2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Taşıt vergisi nasıl daha az ödenir.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Taşıt vergisi nasıl daha az ödenir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ikinci taksitini ödeme süresi bu akşam sona eriyor. Milyonlarca otomobil sahibi, taşıtlarının 2009 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisini (MTV) daha az ödeyebilir. Birçok araç sahibinin yeterli bilgiye sahip olmadığı indirimli motorlu taşıtlar vergisi uygulaması için vakit geçmiş değil.

HANGİ TAŞITLARA İNDİRİM VAR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun I sayılı tarifesinde yer alan;

- Otomobil,
    - Cip,
    - Kaptıkaçtı,
    - Arazi taşıtları,
    -ve benzeri taşıtlar
    için, daha az Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme olanağı var.

KAMYON VE OTOBÜSE YOK

Taşıtın, kasko sigortası değerinin yüzde 5’inden fazla Motorlu Taşıtlar vergisi çıkan;
    - Kamyon, kamyonet, çekici ve benzerleri,
    - Minibüs,
    - Panelvan ve motorlu karavan,
    - Otobüs ve benzerleri
    “İndirimli MTV” uygulamasından yararlandırılmıyor.

DÜŞÜK VERGİ NASIL ÖDENİR?

Aşağıda, düşük vergi ödemesi söz konusu olabilecek araçların 2009 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tarifesine yer verilmiştir.
    Buna göre, tablodaki MTV, aracınızın kasko değerinin yüzde 5’ini aşıyorsa, vergi bir alt tarifeden, daha düşük olarak ödeniyor.

ÖRNEK : Motor silindir hacmi 3.000 cm3 olan 2004 model otomobilin, kasko sigortasına esas olan değeri 40 bin TL, 2009 yılı MTV tarifesinde yazılı olan vergisi de 3.158 TL’dir.

Bu duruma göre, tarifedeki 3.158 TL’lik MTV, otomobilin kasko değerinin yüzde 5’i olan 2.000 TL’yi aşmaktadır. O halde, otomobilin MTV’si bir alt kademeye göre 1.893 TL olarak belirlenecektir.

Görüldüğü gibi, örneğimizdeki vatandaş, otomobilinin kasko değerine göre hesaplama yaptığında, yaklaşık 1.265 TL daha az MTV ödeyecek.

NE YAPILMASI GEREKİYOR?

1- Öncelikle, aracınızın “kasko sigortası değerini” öğreneceksiniz.

2- Kasko sigortası değerinin yüzde 5’ini hesaplayıp, tarifedeki verginizle kıyaslayacaksınız.

3- Tarifedeki MTV, kasko değerinin yüzde 5’inin altında ise, yapacağınız bir şey yok. Tarifeye göre MTV’yi ödeyeceksiniz. Yüzde 5’inin üzerinde ise, o zaman bir alt kademeye bakarak, ödeyeceğiniz vergiyi bulabilirsiniz (O da üzerinde ise ikinci alt kademeye bakılamıyor).

4- İndirimli tarifeden yararlanabilmek için, yetkili sigorta acenteleri tarafından düzenlenen “bildirim formu” ile vergi dairesine başvuruda bulunulacak.

5- Araçlarını, kasko sigortası yaptırmayanlar da “MTV indirimi” uygulamasından yararlanabiliyor.

BAŞVURU GEREKİYOR

Ödeyeceği MTV, aracının kasko sigorta değerinin yüzde 5’ini aştığını fark eden araç sahibinin, ilgili vergi dairesine yazılı başvuruda bulunması gerekiyor. Başka bir anlatımla, vergi dairesi bu hesaplamayı, başvuru olmadan kendiliğinden yapmıyor.

GEÇMİŞ YIL VERGİLERİ

Otomobil, cip, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri taşıt sahipleri, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 yıllarında ve 2009 yılı birinci taksiti olarak, kasko sigorta değerinin yüzde 5’inden fazla Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemişlerse, “düzeltme dilekçesi” vermek ve araçlarının “kasko sigorta değeri bildirim formunu” da eklemek suretiyle, fazla ödedikleri vergileri de iade olarak geri alabilirler.

Zamanaşımı süresi 5 yıl olduğu için, 2004-2008 yıllarında, fazla ödenen vergileri geri isteme bakımından, süre geçmesi diye bir durum da söz konusu değil.

