Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kaynana tipleri. Sizin ki hangisi?

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

Standart Kaynana tipleri. Sizin ki hangisi?

ASABI KAYNANALAR: Anlaşılması en zor tiplerdendir. Söylenen her sözün altında bir art niyet ararlar. Her zaman sorun çıkarırlar. Çözümlerinde kaba kuvvete bile başvurabilirler. Neye kızdıkları, neye sevindikleri pek belli olmaz.

YARDIM SEVER KAYNANALAR: Her durumda birilerine yardım eden kaynanalardır. Yardımseverlik adına her şeyi yapabilirler. Hastanelerde hastabakıcı, kabul günlerinde pasta yapıcı, bulaşık yıkayıcı olarak görev alırlar. Bazen bunu o kadar abartırlar ki karşılarındakine zarar bile verebilirler.

ŞIKAYETCI KAYNANALAR: Sürekli her şeyden şikayet eder, karşılarındaki insanları canlarından bezdirirler. Aldıkları eşya, yiyecek ve kıyafet konusunda hep şikayetçidirler. Gelin ya da damat hiçbir zaman istediği gibi çıkmamıştır.

KÖYLÜ KAYNANALAR: Gelin veya damat, şartlar ne olursa olsun gelen giden misafire iyi davranmalıdır. Gelini köyden gelen her türlü şeyi pişirebilme ve onların yemeklerini yapabilme yeteneğine sahip olmalıdır. Gelin ve oğlu, özel günleri, çok erken saatlerde gelerek onlarla geçirmelidir. Eğer bir yere gidilecekse onun mutlaka haberi olmalı, kendisinin yanına alacağı bir kaç kişilik kafile halinde gidilmelidir. Gelin kendi başına bir şey almaya karar veremez. Damatta ise durum farklıdır. Damadın annesi de bu konuda kendisiyle aynı haklara sahiptir ama kızını ezmemek kaydıyla. Gelin misafir çağıracağızaman ondan izin alır.

ŞEHIRLI KAYNANALAR: Şehirde ulaşımın zorluğu nedeniyle damadın veya gelinin evini kendi evlerinin yakınına isterler. Mümkünse aynı mahallede oturmayı tercih ederler. Gelecek misafirleri çok fazla kabuletmek istemez, gelin veya damadın evine gelecek misafir trafiğini kendileri yönetmek isterler. Yeni gözlük modelleri, mayolar piyasaya çıktığında ilk olarak onlar alırlar. Yeni mobilya, halılar, perdeler onların en önemli istekleridir, ama gelin yeni perde istediğinde “müsrif” olarak değerlendirir ve taş koymaya çalışırlar.

ŞEN KAYNANALAR: Bulunması en zor tiplerdir. Gelin ya da damatlarına karışmazlar. Her türlü sorun için bir çözümleri vardır. Kimseden iş beklemezler. Kırılsalar da kimseye bir şey belli etmezler.Her şeye gülüp geçmeyi başarırlar.

TEMİZLİKÇİ VE GEZİCİ KAYNANALAR
    Temizlikçi Kaynanalar: Bu kaynanaların bütün zararları kendilerinedir. Ne kadar temizlik malzemesi varsa hepsinin isimlerini ezbere bilirler. Sürekli temizlik yapıp dururlar. Kapıdan girecek olanherkese ayakkabılarını çıkarttırırlar, koltuklara oturanların nereyi dağıttığına dikkat ederler. Onlara göre gelinleri ya da damatları çok dağınık ve pistir.

GEZICI KAYNANALAR: Nerede akşam, orada sabah gezip duran kaynanalardır. Bazıları eşlerini kaybettikleri için kendilerini sokağaatarlar.
    Patron kaynanalar: Bu tip kaynanalar, para, ev, tahvil kısacası mal mülk yönünden zengindirler ve bunu her zaman kullanan tehlikeli tiplerdir. Malları ve paraları ile her şeyi yapabileceklerine inanırlar. Gelin veya damadın evine bir şey aldıkları zaman fiyat etiketini çıkartmazlar. Her konuda kendilerine danışılmasını isterler.Kendilerine ait bir evde oturan gelin veya damada bunu her zaman hatırlatırlar.

YEMEKCI KAYNANALAR: Hayatlarındaki tek şey, yemek yapmak ve yedirmektir. Onlara birkaç kilo et, biraz sebze ve bakliyat aldığınız zaman uzun zaman sizinle uğraşmazlar. Çok güzel yemek yapan bu kaynanalar, hayatlarını bu iş üzerine kurarlar.
    Kitapta, “Semra Hanım Türü Kaynanalar” başlığı altında ise “Açıklama için herhangi bir şey yazmaya gerek olmadığını bildiğimiz için bunu engin sağduyunuza bırakıyoruz” deniliyor.

PSİKOLOG ÖNERİLERİ
    Psikologların, gelin-kaynana çekişmesini önlemek için gelinlere tavsiyelerine de kitapta yer veriliyor. Bunlardan bazıları şöyle:

Gelinler, kendilerinin de bir gün kaynana olacaklarını hiç akıllarından çıkarmamalıdır.

