7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Dijital Oyunları Öğrencileri Nasıl Etkiliyor?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Dijital Oyunları Öğrencileri Nasıl Etkiliyor?

Yapılan bir araştırmaya göre, şiddet içeren oyunları oynayan gençlerde, ‘oyunda olma’ hissi uzun süre kaybolmuyor.

Yapılan bir araştırmaya göre, şiddet içeren oyunları oynayan gençlerde, ‘oyunda olma’ hissi uzun
    süre kaybolmuyor. Rüyalarında bile savaştıklarını gören öğrenciler, kendilerini tehdit altında hissettiklerini söylüyor
    Lise öğrencileri arasında yapılan araştırma, bilgisayarda savaş ve dövüş oyunları oynayan gençlerin, kendilerini sınıftaki diğer öğrencilere göre daha çok tehdit altında hissettiklerini ortaya koydu.
    Kırıkkale, Ahi Evran ve Amasya Üniversiteleri’nin Eğitim Fakülteleri’nde görevli bir grup akademisyen, Kırşehir’deki farklı liselerde öğrenim gören 224 gencin katılımıyla ‘bilgisayar oyunlarının öğrencilerin sınıf içi güven algıları üzerindeki etkisini’ araştırdı.
    ‘OYUN RAHATLATIYOR’
    Araştırmaya katılan öğrencilerin yarısından fazlası, savaş, dövüş, yarış, strateji ve futbol oyunu oynarken eğlendiğini ve kendini oyun içinde hissettiğini, oyundan sonra mutluluk ve rahatlama hissettiğini belirtirken, az sayıda öğrenci ise oyun sonrasında kendisini yorgun hissettiğini kaydetti.
    Ucu açık soruları yanıtlayan öğrencilerin yarıya yakını oyunun etkisinin belli bir süre devam ettiğini ve oyunun yaşamlarında belirgin bir kalıcılık yarattığını ifade ederek, oyun bittikten sonra 1-2 saat yine kendilerini oyun oynuyormuş gibi hissettiklerini, bazen savaş oyunlarını rüyalarında bile görüp savaştıklarını belirtti.
    ‘İNGİLİZCEMİ GELİŞTİRİYOR’
    Araştırma sonuçlarına göre, dövüş ve savaş oyunları oynayan gençler, kendilerini sınıftaki diğer öğrencilere göre daha çok tehdit altında hissederken, yarış, strateji ve futbol oyunu oynayan öğrencilerin tehdit algılamalarında bir farkındalık görülmedi. Uzmanlara göre araştırma, gençlerin dövüş ve savaş oyunlarının yapısından kaynaklanan temkinli olma, arkayı kollama, sürekli rekabet içinde bulunma ve diğerlerinden zararlı davranış bekleme gibi sanal davranışları gerçek hayata aktarabildiğini ortaya koydu.
    Araştırma sonucu elde edilen verilerden en ilginç olanı ise, öğrencilerin bir bölümünün oyunların İngilizce kelime haznesini geliştirmede ve ehliyet sınavında yararlı olabileceğini söylemesi.

akutelpsikoloji
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi
    Yer
    Türkiye

Standart Bilgisayar oyunları çocukları nasıl etkiler?

