Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Lise Diyince Moralim Bozuluyor

Karar Dönemi

Standart Lise Diyince Moralim Bozuluyor

Merhabalar arkadaşlar

ben lise bire geçtim sbsye girdim ve kötü bi puan yaptım meslek lisesini tercih ettim ama ( ben oraya gitmek istemiyorum) ve kazandım.Ama ben anadolu lisesini istiyordum ama olmadı çok çalıştım tamam bazen ufak kaçamklar yaptım dershaneden kaçtım okuldan kaçtım ama bu benim hayatım sonuçda eğlenmek istedim ailem çok baskı yaptılar ( ve her zaman ailemin haberi olmadan sinamaya gidiyordum izin vermiyolardı dershaneye gidiyorum diyorudum sinamya eğlenmeye gidiyordum )her zaman ağlıyordum sbsnin son günleri çok kötü oldum odama kapandım ben yapıcam dedim ağladım ağladım ağladım evet inanıyorum yapıcağıma dedim ama inanmak yetmedi çalıştım evet hergün çalışıyordum test çözüyodum konu tekrarı fln günüm dershanede geçiyordu artık son haftalar ve sınava girdim işte çıktım herkez nasıl geçti diyordu sosyal biligiler çok güzel diyordum diğerleri peki ? evet onlarda idare eder diyorumdum. ( ben zaten matemtiği yapamıyorum yapacağıma inanmıyorum da ztn ) ailem sana çok para harcıyoruz özel okulda okutuyoruz diyolardı ve en çok beni üzen bu oldu ailem 400 puanın üzerinde beklerken ben 350 puan aldım ve sonuç meslek lisesi gideceğim okulu herkez kötülüyo sorduğum herkez bi kerede orası iyi demedi herkez kötüledi hem meslek lisesi olmasından hemde bilmiyorum işte çok kötülediler.. ailem oraya göndermeye karar verdi ve ben halaa oraya gitmek istemiyorum belkide hiç kimseyi tanımadığımdan kayıt yaptırdım perşembe günü ne yapıcam ben lise 1 çok kötü hiçkimseyi tanımıyrm ki ne yapıcam

her lise konusu açılınca kendimi kötü hissesiyorum o kadar özel okulda okudum karşılığı meslek lisesimydi ! herkez çok iyi yerlerdyken ben neden meslek lisesi ? diyorum kendi kendime

( ve herkez bana hangi liseye gidiyorsun dynce ben meslek lisesi demekten utanıyorum demek istemiyorum)

paradox
    Guest

Ah su genclik ahh
    Aileniz size tum imkanlarini seferber etmis.Siz basinizda kavak yelleri eserek yol almisiniz.Geriye donup baktiginizda umarim anlamisinizdir ki ailenizi degil kendinizi kandiriyordunuz, sinemalara filan giderek..
    Ayrica meslek lisesine gittigimi soylemeye utaniyorum gibi bir sozu sarf etmekle, meslek liselerinde okuyan yasitlarinizida rencide etmektesiniz genc dostum...

Karar Dönemi aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arkadaşa katılıyorum.

Öncelikle siz gerçekten elinizden geleni yaptınız mı? Hele de ailenize yalan söyleyerek sinemaya gitmeniz hiç doğru değil. Bir kere onlardan helallik almanız lazım.
    Görünüşe göre biraz hafife aldığınız zamanlar olmuş. Ama artık geçmişe bakıp hayıflanmak ah vah etmek yerine geçmişteki hataların farkına vararak tekrarlamama kararlılığı içinde yolunuza devam etmelisiniz.
    Arkadaşın da dediği gibi böyle meslek liseli arkadaşları rencide edecek şekilde yazmayın bence.
    belki hiç düşünmüyordunuz ama ailenize yalan söyleyip "eğlenmeye" giderken düşünmeniz gerekirdi. hiç sinemaya vb gitmeden de insan bunalır, doğru; ama sizinki fazla olmuş sanırım. ailenizden izin alamamak vb canınızı sıktığında "şimdi çalışayım , belki sıkılırım bir kaç ay ama sonuçta iyi bir yerde olurum, o zaman rahat ederim" şeklinde düşünebilrdiniz.

