Sayfa 3/11 İlkİlk 1234567 ... SonSon
101 sonuçtan 21 ile 30 arası

Konu: depersonalizasyon ve derealizasyon yaşayanlar birbirimize destek olalım

Karar Dönemi

bende teşekkür ediyorum fakat benimki tam yabancılaşmada değil işte yani sadece delirmekten korkuyorum yani duyduğum kokuyu işittiğim sesi fln acaba sadece ben mi duyuyorum diye ödüm kopuyor işte her nedense ve bi kere bile öyle bişey gerçekleşmedi aslında ama o korku beni yiyo bitirio daralıorum bu düşünce gülsemde sevgilimle olsamda alışverişde olsamda hep bnmle...ilk zamanlar kollarımda saç diplerimde bacaklarımda uyuşma oluodu doktor yan etki olduunu demişti bende hala ara ara olan bu şeyi ona bağlıodum ama burada okuyunca depersonalizasyon bozukluğunu o an bacağım orda yokmuş geliodu artık bunu ona bağlarım ben ödleklikten mesela... aklıma böyle şeyler gelmesin bu aptal korkulardan endişelerden sıyrılmak istiyorum artık eğer bu başımdaki şeyin adı gerçekten bu rahatsızlıksa söyleyin değilse bide bunun için tedavi görmek istemiyorum. bilgilendirirseniz sevinirim :S

Karar Dönemi

Forumdaki tüm arkadaşlara selam hürmet ve iyilik dileklerimi iletiyorum..bu foruma yeni üye oldum. öncelikle herkese acil şifalar diliyorum..şunu herşeyden önce belirtmek isterim ki ben meslek olarak bir hekimim..hem de uzman bir hekim..psikiyatrik rahatsizliklarda semtom ve belirtiler genetik ve ruh yapisi itibariyla bireyden bireye farkliliklar gösterir..o yüzden sizin yaşadiklarinizi ve hissettiklerinizi organik bulgular olmadiği sürece birakin normal insanlari bu işin uzmani olduğunu söyleyen lerin bile anlamasi ve algilamasi zordur..hissetmeyen ve yaşamayan bunu bilemez..ben 1999 yilinda gece uykuya dalma esnasinda göğsümün içinde bir patlama hissiyle yataktan firladim..sanki içimde bir bomba patlamiş gibi tüm vucudumu bir ateş kapladi.. 2 dk içinde geçti..gün içerisinde başka hiçbir bulgu olmadan sadece geceleri uykuya dalma esnasdinda olan bu durum tam 1 hafta devam etti. Tip fakültesinin 6. Sinifindaydim ve bunun bir hastalik belirtisi değil de yaşadiğim strese bağli olduğunu düşündüm..fakat bir gece ayni şekilde yattiğimda tam uykuya dalarklen ayni patlama hissiyle müthiş bir korku hali twerleme çarpinti boğulma hissi ve sanki caniniz çikiyormuş gibi bir his peydah oldu.. Ha geçti ha geçer derken tam bir saat boğuştum bu halle..ama olmadi ölüyorum artik..fakültenin aciline başvuruyorum..yapilan tetkikler tamamen normal..nöbetçi psikiyatristle konuşuyoruum..dediği şey bu tipik bir panik atak. çeyrek xanax alip uyu geçer diyerek bizi yurda geri yolladi.tam 4 saat sonra tamamen düzeldim.. Gece 3 te gelip yattim..sabah kalktiğimda turp gibiyim ta ki dişari çikana kadar..dişari çiktiğimda sanki dünya üzerime geliyor..ben yokmuşum vucudum yok sanki ruhum sokakta yürüyor..müthiş derecede bir korku..otobüs durağinda bekleyemiyorum..vücudum o kadar hafiflemiş ki kollarimin ağirliğin i hissedemiyorum..sanki ellerim yok..müthiş bir panik hali..durakta beklerken sanki burda öleceğim ve bana kimse yardim edemeyecek..yerimde duramiyorum..okula gittim ders dinleyemiyorum.sanki biri elini göğsümün içine sokmuş canimi çikaracak..kendi kendime oğlum manyaklaşma bişey yok korkma sakin ol diyorum olacaği yok..tekrar psikiyatriste..hem de öğretim üyesi doçent beyefendi..anlattik..zirt diye sana zyprexa başlicam demesinmi..antipsikotik şizofreni ilaci..lan olum gittibn dedim kendi kendime..ne alaka tip okuyoruz az çok şizofreni nedir belirtileri nedir biliyoruz...bu da nerden çikti..kaçtim yanindan adamin.. Bi uzman psikiyatriste anlattim..bu tipik bir panik atak ve eşlkik eden depersonalizasyo ve derealizasyon durumu dedi ve bana anafranil başladi..ama tam bir hafta ne okula gidebildim ne yurttan çikabildim..agorafobi denen açik alan korkusu müthiş derecede..olmadi..okulu brakip memlekete gittim..son siniftayim ama yapamiyorum...memlekette eve kapadim kendimi..tam 6 ay ne evden çikamadim.sürwekli yatiyorum..ellerimi hissetmiyorum..kollarim sanki yokmuş ruhum bedenimde değilmiş gibi acayip haller..tabi ki geceleri o içimdeki patlama hisleri devam ediyor..ama dendiği gibi çwevreye ve kendine yabancilaşma hali yok..yani depersonalizasyon ve derealizasyona uymuyor bu durum..hiçbiryere oturtamiyorumm..yatarken bile süzrekli ayklarimi veya omuzlarimi sallamam gerwekiyor ki orda olduğumu hissedebileyimm..nefret ötesi iğrenç bir durum yani..karar verdim benşim hayatim bitti okuldan da geri kaldim ben de umut yok ölücem veya çildiracağim..tam 6 ay sonra korku panik ve içimdeki patlama hisleri kayboldu..bir yil sonra tekrar okula döndüm ama bende olan şey ellerimi ve kollarimi çok hafif hissediyorum yokmuşlar gibi geliyor..ama 1 yil sonra nispeten panik halim kayboluyor ama dediğim şu hissetmeme dorunu devam ediyor..zar zor zorlayarak iki yilda okulu bitiriyorumm.okul bittiğinde anafranil tedavisi altinda panik bozukluğum tamamen düzelmiş ama vucudumu hissetmeme ellerimin olmamasi düşüncesi ve bekleyiş anksiyetem devam ediyor..hastaliğin tam 5 yil sonrasinda uzmanliğa başladim. Bu arasa anafranili kesip seraoxata başladim..evlendim çocuklarim oldu ama hala tekrar eskisi gibi olurmuyum o berbat günlere dönermiyim endişesi ile yaşiyorum..ve ara sira da olsa anksiyete ataklari ve bu illet kendini hissetmeme durumuyla karşilaşiyorum..özwellikle stresli dönemlerde ve ilaç almama rağmen..tam 12 yil oldu..ve artik aliştim bu duruma..tamamen iyi olduğum dönemler çoğunlukta olmakla beraber yilsda en az iki defa bu durum beni yakaliyor..ilaci bilerek brakmadim..brakmayi da düşünmüyorumm..benim belirttiğim şeyleri yaşayan arkadaşlar varsa paylaşabilirler..herkese allahtan acil şifalar diliyorum....

Karar Dönemi

bende yıllardır anksiyete panik son 3 yıldır depersonalizasyon deralizasyonla yaşıyorum tam olarak geçmiyor ne yazıkki sanki bende düşünce bozukluğuda oluyor çok iyi bi prof gidiyorum 3 yıldır ilaç kullanıyorum ama tam olarak düzelemedim eski iyi halime dönemedim bende sizin gibi zxpre anafranil kullandım.

Banned

Sanırım bende de bu hastalık var,bendede askerden sonra oldu,askerde zaten robot gibiydik bu durumu ruh halim kanıksadı ve iyice dibe vurdu,burda ve çevreye baktığımda bu hastalıkta olanların hemen hemen hepsinin evvelinde panik-atak ve anksiyete var,heralde ilk önce kişiliğimizi değiştirip şu kalabalık insanın üzerine üzerine gelen şehir hayatından kurtulup nezih bir hayata başlamamız icap etmektedir.Sonuçta duyarlı insanlarız genel olarak.

Karar Dönemi faith111 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Herkese selam arkadaslar;

Bu hastalagı 7/24 yasayan biriyim ve sanırım ilkokuldan itibaren bu yasıma kadar (29) bununla birlikte yasadım.Taki 3-4 sene once farkındalıgıma ulasana kadar anlayamamıstım bu hissettiklerim bu psikolojimin nedeninin ne oldugunu .

