4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Okb'yle Baş Etme Yolları

Arrow Okb'yle Baş Etme Yolları

11-12 yaşımdan beri Okb liyim.Tabi başta anlayamadım ne olduğunu ama çok sıkıntılar çektikten sonra psikiyatriste gittim ve "kimsede yoktur böyle tuhaf huylar olamaz kesin doktor da şaşıracak" diye düşünürken hastalığımın yaygın bir anksiyete bozukluğu olan OKB olduğunu öğrendim.O zamandan beri de çeşitli tedaviler görüyorum.Ve yıllardır edindiğim deneyimleri maddeler halinde sıralamak istiyorum.Belki bir tanesi sizin işinize yarar ve kendi kendinize yarattığınız cehennemden çıkmanıza yardımcı olur..

-Önce şunu bilmeliyiz.Okb bedensel bir hastalık.Beynimizde yolunda gitmeyen birşeyler var.Aynı sorun dizinizde olsa sadece ağrı yapardı belki ama söz konusu beyin olunca tüm hormonal dengeniz alt üst oluyor,duygularınızı kontrol edemiyorsunuz,beynin bölümleri arasında bilgi alışverişinde aksaklık olduğu için sağlıklı düşünemiyorsunuz.Durduk yere terlemenizin,deliriyormuş hissinin,içinizde inadınıza kötü düşüncelerden bahseden o sesin,o düşünceleri kovamamanızın,mantığınıza sarılamamanızın nedeni işte bu fizyolojik bozukluk.Her sıkıntıya girdiğinizde bunu farketmeye çalışın.Bu sıkıntıların tamamen mantıksal nedenleri var.O nedenler olmasaydı siz de diğer insanlar gibi ellerinizi 9 kez yıkamasanız da kötü bişey olmayacağını rahatlıkla kavrayabilirdiniz.

-Demek ki yolunda gitmeyen birşey var düşünce merkezimizde.O zaman onu çözmeliyiz.Malesef onu çözmedikçe istediğiniz kadar olumlu düşünmeye,savaşmaya çalışın.Yorulduğunuzla kalırsınız.Kanamalı bir hasta varsa önce kan durdurulur.Sonra vücuda ek kan nakledilir.Biz önce kanı durdurmalıyız.Bunu da yapabilecek tek kişi psikiyatrislerdir.Okb hastalığı ve benzeri ruhsal bozukluklar sosyal güvenceniz tarafından karşılanır ve size maddi bir külfet getirmez emin olun.Uzun yıllar neden doktora gitmekten çekindiğimi düşündükçe kızarım kendime.Eğer hala yapmadıysanız hemen bir psikyatrise gidin ve içinizdeki bütün o fırtınaları anlatın.Sakın çekinmeyin.Unutmayın ki onun mesleği bu ve sizin gibi onlarca yüzlerce hastanın birbirinden tuhaf karmaşık öykülerine alışkın

-Doktora gittik.Teşhis konuldu.Belki Okb'ye depresyon ve başka rahatsızlıklar eşlik ediyordur ki bu sık görülür ve yaşamımızı daha da çekilmez yapar.Doktor hastalığımız neyse ona göre hafif dozdan ağırına gitmek üzere çeşitli ilaçlar verir.Ve sizi izlemeye alır.Başlarda hiçbir yararının olmadığını düşünebilirsiniz.Üstüne üstlük yan etkileri sizi zombi haline de getirebilir.Sürekli uyuyabilirsiniz.Halsizlikten elinizi kıpırdatamayabilirsiniz.Tam tersi uykusuzluk da olabilir.Ve daha bir sürü sıkıntı.Ama ümitsizliğe kapılmayın ve SAKIN ilaçlarınızı kendi başınıza bırakmayın.Sabırlı olun.Bu tür ilaçlar haftalarca kullanımdan sonra etkilerini gösterirler.Yan etkiler de vücut ilaçlara alıştıkça azalmaya başlayacaktır.Eğer hiçbir faydası yoksa veya yan etkiler çok ağırsa zaten doktorunuz diğer kontrolde gereğini yapar.Tedavinin başlangıç süreci oldukça zorludur ama hiçbir zorluk o takıntılı düşüncelerimzden daha büyük olamaz unutmayın.Yani sınavda yazdığım kelimeyi kağıt yırtılana kadar silip tekrar yazmamı engelleyecekse, bir süre için acı çekerek esnemeye ve halsizlik yaşamaya razıyım.