ama artık geçti. bunları ders alma açısından düşünebilirsiniz. şu ansa hayıflanmayın. meslek lisesi belki hiç düşünmüyordunuz ama artık katsayı sorunu da inşaAllah kalkıyor ve meslek liselerinin tercih edilemk istenmeyişinin büyük bir nedeni de yok oluyor yani. bu açıdan iyi sizin için. bu kural kalmıyor da olabilirdi.

ayrıca insanların sözlerine aldırmaya devam ederseniz de olan size olur. hiç belli olmaz, çok mutlu olabilirsiniz, çok seveceğiniz bir ortamla, insanlarla karşılaşabilirsiniz. bi yönden de sizde biter. bundan sonra derslerinize sıkı sarılın, arkadaşlarınıza çok dikkat edin. özellikle lise döneminde arkadaşlıklar çok önemli ve dikkatli seçilmesi gerekiyor.

insanların dedikleirini çok düşünmeniz beyninizde bir şartlanmaya yol açmış olabilir. şu an "okul berbat ,zaten kimse beğenmiyor, bittim ben" vb şeklinde düşünen şartlanmış bir beyinle o okula giderseniz zaten aklınızda sürekli o düşünce olduğunda okula, oradaki insanlara, hocalara vb o şekilde bakmaya başlarsınız ve aslında çoğu okulda, anadolu vb liselerinde olan küçük bi olay bile -atıyorum bir hocanın birden kızması- sizi "işte doğruymuş insanların dedikleri, niye geldim ki ben " vb şeklinde düşünmeye ve daha da olumsuz dğşğnmeye sevkedebilir. halbuki beyninzi öyle şartlandırmasanız bunun bi çok yerde olabilecek bi olay olduğunu düşünerek inşaAllah öyle düşünmezsiniz.

geçmiş geçti artık. bundan sonrasını en iyi şekilde değerlendirmeye bakın. anne babanızın emeklerine layık olmaya çalışın, yalan da söylemeyin. çok mu bunaldınız? açıkça söyleyin ama kibarca. yine de yok derlerse de onlara bir şey dememeliyiz. vardır bir hayır. anne babamız bizim için nelere katlanıyor. sıcacık odada sıcacık çay içerek test çözmek nedir ki baktığında?

Karar Dönemi

Alıntı paradox Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ah su genclik ahh
    Aileniz size tum imkanlarini seferber etmis.Siz basinizda kavak yelleri eserek yol almisiniz.Geriye donup baktiginizda umarim anlamisinizdir ki ailenizi degil kendinizi kandiriyordunuz, sinemalara filan giderek..
    Ayrica meslek lisesine gittigimi soylemeye utaniyorum gibi bir sozu sarf etmekle, meslek liselerinde okuyan yasitlarinizida rencide etmektesiniz genc dostum...
    öncelikle teşşkürler açtığım konuya yorum yaptınız için

evet ailem bana bütün imkanları verdi ona hiçbirşey demiyorum sonuçda eğlenmek benimde hakkım hep çalışmaycğm hergün sabaha kadar fln tabikide gezip dolaşacğım sinama konusundada ailem hiç iizin vermiyo denedm izin almayı ama kızdılar vermediler meslek lisesinde okuyanları rencide etmek istemiyorum kesinlikle öyle anlamayın sadece gideciğim yer ticaret meslek muhasebe bölümü ama ben muhasebe okumak değil hukuk okumak istiyrm ama bu mümkün mü onu bilmiyorum.....

Karar Dönemi

Alıntı aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşa katılıyorum.

