Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
22 sonuçtan 11 ile 20 arası

Konu: Bipolar arkadaşlar

merhaba yeni üye oldum.8 senedir bipolar tedavisi görüyorum.hastaneye yatmak kesinlikle çözüm değil ben yattım ve hiç hoş değildi..uyumak kesinlikle kalıcı bir çözüm değil evet.ama o an için çok iyi geliyor.çünkü anca uyuduğunda her şeyden uzaklaşabiliyorsun,kendinden bile..ben onca yıl tedavi gördükten sonra anladım ki hiç bir şey yeterli değil.en azından ben böyle hissediyorum.son dönemlerde artık iyice ümidim kesildi.tek bir çare var oda ilaçları düzgün kullanmak iyi bir doktora gitmek ama işte sonu yok bunlarında malesef.

Karar Dönemi

Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle hepinize/hepimize geçmiş olsun. Ben 1999 yılından beri yani 19 yaşından beri Bipolar 2 hastalığı ile uğraşıyorum. Yaşım 32 ye geldi sayılır ve inanın bu süre içerisinde depresyonda olduğum dönemleri tahmin edebiliyorsunuzdur.
    Tedaviler geçirdim ama çok fazla etkisini göremedim ve bu sene bir mucize oldu belki de değil ama sizlerle paylaşmak istedim. Belki bir tesadüf ve ya başka bir şey ama sizlerin de bilmesini istedim. 1 seneyi geçmesine rağmen depresyon dönemine kaymadım ve de çok mutluyum ve Allah ıma dua ediyorum inşallah o dönemlerime geri yani depresyon kaymalarına bir daha uğramam. Hayatını çok zorluyor insanın bildiğiniz gibi. Benim 6-8 gibi iyi dönemim yani gayet mutlu dönemim oluyordu, sonra inanılmaz bir depresyona girip yine bir 8 ay kadar falan sonra tekrar hipomaniye geçiyordum. Ama dediğim gibi depresyon kaymam ilk defa bu sene sona erdi gibi. Ve sizlerle paylaşmak istedim çünkü çektiğimiz acı, ızdırap her neyse nasıl olduğunu çok iyi biliyorum.
    Şimdi size bir tesbitimden bahsedeceğim. Ben hafif saç dökülmesinden dolayı MINOXIL denen ilacı kullanmaya başladım bir sene önce bu ilacı sabah ve akşam başınıza sürüyorsunuz prospektüsünde yazdığı gibi.. Ayrıca bir de EFFEXOR 225 MG kullanıyorum 1 yıldır. Bu 2 ilactan mıdır nedir? Bir mucize oldu ve de tam olarak minoxil den mi yoksa efexor dan mı bilemiyorum ama ben 1 yılı geçti ve depresyona kaymadım. Minoxil i saç dökülmesi için kullandığınızda kılcal damarları genişletip saçınız beslenmesini sağlıyor sanırım, belki bu kılcal genişletmenin benim beynime etkisi oldu bilemiyorum ama ya da efexor un ama dediğim gibi ne olduysa inanın yaşadığım ızdırap en azından 1 seneyi aşkındır yok ve hayattan inanılmaz keyif alıyorum. Bu arada ben erkeğim ve de minoxil in erkek için olanını kullanıyorum, bayanlar için olanı da mevcut.
    Bunu sizlerle paylaşmak istedim. Umarım sizlere de bir faydası olur, çünkü yaşanan acının büyüklüğünü biliyorum. Allah hepimize şifa versin.
    NOT: Burada yazılanların asla ve asla bir klinik dayanağı yoktur yani bir tedavi şekli değildir. Bu sebeple doktor tavsiyesi yerine asla geçemez.

