Sayfa 2/2 İlkİlk 12
19 sonuçtan 11 ile 19 arası

Konu: Yardım edicek birileri varmı lütfen bakabilirmi?

Banned

Emre000
    Dini görüşlerini tartışmak istemem ama belki de sorunun dinle ilgilidir...Dini olguları zihninde fazla göz önünde tutuyorsun. Onları biraz arka plana at, bu dünyanı yaşa...Umuyorum sorunun buysa çözülecektir.
    Mutlu Kal.

Karar Dönemi

Alıntı Müdavim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Savunma mantığı yanlış olsa da lostwarriorun söylediğine katılıyorum.
    Mesela, OKB hiçbir biyolojik temeli olan bir hastalık değil. Bir ilaç buna nasıl fayda etsin ki? Duyguları mı değiştiriyor, düşünce mi aşılıyor? Hayır. Peki ilaç ne işe yarar? UYUŞTURUR.
    Sorunu çözmek yerine uyuşturmak, tüm yapılan bu.
    Ayrıca ilaçların hepsi insan yapımıdır ve hepsi zararlıdır. Bütün ilaçlar kesinlikle zararlıdır. İnsan ilacı artısı eksisinden fazla bir durumda olduğunda alır. Diabet hastaları da böyledir.
    Ayrıca diabet hastası ile, psikolojik sorunu olan birini neden karşılaştıralım ki?
    Sayın müdavim galiba biraz geride kalmış bilgilerle yazmışsınız yorumunuzu . OKB'de biyolojik temelli olabilir . Özellikle beyninizde SEROTONİN denen hormonda bir bozukluk varsa . İlaçlarda bu hormonu dengelemeye çalışır . Bence yorumlarınızı yaparken uzman olmadığınızı söylemelisiniz . Yardım edeyim derken zarar verebilirsiniz çünkü . Evet bütün ilaçların zararı vardır . Dediğiniz gibi arkadaşımızın alacağı ilaçların da vereceği yarar zarardan kat kat büyük . Dediğiniz uyuşukluk da diğer yorumumda da belirttiğim gibi geçicidir . İstediğiniz psikiyatriye danışabilirsiniz ...

Sevgi ve saygılarımla ...

Karar Dönemi aLoneaqLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    siyah, gök beyaz!

Sevgili Emre0000,
    Forumumuza hoşgeldiniz diyerek başlamak istiyorum söze.. Belirtmek isterim ki psikoloji üzerine uzman değilim, yazdıklarım sadece size yardımcı olmak amaçlıdır.

Mesajınızdaki din kelimesi ilk dikkatimi çeken şeydi ve düşündüklerimi şöyle özetleyeyim size;

Ne zaman yalnız kalsak, aklımızı kurcalamakta ilk sıralarda gelen varoluşu tartışırız kendimizle.. Bazılarımız bunu çok fazla kurcalamayı tercih etmez fakat bazılarımız da inebildiğimiz kadar derinlere ineriz. Sizin sürekli dini düşündüğünüzü belirtmenizden halen bir çıkmazda olduğunuz sonucunu çıkarıyorum. 3 yılınızı bu şekilde geçirmişsiniz ve bulmayı umduğunuz cevaplar çok daha uzun zaman alabilir hatta bazen adanmış bir ömür bile doğru cevabı bulmaya yetmeyebilir.

Bu yüzden size tavsiyem Müdavim arkadaşınkiyle aynı yöndedir. İnanış, varoluş gibi insanoğlunun çok uzun süredir tartıştığı kavramları biraz arkaplana atmalısınız ve yavaş yavaş toparlanmayı denemelisiniz. İnanıyorum ki bir uzman yardımıyla bunları aşabileceksiniz.

Saygılarımla.
    ¿?

"ki hükmümü kendim veriyorum.. Yakın beni sesim sorulara dönmeden. Küllerimin altında kalacak mutluluk sandığınız ne varsa.."

Karar Dönemi

Ben serotonin bilmem başka, başka herhangi bir hormon da bilmiyorum. Neyin hangi ilaçla tedavi edildiğini umursamam çünkü. Nedeni de şu; her zaman söylerim bunu. İnsan vücudunu kendisi yönetebilmeli. Yani insan bir hormonu fazla saglılıyor diye kendini kontrol etmesi için ilaç mı verecek kendine? Sizin kullandığınız kelimeler çok yanlış Beynin salgılaması... Hayır bu insanın kendi bilinciyle alakalı da olabilir. Yani neden kontrol edemesin. Sorun bu demeyin çünkü bu değil. Hiçkimse kendini kontrol etmeyi denemez. Deneyenler de şu anda çok mutlu bir şekilde sorunsuz hayatlarını yaşıyor...