-İlaçlarımızı düzenli kullanıyoruz.Sabırlıyız.Belki bir çok ilaç değiştirdik fakat bu sefer durum değişik.Sıkıntılarımızla boğuşuyoruz ama küçük küçük iyileşmeler farkediyoruz.Sanki artık düşüncelerimiz o kadar bulanık değil ve mantığımızın sesini daha rahat dinleyebiliyoruz.Bu beynimizdeki o tersliğin ilaçlarla tedavi edilmeye başladığının göstergesidir.Eskiden sizi boğan olayların ne kadar saçma olduğunu farketmeye başlayacaksınız.Bu arada takıntılarınız düşünceleriniz içinizdeki ses devam ediyor elbette ama biraz rahatladığınızın farkındasınız.İşte bu noktada SAKIN rehavete kapılıp zaten yük olduğuna inandınız ilaçlarınızı bırakmayın.Bu tedaviler belki yıllarca sürecektir ama siz yarıda keserseniz eski günlere belki daha da kötü şekilde geri dönersiniz.

-Tedavimize sabırla devam ediyoruz.Mantığımızın sesini yavaş yavaş duyabiliyoruz.Ya da hep duyuyorduk ama ona uyacak gücü bulmaya başladık.İşte bu noktada kendi kendimizi telkin etmeye çalışmalıyız.

-Ayakkabınızı giydiniz ama içinizden bi ses çıkarıp tekrar giymesseniz çok kötü birşey olacağını söyledi.İçinizden çıkarmak geliyor çünkü bunu yaparsanız rahatlıcaksınız.Ama bu olay size hiç de mantıklı gelmiyor.Neden biliyor musunuz? ÇÜNKÜ AYAKKABIYI ÇIKARIP GİYMEK TAM BİR SAÇMALIKTIR! Ve sizin hayatınıza iyi yada kötü en ufacık bir etkisi olamaz.Biz mantıklı insanlarız ve bunun da bilincindeyiz.O halde o ayakkabıyı çıkarmayın.Kendi kendinize"Aklımdaki hareketi yapmassam tüm korkularım gerçek olabilir.Fakat olmayabilir de.Ben işimi şansa bırakmayı seçiyorum"deyin. Ve giyip yolunuza devam edin.Kolay gibi gözüken şu karar bizim için o kadar zordur ki.Ama kendimize hakim olmassak bu hastalık bizi ellerine alır ve kukla gibi oynatır unutmayın.Ve siz bu saçmalıktan kurtulmaya kararlısınız.

-Metrodasınız.Yanınızda çok sevimli bir kız çocuğu var.İçinize birden bir korku düştü."Ya bu kızı raylara itersem?"İçinizi rahat olsun.Siz o kızı raylara itmeyeceksiniz.Kendiniz de atlamayacaksınız.Bu sadece beyninizin yarattığı suni bir korku.Rahatlamaya çalışın.Korkunun saçmalığına kendinizi inandırın.

-Dua etmeye çalışıyorsunuz.Ama aklınıza hiç istemediğiniz şeyler geliyor."Ailem ölür inşallah" deyiveriyorsunuz istemeden.Bu duyguları çok iyi bilirim.O anlarda rahatlamaya çalışın.Ve o kelimeleri hiç söylememiş gibi ibadetinize devam edin.Başa dönmeyin,dönerseniz bu bir kısır döngü halini alacaktır.Elbette yaratıcınızın sizi anlayacaktır.

-Farkındaysanız Okb,her türlü durumda kötü,istenmeyen şeylerin akla gelmesi.Bazen tekrarlarla bundan kurtulmaya çalışmak.Bazen düşüncelerle kurtulmaya çalışmak.Ama işin özü şu ki,beynimizde bir aksaklık var ve bu yüzden ne durumda olursak olalım aklımıza kötü şeyler geliyor.O anda olmasını istemediğimiz ne varsa olacakmış gibi bir hisse kapılıyoruz.Beynimiz bir makine ve bazen o da hatalar verebilir.Sizin yapmanız gereken o hata giderilene veya azaltılana kadar,onu görmezden gelmek.Siz o hatadan kurtulacaksınız! Hastalığı tam olarak anladığınızda bu daha da kolaylaşacaktır.