Karar Dönemi

Merhabalar ben 3 yıldır bipolar olduğunu bilen ama 1 yıldan biraz fazla zamandır tedavi gören 30 yaşında biriyim. (ilk başta bipolar olduğumu kabul etmemiştim, tedavi olmamıştım) 2 mani, 2 depresyon yaşadım. Manilerim çok ağır değildi, saçmalama oranım pek fazla değildi. Çünkü sonrasında düştüğüm depresyon anlarında bile pek pişman olmuyordum ama sadece çok fazla düşünebilecek gücüm olmuyordu. En çok pişman olduğum şeyler, hitap tarzım, sert, hırçın davranışlarım ve kırdığım insanlardı, ama asla düşüncelerim konusunda pişman olmadım. Ancak depresyon dönemlerimde Azrail'i bekledim durdum, bir keresinde o gelmiyorsa, ben ona gideyim dedim, ama sevgilim (şuan eşim) izin vermedi, farklı şehirlerde olmamıza rağmen, içine doğmuş, telefonla müsaade etmedi gitmeme, derken eve birileri geldi falan, olmadı işte

Tedavi konusunda ilk başlarda seroquel 200mg (2-3 ay kadar) ve tabi ki Lithuril kullanıyorum günde 4 doz. halen de lithuril aynen 4 doz devam ediyorum. Diğer psikolojik ilaçlar gibi sersemlik, uyku vs.. yan etkileri olmayan bir ilaç, ama normalde de çok su içen biriyken, Lithurille birlikte elimde su şişesi olmadan gezmiyorum, wcden çıkmıyorum, hamal gibiyim yani duygudurum olarak eskiye göre herşey yolunda ama ağzımdaki metalik tattan ve su-wc ikilisinden de bıktım. Ve en önemlisi, müthiş bir unutkanlık yaşamaya başladım, 2-3 dakika önce düşündüğümü unutuyorum. Hatta bipolar olduğumu bilmezken 19-20 yaşımda araba kullanıyordum, arkadaşlarla bi başvuruya gidiyrduk, ve ben direksiyonda olduğumu unuttum, şarampole uçacakken yanımdaki arkadaş direksiyonu kırdı, bir de fırça kaydı bana, sonra fark ettim direksiyonda olduğumu. Tabi bu en uç noktaydı bundan daha önemli bir dalgınlık falan olmadı. Asıl merak ettiğim, bipolardaş arkadaşların da böyle unutkanlıkları var mı? Varsa paylaşabilir misiniz? En önemlisi bu unutkanlığa çözüm bulan var mı? Bu sorulara ister buradan ister özelden cevap bekliyorum. Sadece unutkanlık değil, bipolarla ilgili her türlü paylaşımı yapabiliriz, ki bu şekilde düşmanı daha iyi tanıyıp, strateji geliştirebiliriz. Mesela, oto-telkin benim çok işime yarıyor, daha da yarayacak ama, unutkanlığım müsaade etmiyor. Neyse, hepimize acil şifalar, kontrolün elimizde olması dileğiyle

Karar Dönemi Painkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Somewhere in the universe

Yselcuk merhaba,hoşgeldin.Anlattıklarına yönelik olarak bazı şeyler söylemek istiyorum.Ben tam bir mani dönemini 1 kere yaşadım ve onun öncesinde bana konulan teşhis anksiyete bozukluğu idi.Diğer zamanlarda daha çok depresif,karma dönem yada normale yakın şekilde geçirdim.Ama her ne kadar normal bir dönem gibi gözükse de ve ilaç kullanıyor olsam da zaman zaman ufak mani atakları yaşadım,yaşıyorum.Ben de şuan lithuril ve serequel kullanıyorum.Bu ilaçlara rağmen uyku sıkıntısı çektiğim zamanlar çok oluyor.Karşılıklı ilişkilerimde mani dönemindeyken kırıcı ve yıpratıcı olduğum çok zamanlar oldu ama hiç kimseye fiziksel bir şekilde zarar vermedim.O dönemde polise kafa tuttum,kim olursa ne olsun olsun küfrü bastım geçtim.Mani döneminde hafızam mükemmel derecede kuvvetliydi.Herşeyi çok iyi hatırlıyordum.Ancak düşüncelerimin çok dağınık ve karmaşıktı.Aslına bakarsan o dönemde düşüncelerin dağınık olmasından dolayı bir dalgınlık mevcuttu,çünkü sürekli düşünce akıyordu.Duygudurum düzenleyici ilaçları kullanmaya başladıktan sonra hafıza seviyesi düşüşe geçti.Özellikle bu manada ilk kullandığım ilaçlardan biri olan depakin,hafızamı atom bombası yemişçesine hasarlar verdi.Lithuril döneminde yani son 1,5 senedir hafıza konusunda gene sıkıntılar yaşıyorum,yaşamaktayım.Dalgınlık ve unutkanlık şuan için bende de mevcut ama şiddetli şekilde değil.Bazen çok basit bir şeyi bile hatırlayamadığım zamanlar oluyor.Bunlara ek olarak,şuan bile özellikle kız arkadaş(sevgili) ilişkilerimde son derece paranoyak,şüpheci ve kuşkucuyum.Olmadık konulardan tartışma ve kavga çıkarmaya üzerime yoktur.Ben bu ilişkilerden şunu anladım.Uzak mesafede olan bir sevgiliyle,bu işin yürümesi hele hele paranoyak düşüncelere sahip bir bipolar isen,çok zor.Bunun yanında,lithuril kullanırken çok fazla su içmiyorum ben,4 tane içmeme rağmen.Son olarak şuandan bahsetmem gerekirse,hala unutkanlık yaşıyorum ama eskisi kadar çok değil.Buna bir çözüm yaratılır mı? Pek sanmıyorum ama doktorun ilaçlarla oynamasıyla belki bir aşama kaydedilebilir.