Bilgisayar oyunları deyince çoğunluğun aklına şiddet içeren oyunlar ve bunların olumsuz etkileri geldiği için bu konuyu şöyle bir araştırmadan yola çıkarak anlatalım. Bir grup çocuğa tek başlarına iken şiddet içeren görüntüler izletiliyor. Aynı görüntüler başka bir grup çocuğa ise yanlarında bir büyük varken gösteriliyor. Görüntüleri yalnız başına izleyen çocuklar her seferinde bu görüntülerden daha çok zevk almaya ve günlük hayattaki konuşmalarında orada duydukları kelimeleri kullanmaya, görüntüdeki kahramana benzer hareketler yapmaya başlıyorlar.
    Bir yakınlarıyla birlikte görüntüyü izleyen çocuklar ise giderek şiddet içeren sahnelerden rahatsızlık duymaya başlıyorlar. Çünkü izleme esnasında yanlarındaki büyükleri, çocuklara izledikleri olayların kötü olduğunu anlatıyor. Dahası şiddete maruz kalan kişinin hissedecekleri hakkında düşünmelerini sağlayarak çocukların empati yeteneğini geliştirmeye çalışıyor.
    Yalnız başına izleyen çocuklar bu görüntüleri oyun olarak görüp ondan zevk alıyorlar, diğerleri ise gördükleri olayların gerçekte nasıl anlamlandırılması gerektiğini öğrendikleri için aynı görüntülerden rahatsızlık duyuyorlar.
    Televizyon gibi bilgisayar oyunlarının da küçük çocuklar üzerindeki etkisi daha fazladır. Çocuğun gerçeklik duygusunun yedi yaşında geliştiğini hatırlarsak yedi yaşından küçük bir çocuğun gerçekle hayal arasındaki sınırı çizemediğini görürüz. Gördüklerini anlamlandıramayan çocuk anne babasının tepkisine bakar. Eğer anne baba panik yapıyorsa, ciddiye alıyorsa çocuk bunun ciddi bir şey olduğunu düşünür. Beyninde korkuyla ilgili alanlar harekete geçer ve aşırı stres kimyasalları salgılamaya başlar. Anne baba soğukkanlı ise daha az etkilenir. O nedenle çocukların, özellikle küçük çocukların, gerek televizyon izlerken gerekse bilgisayarda oynarken mümkün olduğunca yalnız bırakılmaması gerekir.

Son yıllarda iyice yayılan bir akım, kitle iletişim araçları vasıtasıyla popüler kimliklerin oluşturulması ve bu kimliklerin bilgisayar oyunlarıyla desteklenmesi yoluyla çocuklara benimsetilmeye çalışılmasıdır. Çocukların popüler kimliklerle özdeşim kurması sağlanarak o kimliklerin üzerinden tüketim arttırılmaya çalışılmaktadır. Buna karşı çocukları küçük yaştan itibaren bilinçlendirmek gerekir. Aileler çocuklara bu kimliklerin kasıtlı olarak ortaya çıkarıldığını anlattıkları takdirde çocuk eleştirel düşünme becerisi kazanır. Eleştirel düşünebilen bir çocuk da her gördüğüne, duyduğuna inanmak yerine, görüp duyduklarını bir süzgeçten geçirdikten sonra kabul ya da reddeder. Gördüğü her şeyi olduğu gibi beynine yazan bir çocuk şiddeti haklılaştıran görüntüleri zihnine kaydederse büyük olasılıkla hak arama, sorun çözme yöntemi olarak şiddeti seçecektir.Bilgisayarı ve televizyonu baştan sanık sandalyesine oturtmak yerine çocuğa bu aletleri doğru kullanmayı öğretmek gerekir. Yapılan araştırmalar bilgisayar oyunlarının çocukların zihinsel gelişimi üzerine olumlu etkilerinin de olduğunu gösteriyor. Doğru oyunlar aracılığıyla öğrenmeyle ilgili zihinsel süreçleri harekete geçirerek çocuğa stres altında soğukkanlı kalma becerisi, dikkatini uzun zaman sürdürme becerisi kazandırılabilir.Çocuğa doğal bir ihtiyacı olan oyun sayesinde birçok şey öğretilebilir. Mesela bizim klinikde kullandığımız bilgisayarlı eğitim modülleri dikkat dağınıklığı çeken, okuldaki başarısı düşük olan çocuklara kavrama, algılama, akıl yürütme, görsel beceri gibi yetenekler kazandırmakta oldukça faydalıdır. Özellikle hiperaktif çocukların acelecilik ve sabırsızlık gibi belirgin özelliklerini törpülemek, onlara katlanmayı, yılmamayı öğretmek için bu tür oyunlar kullanılmaktadır.
    beni deli ediiiyoooor uleennnnnn

