psikolojik danışman ve rehber öğretmen ilaç yazamaz,tedavi edemez.
Bizim görevimiz adı üzerinde bireye rehber olmak ve psikolojik olarak 'destek' vermektir.
4 yıldır pdr eğitim alıyorum tabii ki daha çok çömezim biliyorum ama arkadaşında dediği gibi psikolojiden çokta uzak tutmak yanlış diye düşünüyorum.
Sonuçta 4 yıl boyunca rehberlik hizmetlerinin yanında psikoloji üzerine de fazlasıyla eğitim alıyoruz.Kişilik bozuklukları olsun,gelişim psikolojisi olsun,aile danışmanlığı olsun
daha bir çok alanda eğitim veriliyor.tabi ki teşhis koyamayız ama hiçbişey bilmeden de görevimizi yapamayız (örneğin öğrencide panik atak var ve siz panik atak olduğunu anlayamıyorsunuz bu durumda hiç bir kuruma yönlendiremiyorsunuz...) Tabi ki dediğim gibi pdr de asıl amaç bireyin kendini gerçekleştirmesi,kendi kapasitesiyle problemlere yaklaşabilmesi,olaylara daha farklı bakabilmesi ve kafasının karıştığı durumlarda bize 'danışması' diye düşünüyorum bizde onların destekcisi olup yanlarında olduğumuzu bildiririz.
ne pskologların ne pdr cilerin ve psikiyatristlerin elinde sihirli bir değnek yoktur ki bir anda bütün sorunlar ortadan kalksın...