9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Komşu.. paranoya? ne yapmalıyım?

Karar Dönemi

Standart Komşu.. paranoya? ne yapmalıyım?

Merhabalar grup üyeleri.
    Bir problemle karşılaştım. Yardımınıza ihtiyacım var.
    Üst katıma yeni bir komşu taşındı. Erkek.Geçen gün tesadüfen daire kapımın önünden geçerken yüksek sesle konuşmalar duydum. Ne oluyor acaba diye şöyle bir kulak kabarttım benim üst kattaki komşu. Başka bir komşuya yüksek sesle şuna benzer şeyler söylüyor.

"Benim üst katta yürümemden rahatsız oluyormuş. Bana "Defol" " seni bu evde istemiyoruz" dedi. gece saat 04 e kadar beni telefonla aradı rahatsız etti. Herhalde normal değil. Bana bunu yapmaya hakkı var mı?" vs..Ayrıca 155 i arayacağından da bahsediyor.
    Baktım,galiba benden bahsediyor.Çünkü alt katında ben oturuyorum. Başımı çıkardım. Kimden bahsettiğini sordum. "Sizden bahsediyorum. Beni telefonla rahatsız ediyorsunuz" demesin mi.. Şaşırdım kaldım. kendisi ile sadece bir kez görüşrük. O da taşınırken. Bu arada binanın ses geçirdiğinden ve üst kattan ses geldiğinden de bahsetmiştim. Ama sohbet halinde yapılan bir konuşma idi.Herhangi bir tehdit unsuru içermiyordu. Bir daha da kendisini ne gördüm ne konuştum.

Daha sonra diğer komşularla da konuştum. Onların bazılarına da şikayete gitmiş. Bu durum sizce nedir? şahıs gerçekten kafasında bir telefon konuşması duymuş. Kelimesi kelimesine anlatıyor başkalarına. Bu kişide acaba bir kişilik bozukluğu mu var yoksa şizofren olabilir mi? gece yarısı polisleri başıma dikebilir mi?yada karşıma çıkıp bana sözlü yada fiziksel saldırı da bulunabilir mi. Ayrıca sürekli içiyormuş. Bu acaba alkole bağlı bir sorun mu? Ben yalnız yaşıyorum.Bayanım.Dikkat etmem gereken birşey var mı? En çok merak ettiğimde yarın bir gün yine benzer bir durum olursa sert mi çıkmalıyım yoksa idare mi etmeye çalışmalıyım.Bu gibi insanları nasıl idare edebiliriz. Aslında adama kızgın filan değilim. Bu konularda toleranslıyımdır ancak başıma bir ter durum gelmesini de istemem doğrusu.Fikirlerinizi rica ediyorum. Teşekkürlerimle.

goffee
    Guest

garip bi durum nasıl bri tavsiye vermeliyim bilmiyorum.
    bence muhatap olma birdaha.
    senin sözlerini bu kadar abarttıgına göre aynı şeyi tekrar yapabilr.
    olmadık şeyler uydurduguna göre kendini savunamayabilrsin.
    komşuların ne diyor adam hakkında?
    sizden söz ediyorum dediği zaman bişi söylediniz mi?

Karar Dönemi

Alıntı goffee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    garip bi durum nasıl bri tavsiye vermeliyim bilmiyorum.
    bence muhatap olma birdaha.
    senin sözlerini bu kadar abarttıgına göre aynı şeyi tekrar yapabilr.
    olmadık şeyler uydurduguna göre kendini savunamayabilrsin.
    komşuların ne diyor adam hakkında?
    sizden söz ediyorum dediği zaman bişi söylediniz mi?
    Valla açıkcası söyledim. o an çok kızmıştım. Sert bir şekilde "Kardeşim sen delisin galiba" deyip kapıyı örttüm.Konşular birşey demiyor. Onu tanımıyorlar. herhalde ikna edici konuşmuş ki komsuların da kafası karışmış gibi geldi bana. Yani yapıp yapmadığımdan emin değiller.Böyke bir şeyin uydurulabileceğini kim düşünür.Biraz da şundan olabilir komşuların reaksiyonsuzlukları. Adamla başları derde girsin istemiyorlar.

goffee
    Guest

hmm
    bu durumda en dogrusu yine sen adamla muhatap olma.
    komsular yakında senide onuda tanırlar zaten.
    sana böyle yaptıgına göre diğerlerinede yapacaktır garip seyler.
    zamanla anlarlar durumu.
    sen kendi işine bak kimseyle bir sorunun olmadıgı sürece anlarlar senin bişi yapmadıgını.

Karar Dönemi

Alıntı goffee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hmm
    bu durumda en dogrusu yine sen adamla muhatap olma.
    komsular yakında senide onuda tanırlar zaten.
    sana böyle yaptıgına göre diğerlerinede yapacaktır garip seyler.
    zamanla anlarlar durumu.
    sen kendi işine bak kimseyle bir sorunun olmadıgı sürece anlarlar senin bişi yapmadıgını.
    teşekkür. sağolasın.

