"İnsanoğlu ilk cinayetini kardeşini öldürerek işledi.. "
böyle der kutsal kitaplar.. ve bu cinayetin sebebi kıskançlıkmış; kişisel çekememezlik..

Sonraki zamanlarda insanoğlu gene devam etti, birbirini öldürmeye.. bin türlü nedeni vardı bunun, ve bin türlü şekli.. kimi zaman astılar birbirini, bazan kestiler, kuma gömdüler.. ve işkence ettiler bazan.. Bazen de yaktılar diridiri! Bir yoluda aç bırakmaktı onları; öylece ölüme terketmek yani!.. ve daha bir sürü yol vardı..

Bir o kadar da değişik nedenleri vardı; birden çok gerekçesi vardı ölümün, öldürmenin.. din vardı mesela; en başta gelen.. herkes ayrı ayrı inanıyordu.. kimse bilmiyordu nereden, nasıl geldiğini.. ve korkutuyordu bu insanlığı; en büyük korku bilinmeyenden duyulan korkuydu çünkü (hala da öyledir bu).. karanlıktı insan oğlunun dünyası; kimse ulaşamıyordu 'ilk'e.. sonunu da bilen yoktu.. ve korkuyordu insanlık, kendinden güçlü birşeyler olduğunu hissediyordu.. ama bilmiyordu "bu nedir, nasıl birşeydir?"
İşte bu histeri içerisindeyken insanlık, cevap ararken bu sorulara, ilk dinler ortaya çıkmaya başladı.. ama herkes farklı yollardan düşündüğü için çok çeşitli oldu cevaplar.. ve bir sürü din ortaya çıktı; birbirinin aynı olmayan.. ama dünya "ben"lik dünyasıydı.. çok ta zaman geçmeden başladı savaş; birbirinin boğazına sarıldı, aynı olmayan kardeşler.. ve bugün hala, en baştaki savaş nedenidir din..

Sonra devletler kurdu insanlar.. gene saldırdılar üzerine birbirlerinin; çaldılar, neyi var neyi yok aldılar elinden halkın, öldürdüler.. sonra yasalar koydular; çalmayı, öldürmeyi yasaklayan yasalar!
Herkesin bayrağının rengi farklı oldu.. ve dinin de bağnazlığı kullanılarak; bayrak kutsal oldu, devlet kutsal oldu! 'insan olmak' atıldı geri plana.. "bayrak için ölürsen eğer, ve devlet için.. ölürsen dinin için.. ve öldürürsen; sana cenneti müjdeliyorum!".. böyle diyordu; ve aynı şeyi söylüyordu, aynı olmayanların aynı olmayan tanrıları.. belki sebep farklı gözüküyor ama, aslında gene aynıydı dava; benlik davası!

Habil ile Kabil'den bu yan.. ölüyorsa insanlar ve öldürülüyorsa, bunun tek bir nedeni var aslında; "BİZ" olamamak, hep "BEN" kalmaK...