Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Türkçemize Sahip Çıkalım!

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

Standart Türkçemize Sahip Çıkalım!

İtiraf ediyorum ki bende bu siteye üye olmadan evvel yazdığım yazılara çok fazla dikkat etmezdim.Hani bir msn Türkçesi almış başına gidiyor ya,işte bende cümleleri kısaltarak yazıyor ve yanlış yazdığım bir cümleyi bile düzeltmek istemezdim.

Daha sonrasında düşündüğümde neden dedim,bizlere bahşedilen bu güzel Türkçe'mize sahip çıkmıyoruz ve neden dikkat etmiyoruz.Dünyadaki en köklü ve en güzel dil Türkçe'miz ve biz maalesef ki gereken önemi göstermiyoruz.

Biz Türkler temizlik ve hijyene çok önem gösteririz, evimizi temizleriz ve kirlenmemesi için elimizden geleni yaparız.Burasını da bir evimiz olarak kabul etmemiz ve forumlarda paylaşım yaparken kötü cümlelerle yada bozuk kelimlerle paylaşım yapmaya bir dur diyelim ve bu kötü cümlelerle kirletmeyelim..

Burasıda sanal alem ama her nedense gördüğümüz şeyleri taklit etmeyi seven bir milletiz.En ufak yazıdaki bir hatayı bile taklit haline getirebiliyor ve bu da çığ gibi yayılmasına sebep oluyor..İşte bizlerde buna engel olmak anlamında sizlerinde büyük desteği ile Türkçe'mizi kullanırken dikkat etmeye davet ediyorum..

Bu konuda desteklerinizi esirgemiyeceğinizi düşündüğüm için,sizlerden ayrı ayrı teşekkür ediyorum..
    bu bir alıntıdır

amelia
    Guest

tamam dikkat edicem bundan sonra
    beni de uyarın ayrıca.ciddiyim
    napalım türkçemizin hatrına vakit kaybını göze alabilirim

Çıraklık Dönemi plüton - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    cennet

Uyarın için teşekkürler!
    msnde kısa yazmak mecburiyetten ötürü oluyor.
    Gülümse hayata, hayatta sana gülümsesin!

Şimdi sen yoksun, sadece geri kalan her şey var

ama

Kaybedecek hiç bir şeyim olmasa da, kazanabileceğim çok şey var.

Cahillik Dönemi hoyrat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

msn de ve mesajlarımda dikkat etmiyorum ama forumlarda dikkat ediyorum elimden geldiğince
    Deliler ve akıllılar, aynı derecede zararsız kimselerdir. Asıl tehlikeliler yarı deli, yarı akıllı olanlardır.

güzel bir paylaşımdı.düşünüp paylaştığın için teşekkürler.türkçe konuştuğumuzu unutmayalım ve tamam yerine ok ve güle güle yerine by demiyelim.

psikolog_yolunda
    Guest

Çok güzel bir paylaşımdı.Emeğinize sağlık gerçekten çok önemli ve hassas bir konu Türkçe'mize sahip çıkalım!

" TÜRKÇE'MİZİ THÜRKLEŞTİRMEYELİM..!! "
    Konu psikolog_yolunda tarafından (29-05-2009 Saat 10:42 PM ) değiştirilmiştir.

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

Standart Türkçemiz Turkche’leşmesin

Günümüzde her yerde rastgelebileceğiniz bi konudan bahsetmek istiyorum. Türkçe şimdilerde oluyor Turkche…

Artık bu tür yazılar alışkanlık haline gelmiş ki normal yazı da bile yer almaya başlıyor, çevremde sık gördüğümden sizlerle paylaşmak istedim. Bu durum öyle bi hal almış ki konuşma diline bile vurmaya başlıyor gibi. Türkçe karakterler adeta yok olma yolunda. Bu harfler V oldu W, K oldu Q, zaten diğer sessiz harflerin hali perişan . . .

Dil, kültürdür. Bir milletinin sözlü kanıtıdır.

Düşünce ve duyguları nesilden nesile aktaran dil, her türlü kültür
    faaliyetlerinin temelini teşkil eder. İnsan dil aracılığıyla bilgi
    edinir. Milli ve içtimai yükseliş dil ile olur. Bir milletin dilini
    bozarsanız o milletin bütün faaliyetlerini aksatmış olursunuz.
    Geçmişle olan bağını kesmek yanlışlığına düşmüş olursunuz.

Dil; Vatandır, Bayraktır, Kutsaldır.

