6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: İki düşünce

Karar Dönemi mektebi-hayat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

Standart İki düşünce

Birinci düşünce
    Senin aslında hiçbir eksiğin,kusurun ve ihtiyacın yok.Şu an olduğun halinle ve yaşantınla mükemmel durumdasın ve mutlusun.Tüm sıkıntıların yapay.Sen geçmiş ve gelecekle ilgili düşüncelere dalıp şu anda olmayan sorunları kendine yükleyip eziyet çekiyorsun.Oysa tüm evren mükemmel bir düzen içinde işliyor ve sende bu programın ve sistemin kusursuz bir parçasısın.Yaşadıkların konuştukların ve hissettiklerin tüm bu sistemin bir parçası.Yani yapman gereken kendini rahat bırakman, kendinle uğraşmaman,mevcut herşeyi olduğu gibi kabul edip sevmek,memnun olmak ve böylelikle kendinle ve tüm evrenle barışmaktır.Kendini bu şekilde daha üst bir bilinçle görmeyi başardığında tüm yüklerini atmış ve hafiflemiş olacak ve kendi ağırlığın altında ezilmeden şu hayatta kuşlar gibi süzülerek başkalarının yardımına bile koşabilecek ve onları da özgürleştirebileceksin.

ikinci düşünce
    Bu söylediğin bir kaçış gibi göründü bana.yani aslında hiçbir sorun olmadığını ve hepsinin yapay olduğunu söylemekle tüm sorumluluğu üzerinden atıp sıyrılıyor ve kenara çekiliyorsun.herşey zaten kusursuz hiç direnme,mücadele etme ve kendini akışına bırak.sanki kendi varlık sorumluluğunu alma ve kendini inkar et diyorsun bana.oysa bu zorlu hayatta bana söylemen gereken şey daha iyi mücadele yöntemleriyle başarıya ulaşmanın yollarını öğrenmem gerektiği değilmiydi.tüm mutluluğun bir bakış açısı olduğunu ve somut birşeyle ilgisi olmadığını söylüyor gibisin.Canın baklava yemek istediğinde ve alacak paran olmadığında,tüm sorun bu istekten kaynaklanıyor onu yenebilirsin.istememek seni doyurur diyorsun.keşke dediğin gibi kolay olsaydı herşey ama seni anlayamıyorum.

Yer
    istanbul

iki adet düşüncemi paylaştım ama kimse yorum yapmamış

Cahillik Dönemi chenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bnce doğru ve gerçek olan ilk düşünce..olması gerekende o ama biz insancıklar hep ikinciyi seçeriz genelde..ben hep yaparım bunu akışına da bırakamam ama söylenr dururum olmadı olmiicak yine hüsran diye..çabalama boşuna olanla ölene dur denmes yapcak bişi yok elden ne gelir der dururum dostum umarım doğru anlayıp yorumlamışımdır pek de emin olamadm ama bnm anladığım bu
    herşey güzel olacak..herşey güzel olacak..herşeeyyyyyy.....

Karar Dönemi aLoneaqLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    siyah, gök beyaz!

Bu çatışmaları yorumlamak güçtür mekteb-i hayat.. Kendim de çokça yaşarım bunları, sorumluluk ve özgürlük etrafında döner dururum.. Anladığım kadarıyla yorumlamaya çalışayım ben yine de..

Birinci düşünceni daha fazla benimsiyorum bu yüzdendir ki bana sorumsuz olduğum söylenir ve genel anlamda öyle olduğumu düşünürüm. Bunu özgür olmak adına yapmam, kendi istediğim gibi yaşamak için yaparım. Yani düşünsene, benim seçtiğim yaşam biçimini bana dayatsalar ben yine özgür olmayacaktım teoride ama 2. düşüncenin esiri de olmayacaktım.

Demek istediğim, bizden beklenenler ve yönlendirilmemiz bizi bunları düşünmek zorunda bırakıyor. Kendi hayallerinden vazgeçme noktasına kadar gelebiliyorsun ve hep birşeyler için yaşıyorsun bu hayatı. Benim de çok enteresan düşüncelerim ve yaşamak istediğim bir hayat var ama ailemin benden beklediğiyle uzaktan yakından alakası yok.

Şimdi temiz düşünemiyorum ama sonra tekrar yazarım bu konuya. Ayrıca yorum gelmiyor diye yakınmışsın, biliyorsun 2 gündür forum kapalıydı bu yüzden normaldir.. Bana göre yazdıkların derin psikoloji ve bunun etrafında düşünülerek yapılan gerçek felsefe. Bu yüzden çok fazla yorum bekleme.. Yüzeysel bakıyor çoğu insan ve çok normal aslında. Kendi sorunlarını irdelemeyenler senin yazdıklarının niye derinine insin ona ne? Açıkçası ben de bunu yapmaya çalışıyorum şu başlığa karşı da, mıknatıs gibi çekiyor beni böyle şeyler. Düşün düşün düşün..

"Düşündüğüm, aslında ne düşündüğüm" demiştim birkaç yıl önce arkadaşıma.. Hala aynı kuyudayım, sonumuz hayır olsun..

Görüşürüz tekrar, Saygılar.
    ¿?

"ki hükmümü kendim veriyorum.. Yakın beni sesim sorulara dönmeden. Küllerimin altında kalacak mutluluk sandığınız ne varsa.."

Cahillik Dönemi NAR_K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Canada

hergun ikisi arasinda gidipp gelirim ..
    HAYAT SENİ AĞLATMAK İÇİN UĞRAŞACAKTIR , SEN İNADINA GÜLMEYİ BAŞARABİLİYORSAN , HAYAT SENDEN GİZLİ AĞLAYACAKTIR ...

Yer
    istanbul

yorumlarınız için teşekkür ederim chenn aloneaqle ve nar-k ...

Bu arada şunu da ekleyeyim ; Bu iki düşünce ilk bakışta birbirini çürüten ya da çelişen iki ses gibi görünsede esasında iki farklı varlık boyutunun birbirine hitabıdır.İkisi de içimizde mevcut ve adeta iştişare halinde gibiler.Birine ego dersek diğerine de öz varlığımız diyebiliriz.ikinci düşünce, sahada top koşturan,yorulan,acı çeken futbolcu ise birinci düşünce onun teknik direktörüdür.Yine ikinci düşünce ne yaptığından çok haberi olmayan çocuk gibiyse birinci düşünce onun velisi olabilir. "Düşündüğüm aslında ne düşündüğüm" çok güzel bir söz.Düşüneni izlerken,düşüncemizin farkında olurken, aynı zamanda çocukla çocuk olabilmek.I don't know