3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: 10 Kişide Birisi Sosyal Fobili

Çıraklık Dönemi g1z4y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart 10 Kişide Birisi Sosyal Fobili

Milliyet

Bazen bir davet olur gitmek amma zor gelir, hazırlan git, orada tanıdık tanımadık, bir sürü kişi ile konuş. "Uf keşke olmasaydı bu davet" dersiniz. Bazen de bir davette dostlarınız sizin için kadeh kaldırır ve sizin de birkaç söz etmeniz gerekir.
    Hiç de hazır değilsinizdir, "Nereden çıktı bu şimdi" der, zar zor sıkıntı içinde birkaç kelime edersiniz. Ama bazı kişilerde bu rahatsızlık ve sıkıntı hali o derece baskın olur ki o zaman "sosyal fobi" den bahsederiz.

Başka korkuların da nedeni

Sosyal fobi, her 10 kişiden birinin yaşamını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. İnsanda, aşırı derecede başkaları tarafından izlenme ve değerlendirilme korkusuna neden olan bir durum. Bu korku, basit utangaçlık ve toplum içinde heyecanlanma duygusundan çok daha ciddi boyutlarda bir korkudur. Sosyal fobisi olanlar, ömürleri boyunca, başkaları tarafından izlenebilecekleri durumlara girmekten kaçınırlar.

Diğer insanlarla ilişkileri, eğitimleri ve iş hayatları bazen büyük oranda zarar görür. Birçoğu korkularını yenmek için ilaçlardan ve alkolden medet umabilir. Alkol, gittikleri partilerde, davetlerde veya topluluklara hitabette yardımcı olabilir ama sonunda sosyal fobi kadar büyük bir problem haline gelebilir.

Tedavi edilmezse ömür boyu sürebilir

Sosyal fobi çoğunlukla ergenlik yıllarında başlar. Eğer tedavi edilmezse ömür boyu sürebilir. Tedavi edilmeyen sosyal fobi aynı zamanda depresyon ve agorafobi (topluma açık yerlerde bulunma korkusu) gibi başka rahatsızlıkların da oluşmasına neden olabilir.
    Yeter...Gel Artık Yeter...
    Karanfiller Açtı Gel.
    Kış Bahçesinde Güller,
    Beyaz Güller Açtı Geeeeel...!!!

ben mezuniyet baloma bile gimedim kalabalık içine girmekten hiç hoşlanmam bitek sosyal alanım var oda okul o kadar bence bunu ilk önce insanın kendisi istemeli tek çözüm yolu
    Kimine göre bir sondur ölüm,
    kimine göreyse bir başlangıç…

Karar Dönemi drifter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Aydın

bilimsel yazılarda toplumumuzda on kişiden birinin sosyal fobiden rahatsızlık duyduğu söyleniyor hep .. çevreme baktığımda inandırıcı gelmior bana bu oran .. %10 dan çok daha az görüldüğünü düşünüyorum .. tabii bilimsel çalışmalar çok daha güvenilir ama sanki çekingenlik bile gittikçe azalıyor toplumumuzda gibi gelior bana ..
    Konu drifter tarafından (11-08-2009 Saat 06:21 PM ) değiştirilmiştir.