Dil yok olmuşsa, kültür yok olmuş demektir. Bir milletin kültürü yok
    olmuşsa vatanı da bayrağı da olmaz. Varsa da baki kalamaz…

Türkçe yerine İngilizce konuşanlar;
    İngilizcenin yüzde yetmişi Fransızcadan gelmedir. Voltaire der ki;
    İngilizce kötü konuşulan bir Fransızcadır…
    Fransızcanın yarısından fazlasının Latince ve Yunancadan oluştuğunu
    biliyor muydunuz?

Türkçe’mize sahip çıkalım!

Özellikle sanal alemde rast geldiğim örneklerden bir kaçı;

Süper-şüpherr

Seviyorum-Sefiorum

Gelecek-GeLheeceq

Ya-yha

Kemal-qemal

Eyvallah-EywaLLah

evet-ewet

sevim-sewim

daha nice nice

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sevgili selina sana tum kalbimle katılıyorum ,ne desen haklısın .
    ne yazıkki genelde gençlerimiz bu tur hatalara duşuyor ,ozentinin de buyuk etkisiyle çok kolay dilimiz degişiklige ugruyor ,
    ama bence en buyuk suç tv sunucu ve spikerlerinde ,çok buyuk kitlelelere hitap eden bu kişilerin konuşmalarına dikkat etmemesi ve saçma sapan kelimeleri sık sık kullanmak yoluyla yaşamımıza çok rahat girmesine neden oluyorlar ,
    insanlarda sık sık duydukları bu kelimelere zamanla alışıyor ve çok normalmiş gibi onlarda gunluk hayatta kullanmaya başlıyorlar .

ayırca diger bir etkende türk milleti olarak pek okumayı sevmememiz ,buda kelime haznemizin fazlalaşmamasına neden olmakta ,duygu duşuncelerimizi anlatabilecek kelimeler bulamamamıza neden olmaktadır .

bilhassa gençlerin kelime dagarcıgı 300 500 kelimeyi geçmemekte ,gerek tv gerekse msn veya mesaj diliyle konuşmaya çalışmaktalar ,oysa gun gelicek ne kadar buyuk bir hata yaptıklarını anlayacaklar ama belkide o zaman çok geç olucak .

artık üniversitelerimizde türkçe dersleri verilmeye başlandı ,üniversiteli kardeşlerimizin bundan utanması gerekir ,

artık o hale gelmişlerki yeniden turkçe ogrenmeleri uygun goruluyor ,sanki ilkokulda ortaokuldalarmış gibi .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi opinionn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ek olarak bu emocu arkadaşlar baştan sona Türkçe'yi katlediyorlar..
    Ayrılıklar ayrıntıları incitir..
    Yüreğimin dili kalemim oldu.

Karar Dönemi aLoneaqLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    siyah, gök beyaz!

Alıntı 9 ŞUBAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

artık üniversitelerimizde türkçe dersleri verilmeye başlandı ,üniversiteli kardeşlerimizin bundan utanması gerekir ,

artık o hale gelmişlerki yeniden turkçe ogrenmeleri uygun goruluyor ,sanki ilkokulda ortaokuldalarmış gibi .
    Başlanmasa mıydı yani ? Bundan birilerinin utanç duymasını hangi mantıkla bağdaştırıyorsunuz pardon ?

Sadece yazım ve telaffuz hataları sebebiyle verilmiyor o ders sayın 9 ŞUBAT.. Daha çok yapısal olarak dil bilgisi işlense de, aslında temelinde dilimizin yozlaşmaya yüz tutması yatıyor. Bundan dolayı utanmalılar diyorsunuz fakat hayır. Msn, msj ve bunlar gibi ortamlarda yazılanlar elbette kısaltılacak. Burda kimse "vay! Türkçe elden gidiyor" diyemez. Ben msn'de arkadaşıma "slm" da yazarım "yaaa" da yazarım. Bu Türkçe'ye özgü birşey değil ayrıca. İngilizce'de de "How r u?" dersin yani böyledir bu.. Önemli olan günlük yaşamda ve bu tarz forumlarda, bir kısım insanın okuyacağı yazılarda özenli, düzenli yazmak ve konuşmak adına gayret göstermektir.

selina, uyarı ve hatırlatmaların için teşekkür ederim bir Türk vatandaşı olarak.
    ¿?

"ki hükmümü kendim veriyorum.. Yakın beni sesim sorulara dönmeden. Küllerimin altında kalacak mutluluk sandığınız ne varsa.."

Sayfa 1/2 12 SonSon