Öncelikle siz gerçekten elinizden geleni yaptınız mı? Hele de ailenize yalan söyleyerek sinemaya gitmeniz hiç doğru değil. Bir kere onlardan helallik almanız lazım.
    Görünüşe göre biraz hafife aldığınız zamanlar olmuş. Ama artık geçmişe bakıp hayıflanmak ah vah etmek yerine geçmişteki hataların farkına vararak tekrarlamama kararlılığı içinde yolunuza devam etmelisiniz.
    Arkadaşın da dediği gibi böyle meslek liseli arkadaşları rencide edecek şekilde yazmayın bence.
    belki hiç düşünmüyordunuz ama ailenize yalan söyleyip "eğlenmeye" giderken düşünmeniz gerekirdi. hiç sinemaya vb gitmeden de insan bunalır, doğru; ama sizinki fazla olmuş sanırım. ailenizden izin alamamak vb canınızı sıktığında "şimdi çalışayım , belki sıkılırım bir kaç ay ama sonuçta iyi bir yerde olurum, o zaman rahat ederim" şeklinde düşünebilrdiniz.

ama artık geçti. bunları ders alma açısından düşünebilirsiniz. şu ansa hayıflanmayın. meslek lisesi belki hiç düşünmüyordunuz ama artık katsayı sorunu da inşaAllah kalkıyor ve meslek liselerinin tercih edilemk istenmeyişinin büyük bir nedeni de yok oluyor yani. bu açıdan iyi sizin için. bu kural kalmıyor da olabilirdi.

ayrıca insanların sözlerine aldırmaya devam ederseniz de olan size olur. hiç belli olmaz, çok mutlu olabilirsiniz, çok seveceğiniz bir ortamla, insanlarla karşılaşabilirsiniz. bi yönden de sizde biter. bundan sonra derslerinize sıkı sarılın, arkadaşlarınıza çok dikkat edin. özellikle lise döneminde arkadaşlıklar çok önemli ve dikkatli seçilmesi gerekiyor.

insanların dedikleirini çok düşünmeniz beyninizde bir şartlanmaya yol açmış olabilir. şu an "okul berbat ,zaten kimse beğenmiyor, bittim ben" vb şeklinde düşünen şartlanmış bir beyinle o okula giderseniz zaten aklınızda sürekli o düşünce olduğunda okula, oradaki insanlara, hocalara vb o şekilde bakmaya başlarsınız ve aslında çoğu okulda, anadolu vb liselerinde olan küçük bi olay bile -atıyorum bir hocanın birden kızması- sizi "işte doğruymuş insanların dedikleri, niye geldim ki ben " vb şeklinde düşünmeye ve daha da olumsuz dğşğnmeye sevkedebilir. halbuki beyninzi öyle şartlandırmasanız bunun bi çok yerde olabilecek bi olay olduğunu düşünerek inşaAllah öyle düşünmezsiniz.

geçmiş geçti artık. bundan sonrasını en iyi şekilde değerlendirmeye bakın. anne babanızın emeklerine layık olmaya çalışın, yalan da söylemeyin. çok mu bunaldınız? açıkça söyleyin ama kibarca. yine de yok derlerse de onlara bir şey dememeliyiz. vardır bir hayır. anne babamız bizim için nelere katlanıyor. sıcacık odada sıcacık çay içerek test çözmek nedir ki baktığında?
    evet haklısınız şunda çok zorlanağıma inanıyorum arkdşlık ortamı kurmakta hep zorlanırım bilmiyorum neden daha önce 5.snfda okul değşkliği yaptım ve 8.snıfa kadar özel okulda okudum arkdşlık ortamını kurmak çok zor olmuştu çok zorlnmıştım işh. şimdide böyle olmaz ..

