9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: kararsızlık...

Cahillik Dönemi chenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart kararsızlık...

Çocuklarınız, en çok sizi model alır. Kararsızlığınızın, çocuğunuzun ileriki yaşantısını olumsuz etkilediğini unutmamalısınız. Kararsız olduğunuzda obsesyonlarınız da fazlalaşır. Çoğunlukla obsesif kompülsif bozukluğuna sahip olmanız da kararsızlığınızı artırır. Depresyon girdiğiniz dönemde daha fazla kararsız olursunuz. Bazen de tam tersi kararsızlığınız sizi depresyona sürükleyebilir.

Kararsızlığınızın görüldüğü durumlar

• Geçirdiğiniz bazı ameliyatlar sonrasında.
    • Felç ya da beyin kanamalarınız olduğu durumlarda.
    • Bunama rahatsızlığı geçirdiğinizde.
    • Çeşitli beyin hasarlarında kararsızlık haliniz görülebilir.

Bazı ailelerde anneler önce döverler sonra da çocuğa sarılıp ağlarlar. Sergilediğiniz bu davranış yanlıştır. Bu tutum sonucunda çocuğunuz, sizin duygularınızdaki kararsızlığınızı görür ve öğrenir. Bazen çocuğunuzun yaptığı hiçbir şeye önem vermemeniz, onun öz güveninin kırılmasına sebep olur. Bir kere bile sizden olumlu geri dönüşüm duymayan çocuğunuz, hep nerede yanlış, nerede doğru yaptığını düşünür ve karar veremez duruma gelir.

Bazen çocuğunuzun üzerinde çok baskın olmanız, onun katı bir süper ego yani üst benlik (Kuralcılık, millet ne der diye yaşamak vs.) gelişmesine yol açar. Buda sizi hata yapmamanız adına zorlar.

Kararsızlığınızın sebebi

• Öz güven eksikliği
    • Gelecekten korkma
    • Bedel ödemekten korkma
    • Sorumluk taşımak istememe
    • Hayır diyememe
    • Başkaları ne der korkusu
    • Böyle yetişmiş olmak
    • Öğrenmiş olmak

Kararsızlığınız, iş ve okul yaşamınızda da kötü sonuçlar doğurur ve yeniliklerden korkmanıza sebep olur. Örneğin; işinizi bir türlü değiştiremiyor ya da daha iyi bir iş bulsanız bile kararsız kalıyorsanız bu durum yaşamınızı olumsuz etkilemeye devam edecek demektir.

Karar vermeniz ne kadar güçleşirse, anksiyet ve geriliminizde o kadar artar. Sonunda bu gerilim ve anksiyetiniz sağlıklı görüş açınızı bulandırıp yanlış kararlar almanıza sebep olabilir. Yanlışı seçmemek uğruna kararsız kalmanıza rağmen, kararsızlığınız sizi öyle bir boyuta getirir ki doğru değerlendirme yeteneğinizi kaybeder ve yanlışı seçersiniz.

Karasızlığa en fazla neden olan bazı durumlar

Yaklaşma-Yaklaşma çatışması (+, +): Aynı anda, aynı şiddette istenen iki güdüden bir tanesini seçememe halinizidr. Hem elbise hem etek almak isteyip de sadece birine paranız yetiyorsa ve bu yüzden elbise ya da etekten birini bırakmak zorunda kararsız kalmanız yaklaşma-yaklaşma çatışmasına örnek olarak verilebilir.

Yaklaşma-Kaçınma çatışması (+, -): Bu çatışmada, hem hoşa giden hem de gitmeyen olayları bir arada yaşarsınız. Örneğin; evlenmek isteyen bir erkeğin, evliliğin getireceği sorumluluklardan korkması; abur cubur yemek isteyen kişinin şişmanlıktan korkması, yaklaşma-kaçınma çatışmasına örnek olarak verilebilir.

Kaçınma-Kaçınma çatışması (-, -): Aynı anda iki istemediğiniz durumdan bir tanesini seçmek zorunda kalmanız durumudur. Kısacası iki kötüden birini seçmenizdir. Ne okumak ne da çalışmak isteyen kişini durumu örnek verilebilir.

Dönem dönem kararsızlıklar yaşayabilirsiniz bu çok normaldir. Önemli olan dozajıdır. Bazı durumlarda beklemeniz ve sakinleşmeniz daha doğrudur. Hayatınız adına önemli bir kararı çok kolay veremeyebilirsiniz ama bir meyve için bile kararsız kalıyorsanız, saatlerce düşünüyorsanız, bu durum sizin için sorun oluşturuyor demektir.

Zaman, gözlerimizin önündeki cam sileceğidir. Fazla yağmur ıslatsa da o gide gele camlarımızı temizler. Acele karar vermeyin ama kararsız da kalmayın. Yaptığınız şeyler için duyduğunuz pişmanlık zamanla geçebilir ama yapmadığınız şeyler için duyduğunuz pişmanlık hiç geçmez.

Kararsızlık Görüldüğü Nedenler ve Sebepleri

Yetişkin olmak, karar almak ve bu kararların sonuçlarına katlanmak hatta bedelini ödemektir; yetişkinleri çocuklardan ayıran en önemli şey.

