ŞAMPİYON DİLA SU'NUN MUHTEŞEM DÖNÜŞÜK

Madalyalı bir sporcuyken "beyin iltihabı" teşhisi konulan İzmir'in gururu lastik kız, doktorların "yaşasa bile yatalak kalır" sözüne inat yeniden zirveye çıktı

Jimnastikte gösterdiği başarılarla Türkiye ve Avrupa'da toplam 60 madalya kazanan 13 yaşındaki lastik kız Dila Su Eroğlu, bir mucizeye imza attı. 2006'da Hırvatistan'da düzenlenen uluslararası yarışmada 40 derece ateşle mindere çıkıp şampiyonluk kazanan, ancak İzmir'e döndüğünde "Beyin iltihabı" teşhisi konulan milli cimnastikçi Dila Su, doktorların "yaşasa bile yatalak kalır" sözüne rağmen hayata sımsıkı tutundu. Hastalığı döneminde hafızasını önemli ölçüde kaybeden ve anne-babası dışında kimseyi tanıyamaz hale gelen Dila Su, Ege Üniversitesi Hastanesi'nde gördüğü yoğun tedavinin ardından hastalığını 1.5 ayda yenmeyi başardı. Sadece çevresindekileri değil, en basit jimnastik hareketlerini bile unutan Dila Su, her şeye sıfırdan başladı. Yeniden yarışmalara katılan Dila Su, son 3.5 ayda katıldığı yarışmalarda, aldığı madalyalarla İzmir'in gururu oldu.

6 yaşında başladı
Hilal Necmiye Hüsnü Ataberk İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Dila Su Eroğlu, Türkiye'de 40, Avrupa'da 20 olmak üzere 7 yıllık spor yaşamında toplam 60 madalya kazandı. Altı yaşında başladığı jimnastik sporunda Genç Bayan Milli Takım'a kadar yükselen Konak Belediyespor'un lisanslı sporcusu Dila Su'nun hayatı, 2006 yılı Ekim ayında Hırvatistan'ın Porec kentinde yapılan "Uluslararası Artistik Cimnastik Şampiyonası"nda tersine döndü. Şampiyonanın final günü ateşlenen Dila Su, zaman zaman 40 dereceye çıkan ateşine rağmen yarışmayı bırakmadı. Hastalığına rağmen Dila Su asimetri ve denge kategorisinde birinci, yer hareketlerinde ise ikinci oldu. Genel klasmanda da yarışmayı şampiyonlukla tamamlayan Dila Su, Türk Bayrağını Hırvatistan'da göndere çekmeyi başardı.
Hırvatistan'da yüksek ateşine rağmen yarışan Dila Su İzmir'e döndüğü gün, aşırı ateş nedeniyle havale geçirerek Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Bir dizi tetkikten geçirilen Dila Su'ya "Ensefalid" yani beyin iltihaplanması teşhisi konuldu. Ege Üniversitesi Hastanesi'nde 1.5 ay tedavi gören Dila Su için doktorlar, "Yaşaması zor, hayatta kalsa bile yatalak olur" dedi. Beyninde oluşan ihtihaplanma nedeniyle annesi ve babası dışında kimseyi tanımayan Dila Su, sayısız madalya kazandığı cimnastiği bile unuttu.

Hatırlamaya başladı
Hastanedeyken devamlı jimnastik görüntüleri izleyen Dila Su, doktorların "arkadaşların yanında olsun" tavsiyesini de yerine getirdi. Tedavi süresince tam altı kilo alan Dila Su, hastaneden çıkar çıkmaz antrenörü Özgür Gümüşlü'nün desteği ile Aralık ayında jimnastiğe yeniden başladı.
10 ay boyunca aralıksız çalışan Dila Su, geçtiğimiz eylül ayında İstanbul'da yapılan Uluslararası Boğaziçi Turnuvası'na katıldı. Çalışmalarının meyvesini toplayan Dila Su, asimetrik paralel, denge ve genel klasmanda birinci oldu. Hastalığından sonra katıldığı ilk resmi turnuvadan da başarıyla dönen Dila Su, ekim ayında yine Hırvatistan'da "Uluslararası Artistik Cimnastik Şampiyonası"na yeniden katıldı. Büyük bir tedirginlikle gittiği Hırvatistan'dan da dört madalya ile dönmeyi başaran Dila Su, asimetri ve dengede birinci, atlamada ikinci, genel klasmanda ise yine birinci olarak Türkiye'ye üç altın, bir gümüş madalya kazandırdı. 14-15 Aralık'ta Moskova'da dünya çapında düzenlenecek olan uluslarası bir turnuvaya katılacak olan Dila Su, nisan ayında Fransa'da yapılacak Avrupa Şampiyonası'na Milli Takım formasıyla giderek yine altın madalya almayı hedefliyor.

"Tekrarlayabilirmiş ama umursamıyorum"
Jimnastikle hayata yeniden döndüğünü belirten Dila Su, hastalığının yineleyebileceğini, ancak bunu umursamadığını söyledi. "Hastalanmadan önce Hırvatistan'da katıldığım ve birinci olduğum yarışmaya dair hiçbir şey hatırlamıyorum. Oradan İzmir'e dönünce de film benim için tamamen koptu" diyen Dila Su, şöyle konuştu:
"Ailem, arkadaşlarım ve antrenörümün desteği ile tekrar hayata bağlandım. Hala bazı şeyleri hatırlamakta güçlük çekiyorum. Zaman zaman ateşlendiğim oluyor. Hastalığın nüksetmesi ihtimali varmış. Ama ben umursamıyorum. Hedefim Avrupa Şampiyonası'na gidip ülkeme altın madalya ile dönmek."

Doktoru ne dedi?
"Riskli bir hastalık"
Dila Su'nun doktoru Ege Üniversitesi Hastanesi'nden çocuk doktoru Hakan Pekgüç, Dila Su'nun çok ciddi bir rahatsızlık geçirdiğini belirterek, şunları söyledi:
"Dila Su, hastaneye geldiğinde beyin iltihabı teşhisi konuldu. Gece-gündüz kavramını kaybeden Dila Su'nun bilinci kapalı ve zihinde bulanıklık vardı. Bu hastalık çoğunlukla beyinde hasar bırakır. Bu da sporcuda ciddi denge kaybına yol açar. Yoğun antibiyotik tedavisi ve psikolojik destekle kendisini toparladı."

YENİ ASIR

BURAK HAKERLER (SPOR SERVİSİ)