OTOMOBİL VE CİPLERİN 2009 YILI MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ

Motor Silindir Hacmi (cm3)
    Taşıtların Yaşları İle Ödenecek Yıllık Vergi Tutarı (TL)

1 - 3 yaş
    4 - 6 yaş
    7 - 11 yaş
    12 - 15 yaş
    16 ve yukarı yaş

1300 cm3 ve aşağısı
    393
    274
    155
    117
    44

1301 - 1600 cm3 e kadar
    628
    471
    274
    194
    76

1601 - 1800 cm3 e kadar
    1.104
    865
    510
    312
    123

1801 - 2000 cm3 e kadar
    1.736
    1.340
    788
    471
    188

2001 - 2500 cm3 e kadar
    2.605
    1.893
    1.182
    709
    282

2501 - 3000 cm3 e kadar
    3.631
    3.158
    1.974
    1.064
    393

3001 - 3500 cm3 e kadar
    5.529
    4.975
    2.998
    1.498
    552

3501 - 4000 cm3 e kadar
    8.690
    7.505
    4.422
    1.974
    788

4001 cm3 ve yukarısı
    14.220
    10.664
    6.317
    2.842
    1.104

hurriyet
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Tüketiciler Birliği: 5 yılda 120 milyon TL fazla MTV ödedik .

Tüketiciler Birliği Ankara Şube Başkanı Hakan Tokbaş, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde 2005’ten bu yana çeşitli indirimlerin geçerli olduğunu ancak vatandaşın bundan haberi olmadığını öne sürerek, “Yaptığımız incelemelere göre son 5 yılda 80 bin tüketicimizin toplam 120 milyon TL fazladan MTV ödediği ortaya çıkmıştır” dedi.

Tokbaş, yaptığı yazılı açıklamada, MTV Kanunu’nun 5’inci maddesindeki (I) sayılı tarifede otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için ödenecek MTV’nin “aracın o yıla ait kasko sigortası değerinin yüzde 5’ini aşıyorsa, aynı yaştaki taşıta isabet eden bir alt tarifeden ödeneceği” hükmünün yer aldığını belirtti. Bu hükmün tüketici tarafından bilinmediğini öne süren Tokbaş, “Ayrıca vergi tahsilini gerçekleştiren Maliye Bakanlığı ve ilgili birimleri de tüketicinin indirim hakkını gizlemekle kanun hükmünü zımnen yürürlükten kaldırmıştır. Tüketicinin bilgilenme hakkına sahip olması, kurumların tüketicileri bilgilendirme yükümlülüğünün olması demektir” dedi.

Bu yükümlülüğe aykırı hareket edilmesinin, tüketicilerin var olan haklarından yararlanmayarak mağdur olmalarına yol açtığını kaydeden Tokbaş, “Maliye Bakanlığı, tüketicinin bilgilenme hakkını vergi daireleri ve ilgili birimleri ile yerine getirmiş olsaydı binlerce tüketici fazladan MTV ödemek zorunda kalmayacaktı” iddiasında bulundu. Tokbaş şöyle devam etti:

“-Tüketiciler Birliği’nin Gelir İdaresi Başkanlığı ve TÜİK’ten aldığı veri ve istatistiklere göre yaptığı inceleme sonucu son beş yılda 80 bin tüketicimizin toplamda yaklaşık 120 milyon TL fazladan MTV ödediği ortaya çıkmıştır. İncelemelerimize göre, uygulamadan en fazla yararlanacak araçlar 1801 santimetreküp motor hacmi üstünde ve 4-11 yaş aralığındaki araçlardır. Bunların içerisinde de özellikle 1801-2000 santimetreküp motor hacmine sahip, 6, 9 ve 10 yaşındaki araçların çoğunun uygulamadan yararlandığı görülmektedir.”

GERİ ALINABİLİR

Hasan Tokbaş, fazla ödenen vergilerin geri alınabilmesinin yolunu ise şöyle açıkladı:

“Ödeyeceği MTV’nin kasko sigorta değerinin yüzde 5’ini aştığını fark eden araç sahibinin ‘Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarına Esas Olan Kasko Sigortası Değer Bildirim Formu’nu yetkili sigorta acentesine düzenlettirerek, MTV yönünden bağlı bulundukları vergi dairesine, söz konusu formu düzeltme dilekçesine eklemek suretiyle müracaat etmesi gerekmektedir. Uygulama doğrultusunda geriye dönük 5 yıllık MTV iadesi istenebilecektir.”

Tokbaş, tüketicilerin bu uygulamadan yararlanması için izlemesi gereken adımlar ve Kasko Sigortası Değer Bildirim Formu örneği ile düzeltme dilekçesi örneğinin www.tuketiciler.org adresinde yayınlandığını bildirdi.

hurriyet
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN