Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kıyafetsiz Yaşam

Karar Dönemi

Standart Kıyafetsiz Yaşam

Tüm dinleri ele almadan düşünürsek kıyafetin ne gereği ne amacı olabilir?
    Belki bizleri soğuktan koruyabilir ama genede çıkartmıyoruz bu kıyafetleri.Karşımıza din çıkıyor.Çarşaf giymeyen kadınlar İran da çarşaf giyiyor aslında buna yerinde giyinmekte diyebiliriz belki...
    Ama niye bu kıyafet?
    Peki kıyafetimizin olmadığını düşünelim ve öyle sokaklara çıksak ne olur?
    ...
    Emin olun tahmin ettiğiniz şey olmaz.Çünkü insanlar o konuda doyuma ulaşmış olur.(Cinsel bölgedeki kıllarında yardımcı olacağı kanısındayım.)
    Tabi akla şu soru geliyor bir insanın sık sık insanlarla cinsel münasebette bulunması ne kadar doğru gibi bi soru.Bu da yalnızca mantıksız ve tabu olduğunu görmek mümkün oluyor tabi böyle düşünürsek.
    O yüzden şöyle bir sonuca varıyoruz alışılmış olsaydı kıyafetsiz gezmemizin hiçbir mahsuru yoktur.

Ayrıca şahsen ben insanları şu renk kıyafet giyiyor,parası yok yırtık giyiniyor gibi bir kılıfa sokmaya da karşıyım.Kıyafet buna neden oluyor.

Birde okullardaki kıyafet yönetmeliğine değinmek istiyorum.
    Bence insanların kişiselliğinin geliştiği yaşlarda belli kıyafetlerle(kelepçelerle)
    istedikleri gibi tek tipe sokuyorlar.(İnsanları toplumsal düşünmeye itmenin başlangıcı hatta ana hattı)
    Dikkat ederseniz okul kıyafeti kullanılmayan toplumlar da kişiselliğin ön plana çıktığını görmek çok zor değil.Ayrıca aklı başında insanlarında daha fazla yetiştiğini görmekte öyle.
    Diyebilirsiniz ki;Madem kişisellik diyorsun neden kıyafete karşısın?(kıyafetin kişisel olduğunu düşünenler,halbuki bence toplumsaldır.)

Bende şöyle diyorum;
    Atın kıyafetleri (tabi evde kimse yoksa(: ) evin içinde çıplak bir şekilde dolaşın daha kişisel hissedip hissetmediğinize kendiniz karar verin.

Birde şuna değinmek istiyorum.Atatürk bile insanları kişiselleştirmenin arkasındaydı ve daha sonradan insanları ''milliyetçi'' akımını (Türklere ait olmayan bir akımdır.)bunu yürürlüğe koydular ki buda insanların toplumsallığını olumsuz yönde etkileyici benliğini hiçe sayan toplumun bireylerinin temellerini atmıştır.)

Sonuç olarak (bir ateist değilim fakat öyle düşünerek yazıyorum) bir gün bütün dinler ortadan kalkarsa kıyafetler de kaldırılmalıdır.

Esenlikler...

Çıraklık Dönemi birmelek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Çok alakasız buldum sanki, kıyafete neden taktınız bu kadar ki, şahsen biz hergün farklı farklı ve cıvıl cıvıl kıyafetlerimizin içerisinde çok mutluyuz. En başta dinimiz de emrediyor zaten bi şekilde biyerlerimizi kapatmayı..ki din filan da kaldırılırsa demişsiniz, ki mümkün değil. sizinkisi bi hayalden öteye gidemeyecek bence. Ama psikoloji açısından bakarsak, içinizdekileri böyle kolayca aktarabilmeniz iyi bir durum tabi.
    Susturma yüreğini,
    kalkar her boran, her sis
    her şey unutulur…
    En umutsuz bir anda
    yağan yağmur,
    toprakta
    capcanlı bir umut olur…

Karar Dönemi

Alıntı birmelek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok alakasız buldum sanki, kıyafete neden taktınız bu kadar ki, şahsen biz hergün farklı farklı ve cıvıl cıvıl kıyafetlerimizin içerisinde çok mutluyuz. En başta dinimiz de emrediyor zaten bi şekilde biyerlerimizi kapatmayı..ki din filan da kaldırılırsa demişsiniz, ki mümkün değil. sizinkisi bi hayalden öteye gidemeyecek bence. Ama psikoloji açısından bakarsak, içinizdekileri böyle kolayca aktarabilmeniz iyi bir durum tabi.
    Forum psikoloji forumu kouyu da insan psikolojisiyle alakalı buldum.Dinlerin ortadan kalkması benim bir varsayımım ilerisi için bu da bir ihtimaldir.