çok teşkkürler okuyup yorum yaptınız için

Karar Dönemi aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Çok zorlanacağınıza kendinizi şartlandırarak gitmeyin. Allah bilir, hayatta tabi ki her zaman zorlanacağımız durumlarla karşılaşabiliriz. Ama sürekli bunları olumsuz tarafından bakarak düşünüp durursak kendimizi Allah korusun ümitsizliğe itmeye başlarız, bu çok derin bir çukura dönüşebiliyor..
    Elbette biz öncelikle Allah'a güvenmeliyiz. Ama O'na güvenirken de yan gelip yatmamalı, üzerimize düşeni yapmalıyız. Yani sınava hiç çalışmadan dua edip girince sınavımız kötü geçerse "duam kabul olmadı" demeye hiç hakkımız yok. elimizden geldiğince çalışıp sonucu Allah'a bırakmalı, hayırlısını istemeliyiz.

bence bundan sonra siz de geçmişteki hatalara düşmeme kararlılığı ile yeni okulunuza başlayın inşallah. olumlu yanlarını görmeye çalışın olayların. Kur'an-i Kerim'de geçtiği gibi : "Demek ki, gerçekten zorlukla beraber kolaylık vardır. Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır. "(İnşirah Suresi, 5-6)

başka bir okulda olsanız hiç zorluk olmayacağından nasıl emin olabilirsiniz ki?

Hukuk içinse bir araştırın şimdiden ki ona göre ilk seneden planlı çalışmaya başlayın inşaAllah

Karar Dönemi Elliout - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bende 3 sene önce OKS'ye girdim suanda düz lisede okuyorum. Dershaneye gitmeden cok yüksek bir puan aldım. 8 puanım daha olaydı Anadolu lisesine girerdim. Suanda Lise 3'teyim. İleride hukuk egitimi almak istiyorum. Ama istemekle aklmayıp gerekeni yapıyorum. Meslek lisesine baslıyacaksın. Hersey bitmiş değil. Orda herkesi bir kefeye koyamazsın. Cok calısıp istedigin bir üniversite'de veya bir fakültede okuyabiirsin. Yni hersey kendinde bitiyor.

Karar Dönemi biçare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

biz anne ve babalar şimdi sizlere çok baskı yapıyor gibi görüne biliriz.aslında tek düşündüğümüz sizlersiniz.hayatımızı sadece sizlere adıyoruz ve bunu sizlere çok fazla tekrarlıyoruz.biz anne ve babamızı ancak anne,baba olunca anladık ve sizin çok geç kalmadan bizleri anlamanızı istiyoruz.yıllarrrrr sonra şimdiki aklım olsaydı cümlesini kurmanızı istemiyoruz.evet eğlenmek sizin hakkınız,bizimde hakkımız ama sorumluluklarımızı bilerek eğleniyoruz.mesela iş saati eğlenmiyor,gezmiyoruz sadece işimizi düşünüyoruz.bence sizlerde ders zamanı derslerinizi çalışırsanız bu gün bu lisede olmak istemiyorum deme lüksüne sahip olursunuz.

Karar Dönemi

öncelikle iyi geceler bazı noktalarda sana katılıyorum ailenin üzerinde oluşturduğu baskı biraz yanlış tamam ailen senin için tüm imkanlarının seferber etmiş iyi yerlere gel diye testlerimi çözüyorum,tekrarlarımı yapıyorum demişsin yani çalışmışsın ama yeterli olmamış birde üstüne ailedeki baskı... ama bunları düzeltebilirsin 4 senen var önünde aileni dinle ama fazla baskı yapmalarına izin verme gençsin,deli dönemlerin tabiki eylenmek istiyceksin ama dozunda olmalı bunlarda ayrıca bu konuyu kafana yakmış gibi gözüküyosun fazla düşünmemeye çalış aslında bu devirde meslek lisesi mezunları daha çok tercih ediliyor bunuda unutma

Yeni sistemle katsayı engeli aşıldı, sorun etme bu kadar... İyice çalışarak yine istediğin bölüme girebilirsin üniversitede.

Sayfa 1/2 12 SonSon