Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: E.C.T Nedir?

Karar Dönemi

Arrow E.C.T Nedir?

Gittiğim psikiyatrist doktor bana risperdal adlı ilacı verip birde Ect diye bir test istedi.İnternette araştırdım pek birşey bulamadım.Lustral ve risperdal kullanıyorum.Psikoz/Nevroz ayırıcı tanı gibi birşey işaretlemiş doktor üstüne.Ect testi nedir nasıl bişeydir bilgisi olan var mı acaba arkadaşlar?
    Konu Archs tarafından (20-12-2009 Saat 09:20 AM ) değiştirilmiştir.

Cahillik Dönemi NAR_K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Canada

ElectroConvulsiveTheraphy veya elektro$ok.. nasil ki acilde bir hastaya elektro$ok verip hayata dondurmeye calisiyorlar, bu da ona benzer birsey.. sadece elektirik verdikleri yer beyniniz oluyor.. 2 taraftan (sag ve sol), kulak hizasinda genellikle, basiniza yuvarlak birsey koyuyorlar, elektirik verince, elektirik akiminin beyninize ulasmasi icin..

genelde orta boy bir odaya alinirsiniz, 1 yatak olur, uzanirsiniz. anestezi doktoru bir igne yapip birkac dakikaligina (yaklasik 10-15) bayiltir.. buarada dedigim gibi kafaniza 2 ufak yuvarlak seyden yerlestirilir. baska bir doktor veya hemsire volt'u ayarlar.. tabi bu zaman icinde anestezi uzmani solunumunuzu dikkatle inceler (oksijen verilir o sirada..).. ayni zamanda 2 hemsire de kollarinizdan ve ayaklarinizdan skica tutar. nedeni ise elektirik verildiginde, elektirik akimi birkac saniye icerisinde tum vucudunuzu sarar ve titremeye yol acar.. ayni birine elektirik carpmis gibi.. ama bu kisa surer, birkac saniye sadece. sonra beklemeye alinirsiniz.. 20 dakika filan gozetim altindasinizdir.. bu sure icinde de uyanirsiniz (zaten bayiltilirsiniz dedigim zaman da yari uyaniksiniz komple degil yani..)

bu tedaviyi goren bircok hastada unutkanlik gorunur.. ama bu tedavi sayisina ve insandan insana degisir..

bunu genellikle depresyon ve bazi psikotik semptomlar/belirtileri gosteren hastalara uygulandigini gordum staj yaparken.. ayni zamanda ECT'ye en az 20 kez tanik oldugum ve birkac ufak yardimda bulundugum icin boyle detayli anlatabiliyorum.. belki korkulucak birsey gibi gorunuyodur uzaktan ama aslinda oyle degil.. doktorunuza kac ECT tedavisi goruceginizi de sorabilirsiniz.. yani 1 kerelik birsey olucagini sanmiyorum, bazen 5 kere uygulandiginda bile etkisi gorulmuyor..

psikoz/nevroz ayirici tanisi hakkinda bir yorum yapamicam ama psikoz ve nevroz farkli seyler.. mesela psikoz hastalar daha gercek disi yasarlar, ama nevrozlarda gercek bozulmaz vb.. ayni zamanda ilaclara bakinca da risperdal'i sanirim psikoz ve lustral'i da nevroz icin vermistir diye dusunuyorum, cunku risperdal'i genellikle bipolar gibi bozuklara verilir ve lustral ise depresyon veya okb/saplanti gibi hastaliklara verilir..

umarim az da olsa yardimci olabilmisimdir..
    gecmis olsun..
    HAYAT SENİ AĞLATMAK İÇİN UĞRAŞACAKTIR , SEN İNADINA GÜLMEYİ BAŞARABİLİYORSAN , HAYAT SENDEN GİZLİ AĞLAYACAKTIR ...

Karar Dönemi

cevabınız için teşekkür ederim yardımcı oldunuz fakat aklıma takılan daha ilk görüşmeden elektroşok uygulanır mı yani bu doktora daha ilk defa gittim.Başka bir anlamı yok mu ect nin acaba?

Yer
    Canada

98% eminim odur, cunku baska E.C.T. diye birsey yok.. ayrica bunu uygulamasinin sebebi kisa bir surede etkisini gostermesinden kaynaklanir.. ilactan daha hizli oldugunu okumustum bir kitapta.. belliki doktorunuz hemen etkisini gormenizi istemis ki hem ilac hemde ect uygun gormus.. keske merak ettiklerinizi doktorunuza da sorsaydiniz, iciniz daha rahat olurdu en azindan..
    HAYAT SENİ AĞLATMAK İÇİN UĞRAŞACAKTIR , SEN İNADINA GÜLMEYİ BAŞARABİLİYORSAN , HAYAT SENDEN GİZLİ AĞLAYACAKTIR ...

Karar Dönemi

Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim..Keşke sorsaydım da aklıma gelmedi o an soramadım..

Yer
    Canada

rica ederim.. eger ECT bir hastanede uygulanirsa oradaki doktorlara da merak ettiklerinizi sormanizi tavsiye ederim.. sonucta onlarin gorevlerinden bir parcasi sizi tedaviniz hakkinda bilgilendirmek.. tekrar gecmis olsun

Karar Dönemi

teşekkür ederim saolun..

Karar Dönemi

Bana verilen kağıtta yazanları söyliyim belki daha bir yardımcı olur hakkında daha iyi bir yorum yapabilirsiniz kağıtta sırasıyla:

Test İsteme Nedeni:Tanısal Amaçlı

1-Genel diagnostik (Psikoz/Nevroz) kişilik bozulkuğu (işaretli olan bu) ve başka 9 madde hepside tanısal amaçlı.

Hasta İlaç Alıyor:Lustral 50mg /Risperdal 1mg

bu kadar.bakalım ne çıkıcak..

Yer
    Canada

sanirim testi yapmanin nedeni psikoz/nevroz tanisini kesinlestirmek.. zaten genel bi diagnostik yapmis doktor, ya psikoz yada nevroz diye, tedavinin etkisiyle de tam bir karara varabilir.. ama bir kisilik bozuklugu soz konusu, bu belli.

$ikayetlerinizden bahsettiginizde belki tam bir kategoriye koyamadi sizi doktor.. mesela daha once bahsettigim gibi eger gercek disi bir dunya icinde yasadiginizi anlarsa doktor, yani boyle bir belirti sergilerseniz sizi psikoz kategorisine yerlestirir, ama tersi olursa nevroz.. tabi bu cok basit ve genel bir ornek, daha bircok semptomlarin gozlemlenmesi lazim tam bir karara varmak icin.. ben boyle dusunuyorum..

Karar Dönemi

Peki elektroşok uygulanıcağından eminmisiniz acaba?

Sayfa 1/2 12 SonSon