Oyle bir raddeye gelmistiki ,sadece yabancılık hissi değil aynı zamanda anksiyete tekrarlamamaları , ve kisilik ,vesvese tum psikolojik problemlerin kendini hissetirmeden yada benim icin artık sanki tum diğer insanlarında benim gibi yasadıgını dusundugum icinmidir bilmiyorum farkettirmeden birke birike cıg gibi okadar cok problem bu zamana kadar sarkmıs.Ve yasadıgım bir kac vesile ile allah sükürler olsun .Sonunda farkındalıgı tamamen arttırdım.

Beynimin ve kafamın icinde her tepki icin ayrı bir his olusmustu ,ne demek istedigimi nasıl anlatıcagımı bilmiyorum burada.Yani oyle bir hal almıstıki ,neseli ,uzgun ,mutlu ,mutsuz,heyecanlı oldugumda sadece basımın icinde bir basınc ve inanılmaz hislerle bu duyguları yasamaya calısıyordum .Her hisin ayrı bı anlamı olmustu ve basımın icinde okadar cok agrılar vardıkı kafayı yemek uzere oldugumu sanıyordum. Artık yabancılık hisleri bile her insan icin ayrı ayrı olusmustu size anlatabilcegimi sanmıyorum , her ortam her mekan her sey icin ayrı bi his ve susmayan bir beyin kendi sorup kendi cevaplayan devamlı bir kimyasal etkilisimö icinde olan bir beyin devamlı her anımda farklı hisler devamlı ataklar.

İnsallah devamını daha sonra sizlere anlatırım, tedavi icinde yardımcı olmaya calısacagım..

Karar Dönemi

arkadaşlar elinize bir kalem kagıt alıp hatırladıgınız ilk anınızdan itibaren bügüne kadar olan bütün hayatınızı hayal ederek yorumlar yaparak yazın taki o yazdıgınız ana gelene kadar faydasını göreceksiniz bunu bir haftaya yayın günde 1 saat yazın.

Karar Dönemi Anxiety - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı faith111 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese selam arkadaslar;

Bu hastalagı 7/24 yasayan biriyim ve sanırım ilkokuldan itibaren bu yasıma kadar (29) bununla birlikte yasadım.Taki 3-4 sene once farkındalıgıma ulasana kadar anlayamamıstım bu hissettiklerim bu psikolojimin nedeninin ne oldugunu .

Oyle bir raddeye gelmistiki ,sadece yabancılık hissi değil aynı zamanda anksiyete tekrarlamamaları , ve kisilik ,vesvese tum psikolojik problemlerin kendini hissetirmeden yada benim icin artık sanki tum diğer insanlarında benim gibi yasadıgını dusundugum icinmidir bilmiyorum farkettirmeden birke birike cıg gibi okadar cok problem bu zamana kadar sarkmıs.Ve yasadıgım bir kac vesile ile allah sükürler olsun .Sonunda farkındalıgı tamamen arttırdım.

Beynimin ve kafamın icinde her tepki icin ayrı bir his olusmustu ,ne demek istedigimi nasıl anlatıcagımı bilmiyorum burada.Yani oyle bir hal almıstıki ,neseli ,uzgun ,mutlu ,mutsuz,heyecanlı oldugumda sadece basımın icinde bir basınc ve inanılmaz hislerle bu duyguları yasamaya calısıyordum .Her hisin ayrı bı anlamı olmustu ve basımın icinde okadar cok agrılar vardıkı kafayı yemek uzere oldugumu sanıyordum. Artık yabancılık hisleri bile her insan icin ayrı ayrı olusmustu size anlatabilcegimi sanmıyorum , her ortam her mekan her sey icin ayrı bi his ve susmayan bir beyin kendi sorup kendi cevaplayan devamlı bir kimyasal etkilisimö icinde olan bir beyin devamlı her anımda farklı hisler devamlı ataklar.

İnsallah devamını daha sonra sizlere anlatırım, tedavi icinde yardımcı olmaya calısacagım..
    Devamini yazacagim demissin gitmissin.. Olmaz ki boyle tam bir umut basladim yazini okumaya pat hem kisacik yazi hem devami yok. Haftalardir ingilizce forumlari alt ust ediyorum ingilizce gordugum an midem bulaniyor artik. Niye boyle yapiyorsunuz ? Yazinin devamini kesinlikle bekliyorum Fatih, bugunlerde intihar takintim basladi eger olur da sen yazmadan ben olmus olursam bunu okuyunca vicdan azabi cekersin..