-Kendimizi telkin ediyoruz,hakim olmaya çalışıyoruz,ilaçlarımızı sabırla alıyoruz,iyileşmenin farkındayız.Fakat bu tedavi sürecinde değişik duygulara kapılabiliriz.Gerek ilaçlarla gerek farklı nedenlerle yeni sıkıntılar çekebiliriz.Tekrarlı hareketlerimiz azalırken takıntılı düşüncelerimiz artabilir.Parçalanmışlık hissi yaşayabiliriz.Depresif olabiliriz.En önemlisi intaharı düşünebiliriz.Bu tip değişik duyguları her kontrolde doktorunuza anlatmalısınız.Doktorunuz bunun ilaç kaynaklı mı yoksa yeni bir rahatsızlık mı olduğuna karar verecektir.

-Ve son adımlar.Kötü buhranlı günlerin geride kaldığına inanıyoruz.İlaç tedavisi de bitti.Hayatımıza devam ediyoruz.Okb kötü bir olayla,sıkıntıyla,bunalımla tekrar alevlenebilir.Eski hislerinizin geri geldiğini anladığınız anda hemen doktorunuza başvurun.Ve sakın gözünüz korkmasın.Siz artık bu hastalığın farkındasınız ve onu yenebilecek güce fazlasıyla sahipsiniz.Huzurunuza en yakın zamanda tekrar kavuşacaksınız.

İşte yıllar içinde yaşadığım olaylardan çıkardığım dersler.İsterseniz siz de kendi yollarınızı anlatın.Gördüğünüz olumlu gelişmelerinizi yada sıkıntılarınızı paylaşın.Ve SAKIN ümitsizliğe kapılmayın.Ümitsizlik bu hastalığın en çok sevdiği şeydir.

Hepimize hakettiğimiz huzuru diliyorum

Karar Dönemi

Tebrikler
    inanki imrendim bayıldım yazdıklarınıza bende okbliyim temizlik takıntım var faverin kullanıyorum ama unutuyorum bazen almayı. dedikleriz benim içinde gerçek olurmu acaba öyle güzel şeyler yazmışsınızki bana hayal gibi geliyor Allahım inşallah bende siz gibi olurum

Karar Dönemi

Standart Yardım!!!

Merhabalar Allah hepimize şifalar versin.Bu hastalık çok zor bir hastalık ben de 8 yıldır bu hastalıkla uğraşıyorum çeşitli ilaçlar kullanıyorum benim dokunmayla ve tekrarlamayla başladı hastalığım ama beni en çok rahatsız eden düşünceler yani dokunmaya tekrara razıyım benim MESLEK SEÇİMİ konusunda takıntılarım ve kararsızlıklarım var hal böyle olunca da hayatım bir çıkmazın içine girdi ve girmeye de devam ediyor şuan smmm stajı yapıyorum ama burada da pek kalıcı değilim galiba çünkü onu mu yapsam bunu muy yapsam diye gidip geliyorum ve elimdeki herşeyi kaybediyorum BU KONUDA OBSESYON YAŞAYAN VE TEDAVİ OLAN VAR MI LÜTFEN YARDIM EDİN ÖLÜYORUM BİR EL UZATAN YOK MU???????

Cahillik Dönemi Minnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı han84 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar Allah hepimize şifalar versin.Bu hastalık çok zor bir hastalık ben de 8 yıldır bu hastalıkla uğraşıyorum çeşitli ilaçlar kullanıyorum benim dokunmayla ve tekrarlamayla başladı hastalığım ama beni en çok rahatsız eden düşünceler yani dokunmaya tekrara razıyım benim MESLEK SEÇİMİ konusunda takıntılarım ve kararsızlıklarım var hal böyle olunca da hayatım bir çıkmazın içine girdi ve girmeye de devam ediyor şuan smmm stajı yapıyorum ama burada da pek kalıcı değilim galiba çünkü onu mu yapsam bunu muy yapsam diye gidip geliyorum ve elimdeki herşeyi kaybediyorum BU KONUDA OBSESYON YAŞAYAN VE TEDAVİ OLAN VAR MI LÜTFEN YARDIM EDİN ÖLÜYORUM BİR EL UZATAN YOK MU???????
    belki iş konusundaki sıkıntınız sadece obsesyondan kaynaklanmıyor olabilir. Belkide mesleki kariyer konusunda bir danışmanlık almalısınız.