Sayfa 1/3 123 SonSon
28 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Şizoid Kişilik Bozukluğu ve tedavisi

Karar Dönemi {_fatma_} - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Şizoid Kişilik Bozukluğu ve tedavisi

Sosyal ilişkilere karşı ilgisizlik, soğukluk ve duygusuzluk

Nedir?

Şizoid kişilik bozukluğu sosyal ilişkilere karşı ilgisizlik, soğukluk ve duygusuzluk olarak ifade edilebilir. Bu hastalık ergenliğin başında duygusal ve sosyal olarak kişinin başkaları ile iletişim kuramaması ile kendini göstermeye başlar. Bu kişiler günlük hayatta normal insanlar gibi yaşamlarını sürdürebilirler ama başkaları ile anlamlı ilişkiler kuramazlar. Bütün hayatları boyunca yalnız yaşarlar, sürekli hayal kurarlar ve çoğunlukla hayvanlara aşırı bağlanma gösterirler. Başka insanların tahammül edemediği ve yalnız olmalarını gerektiren işlerde çalışabilirler. Tartışmalı olmakla birlikte bazı araştırmalar Şizoid kişilik bozukluğunun şizofreni başlangıcı olabileceği öne sürülmüştür. Şizoid kişiliği Şizofreniden ayrıran en önemli etken, bu kişilerin gerçek ile bağlantılarının kopmamış olmasıdır.

Bu kişiler direk olarak kışkırtıldıkları zaman bile öfkelerini yansıtmakta zorlanırlar. Çoğunlukla önemli yaşam sorunlarına yada negative olaylara tepki vermezler ve pasif bir tavır gösterirler.

Şizoid kişiler bireyselliğe, yalnızlığa ve kendi başına olmaya değer veren kişilerdir. Kendi duygularını inceleme konusunda hiç bir arzuları yoktur. Başkalarından farklı olduklarını algılamalarına rağmen bu konuda her hangi bir rahatsızlık hissetmezler. Bu kişiler başkalarından nefret etmezler sadece çevrelerinde insan olmadan daha rahat olduklarına inanırlar.

Araştırmalar bu kişilerin evlenebildiklerini ve değer verdikleri insanlar olmadığında kendilerini kaybolmuş hissettiklerini göstermektedir. Fakat bu kişiler çevrelerinde olduğu zaman bu sefer de kendilerini baskı altında hissederler. Dolayısıyla Şizoid kişiler fazla yakınlık aramayan ve duygusal ilişki istemeyen insanlar ile daha rahat hissederler. Diğer bir deyimle bu kişiler için evlilik ev arkadaşı edinmek gibi bir anlam taşır. Eğer özel bir ilişki geliştirmezler ise çoğunlukla kardeşleri yada başka akrabaları ile fazla yakınlık kurmadan yaşarlar.

Belirtiler
    1.Güçlü duygular yaşamazlar
    2.Arkadaşlık ilişkisi kurmayı istemez yada zevk almaz
    3.İnsanlarla iletişim gerektiren bütün sosyal aktivitelerden kaçar
    4.Başka insanlara yabancılaşma yada duygusal olarak soğukluk
    5.Hiç bir arkadaşı yoktur
    6.Övgü yada eleştiriye karşı hiç tepki vermez
    7.Soğuk ve umursamaz davranır
    8.Duygularında hemen hemen hiç değişim olmaz

Tedavi

Bu hastalığa sahip kişiler çok ender olarak tedaviye gelirler. Her hangi bir insan ile iletişim kurmayı istemedikleri için terapi oldukça problemli olabilir. Bu nedenle bir psikolog yada psikiyatrist ile yapılan bireysel terapinin pek başarılı olmadığı ortaya konmuştur. Zorlayıcı olmayan bir destek grubunun yalnızlık duygularını iyileştirmede ve insanlar ile ilişkiye girme korkusunun aşılmasında daha faydalı olduğu görülmüştür.

