2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Çocuğun okul korkusu nasıl giderilir?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Çocuğun okul korkusu nasıl giderilir?

Prof.Dr. Kurtman Ersanlı, okula yeni başlayan çocuklarda görülen okul korkusunun giderilmesinde aile desteğinin önemli olduğunu söyledi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Bölüm Başkanı Prof.Dr. Kurtman Ersanlı, okula yeni başlayan çocuklarda görülen okul korkusunun giderilmesinde aile desteğinin önemli olduğunu söyledi.

Ersanlı, , okula yeni başlayan bazı çocukların, okula başlamadan önce çok istekli göründüklerini, ancak okul zamanı geldiğinde ise okula gitmek istemediklerini hatırlattı.

Okul korkusu olarak bilinen bu durumun, sıklıkla okula yeni başlayan çocuklarda görüldüğünü ifade eden Ersanlı, ´´Ancak daha ileri yaşlarda görülme olasılığı da var. Her sabah okula gitmek için evden çıkmak büyük sorun olur. Çocuk çeşitli bahaneler ile evde kalmak ister. Okula gitmesi konusundaki zorlamalar ise, çocuğun var olan sıkıntısını daha da artırır. Bu nedenle okul korkusunun giderilmesinde aile desteği önemlidir´´ dedi.

Okul korkusunun daha çok anaokuluna ve ilköğretim 1. sınıfa giden çocuklarda görüldüğünü ifade eden Ersanlı, şunları söyledi:

´´Bazı çocuklar okula gitmek istemeyebiliyor. Okul korkuları oluşuyor. Okula gitmesi konusunda ailesince zorlandığı takdirde mide bulantısı, kusma, ağlama gibi şikayetler gösterebiliyor. Bu dönemlerde çocuklar neşesiz, iştahı kesilip, ödevlere karşı ilgisi azalıyor. Başı, karnı ağrır, midesi bulanır. Bir gün okula gitmek istemediğini bildirir. Neden olarak, öğretmenden korktuğunu ya da arkadaşının kendisini rahatsız ettiğini söylerler. Bu nedenle aileler, çocuğun her ne şekilde olursa olsun okula gitmesi gerektiğini orada birçok yeni arkadaş edinerek oyunlar oynayabileceğini anlatılmalıdır.´´

Böyle durumlarda ailelerin çocuğun okula gidiş ve çıkışlarında yanında olması önerisinde bulunan Ersanlı, ´´Çocuğa sürekli yanında olduğu hissi aşılanarak güven verilmelidir. Çocuğun okula gitmesi için zorlama yapılmamalıdır. Aksi taktirde ters etki yaparak çocuğun kişiliğinin gelişmesi olumsuz yönde etkilenir´´dedi.

haber7
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi

Çocuklarda Okul Korkusu sebepleri ve çözüm yöntemleri hakkında Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı'nın bir makalesini buldum:

Okul Fobisi en sık okulların yeni açıldığı Eylül-Ekim aylarında ve 6-8 yaş gibi ilkokula başlangıç döneminde görülür. Yine okula başladıktan sonraki yıllarda, örneğin 11-12 yaşlarda okul değişikliğinin gündeme geldiği dönemlerde de ortaya çıkabilmektedir. Ani veya sinsi başlangıçlı olabilir. Sinsi başlangıç daha çok ergenlik döneminde görülür ve depresyon gibi durumlarla beraberliği sıktır.

Okul fobisi-Okul korkusu durumunda çocukta özellikle okul saatleri yaklaştığında ortaya çıkan şikayetler şunlardır:

- Sıkıntı artışı,
    - Ağlama,
    - Sinirlilik,
    - Uykusuzluk,
    - Saldırganlık,
    - Baş ağrısı,
    - Mide bulantısı,
    - İştahsızlık

Kızlarda ve erkeklerde birbirine yakın sıklıkta görülen bu durum kaza, hastalık, ameliyat, okul arkadaşının gidişi, bağlı olduğu akrabanın hastalığı veya ölümü, ebeveyn boşanması, maddi sorunlar, aile içi şiddet ve kardeş doğumu gibi durumların arkasından başlayabilir. Bu çocuklar genellikle evde rahat ve huzurluyken okulda aşırı kaygılı ve huzursuzdur. Özellikle okulun kapalı olduğu zamanlarda veya okula gitmemesine karar verildiğinde yakınmalar kaybolur.

Kaynak:
    Konu Selina tarafından (27-11-2012 Saat 08:14 AM ) değiştirilmiştir.