Öğrenciler 3 aylık tatil sürecini iyi değerlendirin.

Uzmanlar tatilde çocukların bol bol dinlenmesi, sosyal ve kültürel faaliyetlerde yer alması, kitap okumaları ve ufak ders egzersizleri yapmalarına dikkat çekerken, tatilde dinlenemeyen öğrencinin başarısız olacağını vurgulandı.

2008-2009 eğitim-öğretim yılının sona ermesinin ardından 3 aylık tatil sürecine giren öğrencilerin tatilini verimli geçirmeleri ve bol bol dinlenmeleri gerektiği belirtiliyor. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, eski İl Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Alican Usta, eğitim-öğretim yılında gösterdiği performansı ne olursa olsun bütün öğrencilerin dinlenmeyi ve tatil yapmayı hak ettiğini söyledi.

Karneleri ister çok iyi olsun isterse kötü olsun bütün öğrencilerin uzun süren eğitim-öğretim döneminden sonra yorgunluklarını atmak, dinlenmek ve kendilerini yenilemek açısından tatile ihtiyaç duyduğunu ifade eden Usta, yeni eğitim öğretim yılına zinde ve dinlenmiş olarak başlamak için tatil süresinin iyi değerlendirilmesinin şart olduğunu kaydetti.

Özellikle karnesi zayıf olan öğrencilerin tatil döneminde sıkı bir şekilde ders çalışması ya da ailesi tarafından çalışmaya zorlanmasının doğru bir tutum olmadığına dikkat çeken Usta, "Eğitim-öğretim döneminden yorgun çıkmış olan çocukların dinlenmeye fırsat bulamadan çalışması, hem öğrenme seviyelerini düşürecek hem de yeni eğitim öğretim yılına yorgun ve bıkkın gireceğinden başarısının daha da düşmesine neden olacaktır" dedi.

Tatillin aile içi ilişkileri yakınlaştırma ve aile bireylerinin birlikte geçirdikleri zamanı artırma açısından önemli zamanlar olduğunu vurgulayan Usta, "Tatil süreci içerisinde çocuğun başarı ve başarısızlık nedenleri yapıcı bir dille konuşularak aile içerisinde ortaya konulmalı ve yeni dönemde daha iyi nasıl olabilir sorusuna birlikte cevap bulunmalıdır. Bunu yaparken de asla incitici bir dil ve yöntem kullanılmamalıdır" diye konuştu.

Tatil süresince çocukların çok çalışmaya zorlanmaması ama tatilinde tamamen boş geçilmemesi gerektiğinin altını çizen Usta, tatil süresince bol bol kitap okunması, hatırlatıcı ve bilgileri tazeleyici tarzda küçük egzersizler yapmanın faydalı olacağının üzerinde durdu. Tatilde sosyal ve sportif faaliyetlere daha fazla vakit ayırmak sinema, tiyatro gibi etkinliklere katılmanın tatilin iyi değerlendirilmesini sağlayacağını dile getiren Usta, şu tavsiyelerde bulundu:

"Tatil, düzensizce geçirilen boş bir zaman olarak algılanmamalıdır. İstenilen zaman yatma, uyanma düzensiz ve dengesiz bir beslenme kötü bir tatil demektir. Tatilde yoğun bir ders çalışma programına girilmeden, bol bol dinlenilmeli. Yürüyüş, sportif ve sosyal etkinliklere vakit ayrılmalıdır. Başarı ve başarısızlık durumunuzu ve bunun nedenlerini aile içerisinde olumlu bir havada tartışılmalı. Sorunlara birlikte çözümler bulunmalı." Usta, her şeyden daha önemlisinin aile ile geçirilen geniş vakitler olduğunu kaydetti.

Haberturk