Bireysel terapinin başarılı olabilmesi için uzun zamanlı güven ilişkisinin oluşturulması gerekir ve ancak bu şekilde terapist hastanın ilişkiler konusunda ki gerçekçi olmayan inançlarını değiştirmesine yardımcı olabilir. Terapist ile iletişim geliştikçe kişi başkaları ile olan ilişkilerine yeni bir bakış getirmeye başlayabilir.

İş, ev yada aile bireylerinden birinin kaybı kişinin ciddi hastalıklar geliştirmesine yol açabilir. Bu hastalarda ilaç kullanımı önerilmez, fakat kısa zamanlı tedavilerde aşırı depresyon ile alakalı semptomların giderilmesinde kullanılabilir.

beni tanımladınız galiba

Çıraklık Dönemi g1z4y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Şizoid kişilik bozukluğu sosyal ilişkilere karşı ilgisizlik, soğukluk ve duygusuzluk olarak ifade edilebilir. Bu hastalık ergenliğin başında duygusal ve sosyal olarak kişinin başkaları ile iletişim kuramaması ile kendini göstermeye başlar.Bu kişiler günlük hayatta normal insanlar gibi yaşamlarını sürdürebilirler ama başkaları ile anlamlı ilişkiler kuramazlar. Şizoid kişiler bireyselliğe, yalnızlığa ve kendi başına olmaya değer veren kişilerdir. Kendi duygularını inceleme konusunda hiç bir arzuları yoktur. Başkalarından farklı olduklarını algılamalarına rağmen bu konuda her hangi bir rahatsızlık hissetmezler. Bu kişiler başkalarından nefret etmezler sadece çevrelerinde insan olmadan daha rahat olduklarına inanırlar. Araştırmalar bu kişilerin evlenebildiklerini ve değer verdikleri insanlar olmadığında kendilerini kaybolmuş hissettiklerini göstermektedir. Fakat bu kişiler çevrelerinde olduğu zaman bu sefer de kendilerini baskı altında hissederler. Dolayısıyla Şizoid kişiler fazla yakınlık aramayan ve duygusal ilişki istemeyen insanlar ile daha rahat hissederler. Diğer bir deyimle bu kişiler için evlilik ev arkadaşı edinmek gibi bir anlam taşır. Eğer özel bir ilişki geliştirmezler ise çoğunlukla kardeşleri yada başka akrabaları ile fazla yakınlık kurmadan yaşarlar. ,ü

Belirtiler

ya neden yazılanlarla benim davranışlarım özelliklerim falan uyuyoooorrr korkmaya başlıyorum yardımcı olur musunuzz

Moderatör eliftetik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı g1z4y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şizoid kişilik bozukluğu sosyal ilişkilere karşı ilgisizlik, soğukluk ve duygusuzluk olarak ifade edilebilir. Bu hastalık ergenliğin başında duygusal ve sosyal olarak kişinin başkaları ile iletişim kuramaması ile kendini göstermeye başlar.Bu kişiler günlük hayatta normal insanlar gibi yaşamlarını sürdürebilirler ama başkaları ile anlamlı ilişkiler kuramazlar. Şizoid kişiler bireyselliğe, yalnızlığa ve kendi başına olmaya değer veren kişilerdir. Kendi duygularını inceleme konusunda hiç bir arzuları yoktur. Başkalarından farklı olduklarını algılamalarına rağmen bu konuda her hangi bir rahatsızlık hissetmezler. Bu kişiler başkalarından nefret etmezler sadece çevrelerinde insan olmadan daha rahat olduklarına inanırlar. Araştırmalar bu kişilerin evlenebildiklerini ve değer verdikleri insanlar olmadığında kendilerini kaybolmuş hissettiklerini göstermektedir. Fakat bu kişiler çevrelerinde olduğu zaman bu sefer de kendilerini baskı altında hissederler. Dolayısıyla Şizoid kişiler fazla yakınlık aramayan ve duygusal ilişki istemeyen insanlar ile daha rahat hissederler. Diğer bir deyimle bu kişiler için evlilik ev arkadaşı edinmek gibi bir anlam taşır. Eğer özel bir ilişki geliştirmezler ise çoğunlukla kardeşleri yada başka akrabaları ile fazla yakınlık kurmadan yaşarlar. ,ü