Kendini kontrol etmeyi öğrenmek insanın en büyük silahıdır. Toplumun kurallarıyla değil kendi kurallarını koyarak yaşamayı öğrenmek tüm hastalıkların çaresidir. Aaa böyle güzel görünmem diyip başka birşey giymek yerine. en rahat olunan şeyi yapmak insan için en önemli ilaçtır. Ve tüm psikolojik sorunların tedavisi budur. Bunu bilmeyen insanlar yalnızca ilaç kullanır. Sende hastalandın ilaç kullanmışsındır diyeceksiniz. Eh emin olun migren çok kötü baş ağrısı yapıyor. O psikolojik bi şey değil malesef. Yine uğraşıyorum ama olmuyor malesef. Bu yüzden kendimi uyuşturuyorum...
    Eğer hayata tutunacak bir şey bulmuşsan bırakmayı düşünme. Yanından geçen ve seni aldatan herşeye kulaklarını tıka. Hayata tutunmak mutluluğu getiri. Ne kadar sen istemesen de hayat seni yönlendirir. Hayat sana sırtını dönmüş deme... Arkana bak önce... Belki herşeyi erken yargılıyorsundur. Suçu başkalarında bulmadan önce kendini yargıla. En doğru yol budur. Ve şunu aklından çıkarma;

" Gücü hakkeden onu aramayandır..."

Karar Dönemi aLoneaqLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    siyah, gök beyaz!

Alıntı EnForcer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnsan vücudunu kendisi yönetebilmeli.
    Sende hastalandın ilaç kullanmışsındır diyeceksiniz. Eh emin olun migren çok kötü baş ağrısı yapıyor. O psikolojik bi şey değil malesef.Yine uğraşıyorum ama olmuyor malesef. Bu yüzden kendimi uyuşturuyorum...
    Burada bir çelişki yok mu sizce EnForcer ? Başınızın ağrıması nasıl mümkün oluyor acaba kontrol edebiliyorsanız ?

Psikolojiyi yalnızca düşünsel olarak ele alarak hata yapıyorsunuz. Bahsettiğiniz hormon dengesizlikleri yüzünden, kimi insan çocuk sahibi olamıyor, kimi cinsel kimlik problemleri yaşıyor ve daha birçok şey.. Bu sorunlara yol açan hormon bozuklukları olduğu gibi beyinde düşünsel tahribata yol açan bozukluklar da vardır ve tedavisi ancak ilaçla mümkündür.

Lütfen yanlış bilgilendirmede bulunmayalım.

Saygılarımla.
    ¿?

"ki hükmümü kendim veriyorum.. Yakın beni sesim sorulara dönmeden. Küllerimin altında kalacak mutluluk sandığınız ne varsa.."

Banned

Alıntı ByPumA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın müdavim galiba biraz geride kalmış bilgilerle yazmışsınız yorumunuzu . OKB'de biyolojik temelli olabilir . Özellikle beyninizde SEROTONİN denen hormonda bir bozukluk varsa . İlaçlarda bu hormonu dengelemeye çalışır . Bence yorumlarınızı yaparken uzman olmadığınızı söylemelisiniz . Yardım edeyim derken zarar verebilirsiniz çünkü . Evet bütün ilaçların zararı vardır . Dediğiniz gibi arkadaşımızın alacağı ilaçların da vereceği yarar zarardan kat kat büyük . Dediğiniz uyuşukluk da diğer yorumumda da belirttiğim gibi geçicidir . İstediğiniz psikiyatriye danışabilirsiniz ...

Sevgi ve saygılarımla ...
    Serotonin hormonunun okb nedeni olduğunu düşünmüyorum. Çünkü serotonin herşeyden etkilenebilen bir hormondur,ışık,ses vb. En önemlisi stres.
    Yani serotonin stres anında OKB sonucu olarak ortaya çıkıyor. Yapay bir şekilde onu inhibitörlerle tutmaya çalışmak, kırık bir köprüyü elle taşımaya benziyor bence.

Karar Dönemi

Alıntı aLoneaqLe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burada bir çelişki yok mu sizce EnForcer ? Başınızın ağrıması nasıl mümkün oluyor acaba kontrol edebiliyorsanız ?