Kayınvalidesine sevgi ve saygıda kusur etmemelidir. Çünkü o sevdiği insan olan eşinin annesidir.

Kayınvalidesinin bazı ters laflarını kendi aleyhinde yorumlamamalıdır.
    Arada yaş ve nesil farkı olduğunu düşünerek kayınvalidesinin istek ve davranışlarını hoş görmelidir.

Kayınvalidesi ile iyi geçindiğinde kocasıyla arasının da daha iyiolacağını bilmelidir.

Kayınvalidesini bayramlarda, kandillerde arayarak gönlünü almalıdır.
    Kocasının sık sık anne ve babasını görmek istemesinden rahatsızlık duymamalıdır.

Kayınvalide ve kayınpedere karşı kırıcı, iğneleyici, hoş olmayan sözler söylememeli, onları hoşnut etmelidir.

Kayınvalideler oğullarını kıskanır. Gelinler bunu sezmeli ama yumuşaklıkla bu işin üstesinden gelmelidir.

Gelinler kocalarını kayınvalidelerine karşı kışkırtmamalıdır

Karar Dönemi hayat_26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ŞEN KAYNANALAR: Bulunması en zor tiplerdir. Gelin ya da damatlarına karışmazlar. Her türlü sorun için bir çözümleri vardır. Kimseden iş beklemezler. Kırılsalar da kimseye bir şey belli etmezler.Her şeye gülüp geçmeyi başarırlar.

allaha şükür kaynanam(annem) şen kaynana grubbuna gırıyor
    YANLIZLIKTAN NEFRET EDİYORUM

Karar Dönemi biçare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

benimki bu grupların hiç birine dahil değil.o çok farklı onu ailesi bile idare ediyor aman bize bulaşmasın diye.varın nasıl bir kayınvalide olduğunu siz düşünün.

Karar Dönemi hayat_26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı biçare Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benimki bu grupların hiç birine dahil değil.o çok farklı onu ailesi bile idare ediyor aman bize bulaşmasın diye.varın nasıl bir kayınvalide olduğunu siz düşünün.

Anlıyorum valla ben babanemı ( annemın kayınvaldesi) turunun teek örnegi sanıyodum ama sizin kayınvadede bır eşiymiş allaha yakın bıze uzak olsun soylenecek tek söz bu allah yardımcınız olsun
    YANLIZLIKTAN NEFRET EDİYORUM

Karar Dönemi

benimki bunların içinden hem yardımsever hemde biraz gezici grubuna giriyor sanırım.normalde çok iyi ve düşünceli biridir saolsun.torunları aç kalmasın diye hiç üşenmez kalkıp ne istiyolarsa yapar.imkanı olduğundada gezmeyi ,eğlenmeyi ve düğünleri çok sever.yaşlı olduğunu duymaktan nefret eder ama yinede çok iyi yüreklidir benim kayınvalidem.14 senedir aynı binada oturuyoruz ama saolsun bi kötülüğünü görmedim.yinede aynı binada oturmanında zorlukları olduğunu itiraf etmeliyim.kendi kararlarınızı uygulama konusunda epey güçlükler yaşıyorsunuz.

Karar Dönemi biçare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı hayat_26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anlıyorum valla ben babanemı ( annemın kayınvaldesi) turunun teek örnegi sanıyodum ama sizin kayınvadede bır eşiymiş allaha yakın bıze uzak olsun soylenecek tek söz bu allah yardımcınız olsun
    aminnnnn.

Karar Dönemi

Benimki temizlikçi kaynana grubuna giriyor. Kendisi hiçbir iş yapmayıp kızlarına ve gelinlerine yaptırsa da kimse evini pisletmesin dağıtmasın ister. Onun için evine misafir kabul etmez. Gelinlerin evinde herşeyi eleştirir. Ne yazıkki oğullarını da kendisi gibi yetiştirmiştir. Çocuklarının evine de misafir gitsin istemez. Ne gerek var eviniz kirlenir der. İlginç biri yani.

Cahillik Dönemi hoyrat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

acaba benim ki hangisinden olur
    şen kaynana olma ihtimali var mı
    Deliler ve akıllılar, aynı derecede zararsız kimselerdir. Asıl tehlikeliler yarı deli, yarı akıllı olanlardır.

Karar Dönemi canca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Nerede yaşadığım önemli değil,nasıl yaşadığım önemli.

ŞIKAYETCI KAYNANALAR: Sürekli her şeyden şikayet eder, karşılarındaki insanları canlarından bezdirirler. Aldıkları eşya, yiyecek ve kıyafet konusunda hep şikayetçidirler. Gelin ya da damat hiçbir zaman istediği gibi çıkmamıştır.Bir de buna ilave,hiç bir şeyden mutlu olmayan hayatımda gördüğüm en bedbaht bir tipdir kendisi.Allah'ın şu işine bakın ki;benim kayınvalide ne kadar pesimist ise,ben de o kadar optimist biriyim.Bakalım hangimiz kazanacak.

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

güncel......

Sayfa 1/2 12 SonSon