Alıntı paloalto Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar elinize bir kalem kagıt alıp hatırladıgınız ilk anınızdan itibaren bügüne kadar olan bütün hayatınızı hayal ederek yorumlar yaparak yazın taki o yazdıgınız ana gelene kadar faydasını göreceksiniz bunu bir haftaya yayın günde 1 saat yazın.
    Biliyorum.. 1 ay olmus ve senin sadece 1 mesajin var, yani bu siteye artik girmedigin anlamina geliyor.. Olur da bu yazimi okursan bana bir yolla ulas ne olur..

Bu lanet olasi yabancilasma (depersonalizasyon) dan muzdarip her kim varsa ulassin bana. Biliyorum gunumuzun KAPITALIST VE GOZUNU PARA BURUMUS doktorlarindan karsiliksiz yardim beklemek sacma ve aptalca olur ama ben doktorlarimizdan da yardim bekliyorum.

Ve biliyorum bu rahatsizligin bir kilit noktasi var. OLMALI !! Hala insan olarak kalabilmis doktorlarimizdan da beni duyan varsa lutfen suraya birkac cumle birsey yazsin..

Karar Dönemi Edebiyat26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Anxiety Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biliyorum.. 1 ay olmus ve senin sadece 1 mesajin var, yani bu siteye artik girmedigin anlamina geliyor.. Olur da bu yazimi okursan bana bir yolla ulas ne olur..

Bu lanet olasi yabancilasma (depersonalizasyon) dan muzdarip her kim varsa ulassin bana. Biliyorum gunumuzun KAPITALIST VE GOZUNU PARA BURUMUS doktorlarindan karsiliksiz yardim beklemek sacma ve aptalca olur ama ben doktorlarimizdan da yardim bekliyorum.

Ve biliyorum bu rahatsizligin bir kilit noktasi var. OLMALI !! Hala insan olarak kalabilmis doktorlarimizdan da beni duyan varsa lutfen suraya birkac cumle birsey yazsin..

Sendeki hastalik berlirtileri nelerdir yazarmisin ,bir site daha var psikoloji.gen.tr diye orada asperger isimli bir kullanici kardesimiz bu konuyla ilgili bayagi bi yazmisti.Fakat ben sana hepsini bulup yollayamam sen en iyisi oraya üye ol o kisinin konularini bul oradan takip et.Burayada yazmayi ihmal etme.

Alıntı Edebiyat26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sendeki hastalik berlirtileri nelerdir yazarmisin ,bir site daha var psikoloji.gen.tr diye orada asperger isimli bir kullanici kardesimiz bu konuyla ilgili bayagi bi yazmisti.Fakat ben sana hepsini bulup yollayamam sen en iyisi oraya üye ol o kisinin konularini bul oradan takip et.Burayada yazmayi ihmal etme.
    Belirtiler tipik her yerde yazan hissedememe, anksiyete, boslukta olma, duygularin kaybi gibi seyler.. Boyle basit yazdigima bakmayin bunlari yasayan bilir cidden hicbir rahatsizliga benzemiyor.. Depresyonda olsan mutsz olur aci cekersin, veya baska bir rahatsizligin olsa o rahatsizliga ait ozellikleri yasarsin.. Ama bu oyle degisik birsey ki hicbirsey yasamiyosun, hicbir sey hissetmiyosun ve hicbirsey hissedememenin verdigi aciyi cekiyosun.. Cok garip birsey.. Ne mutluluk var ne uzuntu.. Yok olmuslugu tatmanin acisi.. Butun evrenle butunlesip kainatla tek bir butun olmak gibi birsey.. Oznel ve kisisel olarak elinizde hicbirsey kalmiyor..
    Bu konuyla ilgili internette, kitaplarda ne bulduysam okudum. O siteyi de hatirliyorum orada da birsuru konu acilmisti, hepsini tek tek okudum.. Ama ben cozum ariyorum, benim gibi orada yazan arkadaslar da hep cozum istemisler.. Ama asperger`in yazdikalrini tekrar okuycam belki gozumden kacan bir cikis yolu bulabilirim.. Tesekkur ederim dusunup yardim etmek istemissin.. Boyle insanlari cok seviyorum..

Sayfa 3/11 İlkİlk 1234567 ... SonSon