Karar Dönemi
    Yer
    Türkiye

Standart Bilgisayar oyunları başarısızlığa sürüklüyor

İlköğretim okulu öğrencilerinin velileri arasında yapılan araştırmada, evinde bilgisayar olup da okulda başarısız olan öğrencilerin velilerin tamamına yakınının, çocuklarının başarısızlığında ”bilgisayar oyunları”nın önemli rolü olduğunu düşündüğü belirlendi.Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Samancı, Erzurum kent merkezinde 4 ilköğretim okulundaki evinde bilgisayar bulunan öğrenci ve velileri arasında “şiddet içerikli bilgisayar oyunlarının ilköğretim öğrencileri üzerindeki etkileri” konulu araştırma yaptı.Öğrenci ve velilerin bu konudaki görüşlerini içeren araştırmada, öğrencilerin genellikle bilgisayar oyunlarını güzel zaman geçirme, zevk ve eğlence aracı olarak gördükleri saptandı.

İlköğretim okulu öğrencilerinin velileri arasında yapılan araştırmada, evinde bilgisayar olup da okulda başarısız olan öğrencilerin velilerin tamamına yakınının, çocuklarının başarısızlığında ”bilgisayar oyunları”nın önemli rolü olduğunu düşündüğü belirlendi.Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Samancı, Erzurum kent merkezinde 4 ilköğretim okulundaki evinde bilgisayar bulunan öğrenci ve velileri arasında “şiddet içerikli bilgisayar oyunlarının ilköğretim öğrencileri üzerindeki etkileri” konulu araştırma yaptı.Öğrenci ve velilerin bu konudaki görüşlerini içeren araştırmada, öğrencilerin genellikle bilgisayar oyunlarını güzel zaman geçirme, zevk ve eğlence aracı olarak gördükleri saptandı.

OYUNLARIN OLUMSUZ ETKİSİ VELİLERİ ENDİŞELENDİRİYOR
    Araştırmaya göre, evinde bilgisayar olup da okulda başarısız olan öğrenci velilerinin tamamına yakınının çocuklarının başarısızlığında bilgisayar oyunlarının önemli rolü olduğunu düşündüğünün saptandığı araştırmada, çocukların evdeki zamanlarının büyük bölümünü bilgisayar oyunları oynayarak geçirdikleri için ders çalışmaya yeterince motive olamadıkları belirlendi.Araştırmada görüşleri alınan velilerin önemli oranının çocukların bilgisayar oyunlarıyla birilerini öldürmesini ve bir yerleri bombalayarak kendisini kahraman gibi görmesinden endişe duyduğu saptandı.Araştırmada, bazı veliler ise “Bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerinde bu denli olumsuzluklara neden olacağını bilseydim eve bilgisayar alırken bir kere daha düşünürdüm” şeklinde görüş belirtti.

ŞİDDET İÇERİKLİ OYUNLARA KOLAYCA ULAŞIYORLAR
    Çocuğun yakın çevresinin bilgisayar oyunu seçme ve oynamada önemli faktör olduğunun saptandığı araştırmada, çocukların ruh sağlıklarını olumsuz yönde etkileyen şiddet içerikli oyunların bilgisayar satış merkezlerinden ve yakın arkadaş gruplarından kolayca elde edebildiği belirlendi.Araştırmaya katılan veliler, çocukların bilgisayar oyunlarından olumsuz yönde etkilenmelerine neden olarak şu etkenleri ifade etti:Okulda çocukların yönlendirilmemesi, ailenin çocuğu yönlendirmedeki yetersizliği, çevrenin olumsuz etkisi, evde çocuğun bilgisayar oyunları ile meşgul edilmesi, okulda çocukların bilgisayar derslerinde ödev ve projelerle yeterince yönlendirilmemesi, çocukların evdeki bilgisayarda oyun oynamaktan başka alternatiflerinin kalmaması.

