2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: 'Çocuğunuzdan yakınmayın, siz örnek olun'

Cahillik Dönemi biricik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart 'Çocuğunuzdan yakınmayın, siz örnek olun'

ADANA (İHA) - Uzman Psikolog Sabit Akbaş, çocuklarının çeşitli davranışlarından şikayetçi olan anne-babaların önce kendi durumları ve tutumlarını gözden geçirmeleri gerektiğini bildirdi.

Akbaş, Işıl Çocuk Kulübü'nün düzenlediğini Veli Eğitim seminerinde yaptığı konuşmada, temel eğitim çağındaki çocukların cezalandırılma korkusu yada ödüllendirme arzusu nedeniyle yalan söyleyebildiğini, çalma davranışının kökeninde de sevgi açlığı bulunduğuna dikkat çekerek, çocukların olumsuz davranışları karşısında panikten, acımasızca cezalandırmaktan ve damgalamaktan kaçınılmasını istedi. Her durumda çocuklar için sonuçtan önce nedenler üzerinde durulmasını isteyen Akbaş, 6-7 yaşa kadarki davranışların 'çalma' olarak değerlendirilmediğini, sahip olma duygusunun ise 8. yaşta başladığını söyledi. Çocukta duygusal zekayı geliştirmek için onlara özel zamanlar ayırmayı ve kaliteli ilişki kurmayı öneren Akbaş, derslerdeki başarı durumuna göre çocuğa olan sevgi dozunun ayarlanmasının da yanlış olduğuna değinerek, sevginin koşulsuz olması gerektiğini belirtti. Çocuklarının çeşitli davranışlarından şikayetçi olan anne-babaların önce kendi durumları ve tutumlarını gözden geçirmelerini isteyen Akbaş, şu uyarı ve değerlendirmelerde bulundu: "Disiplin konusunda tutarlı olunmalı, aynı davranışa farklı günlerde farklı tepkiler verilmemeli. Çocuğa ne yapmaması değil, ne yapması gerektiği öğretilmelidir. Çocukta saldırganlık; anne-babanın aşırı düşkünlüğünden, kısıtlanmasından, şiddet içerikli TV programlarından, duygusal olarak ihmal edilip dikkat çekmek istemesinden kaynaklanabilir. Bu davranış yerleşmiş ise psikolojik destek gerekebilir. Saldırganlık dayakla cezalandırılmamalı. Kardeş kıskançlığı, ona sevginin azalmayacağı gösterildiğinde ortadan kalkar. Çocuklara hata yapma özgürlüğü tanınmalı, kabiliyetleri budanmamalı. Çocuklara uygun davranışlar öğretebilmek için anne-baba model olmalıdır."
    Her şeye rağmen güLümsüyorum .. İşte bu huyumu Seviyorum (:

Gülmek için mutluluğu beklersen tebessüm bile edemeden ölürsün.

Nefertiti
    Guest

Biricik ellerine sağlık..
    Umarım büyüklerimiz bundan faydalanırlar.