Belirtiler

ya neden yazılanlarla benim davranışlarım özelliklerim falan uyuyoooorrr korkmaya başlıyorum yardımcı olur musunuzz
    hadi canım sende seninle uzaktan yakından alakası yok evlat sen sempatik
    konuşkan birisin
    ONU BULAN NEYİ KAYBEDER

ONU KAYBEDEN NEYİ BULUR

BEN DOSTLARIMI NE AKLIMLA SEVERİM
    NE DE KALBİMLE SEVERİM
    OLUR YA KALP DURUR AKIL UNUTUR
    BEN DOSTLARIMI RUHUMLA SEVERİM
    O NE DURUR NE UNUTUR

Alıntı eliftetik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hadi canım sende seninle uzaktan yakından alakası yok evlat sen sempatik
    konuşkan birisin
    teşekkür ederim de arkadaşlarım için öyle değilim ama hatta yüz yüze iletişim kuramam çok fazla derdimi anlatamam yani.

teşekkür ederim de arkadaşlarım için öyle değilim ama hatta yüz yüze iletişim kuramam çok fazla derdimi anlatamam yani.
    olabilir bazıların da bu yaşlarda ama yine bu yaşlarda bundan kurtulmalısın

ama ısrarla ben senin yinede konuşkan bir genç olduğunu düşünüyorum olsa olsa biraz hassas duygusallıktan kaynaklanan bir tutukluk olabilir

burda konuşa yaza atlatırsın inşallah
    ONU BULAN NEYİ KAYBEDER

ONU KAYBEDEN NEYİ BULUR

NE DE KALBİMLE SEVERİM
    O NE DURUR NE UNUTUR

olabilir bazıların da bu yaşlarda ama yine bu yaşlarda bundan kurtulmalısın

ama ısrarla ben senin yinede konuşkan bir genç olduğunu düşünüyorum olsa olsa biraz hassas duygusallıktan kaynaklanan bir tutukluk olabilir

burda konuşa yaza atlatırsın inşallah
    nasıl atlatıcağımı bilmiyorum ama burda konuşarak atlatırım inşallah...
    hıı böyle biriyle yüzyüzüyle konuşurken falan işte yanlış birşey söylersem karşımdaki ne düşünür rezil mi olurum gibi soru işaretlerine boğuluyorum. bundan çok rahatsızım arkadaş edinmemi çok etkiliyor çünkü.

nasıl atlatıcağımı bilmiyorum ama burda konuşarak atlatırım inşallah...
    hıı böyle biriyle yüzyüzüyle konuşurken falan işte yanlış birşey söylersem karşımdaki ne düşünür rezil mi olurum gibi soru işaretlerine boğuluyorum. bundan çok rahatsızım arkadaş edinmemi çok etkiliyor çünkü.
    yok oğul hiç öyle endişelere kapılma yaşına göre gayet güzel cümleler kuruyorsun
    ONU BULAN NEYİ KAYBEDER

ONU KAYBEDEN NEYİ BULUR

NE DE KALBİMLE SEVERİM
    O NE DURUR NE UNUTUR

yok oğul hiç öyle endişelere kapılma yaşına göre gayet güzel cümleler kuruyorsun
    yazı olarak falan evet ama konuşurken dilim dönmüyor kelimelere bu yüzden cümlelerimde saçma oluyor.

yazı olarak falan evet ama konuşurken dilim dönmüyor kelimelere bu yüzden cümlelerimde saçma oluyor.
    senin le konuşmadığım için bilemiyorum tabi ama öyle diyorsan

bunu kendi kendine bile düzeltip geliştirebilirsin yani toparlarsın merak etme
    ONU BULAN NEYİ KAYBEDER

ONU KAYBEDEN NEYİ BULUR

NE DE KALBİMLE SEVERİM
    O NE DURUR NE UNUTUR

Sayfa 1/3 123 SonSon