2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Tedavide ikna gerekli .

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Tedavide ikna gerekli .

Madde Bağımlılarını Etiklemek Doğru Değil

Doç. Dr. Nesrin Dilbaz, madde bağımlılığı konusunda toplumda farkındalığın artırılması, hasta ve hasta yakınlarına psikolojik destek verilmesi ve hastaların kesinlikle etiketlenmemesi gerektiğini söyledi.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) Direktörü ve 2. Psikiyatri Kliniği Şefi Doç. Dr. Nesrin Dilbaz, madde bağımlılığı konusunda toplumda farkındalığın artırılması, hasta ve hasta yakınlarına psikolojik destek verilmesi ve hastaların kesinlikle etiketlenmemesi gerektiğini söyledi.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM’in 5. kuruluş yıldönümü ve 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı Önleme Günü etkinlikleri kapsamında, Ankara Alkol ve Madde Bağımlıları Koruma Derneği ile birlikte, AMATEM’in bahçesinde, hasta ve hasta yakınlarının yaptıkları faaliyetlerin sergilendiği kermes düzenlendi.

Doç. Dr. Dilbaz, burada yaptığı konuşmada, madde bağımlılarının tedavisinde başarılı olunabilmesi için öncelikle kişinin tedaviye istekli olması ve sosyal çevresini değiştirmesi gerektiğini vurguladı.

Tedavi gören kişilerin taburcu olduktan sonra tekrar aynı sosyal çevrede bulunmalarının sakıncalı olduğuna dikkati çeken Dilbaz, bu kişilerin tedavi sonrasında alışmış oldukları çevrenin dışında olmaları ve bir rehabilitasyon programı alarak yaşama tekrar tutunmaları gerektiğini kaydetti.

Dilbaz, alkol ve madde bağımlığı tedavisinde hasta kadar hasta yakınlarının ve sosyal çevresindeki kişilerin davranış ve tutumlarının da çok önemli olduğunu belirterek, bu tür etkinliklerle hasta ve hasta yakınlarını biraraya getirdiklerini söyledi.

Etkinliklerin basına yansımasıyla da bu kişiler ve hastalıklar hakkında kamuoyuna doğru bilginin aktarılmasının sağlandığını anlatan Dilbaz, "Madde bağımlılığı konusunda toplumda farkındalığın artırılması, hasta ve hasta yakınlarına psikolojik destek verilmesi ve hastaların kesinlikle etiketlenmemesi gerekmektedir" dedi.

e-psikolojim.org
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

paradox
    Guest

Malesef benim de bir arkadasim madde bagimlisi.Fakat kendisi asla bagimli oldugunu kabul etmiyor ve bu yuzden de yardim almayi kabul etmiyor.Boylesi bir durumda malesef insan kendini cok caresiz hissediyor.Deger verdiniz kisi kendini yok etmeye calisirken siz sadece izleyici kaliyorsunuz...