Kararsızlık, sizi etkileyen ve çoğunlukla karşıt duygu, düşünce, durum, kişiler ya da istekler arasında seçim yapabilme güçlüğünüzdür.

Kararsızlık, hem doğuştan kazandığınız bir eğilim hem de bir öğrenmedir. Hayatınızı ve geleceğinizi etkileyecek çok ciddi bir konuda, dönem dönem kararsız kalmanız normaldir. Bu durumun sürekli olması zamanla bir alışkanlığınıza da dönüşür. Kararsızlık, beraberinde bir konformizmi de getirir ve sizin bedel ödemenize sebep olur. Psikolog Reyhan Algül: “Eğer sık sık kararsız kalıyorsanız, yaşamınızda yolunda gitmeyen bir şeyler var demektedir.” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Kararsızlığın, artık kronik bir rahatsızlık halini almasına “Abulia” denir. Bu noktada artık kararsızlığınız gündelik yaşamınızı aşarak, bir yaşam tarzı haline gelir ve en basit şeylerin kararını bile veremezsiniz.”

Kararsız kalmanız, korkularınızla yüzleşememenize sebep olur. Psikolojinin sağlıklı insan modeline göre, insan sürekli kararsız değildir. Her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazırdır. Vereceğiniz karar hatalı da olsa sonuçlarını yaşar, görür ve en önemlisi de bunlardan ders alırsınız. Sürekli kararsız olan kişilerin, beyin şemaları yanlış bilgi üretir. Bu şemalar yaşamınızı biçimlendiren, bakış açınızdaki her şeyin tayin edicisidir. Sürekli kararsız olan kişilerin beyin şemaları “hatalı olanı seçme”,”hatalıyı seçersen kendini affetme”, “hatalıyı seçersen yalnız kalırsın” gibi bir sürü yanlış mesajla doludur.

-alıntı-
    herşey güzel olacak..herşey güzel olacak..herşeeyyyyyy.....

Thumbs up

kararsızım işte..hiç bir şeye tek başıma karar veremiyorum.kocaman oldum hala her şeyi en yakınlarıma soruyorum ailem öyle alıştırdı çünkü, en ufak bir çöp bile almak için babamdan izin alınır bzm evde..kaç yaşına gelirsek gelelim bu böyledir, annemde kardeşlerimde bende...ailemden ayrı olmama rağmen iş ve ev hayatımda da öyle kararsızım ki ..işteki her şeyi arkadaşlarıma fikir sorarak, evdeki her şeyi (bazen bgn ne giyeyim? sorusunu bile) ev arkadaşıma soruyorum. kızıyorum kendime ama yinede danışmam gerek canım o belki daha ii bir yorum yapar diyorum. her konuda her durumda bu böyle devam ediyor..alışverişten günlük her probleme kadar herşeyi herkese soruyorum, öyle güvensizim ki..sanki hiç kendi fikrim yok.

bide mutlaka bununla ilgili dediğim bir şey var ki oda; kolay ikna edilmem ve kimseye hayır diyememem...kimse üzülmesin, kimse kırılmasın, her şeye tamam, olur, yapalım tabi, gelirim, hallederiz...vb cümleler..reddedemiyorum genelde kimseyi tabi öyle olunca sevenim de çok şükür ama çıkarcı olanı da var iyi niyetimi bileni de...

bu konuda ne gibi adımlar atabilirim, önerilerin var mı? somut bir yol gösterin bana..yaşım kemale erdi ama mantığım çalışmıyo...demin günlüğümü okudum da taa 4-5 sene bi gerilerden bugünlere...verdiğim onca kararın bi çoğunun arkasında durmamışım bahaneler sıralamışım ardına.pişman olduklarımda olmuş olmadıklarımda tabi.hal böyle olunca bi anlam verememişim durumuma başkalarına uymalımıyım uymamalımıyım çelişmişim hep..kendi düşüncem hep arka planda silik kalmış, hemen bir başkasına topu atıp saklanmışım arkasına..ve bu hep böyle sürmüş...bilmem anlatabildim mi öyle doluyum ki bu konuda..sürekli netten okuyorum birşeyler ama uygulama yok

Karar Dönemi tened - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Güzel bir konu açmışsınız. Ben de internette bu konuda okuyorum yeni şimdi. Çözüm önerileri bulursam yazarım
    Konu tened tarafından (22-05-2010 Saat 07:03 PM ) değiştirilmiştir.

Koyduğunuz alıntının son kısmı hoşuma gitti. Onu tekrar edeyim istedim

"Kararsızlık, hem doğuştan kazandığınız bir eğilim hem de bir öğrenmedir. Hayatınızı ve geleceğinizi etkileyecek çok ciddi bir konuda, dönem dönem kararsız kalmanız normaldir. Bu durumun sürekli olması zamanla bir alışkanlığınıza da dönüşür. Kararsızlık, beraberinde bir konformizmi de getirir ve sizin bedel ödemenize sebep olur. Psikolog Reyhan Algül: “Eğer sık sık kararsız kalıyorsanız, yaşamınızda yolunda gitmeyen bir şeyler var demektedir.” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Kararsızlığın, artık kronik bir rahatsızlık halini almasına “Abulia” denir. Bu noktada artık kararsızlığınız gündelik yaşamınızı aşarak, bir yaşam tarzı haline gelir ve en basit şeylerin kararını bile veremezsiniz.”

