9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Çocukların kitap okumasında rol model annedir

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Çocukların kitap okumasında rol model annedir

Alman Pedagog Petra Ottmann, "Çocukların kitap okumasında rol model annedir" dedi.

Alman pedagog Petra Ottmann, çocukların küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı kazanmasında en güzel rol modelin anne olduğunu ifade etti.

Çocuğun ilk öğretmeninin anne olduğunu belirten Petra Ottmann, kitap okuma alış kazanmada okul öncesi eğitimin çok önemli olduğunu söyledi. Çocukların 3-6 yaş arasında taklitçi yeteneklerinin üst seviyede olduğunu vurgulayan Ottmann, anne ve babanın çocuğun yanında birlikte kitap okumasının pozitif etki yapacağını kaydetti.

Avrupa ülkelerinde çocuk oyuncağı satan dükkanlarda çocuk kitaplarının da satıldığını belirten Ottmann, Almanya'da çocukların kitap okumayı rol modelle öğrendiğini anlattı. Ottmann, "Başta Almanya olmak üzere hiç bir Avrupa ülkesinde anne ve baba çocuğa kitap oku yavrum demez. Anne ve baba evde sürekli kitap okuduğu için çocuğa örnek teşkil ediyor. Ben kitap okunan bir evde büyüdüm. Çocuğumda aynı. Çocuğum kitap okumuyor diyen anneleri görünce şaşırıyorum. Vaktinin büyük bir bölümünü televizyon ekranı başında geçiren bir annenin çocuğu nasıl kitap okusun. Çocukların küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı kazanması için kitapların resimli olması gerekir." diye konuştu.

Bir çocuğun karakterini kazanmasında 0-6 yaş grubunun çok önemli olduğunu vurgulayan Ottmann, eğitim ve öğretiminde temelini okul öncesi eğitim oluşturduğunu kaydetti. Ottmann, Almanya'da okul öncesi eğitim oranın yüzde 52 olduğunu bildirdi. Alman pedagog, çocuk kitap okumuyor diyen anne ve baba ilk önce kendisinin kitap okuması gerektiğini kaydetti.

aktuelpsikoloji
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi gülenay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yaa iyi güzel söylemiş alman pedegog ama kızıma kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için ki ayrıca ben kitap okumyı sevdiğim için ona okuyamadığı zamanlarda bile kitap okudum okumayı öğrenince bi kitaplık dolusu kitap aldık.hiç ilgisinin olmadığını farkettiğimizde ise akşamları kitap okuma saati düzenledik.ama hiç bir sonuç alamadım.şimdi öğretmninin baskısıyla haftada bir birr kitap okuyor.oda zoraki.ben sürekli kitap okuyan biriyim eğerki pedagoğa göre rol model bensem.ben nerde yanlış yapıyorum o zaman?
    Öyle güzel sahneler kuruluyorki;
    bakan kendi maskaralığına gülüyor....

Cahillik Dönemi Minnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

eline ne geçiyorsa okusun engellemeyin...

goffee
    Guest

Annenin babanın etkisi ve yardımı elbette büyük ancak anne rol model dersek yetersiz olur.
    Bana göre önemli olan çocugun neyi okumaktan zevk aldıgı.
    Çocuga kitap okutmaya çalışmak bana mantıklı gelmiyor.
    Cocuga kitap okumayı ögretin yeter kitabını kendisi zamanla seçecektir zaten.
    Ona kitap alacagınız zaman ne tür kitapları sevdiğini sormalısınız.
    Zevklerine asla karısmayın.
    İyi kitap kötü kitap diye birşey yoktur.
    Çocuk kitapları okudukca iyiye kötüye kendisi karar vermeli.
    Öğrendikce kendi kararlarını kendisi değiştirebilmelidir.

Ayrıca bişi anlatmak istiyorum.
    10 yıl bakıcılık yaptım.
    Bakıcılıgını yaptıgım kız resmen kitap kurdu.
    Gece uyuyamazsa alır eline kitap okur saatelerce.
    Eline ne gecerse okur.
    Okudugu kitaplara kesinlikle karısmıyorlar iyiyide kötüyüde cinselliğide dünyada olan bitenide ögrenmeli diyorlar.
    Anne baba ikiside Doktor.
    Kız çok zeki annesi de lisede birinciymiş.
    Baba inanılmaz biri eşine cok destek oluyor.
    Anne baba zaten işleri geregi olan şeyleri okuyorlar.
    Hayatımda gördüğüm en huzurlu aileydi.
    10 yıl yanlarında kaldım huzurlu bir ortamdaydım işimden ayrılamadım.
    Bunca yıl birkaç kez bile tartışmamışlardır sanırım.
    Anne baba çocuklarına karsı hep ilgililer hala görüşüyorum.
    Konu goffee tarafından (01-11-2010 Saat 12:53 PM ) değiştirilmiştir.

Alıntı Minnie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eline ne geçiyorsa okusun engellemeyin...
    Ben kitap okumayı çok seven biriyim ,ama bazen gun olur haftalarca elime kitap almam bazende bir başlarım bir haftada uç dort kitap okurum .

Evde kitap okuyan birilerinin olması mutlaka çocugun dikkatini çeker ve eninde sonunda oda kitap okumak ister .

Ben çocukken en çok eski deyimle bol bol TEKSAS -TOMMİKS gibi çizgi romanlar okurdum şu anda birer klasik olan hemen hemen tum çizgi romanları okudum .

