3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: MSN'de beni engelleyenleri nasıl anlarım?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart MSN'de beni engelleyenleri nasıl anlarım?

Live Messenger'da engellendiğinizi anlamanın bir yolu var mı?
    Yıllardır birçoğumuzun vazgeçemediği ve milyonlarca kişinin aynı anda birbirleriyle görüşebilmesine olanak sağlayan Windows Live Messenger, yeni sürümleriyle birlikte daha farklı bir çehreye kavuştu ve görsel açıdan kullanıcıları daha fazla tatmin edebilen bir platform halini aldı. Ancak Messenger sürümlerinin hangisi söz konusu olursa olsun, hep şu sorunun cevabı arandı: Listemdeki bir kişi beni Live Messenger hesabından silmiş ya da bloke etmiş olabilir mi?

Bu soruya CHIP Online ekibi olarak birçok kez makalelerimizde yer vermeye çalıştık. Bugünkü yazımda Live Messenger'ın silinme ve bloke edilme durumlarına değinmek istiyorum.

Silinmiş olabilir miyim?

Bu sorunun yanıtını merak ediyorsanız yapmanız gereken gayet basit. Eğer listenizde bulunan bir kişinin sizi listesinden silip silmediğini öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey Windows Live Messenger penceresi açıkken Araçlar'dan Seçenekler'e ve buradan da Gizlilik ayarına girmek ve sol kısımda yer alan listedeki kişilere sağ tıklamak suretiyle 'Sil' yazısının aktifliğini denetlemek. Şayet 'Sil' aktif bir şekilde seçilebiliyorsa, Live Messenger size bu adresi listenizden silmenizi tavsiye etmektedir; zira artık bu adresin listesinde yer almıyorsunuz. Ancak silindiğinizi anlamanın yolu bununla sınırlı değil elbette. Discovery ve Live Plus! Gibi yan araçlar sayesinde de karşıdaki kişinin sizi listesinden silip silmediğini anlayabilmeniz mümkün. Ancak Plus!ın bu konuda çok daha ayrıntılı bir şekilde kullanıcıları aydınlattığını da belirtmek gerek. Eğer Live Plus!'ı sisteminize kurduysanız, Live Messenger açıkken üst sekmelerde yer alan Plus!'ı seçin ve 'Kişi listesi temizleme' seçeneğine girin. Karşınıza gelen listede sizi kimin silip silmediğini kolaylıkla anlayabilmeniz mümkün. Bunun dışında kimle en son ne zaman konuştuğunuzu ve bu kişinin en son ne zaman çevrimiçi olduğunu da(kaç ay önce vb.) öğrenebilme şansına sahipsiniz.

Bloke edildiğimi (engellendiğimi) nasıl anlarım?

Aslında bu, Live Messenger kullanıcılarının en sık sorduğu soruların başında yer alıyor. Bu soruya maalesef olumlu bir yanıt veremiyorum; çünkü Microsoft, kişinin karşısındakini engellemesini gizlilik hakkı olarak gördüğünden bu tür bir bilginin edinilebilmesi pek mümkün değil. Ancak bazı arkadaşlarımız şunu merak edecektir: Silindiğimi net bir şekilde anlayabiliyorum da, neden engellendiğimi öğrenemiyorum? Bu sorunun yanıtı aslında gayet basit: Karşınızdaki kişi sizi listesinden sildiğinde bunun dönüşü yoktur ve bunu öğrenmeye elbette ki hakkınız vardır. Oysa birisi sizi engellediğinde bu genellikle geçici bir süre için yapılır ve engelleyen kişi karşıdakinin bunu bilmesini istemez. Bu nedenle kullanıcıların kesin olarak engellendiğini anlayabilmesi söz konusu değil. Yine de bazı tahminler yürütülerek kişinin engellenip engellenmediği konusunda fikir yürütebilmesi mümkün. Örneğin daha önce Plus!'ın 'Kişi listesi temizleme' fonksiyonundan bahsettik. Aynı şekilde bu bölüme girdiğimizde listenizde yer alan bir kişinin son ne zaman çevrimiçi olduğu sorusunun yanıtı sizin için önemli olabilir. Örneğin 5-6 aydır hiç çevrimiçi olmayan bir kişinin sizi engellemiş olma olasılığı her zaman vardır ve bunu Plus! sayesinde kolayca anlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer nokta da Engellenenler Listesi'nde yer alan kişilerin silinememesi durumuyla ilgili. Dikkat ettiyseniz Windows Live Messenger'ın Gizlilik bölümünde yer alan Engellenenler Listesi'nde sizin engellediğiniz adresler yer almaktadır. Bunları farenizin sağ tuşuna basmak suretiyle silmek istediğinizde ise 'Sil' seçeneğinin pasif bir görünüme sahip olduğunu görürsünüz; diğer bir deyişle bu adresi bu listeden bir türlü çıkaramazsınız. Bunun en büyük nedeni bu bölümde yer alan kişinin hala listesinde bulunuyor olmanızdır aslında ve o kişi sizi listesinden silmediği müddetçe de bu adresi bu listeden tamamen çıkarabilmeniz söz konusu değil.

Bu arada şu noktaya da dikkat çekmekte fayda var: Bazı web siteleri, listenizde yer alan kişilerin sizi engelleyip engellemediğini gösterme iddiasında olabilir; ancak kesinlikle bu tür sitelere itibar etmemekte fayda var; sonuçta bu siteler hesabınıza erişmek için sizden şifre talep etmektedir ve üçüncü bir kişiye şifrenizi vermeniz ne kadar güvenli olur siz taktir edin...

chip.com.tr/ipucu
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Çıraklık Dönemi plüton - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    cennet

Paylaşım için teşekkürler benim aklıma takılmıştır hep acaba engellendimmi yoksa silindimmi bir hafta açık görmesem hemen evgam yaparım
    Gülümse hayata, hayatta sana gülümsesin!

Şimdi sen yoksun, sadece geri kalan her şey var

ama

Kaybedecek hiç bir şeyim olmasa da, kazanabileceğim çok şey var.

Moderatör BeYaZ_KeLeBeK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    umut dünyası...

Eğer Live Plus!'ı sisteminize kurduysanız, Live Messenger açıkken üst sekmelerde yer alan Plus!'ı seçin ve 'Kişi listesi temizleme' seçeneğine girin. Karşınıza gelen listede sizi kimin silip silmediğini kolaylıkla anlayabilmeniz mümkün. Bunun dışında kimle en son ne zaman konuştuğunuzu ve bu kişinin en son ne zaman çevrimiçi olduğunu da(kaç ay önce vb.) öğrenebilme şansına sahipsiniz.

bunu ilk defa duydum...plus kullanıyorum oysaki...teşekkürler paylaşım için...
    RÜYALARI GERÇEKLEŞTİRMENİN EN İYİ YOLU UYANMAKTIR...