaşadığım olaylar ve onların benim üzerimdeki psikolojik etkisi ile ilgilidir.

Aktuel Psikoloji

bu konuyu bugun birkac uye arasinda tartismistik, simdi de tesadufen gordumse paylasmak istedim
    HAYAT SENİ AĞLATMAK İÇİN UĞRAŞACAKTIR , SEN İNADINA GÜLMEYİ BAŞARABİLİYORSAN , HAYAT SENDEN GİZLİ AĞLAYACAKTIR ...

Karar Dönemi ararat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben çok rüya görürüm ama uyanınca hatırlamam,bunun da psikolojik bir açıklaması var mıdır?
    Ben ülkemi aynı zamanda adaleti de severek sevebilmek isterim A.Camus

goffee
    Guest

eskiden cok aşırı rüya görürdüm işe başlayınca rüya görmelerim nerdeyse durdu.
    işten ayrılınca çok fazla durum değişmedi aşırı rüya görmüyorum.
    çünkü sanırım işe gdip calısmıyorum ama yine bişeylerle ilgileniyorum.
    rüya görmeyi pek sevmiyorum çünkü kötü rüyalar gördüğüm zamanlar oluyor.
    bir dönem çok uyumaya başlarsam yine rüyalar görmeye baslıyorum ama hiçbirini hatrlamıyorum vede yorgun uyanıyorum.
    birkaç rüyam varki etkisinden kurtulmam birkaç senemi aldı çünkü sevdiklerimle ilgililerdi.

Cahillik Dönemi Minnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı ararat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben çok rüya görürüm ama uyanınca hatırlamam,bunun da psikolojik bir açıklaması var mıdır?

bildiğim kadarıyla yok herkes her gece rüya görür fakat uyanınca hatırlayamayabilir.