7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Stres Kaynaklı Fiziksel Rahatsızlıklar.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Stres Kaynaklı Fiziksel Rahatsızlıklar.

Şehrin kalabalığı, trafik, ekonomik şartlar derken stres hayatımızın parçası haline geldi. Hatta artık stres kaynaklı fiziksel rahatsızlıklar bile var.

Şehrin kalabalığı, trafik, ekonomik şartlar derken stres hayatımızın parçası haline geldi. Hatta artık stres kaynaklı fiziksel rahatsızlıklar bile var. Baş ağrısı, unutkanlık ya da azalan verimlilik...

Bunların sebepleri olarak bazı hastalıkları görebiliriz. Ama suçlu 'stres' olabilir. Gerçekten, stres belirtileri vücut, düşünce, duygular ve davranışlar üzerinde etkilidir. Yaygın stres belirtilerinin farkına vardığınızda bunlarla mücadele etmek için çeşitli adımlar atmalısınız. Çünkü stresin önüne geçmek bazı hastalıkların da çözülmesi anlamına geliyor.

Mayo Clinic'te yer alan habere göre, bazı ciddî sağlık sorunları da bu belirtilerin bazılarına yol açabilir. Eğer bu belirtilerin nedeninin stres olduğundan emin değilseniz ya da stresle mücadeleye başladıysanız ancak belirtiler halen devam ediyorsa doktora gitmelisiniz. Aynı zamanda, göğsünüzde ağrı varsa, özellikle bu ağrı egzersiz boyunca oluyorsa ya da bununla birlikte nefes darlığı, terleme, baş dönmesi, bulantı ya da omuzlarınıza ve kolunuza yayılan bir ağrı varsa, acilen doktora gitmelisiniz. Bu işaretler ve belirtiler basit bir stres belirtisi olmayabilir, kalp krizini işaret edebilir.

Stresin etkileri

Vücudunuza etkileri: Baş ağrısı, sırt ve göğüs ağrısı, kalp hastalığı, kalp çarpıntısı, yüksek kan basıncı, bağışıklığın azalması, mide bozukluğu, uyku sorunları.

Duygu ve düşünceleriniz üzerindeki etkileri: Bunalım, acelecilik, kaygı, asabiyet, depresyon, hüzün, öfke, güvensizlik hissi, odaklanma eksikliği, psikolojik çöküntü, unutkanlık.

Davranışlarınız üzerindeki etkisi: Aşırı yeme, az yeme, öfke patlamaları, uyuşturucu ya da alkol kullanımı, sigara içmede artış, sosyal çözülme, ağlama nöbetleri.

Stresi azaltmanın yolları

Tamamlayıcı ve alternatif tıp pratisyenleri, doktorlar ve psikoterapistler gibi sağlık profesyonelleri, insanlara çeşitli gevşeme tekniklerini öğretebilir. Fakat tercih ederseniz, bu tekniklerden bazılarını kendiniz evinizde de öğrenebilirsiniz.

Genelde, gevşeme teknikleri sakinleşerek ve vücudunuzun bilinirliğini artırarak dikkatinizi yeniden toplamayı gerektiriyor. Hangi gevşeme tekniğini seçeceğiniz önemli değil, tüm bu teknikler stresinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Gevşeme tekniklerinin ana tipleri

Otojenik gevşeme: Otojenik; kişinin yöntemi kendi kendine uygulaması anlamına gelir. Bu gevşeme tekniğinde, stresi azaltmak için görsel tasviri ve vücut bilinirliğini kullanırsınız. Gevşemenize ve kas gerilimini azaltmaya yardımcı olmak için aklınızdan geçen kelimeleri ya da önerileri tekrarlayın. Huzurlu bir yer hayal edin ve kalp atış hızınızı yavaşlatarak ya da her kolu ve bacağı teker teker gevşetmek gibi fiziksel duyumları hissederek kontrollü, rahatlamış nefes alıp vermeye odaklanın.

Progresif kas gevşetme: Bu teknik, vücudun on altı farklı kas grubunda telkinle germe ve gevşemeyi kapsıyor. Bu teknik her bir kas grubunu yaklaşık olarak 10 saniye germek ve daha sonra aniden bırakmak bu gerginliği ortadan kaldırmaya dayanıyor.

Görselleştirme: Bu gevşeme tekniğinde, görselleştirme süresince koklama, görme, işitme ya da dokunma gibi mümkün olduğunca çok duyuyu kullanmaya çalışın. Okyanusta gevşemeyi hayal ederseniz, tuzlu suyun kokusu, kıyıya çapran dalgaların sesini ve güneşin vücudunuzdaki sıcaklığını düşünün.

Yaygın olan diğer gevşeme teknikleri arasında ise spor yapma, müzik dinleme gibi etkinlikler yer alıyor.

VASFİYE ÖZCANBAZ / ZAMAN
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi

9 şubat arkadaşım özür dileyerek bi eleştiride bulunucam sana..imzandaki kelime yanlış değil mi? kimsenin dikkatini çekmiyor mu yaa..
    Ya çaresizsiniz ya da çare sizsiniz... olmalı diyorum düzeltirsen sürekli o kelimeye takılıp kalmam ..saygılarımla

Banned
    Yer
    Gri Şehir

abooo hakkaten ha.9 şubatın her yazısının sonunda da mutlaka gözüme çarpar okurum onu. farkedemedim ben de...

Karar Dönemi

Ben de diyorum ki acaba farklı birşeymi anlatmak istiyor.. Görmezden gelmeye çalışıyorum ilk üye olduğum günden beri ama takıldım kaldım rahatsız oldum yaa..

Karar Dönemi gözlerimhalaçocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

Thumbs up

Alıntı SuAriN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    9 şubat arkadaşım özür dileyerek bi eleştiride bulunucam sana..imzandaki kelime yanlış değil mi? kimsenin dikkatini çekmiyor mu yaa..
    Ya çaresizsiniz ya da çare sizsiniz... olmalı diyorum düzeltirsen sürekli o kelimeye takılıp kalmam ..saygılarımla

dikkatiniz için tebrikler... hep okurum ama sanırım bildiğim bir söz olduğu için geçiştirdim ....
    tebessüm ne zor iş imiş

Çıraklık Dönemi plüton - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    cennet

Hayatımın en stresli zamanını geride bıraktıktan bir hafta sonra ciğerlerime bir ağrı girdi nefes bile alamıyordum, ben kesin verem oldum diyordum elimde kan tahlilleri, filmler, kalp grafikleri, dahiliye hariciye ortopedi ne kadar doktor varsa gezdim, kimse bişey anlamıyor bir insan ancak bukadar sağlıklı olur diyorlar, ama ben nefes bile alamıyorum. Doktor strestendir bişeyin yok bomba gibisin dedi, o anda iyileştim. eh doktordan iyimi bilcem 10 tane doktor gezdik hiçbişey bulamadılar hastanediki her alete girdik çıktık bişey yoksa demekki gerçekten birşeyim yoktu, o anda ağrıların yarısı gitti zaten.
    Gülümse hayata, hayatta sana gülümsesin!

Şimdi sen yoksun, sadece geri kalan her şey var

ama

Kaybedecek hiç bir şeyim olmasa da, kazanabileceğim çok şey var.

Karar Dönemi
    Yer
    Türkiye

stresle baş etme yollarınını öğrenmek iyi olur.
    beni deli ediiiyoooor uleennnnnn