OLUMSUZ ETKİLENMEMELERİ İÇİN NELER YAPILMALI?
    Samancı, araştırma bulgularının çocukların bilgisayar oyunlarından olumsuz yönde etkilenmelerinin okul, aile ve çevre faktörleri ile de yakından ilişkili olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti.Geleceğin yetişkin bireylerini oluşturacak çocukların ruhsal, bedensel ve sosyal yönden dengeli ve uyumlu olmalarının büyük önem taşıdığını kaydeden Samancı, şöyle konuştu:“Bu nedenle bilgi teknolojilerinin bir ürünü olan bilgisayar ve bilgisayar oyunlarının çocukları bu açılardan olumsuz yönde etkilememesi için evde anne babalar, okulda eğitimciler ve toplumun diğer kuruluşlarına önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir.”

Karar Dönemi
    Yer
    Türkiye

Standart Bilgisayar oyunları çocukları saldırganlaştırıyor

Bilgisayar oyunlarındaki şiddet içeriğinin, çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yaparken saldırgan eğilimlerin de ortaya çıkmasına sebep olduğu belirtildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alev Fatoş Parsa, "Bilgisayar oyunları ağırlıklı olarak görsel zekaya hitap etmektedir. Bu da beynin sağ lobunun yönettiği bir alandır ve bu bölge duygusal tepkilerle yakından ilişkilidir. Bu sebeple şiddet oyunları, çocukların beyinlerindeki öfke merkezini de tetikleyebilmektedir." dedi.

Günümüzde televizyondan CD'ye, bilgisayardan video oyunlarına sayısız elektronik araçla yüzyüze olan çocukların etrafının sanal imgelerle ve bu imgelerin şiddet dolu anlatım yapısıyla kuşatıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Parsa, "Onları bu kuşatmadan kurtaracak gerçekliklerden biri, hayal güçlerinin harekete geçirilmesi olmalıdır. Oysa bilgisayar oyunlarında bu bir yana, oyunun kuralları kapitalist düzende tüketim toplumunun gereklerine uygun olarak belirlenmiştir. Şiddet olgusu henüz gerçek ve fantezi ayrımını yapamayan küçük yaştaki çocukları olumsuz etkilerken aslında dünyanın güvensiz bir yer olduğuna ilişkin bir önerme de aşılar." şeklinde konuştu.

İletişim teknolojisindeki son gelişmelerin, teknolojinin yaygınlaşması ve ucuzlamasıyla bilgisayarın çocukların dünyasında çabuk yer edindiğini vurgulayan Parsa, "Bilgisayarların eğitim dışında eğlence amaçlı kullanımının artmasının ardından internet bağlantıları da çocukların iletişim dünyasına bireysel olarak katılmasını sağlamıştır. Sanal gerçekliğin yaşandığı bilgisayar oyunlarındaki dijital imgeler, son 15 yılda çocuk oyunlarının doğasında bir dönüşüm yapmıştır. Bugün bilgisayar ekranı, televizyon veya video oyunları çocukları birbirine yabancılaştırmaktadır. Sosyal değerlerini sanal ortamlarda yitirmektedirler." dedi.

Amerikan Çocuk Hekimleri Akademisi'nin önerisine göre çocukların her gün bir veya iki saatten fazla elektronik ekranların önünde zaman geçirmemesi gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Parsa, "Bu sınır, haftada ortalama 7 ile 14 saattir. Çocuk doktorlarının yüzde 98'i, şiddet dolu medyaların çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olduğuna inanmaktadır. Yine bir araştırma, bilgisayar oyunlarının çocukları saldırgan, hantal ve saygısız hale getirdiğini saptamıştır. Aşırı saldırgan ve seks öğeleri taşıyan oyunların, küçük yaştaki çocukların eline geçmesi sakıncalı bulunmaktadır. Birçok bilgisayar oyununda sadece ateş edilmediği, işkence, bombalama ve benzeri şiddet unsurlarının belli sınırların çok üstünde olduğu açıkça görülmektedir." diye konuştu.