Kararsız kalmanız, korkularınızla yüzleşememenize sebep olur. Psikolojinin sağlıklı insan modeline göre, insan sürekli kararsız değildir. Her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazırdır. Vereceğiniz karar hatalı da olsa sonuçlarını yaşar, görür ve en önemlisi de bunlardan ders alırsınız. Sürekli kararsız olan kişilerin, beyin şemaları yanlış bilgi üretir. Bu şemalar yaşamınızı biçimlendiren, bakış açınızdaki her şeyin tayin edicisidir. Sürekli kararsız olan kişilerin beyin şemaları “hatalı olanı seçme”,”hatalıyı seçersen kendini affetmeme”, “hatalıyı seçersen yalnız kalırsın” gibi bir sürü yanlış mesajla doludur."

aylar geçmiş ama hala aynı noktadayım konu güncellenince bunu fak ettim ama bir değişiklik var artık radikal kararlar alıyorum geri dönüşü olmayan ve bundan dolayı duyabileceğim pişmanlık olsa bile artık çok geç buna alış diyorum kendime.. çok basit konularda henüz...örnek vereyim erkek arkadaşımdan ayrıldım 5yıl sonra bunu yapamıyordum bi kaç senedir ve dönmedim 6aydır kimi zaman yokluğuna alışamadığımı söylesem de kendime...ve geçen ay saçlarımı kısacık kestirdim ki beni hiç kısa saçlı gören olmamıştı ama alıştım yeni görüntüme..ve kabullenmeyi öğrendm yavaş yavaş..............

Basit konular demek biraz küçümsemek oluyor. İnsan zihninde bazı adımları attıktan sonra, gerisi yavaş yavaş gelmeye başlıyor

Kendi kendine verilebilecek olumlama telkinlerine birkaç örnek:

Suçluluk Duygusu için olumlama: Geçmişimi sevgiyle arkamda bırakıyorum,kendimi affediyorum, huzur içindeyim.

Güvensizlik Duygusu: Kendimi seviyor ve onaylıyorum. Kendi değerimi görmeyi seçiyorum. Ben güçlüyüm.

Yasam korkularının olması: Güvendeyim, herşey olması gerektiği gibi, huzur içindeyim

Bağımlıkların olması: Özgür olmayı seçiyorum, geçmişi arkamda bırakıyorum, kendimden zevk alıyorum.

Güçlü öfke duygusunun olması: Kendimi bağışlıyorum,kendimi seviyorum ve kendi iyiliğim için herkesi bağışlıyorum.

iletişim Sorunları: Rahatça konuşuyorum, kendimi anlatıyorum ve insanları anlıyorum.

Başarısızlıklar yasama: Kendimi seviyorum ve onaylıyorum. Ben her zaman ve tamamen yeterliyim.

Kendini çirkin bulma: Ben güzelim,değerliyim ve mutlu olmayı seçiyorum.

Kendini pis hissetme: Bedenimi ve zihnimi seviyor ve onaylıyorum. Geçmişi arkadan bırakıyorum, ben harikayım.

Konsantrasyon Sorunu: Düşüncelerimi istediğim yerde odaklıyorum ve merkezimdeyim. Herşey yolunda.

Stres: Tamamen gevşiyorum ve rahatlıyorum. Herşey olması gerektiği gibi oluyor. Ben yeterliyim.

Kararsızlık: Ben kararlıyım, kararlarıma sadığım ve kendimi destekliyorum.

Geçmiş saplantısı: Geçmişi bırakıyor ve yeni olanı sevgiyle kabul ediyorum. Herşey benim hayrıma çalışıyor.

Duygusal sorunlar: Kendimi seviyor ve onaylıyorum. Mutlu olmayı seçiyorum ve sevgiyi her yerde buluyorum.

Mükemmellik ihtiyacı: Yaşamımdan herşey yeterli ve kendimi seviyorum. Herşey olması gerektiği gibi kolayca oluyor.

Başkalarınca yönetilme: Gücümü geri alıyorum ve kendi kendimi yönetiyorum. Ben özgürüm.

Gereksiz Endişeler: Yasama güveniyorum, yaşamımda herşey yeterli ve herşey yolunda

Elbette bunlardan başka da olumsuz duygu formları olabilir ama temel olarak bunları ele aldım. Sizin hangi konuda daha fazla çalışmaya ihtiyacınız varsa onu seçebilirsiniz.

Alıntıdır

telkinler için teşekkürler masa üstüme kopyaladım ki sık sık okuyayım yapabilirim

Ben teşekkür ederim. Aynı durumlar bende de var. Benim de özgüvene, girişime, değişime ihtiyacım var. Ben de değişmeyi istiyorum