Hepsine ek olarak,tam bir mani dönemindeyken müziğin türüne ve tarzına göre ruh halim değişiyordu.Kasıtlı olarak kendimi sinirlendirmek için sert müzik dinliyordum ve sinir bile bana aşırı derece haz veriyordu.
    Konu Painkiller tarafından (29-05-2013 Saat 07:41 AM ) değiştirilmiştir.
    Be yourself no matter what they say
    To break down my boundaries again,i want to become totally manic as i were before

Karar Dönemi

merhaba foruma yeni üye oldum. düğüne 2 hafta kala ramazan bayramında nişanlım hastaneye yatırıldı. bipolar teşhisi konuldu. bu hafta sonu düğünümüz olacaktı. ama içim acıya acıya tüm hazırlıkları iptal ettirdik çok acı verici bir olay. inşallah düzelir. şuan hala hastanede. hastane çıkışından sonraki devre nasıl seyir ediyor ? lütfen yardım edin.

Karar Dönemi

Bipolar teşhisi konulmadan önce her zaman bu şekilde bir durum oluyor.Yani tetikleyici.Evlilik stresi onu ister istemez atağa geçirmiş olabilir. Hastane sonrası tedavi bir süre daha yogun kontrollü gidecektir. Yani hastanın durumuna göre uzun süre ertelemek gerekebilir. Hastaneden cıktıgımda hiçbir şey olmamış gibi devam edecek sandıgım hayat aylar gectıkce hastaneye yattıgımı hatırlatıp durmustu bana kolay değil. Anlayış konusunda çok çok çok fazla olmanız gerekli. Siz de destek alın lütfen mümkünse kolaylıklar.

Karar Dönemi

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. olay günü aramızda tartışma geçmişti ben tedavi olmasını bu şekilde evliliğin bizim için zor olacağını söyledim ona.doktoru 1 haftadır telefonda görüşmemize izin vermemişti. dün nişanlım ile telefonda konuştum. telefon görüşmemizde senin yüzünden burda yatıyorum sorumlusu sensin beni istemiyorsun bitti artık arama dedi. doktoru ile görüştüm bu cümlelerin normal olduğunu biraz bekleyeceğimi söyledi. çıkmazlardayım ne yapacağımı bilmiyorum. ailecek perişan haldeyiz.