Ailelerin çocuklarının oynadığı video ve bilgisayar oyunlarının içeriğinde seks ve şiddet olguları bulunmamasına özen göstermesi gerektiğini belirten Alev Fatoş Parsa, "Eğitim amaçlı olduğu sürece oyunların olumlu etkileri de olduğu bir gerçektir. Aileler, çocuklarını ekran önünde başıboş bırakmamalı, mutlaka kendi gözetimlerinde belli süreyle oynamalarına izin vermelidir. Oyunların içeriğine de sınırlamalar getirmelidirler." dedi

Karar Dönemi
    Yer
    Türkiye

Standart Bilgisayar oyunlarının etkileri

Psikolog Serap Duygulu, okulların açılmasıyla birlikte yaz boyu rehavete kapılmış çocuklar ile ailelerini, dersler ve ödevlerin başlamasıyla ciddi bir telaşın sardığını belirterek, günlük yaşamın bir parçası haline gelen bilgisayarlar ve bilgisayar oyunlarının yaşanan sıkıntının boyutlarını artırdığına işaret etti.

Birçok ailenin çocuklarının bilgisayar oyunları karşısında geçirdiği zamandan dolayı şikayetçi olduğunu vurgulayan psikolog Duygulu, kimi çocukların sosyal hayattan koparak çevrelerindeki her şeyden ve herkesten uzaklaştığını söyledi.

Ailelerden büyük bir bölümünde bilgisayar oyunlarının çocuklarının eğitimini olumsuz etkilediği görüşüne hakim olduğunu ifade eden Duygulu, sorunun aslında bu kadar "basit" olmadığının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Saatlerce bilgisayar başında sadece ekrana bakarak ya da bir takım hareketleri takip ederek geçiren çocuklarda ciddi hiperaktivite davranışları ortaya çıkabiliyor. Çocukların en hareketli, en enerjik oldukları bir dönemde böylesine hareketsiz kalmaları, enerjilerini boşaltamamaları, çevrelerine karşı daha saldırgan ve zarar verici eylemlere yönelmelerine sebep oluyor. Özellikle şiddet ögeleriyle dolu oyunlar, gerçek anlamda saldırganlığı, yıkıcılığı getiriyor. O nedenledir ki, son zamanlarda çevremizde kesici alet ya da silah taşıyan ve vurup kırmayı marifet zanneden çok fazla çocukla karşılaşıyoruz."

Karar Dönemi
    Yer
    Türkiye

Standart Bilgisayar oyunlarının faydası da var!

Bazı bilgisayar oyunları, çocukların gelişimi ve hastalıklarını yenme konusunda büyük yarar sağlıyor.

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nazmi Zengin, bazı bilgisayar oyunlarının, çocukların gelişimi ve hastalıklarını yenme konusunda büyük yarar sağladığının belirlendiğini söyledi.

Zengin, yaptığı açıklamada, bilgisayar oyunlarının sağlık üzerine olumsuz etkileriyle ilgili bugüne kadar çok sayıda araştırma yapıldığını belirtti. Bu araştırma sonuçları nedeniyle ailelerin, çocuklarını oyunlardan uzak tutmaya çalıştıklarını ve bu konuda huzursuz olduklarını ifade eden Zengin, şunları kaydetti:

