3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Türk Halkı Bir Hastanın Nasıl Ziyaret Edileceğini Bilmiyor...

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Türk Halkı Bir Hastanın Nasıl Ziyaret Edileceğini Bilmiyor...

Türk halkının bir hastanın nasıl ziyaret edileceğini, bu ziyaretin hastayı nasıl etkileyeceğini bilmediğine dikkat çekildi.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Akbaş, Online Sağlık'a yaptığı açıklamada, Türk toplumunda ‘bir hasta hastaneye yattığı zaman mutlaka ziyaret edilmelidir’ diye düşünüldüğünü belirterek, “Türkiye’deki bütün hastaneleri gezerseniz bir hastanın başında 8-10 ziyaretçi olduğunu görürsünüz. Bizim bu kültürü değiştirmemiz gerekiyor. Bir hasta hastaneye yattığı zaman, çok yakını olan 1-2 kişi, en fazla 5-10 dakika ziyaret etmelidir” dedi.

Dr. Murat Akbaş, hastaların mikroplara karşı savunma mekanizmalarının oldukça zayıfladığına işaret ederek, “Bu nedenle dışardan kolayca enfeksiyon alabilirler. Boğaz ağrısı ve öksürükle seyreden nezle gibi hastalıklar, yaygın olarak görülüyor. Bu enfeksiyonlar etrafa öksürük ve aksırıkla bulaşır. Öksürüğü, aksırığı, ateşi olan insanlar hastaları ziyaret etmemelidir” diye konuştu

Organ nakli yapılan, kanser tedavisi gören hastalara, kronik karaciğer ve kronik böbrek hastalarına çiçek gönderilmemesi gerektiğini belirten Dr. Murat Akbaş, “Hastalar bu çiçeklerin üzerindeki tozlarla mantar türü veya bir takım sporlu mikroorganizmaları alarak enfekte olabilirler. Bu nedenle ikinci bir hastalıkla uğraşmak zorunda kalabiliriz ve hastanın iyileşme süreci uzar” açıklamasında bulundu.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Akbaş, hastalara hekimin onayı olmadan dışarıdan gıda getirilmemesi gerektiğini kaydederek, “Hasta diyet yapıyor olabilir. Getirdiğiniz gıdalarla hastanın kalori dengesini bozabilirsiniz. Üstelik dışarıdan gelen gıdanın ne kadar hijyenik olduğunu bilemezsiniz. Bu gıdalarla da enfeksiyonu getirebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçilerin hastanede hiçbir yere dokunmaması, hastaneye gelmeden ve hastaneden ayrılırken ellerini mutlaka yıkaması gerektiğini ifade eden Dr. Murat Akbaş, şöyle konuştu:

“Enfeksiyonlar ziyaretçiden hastaya bulaşabileceği gibi hastadan ziyaretçiye de bulaşabilir. Dirençli mikroorganizmalar hastada kolonizedir. Mesela bunlardan biri, antibiyotiğe dirençli hastane mikroorganizması olan MRSA’dır. Toplum kaynaklı bir enfeksiyon etkeni değildir. Ama yavaş yavaş toplumda görülmeye başladı. Toplum aracılığıyla da hastaneye geri dönüyor. Bu nedenle hastane ziyaret kültürünü geliştirmek zorundayız. Bizim insanlarımız hastanın yatağında piknik sofrası kuruyor, bununla da yetinmeyerek diğer hastalara yemek ikram ediyor.”

onlinesaglik.com
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Cahillik Dönemi hoyrat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

evet evet bunu değiştirmek lazım bence de
    ayrıca hastanın psikolojisini de düşünmek lazım
    moral vereyim derken sürekli hastalıktan konuşmak yan etki yapabiliyor
    Deliler ve akıllılar, aynı derecede zararsız kimselerdir. Asıl tehlikeliler yarı deli, yarı akıllı olanlardır.

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

evet dogru söylüyorsun,ben bi emekli hemsire olarak söyliyebilirimki burda almanyada ister yogun olsun yada olmasin 2 kisiden fazla imkansizdir hasta odasina girmek buda en yakin ailesi olmasi lazim esi-cocuklari ve anne baba yani yigenler amcalar teyzeler felan onlarin sonra hakki vardir baska gün gelsinler,malesef buradada cok yasadim hastanede cok tartisdigimda olmustur inat edip ilaki ziyaret etmek icin sonunda bas hemsire idare ediyor ,yani 10 kisi birden bu yanliz türklerde deil araplarda rumenlerde yugoslavlarda sikca görünür,mikropdan haric hasta odasi cok agir kokuyor inanilmaz sekilde.
    bence bu islem millet deil hastane uygulamasi lazim.
    2 kisiden fazla yasak,OKADAR.
    ona bakarsaniz türkiye hastanelrinde daha cok islem yapilmasi lazim mesela higenlik hic yok (ssk hastanesi) ,hastanin arkasindan kanli seyler tamponlar öylece duruyor,
    hatirliyorumda migde agrisindan acile gitmistim beni iceri aldilar ..suraya uzanmami istediler..bende itiraz ettim..orasi kanli uzanmam dedim,Dr, da kizdi bana ve dediki günde 100 lerce hasta geliyor hepsinin arkasindan temizlik yapamayiz dedi..bende dedim isterseniz 200 hasta gelsin higen temizlik herzaman hastanin arkasindan yapilmasi lazim dedim..Dr. bana okadar kizdiki muayne bile etmeden beni disari yolladi.
    nerde görülmüs kana tenim deysin hertürlü hastaligi kapiyim aids felan,hem hicbirzaman Dr.un isine gelmiyor diye hastayi muayne etmeden disari atilmaz hasta herzaman haklidir.
    cok moralim bozulmustu hatta sikayette kadar gidecektim esim yanimda olmasaydi