Bunların bana çok yararı oldu orda gorduklerimin bazılarını gerçek hayatta uygulama fırsatı buldum ,ayrıca benim kitap okumayı sevmeme çok buyuk katkısı oldu .

Şimdi bile onları yine okuyorum ,bence her kitap bir dunyadır ve hepsinin içinde alınacak dersler mutlaka vardır .İster çocuk romanı olsun ,ister klasik bir roman veya sıradan bir kitap hiç farketmez .

O sayfaların arasında yer alan bir kaç cumle bile sizin hayat goruşunuzu ,davranışlarınızı etkileyebilir .O yuzden şu kitap bu kitap diye katı bir kural olmaması çok daha iyi olur .

Benim ayakkabılarımı giy

Karar Dönemi gülenay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

arkadaşlar zaten öyle bir engelleme içine girmedim hiç birzaman.9 şubat o bahsettiğin teksas tommiksi bile okudum ben abim sürekli alırdı.hatta tarkanı bile okudum. bizim zamanın klasikleri arasında kemalettin tuğcu vardı onları bir gecede okurdum.halada düzenli okumaya çalışıyorum.mesela çocuk dergileri istiyor onları bile çok fazla okumuyor.aşırı baskıda uygulamıyorum.kendisi muhakkak zamanı geldiğinde okuyacaktır.ama işte bir kitap kurdu olmasa bile kitap okumasını çok istiyorum.çünkü malum önünde bir sürü sınav var.ve bu sınnavların çoğuda paragraf soruları.acaba bunlar için çokmu erken endişeleniyorum.
    ayrıca goffe şükürler olsun rabbime bizde huzurlu bir aileyiz.eşim her konuda destek ayrıca kızlarımla çok alakalı.tartışma dersen çok şükür bizde hiç yaşamadık
    Öyle güzel sahneler kuruluyorki;
    bakan kendi maskaralığına gülüyor....

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

[QUOTE=gülenay;87379]9 şubat o bahsettiğin teksas tommiksi bile okudum ben abim sürekli alırdı.hatta tarkanı bile okudum. bizim zamanın klasikleri arasında kemalettin tuğcu vardı onları bir gecede okurdum.QUOTE]

bunlari okuyunca gecmise gittim
    ben Fotoroman cok okurdum , birde isim olarak unuttugumdan resimli ..iskeletor di acaba ,
    ben cok korkardim resminden ve yolda karsima cikar korkusuda vardi

Cahillik Dönemi Minnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı gülenay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar zaten öyle bir engelleme içine girmedim hiç birzaman.9 şubat o bahsettiğin teksas tommiksi bile okudum ben abim sürekli alırdı.hatta tarkanı bile okudum. bizim zamanın klasikleri arasında kemalettin tuğcu vardı onları bir gecede okurdum.halada düzenli okumaya çalışıyorum.mesela çocuk dergileri istiyor onları bile çok fazla okumuyor.aşırı baskıda uygulamıyorum.kendisi muhakkak zamanı geldiğinde okuyacaktır.ama işte bir kitap kurdu olmasa bile kitap okumasını çok istiyorum.çünkü malum önünde bir sürü sınav var.ve bu sınnavların çoğuda paragraf soruları.acaba bunlar için çokmu erken endişeleniyorum.
    ayrıca goffe şükürler olsun rabbime bizde huzurlu bir aileyiz.eşim her konuda destek ayrıca kızlarımla çok alakalı.tartışma dersen çok şükür bizde hiç yaşamadık
    kitapları siz istiyorsunuz diye değil kendisi okuması gerektiğine inandığı zaman okur. Bu konuda endişelenmeyin sizin endişeniz onunda endişelenmesine yol açar. Kitap okumakla ilgili olumsuz düşünceleri varsa belki, bu düşüncelere bakılabilir.

Alıntı gülenay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    acaba bunlar için çokmu erken endişeleniyorum.
    Bencede bu endişeler çok yersiz ,istegi geldigi zaman siz ne yapsanız yine okur .

Çok kısaca bir olay anlatacagım ;

Geçenlerde TRT de bir yarışma izledim ;orada 8 sınıflar yarışıyordu yarışma sonuna 3 çocuk kaldı (hatta bunlardan biri son anda finale kaldı ).

Sırasıyla matematik ,edebiyat ,cografya ,genel kültur ve bir kaç konu daha soruldu .
    İlk sorular matematikti çocuklardan biri tum sorulara daha soru biter bitmez hemen cevap verdi ve o bölumu çok açık farkla birinci bitirdi .

Diger konuların çogunlugunda dut yemiş bülbüle döndü .Finale birinci çıkan ve matematikte açık ara birinci olan o çocuk yarışmayı 3 sırada bitirdi .Sanki iki farklı yarışma izledim hissine kapıldım çunku ilk bölumun sonuna dogru tamam yarışma birincisi belli oldu derken ,sonunda finale bile son anda katılan çocuk yarışmayı birincilikle bitirdi .

Bu olay beni çok etkiledi ,asla çocuklarımızı degerlendirirken sadece bir kaç konuya olan egilimleriyle degerlendirmeyelim ,kotu oldukları yanında mutlaka iyi yonleride vardır .

Avustralya yerlileri olan Aborjin' lerin bir atasözu var "herkesin mutlaka bir yetenegi vardır ,onemli olan onu bulup çıkarmaktır "derler .

Ayrıca Kuranı Kerimde de (Ayetül Kürsi ),ayetde yer alır "O'nun ilminden yalnız ,kendisinin dilediginden başka hiç bir şeydi (kaabil degil )kavrayamazlar .

Benim ayakkabılarımı giy