Esenlikler...

Banned

Fizyolojik olarak kıyafetin gerekmediği bir zaman yok ki. Eski doğal halimizde olsaydık, yani evrimimizin geçmiş safhalarında, kıllarımız kıyafete gerek bırakmazdı Ama şu an fazlasıyla gerekli...

Karar Dönemi aLoneaqLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    siyah, gök beyaz!

Anlamaya çalışıyorum da gereksiz bir noktaya değinmişsiniz gibi geliyor. Tabulardan hoşlanmayan birisi olarak objektif bakmayı deniyorum fakat yine de anlam veremiyorum..

Şimdi siz insanlara giyinmeyi dinlerin öğütlediğini mi söylüyorsunuz ? İnsanlığın ilk dönemlerinde hangi dinlerden bahsedebiliriz ki.. Asırlar boyu güneşe tapmışlar, putlara tapmışlar fakat o sırada kendi ihtiyaçlarını karşılamak adına da birşeyler yapmışlar. Cinsel uzuvlarını yaprakla örten insan modellemelerini hatırlarsınız, bunları inanışları gereği mi yapmışlar sizce? Yoksa ihtiyaçtan veya ortak bir paydada buluştuklarından mı?

Ayrıca nudist plajlar şu anda da var veya Afrikadaki kabileler arasında hala bir parça bezle cinsel bölgesini kapatan topluluklar da var. Fakat aynı zamanda dinler de var?

Farzedelim ki dediğiniz oldu, dinler kalktı, herkes çıplak ve gayette normal karşılanıyor. Giyinip giyinmemek yine kişinin tercihine kalmayacak mı? Mutlaka insanların bir kısmı giyinecek, bir kısmı çıplak gezecek. Bu ikisi arasında dikkat çeken hangi grup olurdu ?

Neyse, böyle enteresan fikirler görmek güzel aslında ama daha çok merak ettiğim sizi bu düşünceye iten sebeptir

Saygılarımla.
    ¿?

"ki hükmümü kendim veriyorum.. Yakın beni sesim sorulara dönmeden. Küllerimin altında kalacak mutluluk sandığınız ne varsa.."

Karar Dönemi

Alıntı aLoneaqLe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anlamaya çalışıyorum da gereksiz bir noktaya değinmişsiniz gibi geliyor. Tabulardan hoşlanmayan birisi olarak objektif bakmayı deniyorum fakat yine de anlam veremiyorum..

Şimdi siz insanlara giyinmeyi dinlerin öğütlediğini mi söylüyorsunuz ? İnsanlığın ilk dönemlerinde hangi dinlerden bahsedebiliriz ki.. Asırlar boyu güneşe tapmışlar, putlara tapmışlar fakat o sırada kendi ihtiyaçlarını karşılamak adına da birşeyler yapmışlar. Cinsel uzuvlarını yaprakla örten insan modellemelerini hatırlarsınız, bunları inanışları gereği mi yapmışlar sizce? Yoksa ihtiyaçtan veya ortak bir paydada buluştuklarından mı?

Ayrıca nudist plajlar şu anda da var veya Afrikadaki kabileler arasında hala bir parça bezle cinsel bölgesini kapatan topluluklar da var. Fakat aynı zamanda dinler de var?

Farzedelim ki dediğiniz oldu, dinler kalktı, herkes çıplak ve gayette normal karşılanıyor. Giyinip giyinmemek yine kişinin tercihine kalmayacak mı? Mutlaka insanların bir kısmı giyinecek, bir kısmı çıplak gezecek. Bu ikisi arasında dikkat çeken hangi grup olurdu ?