Karar Dönemi aLoneaqLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    siyah, gök beyaz!

Enteresanmış..

Bence böyle birşeyi tekrar ederse siz şikayette bulunabilirsiniz. Polisleri dikebilir mi? Evet dikebilir tabii ki.. Yani arayıp alt komşumdan şikayetçiyim derse polis elbette gelir ama siz durumu izah edersiniz. Komşumun psikolojik sorunları olduğunu düşünüyorum ve sürekli tedirginim dersiniz ve gereğini yaparlar. Aslında zararsız da olabilir bilemeyiz fakat bu sizde paranoya yaratabilir sonrasında.. Duruma göre şikayetten çekinmeyin yani.. İleri boyutlardaysa ruh ve sinirden de gelebilirler.
    ¿?

"ki hükmümü kendim veriyorum.. Yakın beni sesim sorulara dönmeden. Küllerimin altında kalacak mutluluk sandığınız ne varsa.."

Karar Dönemi

[QUOTE=aLoneaqLe;78380]Enteresanmış..

Çok teşekkürler..Verdiğiniz bilgiler çok yararlı.İşin doğrusunu isterseniz bende hafiften paranoya başladı maalesef.Müzik açsam aman yüksek açmayayım,duyarsa bir mana atfedebilir,pencereyi kapatırken,aman yavaş kapatayım,üstüne alınmasın filan diye başladım. bu maalesef çok kötü. İnşallah bendeki bu durum daha fazla artmaz.

Birşeyi çok merak ediyorum. Tekrar sormak istiyorum. Burada yapılmamış bir telefon konuşmasının kişinin zihninde mevcut olması durumu söz konusu. Acaba bu durum hallüsinasyon a mı girer. Hallusinasyonsa sizofreni mi olur bu durum? yoksa kişilik bozukluklarında da böyle bir durum olabilir mi?Kişilik bozukluğu ise o kadar çekinmeyeceğim ama şizofreni söz konusu ise durum beni ürkütür. Bir de şu var. Alkol kullanıyor. Alkole bağlı olarak geçici bu tip olaylar olabilir mi?

Ruh ve sinir gerekirse bakırköyü mü arayacağız? Tekrar teşekkürler.

Karar Dönemi aLoneaqLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    siyah, gök beyaz!

Halisunasyon görmek, başlı başına şizofreniyle ilgili bir durum değildir öncelikle.. Farklı rahatsızlıklarda da halisunasyon görülebilir. Bunlar sonucunda şizofreni patlak verirse, bu halusinasyonlar süreklilik kazanır ve gerçekle gerçek olmayanı ayırmakta zorlanırlar. Telefon görüşmesi, diyaloglar veya görüntüler, her ne olursa olsun kişi bunun olduğuna inanıyorsa (olmadığı halde) bu halusinasyondur. Fakat dediğim gibi, ileri derece şizofreni olarak değerlendirmemiz için daha somut örnekler gerekir. Bunun değerlendirmesini elbette uzmanlar yapacaktır.

Aslında belirttiğiniz özelliklerde bir tanıdığım var. Alkol alan ve psikolojik sorunları olan bu kişi, çevresinde hasta olarak kabul gördü uzun bir süre önce.. Eskiden gayet sağlıklıydı, çeşitli problemlerden sonra değişti. Eski tanıyanlar onun aslında iyi, sakin biri olduğunu bilir ve ona göre davranır fakat mahalleye yeni gelenler için böyle bir seçenek yok tabii ki..

Demek istediğim, aslında göründüğü gibi olmayabilir komşunuz. Biraz uzak kalmayı deneyin ve diğer komşularınızla paylaşın durumu. Onların görüşlerini de alın..

Yasal prosedürü bilmemekle birlikte, birini "bu kişi rahatsız" diyerek ruh ve siniri aramak ve evinden aldırmak o kadar kolay olmasa gerek diye düşünüyorum. Sizin aramanız gereken polis olacaktır. Polise gerekli bilgileri verirseniz herhangi istenmeyen bir durumda, onlar her açıdan değerlendirir. Bir de komşularla konuşmanız şu açıdan önemli, apartmanda 1 daire olarak şikayet etmekle apartman sakinlerinin ortak ifade vermesi veya ortak şikayette bulunması arasında fark vardır..

Bunlar "ben olsaydım?" sorularımın cevapları sadece.. Umarım size yardımı dokunmuştur.

Görüşmek üzere..
    ¿?

"ki hükmümü kendim veriyorum.. Yakın beni sesim sorulara dönmeden. Küllerimin altında kalacak mutluluk sandığınız ne varsa.."

Karar Dönemi

Çok teşekkürler.. Çok yardımınız oldu.Sağolun.