İlköğretim okullarında, Ulusal Adres Veri Tabanı´ndaki adresler ve nüfus kayıtlarına göre internetten yapılan ´e-kayıt´ sistemi, okullar açılmadan kargaşaya neden oldu. Öğrencileri ikametine en yakın okula yerleştirilmesi ve kayıt sırasında yaşanan olumsuzlukları önlemeyi esas alan e-kayıt sisteminden bazı veliler memnun. Sistemden memnun olmayan bazı veliler ise çocuklarını istedikleri okula gönderemedikleri için ilginç yöntemlere başvurmaya başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı´nca (MEB) 15 Temmuz´da yeniden bir dağıtım yapacak olması, çocuklarının dağıtıldığı okulu beğenmeyen aileleri harekete geçirdi. Velilerin kimi çocuğunun daha iyi eğitim alabilmesi için tüm düzenini değiştirip evini taşırken bazıları da boş bir evi geçici süreliğine kiralayarak sadece evrak üstünde ikametini değiştiriyor.

NAKİL İŞLEMLERİ
Mersin Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Gülgen, ´Son zamanlarda nakil işlemleri neredeyse 4 katına çıktı. E-kayıt sistemi nedeniyle aileler ya taşınıyor ya da boş daire kiralıyorlar. Kiraya verdiğim, kendi evimde kayıtlara göre bir aile oturuyor görünüyordu ama aslında orada oturmuyorlar. Aileyi buldum. Çocuğunu mahalledeki okula kayıt ettirmek için böyle bir yola başvurduğunu söyledi´ dedi.
Gülgen, ´Nüfus müdürlüğü bize nakilden 1 ay sonra yazı gönderiyor. Biz kontrol ediyoruz. Kişiler ikametgahlarını çıkardıkları adrese gerçekten de taşınmamışsa 640 TL cezası var. Ama bu arada zaten iş işten geçmiş oluyor. Vatandaş da çocuğunu istediği okula kayıt ettirip cezaya razı oluyor´ diye konuştu.

TÜRK İŞİ ÇÖZÜM
Emlakçılar da ´e - kayıt´ sistemi uygulanmaya başlandığından beri ´geçici adres´ sektörünün oluştuğunu söylüyor. Mersin Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Yavuz Selim Mağdenli, ´Site yöneticileri veya kapıcılar bu işten çok para kazanıyor. Bazıları göz kulak olsun diye yöneticiye anahtar veriyor. Bazı yönetici ve kapıcılar da fırsat bilip evleri bir aylık kiraya veriyor. Nasılsa eve taşınan yok´ dedi.

Aksam