Neyse, böyle enteresan fikirler görmek güzel aslında ama daha çok merak ettiğim sizi bu düşünceye iten sebeptir

Saygılarımla.
    Evet insanların bu konuda dinlerden etkilendiğini düşünüyorum.Bir kısmı çıplak gezen afrika kabilelerininde de bundan etkilenildiğini düşünüyorum.Tabi işin ihtiyaç boyutu da var o ayrı.Ama işi dine dökmezsek giyinmemizin hiçbir anlamı yok.

Beni böyle düşünmeye iten sebepse bir gün duştan çıktığımda kıyafetsiz kendimi daha kemdim gibi hissetmemdir.

Esenlikler...

Karar Dönemi

Bir sitede bana bu konuda kısa bi bilgi verildi sizinle de paylaşayım;

Bu gibi nudizm ve doğalcılık akımları, Avrupa'da 20. yüzyılın başlarından beri var. Nudizm akımı hiç bir siyasi, toplumsal amacı olmayan, sadece her alanda çıplak olabilme hakkını savunan gruplar. Doğalcılar ise sadece çıplaklığı değil, bunun da ötesinde, çevrecilik, toplumsal dayanışma gibi konuları vurgulamaktalar (Almanya'daki nudist ve doğalcı akımlar).

Şimdilik Avrupa'da sadece plaj veya bazı göl kıyılarının yetkili mercilerden özellikle ''çıplaklar kampı'' olarak izin alan bölümlerinde izin verilmekte. Diğer ortamlarda çıplak olmak yasak, polis müdahale etmekle görevli.

Yer
    siyah, gök beyaz!

Ben sizin nudist felsefeyi benimsemenizi anlıyorum da dinle bağdaştırmanız ilginç olan yönü. İnsanlar dinin her emrini yerine getirmiyor ki zaten.. Mesela din mahrem yerlerinin kapanmasını emreder ama plajlara bakarsanız pek de öyle olmadığını görürsünüz. Bahsi geçen mahrem yerleri sadece cinsel uzuvlar değildir çünkü.. Sizin dediğiniz gibi olsa, nudistlerin tamamını ateist olarak ele almak gerekir, ki büyük haksızlık olur sanırım Halbuki bu bir kişisel tercih meselesidir, dediğiniz gibi belirli bölgelerde de çıplaklığa izin verilmektedir.

Giyinmemizin sebepleri arasında fiziyolojik ihtiyaçlarımız da vardır. Yazın ve kışın vücut ısısını dengelemek, iç organlarımızı korumak bunlardan birkaçı sadece..
    Keza hayvanlara bakacak olursanız, giysi yerine kürkleri, postları vardır. Mevsime göre tüylenir veya tüy dökerler. Bizimse giysilerimiz var. İyi tarafından bakın, hayvanların seçim şansı yok, ama siz istediğiniz postu giyebilirsiniz

Kısacası "Bir gün herkes çıplak dolaşacak" savının mantıklı bir yönü yok kanımca.

Saygılarımla.
    ¿?

"ki hükmümü kendim veriyorum.. Yakın beni sesim sorulara dönmeden. Küllerimin altında kalacak mutluluk sandığınız ne varsa.."

Karar Dönemi

Alıntı aLoneaqLe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben sizin nudist felsefeyi benimsemenizi anlıyorum da dinle bağdaştırmanız ilginç olan yönü. İnsanlar dinin her emrini yerine getirmiyor ki zaten.. Mesela din mahrem yerlerinin kapanmasını emreder ama plajlara bakarsanız pek de öyle olmadığını görürsünüz. Bahsi geçen mahrem yerleri sadece cinsel uzuvlar değildir çünkü.. Sizin dediğiniz gibi olsa, nudistlerin tamamını ateist olarak ele almak gerekir, ki büyük haksızlık olur sanırım Halbuki bu bir kişisel tercih meselesidir, dediğiniz gibi belirli bölgelerde de çıplaklığa izin verilmektedir.