"Son araştırmalar bu huzursuzluğunuzu bir nebze olsun giderecek bazı kanıtlar ortaya koyuyor. Avrupa’da yapılan yeni araştırmalarda bazı bilgisayar oyunlarının, çocukların gelişimi ve hastalıklarını yenme konusunda büyük yarar sağladığı belirlendi. 42 milyar dolarlık hacme sahip olan elektronik oyun piyasasının yaklaşık 6.6 milyar dolarlık bölümününü sağlık oyunları oluşturuyor. Bilgisayar yardımıyla bir platform üzerinde egzersiz hareketlerinin yapıldığı Wii Fit Balance Board adlı oyununun büyük ilgi görmesinin ardındın gerek sermayedarlar, gerekse kar amacı gütmeyen kuruluşlar, sağlıkla ilgili dijital oyunlara daha çok yatırım yapmaya başladı. ABD’deki Robert Wood Johnson Vakfı 2008’den bu yana dijital sağlık oyunu geliştirenlere her yıl milyonlarca dolar bağış sağlıyor. Ülkemizde sivil toplum kuruluşları da bu alanda çalışacak kişi ve kuruluşlara destek vermeli."

Sağlığın geliştirilmesinde dijital oyunlardan yararlanılmaya başlandığını dile getiren Zengin, şöyle devam etti:

"Horsepower challenge adlı bilgisayar oyununun, çocukların attığı adım sayısını yüzde 13 oranında artırdığı, ’ReMission’ adlı oyununun da genç erişkin kanser hastalarına hastalıklarını yenmede yardımcı olabildiği tespit edildi. Horsepower Challenge"in çocuklar üzerinde olumlu etkisi olup olmadığını belirlemek amacıyla yeni bir araştırma yapıldı. Avrupa’da yapılan bu araştırmada, çocuklara birer pedometre (adım sayar) verilerek her gün kaç adım attıklarını kayıt altına alındı. 4 haftalık çalışma süresince çocukların attığı adım sayısının yüzde 13 oranında arttığı tespit edildi. Bu sonuç bu oyunu oynayan çocukların, evlerine kapalı kalmadığı, daha çok yürüyerek sosyal hayata daha çok adapte olduğu, böylece obezite ve benzeri hastalıklara yakalanma riskinin büyük oranda düştüğünü gösteriyor. Yani bu araştırma dijital oyunların çocuklara her zaman zarar değil fayda da sağladığını gösteriyor."

Zengin, dijital oyunların kronik hastalıkların yönetiminde de hastalara yardımcı olduğunu dikkati çekerek, "Örneğin, diyabetli çocukların kan şekeri düzeylerini daha iyi ayarlamalarına ve sosyal dışlanmaya daha az maruz kalmalarına yardımcı olmak için hazırlanan ’Packy and Marlon’ adlı oyunla ilgili yapılan klinik araştırmalarda arkadaşlarıyla bu oyunu oynayan çocukların, hastalıkları hakkında konuşmaya daha açık oldukları, sosyal destek almakta daha başarılı oldukları ve kan şekeri kontrol programlarına daha sıkı biçimde uydukları belirlendi" diye konuştu.

Karar Dönemi
    Yer
    Türkiye

Standart Oyun oynamanın en ilginç faydası

ABD çapında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre aksiyon oyunlarıyla fazlasıyla vakit geçiren oyuncuların görüş netliği ciddi oranda artıyor.

Araştırma 22 kişiden oluşan iki farklı grup arasında yapıldı. Bir grup Call of Duty 2 ve Unreal Tournament 2004 gibi aksiyon oyunlarını oynarken, bir diğer grup ise göz koordinasyonunun çok da gerekli olmadığı The Sims 2 ile zaman geçirdi. 50 saatlik oyun süresinin ardından ortaya çıkan sonuç ise bir hayli ilginçti; zira uzmanlara göre aksiyon oyunu oynayan grup üyelerinin en az %43'ünün görme yeteneğinde ciddi bir iyileşme gözlemlendi; ancak Sims ile zaman geçirenlerde hemen hiçbir gelişme saptanamadı.

Diğer bir deyişle bu araştırmayla, Call of Duty 2 oyununu oynayan deneklerin %58'inin çevreye karşı algılama yeteneklerinde ciddi bir artış tespit edilerek Sims'in bu yönde herhangi bir katkısının olmadığının altı çizildi.