Psikolojiyi yalnızca düşünsel olarak ele alarak hata yapıyorsunuz. Bahsettiğiniz hormon dengesizlikleri yüzünden, kimi insan çocuk sahibi olamıyor, kimi cinsel kimlik problemleri yaşıyor ve daha birçok şey.. Bu sorunlara yol açan hormon bozuklukları olduğu gibi beyinde düşünsel tahribata yol açan bozukluklar da vardır ve tedavisi ancak ilaçla mümkündür.

Lütfen yanlış bilgilendirmede bulunmayalım.

Saygılarımla.

ben kendimi kontrol edebiliyorum demedim. Yalnızca baş ağrısı için ilaç alıyorum dedim. OKB'yim bunu inkar etmiyorum. Ama bununla savaşıyorum. Kendimi kimyasal ilaçlara vermek yerine vücudumu kendim tamir ediyorum. 2 yıl boyunca tüm hayatımı etkileyen bir depresyonla savaştım. Ve insan kendi savaşını kazandığı zaman herzamankinden fazla şey öğreniyor
    Eğer hayata tutunacak bir şey bulmuşsan bırakmayı düşünme. Yanından geçen ve seni aldatan herşeye kulaklarını tıka. Hayata tutunmak mutluluğu getiri. Ne kadar sen istemesen de hayat seni yönlendirir. Hayat sana sırtını dönmüş deme... Arkana bak önce... Belki herşeyi erken yargılıyorsundur. Suçu başkalarında bulmadan önce kendini yargıla. En doğru yol budur. Ve şunu aklından çıkarma;

" Gücü hakkeden onu aramayandır..."

Karar Dönemi

Ben serotonin bilmem başka, başka herhangi bir hormon da bilmiyorum. Neyin hangi ilaçla tedavi edildiğini umursamam çünkü. Nedeni de şu; her zaman söylerim bunu. İnsan vücudunu kendisi yönetebilmeli. Yani insan bir hormonu fazla saglılıyor diye kendini kontrol etmesi için ilaç mı verecek kendine? Sizin kullandığınız kelimeler çok yanlış Beynin salgılaması... Hayır bu insanın kendi bilinciyle alakalı da olabilir. Yani neden kontrol edemesin. Sorun bu demeyin çünkü bu değil. Hiçkimse kendini kontrol etmeyi denemez. Deneyenler de şu anda çok mutlu bir şekilde sorunsuz hayatlarını yaşıyor...

Kendini kontrol etmeyi öğrenmek insanın en büyük silahıdır. Toplumun kurallarıyla değil kendi kurallarını koyarak yaşamayı öğrenmek tüm hastalıkların çaresidir. Aaa böyle güzel görünmem diyip başka birşey giymek yerine. en rahat olunan şeyi yapmak insan için en önemli ilaçtır. Ve tüm psikolojik sorunların tedavisi budur. Bunu bilmeyen insanlar yalnızca ilaç kullanır. Sende hastalandın ilaç kullanmışsındır diyeceksiniz. Eh emin olun migren çok kötü baş ağrısı yapıyor. O psikolojik bi şey değil malesef. Yine uğraşıyorum ama olmuyor malesef. Bu yüzden kendimi uyuşturuyorum...

Sizi anlıyorum sayın enforcer . Siz psikolojik rahatsızlıkların insanın kendi elinde olduğunuzu düşünüyorsunuz . Fakat biraz araştırıp yorum yaparsanız bunun böyle olmadığını görecek ve arkadaşlarımıza yanlış bilgi vermekten çekineceksiniz . Çünkü şizofrenide biyolojik etmenlerde söz konusudur . Örneğin dopamin , serotonin , norepinefrin gibi haberciler ... Mantıken düşünün iki dakika ... İnsan kendi isteğiyle beynindeki hormonlara söz geçirebilir mi ? Eğer öyle ise sizin okb olmamanız gerekiyor =) ...

Sayın Müdavim yanlış düşünüyorsunuz . Ben her rahatsızlıkta ilaç tedavisi gerekli demiyorum lakin bu arkadaşın sorununda ilaç tedavi şart olsa gerek . Tabi bunu biz bilemeyiz . Bizim diyeceğimiz arkadaşımızın doktora gitmesini tavsiye etmektir . Diğer türlü " ilaç kullanma " türü öneriler arkadaşımıza yarardan çok zarar getirir .

Saygılarımla ...

Banned

Hiçbir zaman uzmanlık iddiasında bulunmadım zaten. Bunlar sadece benim düşüncelerim ve tıbbi bir tecrübem olmadığıdan düşüncelerimde herhangi bir keskinlik yoktur.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12