2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Okuldaki başarısızlığın nedeni dyslexıa olabilir.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Okuldaki başarısızlığın nedeni dyslexıa olabilir.

Her zekâ düzeyi içinde dyslexia görülebilir. Sizin öğrettiklerinizi kısa sürede öğreniyor ve hemen unutuyorsa dyslexia düşünmelisiniz. Ve bu durumdan dolayı çocuğunuza kızmamalısınız. Hemen unutmak çocuğun isteyerek, bilerek yaptığı bir şey değildir. O sizi kızdırmak için böyle yapmıyor. Okutmakta, yazmakta ve hecelemekte zorlanıyorsa bir psikologdan yardım istemelisiniz. Özel bir öğrenme güçlüğü olan dyslexia zekâ düzeyine bakmaz. Okuma ve yazma güçlüğünün yanı sıra çocukta kısa süreli bellek, matematik, konsantre olma, organizasyon ve sıralama alanlarında zorlukların olduğu bir güçlüktür. Bu duruma duygusal olumsuzluklar neden olmaz. Sadece duygusal olumsuzluk yaşayan çocuklarda bu durum çocuğu daha fazla zorlar. Okulu ve eğitimi erken dönemde bırakmasına sebep olur. Dyslexia tamamen biyolojik kaynaklı bir sorundur. Bu sorunda erken teşhis çok önemlidir. Çocuk bu durumdan korkar ve sıkıntı çeker. Bu durumda bilginin işlenmesinde kaydedilmesinde ve depolanmasında sorun olduğu bilinmektedir. Özellikle hecelemede ve kaydetmekte zorluk görüldüğü için okumayı öğrenmek zorlaşmaktadır. Çocuğunuz akıllı olmasına rağmen okumayı öğrenmediyse, yaşına göre daha yavaş okuyorsa, okumada yanlış oluyorsa dyslexia'dan şüphelenebilirsiniz. Okuduğu kelimeleri yanlış okuyabildiği gibi, okuma metninde olmayan ilave sesler, takıları takabilirler. Psikologlar bu sorunun erken saptanıp eğitim alınmasını sağlayarak hem çocuğu hem de aileye destek olmaktadırlar.

SAPTAMA KRİTERLERİ

1.Okumanın gecikmesi.
    2.Kelimeleri doğru okuyamama.
    3.Öğrendiklerini hatırlamada zorlanır.
    4.Hecelemede zorlanır.
    5.Bazı harfleri karıştırabilir.
    6.Yabancı dili öğrenirken zorlanır.
    7.Yön bulmada zorlanır.
    8.Sağ-sol ayırt etmekte zorlanır.
    9.Dünü, yarını bildiği halde karıştırır.
    Sorun yaşadığı alanlarda düzenli olarak haftada 1-3 saatlik özel eğitim desteği verilebilir. Aileye ve çocuğa psikolog bu durumun ne olduğunu açık, net ve onların anlayabilecekleri bir dille anlatmalıdır. Onların kafalarındaki tüm soruları cevaplandırmalıdır. Çocuğa ve ailesine sorunun kendi hatası olmadığını anlatmak gerekmektedir. Veli, öğretmen, psikolog birlikte çalışmalıdırlar. Bu çalışmalar uzun bir süreç gerektirebiliecektir.

alopsikolog.net
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Özel öğrenme güçlüğü; bir çocuğun zekası normal ya da normalin üstünde olmasına rağmen dinleme, düşünme, anlama, kendini ifade etme, okuma-yazma veya matematik becerilerinde yaşıtlarına ve zekasına oranla düşük başarı göstermesidir. ÖÖG, DSM-IV-TR'de (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı Yeniden Gözden Geçirilmiş Baskısı) "bireysel olarak uygulanan strandart testlerde, kişinin kronolojik yaşı, ölçülen zeka düzeyi ve aldığı eğitim göz önünde bulundurulduğunda; okuma, matematik ve yazılı anlatımın beklenenin önemli ölçüde altında olması" olarak tanımlanmaktadır (APA, 2000). ÖÖG, bir zeka sorunu değildir ve doğru tanı konulması için duyusal organlarda organik bir bozukluğun olmaması gerekir. Bu sorunun, beyindeki yapısal ve işlevsel farklılıklardan kaynaklanıyor olduğu düşünülmektedir. Özel Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG)'nde duyusal ve algısal süreçlerden öğrenme ve belleğe kadar pek çok bilişsel sürecin bozukluğundan söz edilmekte ve ÖÖG ile dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) birlikteliği sık gözlenmektedir (Turgut ve ark., 2010). ÖÖG'nin en çok bilinen üç türü vardır: disleksi (okuma sorunları), disgrafi (yazma sorunları) ve diskalkuli (matematik sorunları).

Özel öğrenme güçlüğü olan çocukların mutlaka özel eğitime ihtiyaçları vardır. Bunun yanında; dikkat eksikliği, ÖÖG'si olan çocuklarda çok sık rastlanan diğer bir problemdir. Bazı durumlarda, dikkat eksikliğine ayrıca önem verilmesi gerekebilmektedir.

Neurofeedback terapisi, yurtdışında uzun yıllardır kullanılan bir terapi tekniğidir. Kafa derisi üzerinden elektrotlar aracılığıyla ölçülen elektriksel aktivitenin bir bilgisayar programına yansıtılarak görselleştirilmesi ve kişiye bu yolla, beynindeki işleyiş hakkında geribildirim verilmesi ilkesine dayanır. Beynimizde sürekli olarak var olan elektriksel aktivite faaliyesi, bazı durumlarda (örn. dikkat eksikliği) bozulabilir, düzensizleşebilir. Dikkat eksikliği başta olmak üzere, birçok bozuklukta alternatif bir terapi olarak önerilen neurofeedback terapisi, kişiye beyindeki dalgaların (alfa, theta, beta vs.) düzensizleştiği veya birbiri ile ilişkilerinin bozulduğu durumlarda, birtakım beyin egzersizleri yaptırtarak bu sorunu ortadan kaldırmayı amaçlar. Bu konuda daha fazla bilgi için merkezimizi arayabilir ve ücretsiz deneme seansı için randevu alabilirsiniz. Adres: 1394 sok. No:15 D:2 Birlik Apt. Alsancak/İZMİR Tel:02324214070