Giyinmemizin sebepleri arasında fiziyolojik ihtiyaçlarımız da vardır. Yazın ve kışın vücut ısısını dengelemek, iç organlarımızı korumak bunlardan birkaçı sadece..
    Keza hayvanlara bakacak olursanız, giysi yerine kürkleri, postları vardır. Mevsime göre tüylenir veya tüy dökerler. Bizimse giysilerimiz var. İyi tarafından bakın, hayvanların seçim şansı yok, ama siz istediğiniz postu giyebilirsiniz

Kısacası "Bir gün herkes çıplak dolaşacak" savının mantıklı bir yönü yok kanımca.

Saygılarımla.
    O zaman şöyle açıklayayım.Böyle bir şey yapılsa ilk ne karşımıza çıkar ''ahlak''
    değilmi?Ahlak neye dayanır?Dinlere ve birçok dinde de ahlak kavramları farklıdır.Bilindiği gibi İslam'da daha da sıkıdır.Bu yüzden işi dine döktüm.Din olmasa insanların en azından dediğiniz gibi dış etkilerden etkilenmediği yerlerde kıyafete gerek duymayacaklarına inanıyorum.Avrupa'da bu konuda bu devirde bi yerlere varılabildiğine göre ilerde daha çokta ileri gidebiliceğine inanıyorum.

Ahlak olayına tekrar dönmek istiyorum;
    Nudizm(Küçük bir grup)
    Sadece Aret Yerleri örtme(Avrupa'da)
    Aret bölgeleriyle kadınlık hatlarını da örtme(Tutucu Avrupalılarda ve Türkiye'de)
    Aret bölgeri kadınlık hatları ve ilerisini örtme(Türkiye'de)
    Kadınlığın tamamını örtme(Çok küçük bir grup Türkiye'de ve Bildiğim Kadarıyla tüm Arap ülkelerinde)

Ahlak anlayışları insanların geliştikçe ve yersizliği anlaşılınca bununda aşılıcağını düşünüyorum.

Esenlikler...

Yer
    siyah, gök beyaz!

Bahsettiğiniz türde kapanmayı tasvip etmemekle beraber saygı duyuyorum o insanlara da. Nedensellik ilkesinin de bu konuyla ilgisi yok aslında. Siz diyorsunuz ki, ahlak din kökenli bir kavramdır ve bize öğretileni yaşıyoruz-uyguluyoruz, çıplaklık empoze edilseydi öyle olurduk. Fakat zaten çıplak yaşamış insanlık ve büyük dinlerden çok önce giyinmeyi akıl etmiş. Yeri gelir çarşaf giyene gerici derler fakat bakacak olursak nudist felsefe çok daha geriye götürmüyor mu insanlığı? Taa ilk insana kadar düşünün bir..

Örnek verdiğiniz Avrupa'daki ahlaksızlıkların benzerleri müslüman ülkelerde de yaşanmaktadır. Bu da gösterir ki dinin ahlak öğretisi kişilerin anlamak istediği kadardır. Yani din ahlak konusunda öğreticidir ama, kişi zaten toplumsal etikleri kavrayabilecek kapasiteye sahiptir. Bu toplumsal etikleri oluştururken de dinlerden yararlanılmıştır tabi ki, fakat dinler de insan ihtiyaçlarını karşılamak üzere vardır. "Din böyle istedi, aman böyle yapalım" değil, "Din niye böyle istemiş acaba?" sorusunu düşünüp insana faydalı bir sonuç çıkarıldığı için ortak etikler oluşmuştur..

Farklı bir nokta ise, nudizm 20. yy başlarında ortaya çıkmıştır fakat ateizm çok daha eskilere dayanır. Bu insanları bağlayıcı bir din olmadığına göre niçin nudist felsefeyi akıl edip ortaya atmamışlardır? Diyeceksiniz ki, dine mensup olmaması çıplak gezebileceği anlamına gelmez, inancı olan insanlar mani olmuştur. Fakat bu felsefenin o dönem oluşmasına engel değildi sanırım?

Biraz kavram kargaşası yaşadım, tam olarak aklımdakileri toparlayamadım fakat tartışmaya devam edebilirim

Saygılarımla..
    ¿?

Sayfa 1/2 12 SonSon