5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Kimler kan veremez

Çıraklık Dönemi g1z4y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Kimler kan veremez

1. Hepatit B (Hiçbir zaman kan veremezler)

2. Hepatit C (Hiçbir zaman kan veremezler)

3. AIDS (Hiçbir zaman kan veremezler)

4. Sıtma (Tedavinin sağlanmasından 3 yıl sonradan itibaren kan verebilirler)

5. Frengi geçiren hastalar, iyileşmeden 1 yıl sonra kan verebilirler.

6. Creutzfeldt-Jacob hastalığı olanlar, hiçbir zaman kan veremez.

7. Chagas Hastalığı ( Alınan kan sadece fraksinasyon amaçlı kullanılabilir)

8. Tüberküloz (Tedavinin sağlanmasından 5 yıl sonra kan verebilirler)

9. Diabet (İlaç kullanmayan veya ilaç kullandığı halde, kan şekeri regüle edilmiş olanlar kan verebilir)

10. Anemi (Anemi teşhisi konmuş kişiler kan bağışçısı olamazlar)

11. Gebeler kan veremez. Doğum veya gebeliğin sonlan(dırıl)masından 6 hafta sonra kan verebilirler.

12. Koroner kalp hastalığı, angina pektoris, ciddi kardiyak aritmi, serebrovasküler hastalıklar, arteriyal tromboz veya rekküren venöz trombozu olan kişiler kan veremezler.

13. Allerji ( Astım hastaları kan veremez. Polen allerjisi olanlar ise, sadece allerjileri oldukları dönemde kan veremezler.)

14. Otoimmün hastalığı olanlar kan veremezler.

15. Kanama diatezi (Kanama eğilimi) olanlar ömür boyu kan veremezler.

16. Bronşit (Kronik bronşit hastaları kan veremez)

17. Kronik nefrit ve pyelonefritli hastalar kan veremez. Akut glomerulonefrit geçirmiş olanlar ise, iyileşmeden 5 yıl sonra bağış yapabilir.

18. Malign (Habis) hastalığı olanlar, gönüllü donör olarak kabul edilmezler.

19. Brusella almış olanlar, tam iyileşmeyi takiben iki sene sonra kan bağışı gönüllüsü olabilirler.

20. Epilepsi hastaları, kan veremezler.

21. Osteomyelit geçirmiş hastalar, tam düzelmeden 5 yıl sonra kan verebilirler.

22. Cerrahi: Büyük ameliyatlardan sonra 6 ay boyunca kan bağışı alınmaz.Mide rezeksiyonu geçirenler ise, hiçbir zaman donör olamazlar.

23. Transfüzyon: Kan veya kan ürünü alan donörler, 1 yıl boyunca kan veremezler.

24. Attenüe virus aşısı yapılmış olanlar 3 hafta kan veremez.( Su çiçeği, sarı humma, kızamık, kızamıkçık, oral polio, kabakulak)

25. Ölü bakteri aşısı olanlar, 5 gün donör olamazlar.( Kolera, tifo, antrax)

26. İnaktif virus aşısı ve toxoid alanlar ise 3 gün kan veremezler ( Polio-injeksiyon , influenza, rabies, difteri, tetanoz)
    Yeter...Gel Artık Yeter...
    Karanfiller Açtı Gel.
    Kış Bahçesinde Güller,
    Beyaz Güller Açtı Geeeeel...!!!

Çıraklık Dönemi g1z4y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sen veremezsin öyleyse...
    Yeter...Gel Artık Yeter...
    Karanfiller Açtı Gel.
    Kış Bahçesinde Güller,
    Beyaz Güller Açtı Geeeeel...!!!

16. Bronşit (Kronik bronşit hastaları kan veremez)

bunu bilmiyordum üzüldüm ama... teşekkür ederim...

paradox
    Guest

Bundan bir kac yil once Turkiye de rahatsizlandim ve hastaneye yatmak zorunda kaldim.Konulan teshis;yeterli besin ve su almadigim icin organlarda olusan agir deformasyonlardi.Surekli serumlar ve ilaclar veriliyordu.Hastanede bir kizcagizla tanistik. biz konusurken hemsire geldi yanimiza, kizcagiza esinin hala neden kan bulup getirmedigini soyledi.O uzgun bir ifadeyle paramiz yok o yuzden esim odemeyi yapamiyor kan icin dedi.Kan gurubunu sordum, benimkiyle ayni cikti.Hemsireye ben vermek istiyorum ona kan dedim, hemsire gulerek sen neden bu hastanede oldugunun farkinda degilsin sanirim, olmaz oyle sey dedi...Yillardir hatirladikca icimi burkan bu olayi sizlerle paylasmak istedim..Konu kimler kan veremez, bense sizlere acil durumu olan bir hastanin nasil kan alamadigi anlatmak istedim...

Karar Dönemi sevdenur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Gerçektende çok üzücü bir durum paradox Kanıda paraylamı alıyorlar ya ben anlamıyorum bunu. Ben daha önce babamda dahil kaç kere verdim. Ama bundan sonra vermeiyeceğim sanırım. Bronşit rahatsızlığı olanlarda veremiyormuş. Gerçi burada kronik bronşit yazıyor benimki akutmuş, ne anlama geliyor onuda bilmiyorum açıkçası.