Karar Dönemi alevvela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı umutturask Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba foruma yeni üye oldum. düğüne 2 hafta kala ramazan bayramında nişanlım hastaneye yatırıldı. bipolar teşhisi konuldu. bu hafta sonu düğünümüz olacaktı. ama içim acıya acıya tüm hazırlıkları iptal ettirdik çok acı verici bir olay. inşallah düzelir. şuan hala hastanede. hastane çıkışından sonraki devre nasıl seyir ediyor ? lütfen yardım edin.
    Sevgili umutturask, gecmis olsun insaallah kisa surede sagligina kavusur.
    Nisanlin psikolog psikiyatir ve ilac tedavisi gormeli ki hayati normale dönsün, psikoterapide alirsa tedavi sureci hizlanir.
    Siz ve nisanlinizin ailesi sizin aileniz bu hastaligi iyice ögrenmelisiniz yardimci olmaniz icin bunlar gereklidir .
    Nisanlinizda bipolar hakkinda bilgilendirilmeli , bu hastalikla yasamasini ögrenmeli .ilaclari kullanmaz hastaligi bi sure kabullenmez ama gereken terapileri görürse herseye uyum sağlar .yabanci madde kullaniyorsa ilaclarin tesiri azalir kahve ve kolada az tuketmeli mumkunse almamali ilaclarin faydasini görebilsin.

Suan mani döneminde oldugunu tahmin ediyorum.
    Herseyi sorgulayip yargilasada onu anladiginizi onu sevdiginizi duzelecegini tum ailece yaninda oldugunuzu bilmeli.
    Bu hastalikta kisinin karekteri ,kisiligi ve hastaligi ayristirilip degerlendirilmeliki davranislarini anlaya bilesiniz.
    Giderek cogalan konusmasi olur,asiri hareket halinde ve uyku uyuyamaz hale gelir.y
    Para harcama hirsi artar ,iş adami dahi olsa iflas eder derecede hesapsizca anlam verilmeyecek derecede parayi mali mulku bitirir,baska ifade edemedim
    yanlis anlasilmak istemem.
    Bipolar nedir nasil tedavi edilir diye arastirabilirsiniz.
    Diyabet hastaligi gibidir inisleri ve cikislari vardir,depresyon mani hipomani diyede gruplandirilir.hasta zamanla kendi durumunu konrol altina alabiliyor.
    Bulundugunuz yerde bipolar dernegi varsa ailece toplantilara katilip daha detayli bilgi edine bilirsiniz ,dertlerinizi paylasarak carelere kavusursunuz.

Nisanlinizin görüsmek istemedigi kisiler varsa bi sure o kisileri uzak tutun.
    Sizi ve ailesine yasaklar koyabilir gicik gittigi kisilerle sizin bile gorusmenizi istemeye bilir.
    Yaptiklarinda mantik aramayin bi sure boyle devam etmeniz gereklidir.
    Kesinlikle tartismaya girmeyin yaralanan sizler olursunuz oyle durumlarda konu degistirmek yada hakli oldugunu soyleyin olmazsa bile sizi kendine inandirmaya calisir herhangi biseye fark etmiyor bunlar bipolarin verdigi tepkiler hosgormelisiniz.

Sabirli olun zorlu meşakketli bi surecdesiniz Allah yardimciniz olsun.
    Acil Şifalar dilerim.Hoşçakalın
    Konu alevvela tarafından (23-08-2013 Saat 10:41 PM ) değiştirilmiştir.
    Dem dem du deine Liebe schenksk,gibs du die Macht dich zu verletzen.
    Nur wer diese Macht nicht missbraucht,ist es wert geliebt zu werden.

Karar Dönemi

bilgilerin için çok teşekkürler alevvela.. . nasıl bir hayat bekliyor bizi bilemiyorum.zamana ve sabıra ihtiyacımız var. Rabbim hepimizin yardımcısı olsun

Karar Dönemi

Alıntı umutturask Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. olay günü aramızda tartışma geçmişti ben tedavi olmasını bu şekilde evliliğin bizim için zor olacağını söyledim ona.doktoru 1 haftadır telefonda görüşmemize izin vermemişti. dün nişanlım ile telefonda konuştum. telefon görüşmemizde senin yüzünden burda yatıyorum sorumlusu sensin beni istemiyorsun bitti artık arama dedi. doktoru ile görüştüm bu cümlelerin normal olduğunu biraz bekleyeceğimi söyledi. çıkmazlardayım ne yapacağımı bilmiyorum. ailecek perişan haldeyiz.
    ben hastaneden çıkalı baya oldu ama hala babama içerlenebiliyorum açıkçası bu çok normal üzme kendini ne olur geçicektir hepsi

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon