Sayfa 1/3 123 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: İş Bulamıyorum

Nefertiti
    Guest

Thumbs down İş Bulamıyorum

-Gazetelerde ve televizyonda işsizlikten veya ücretlerin azlığından yakınan üniversite talebeleri ile yapılan röportajlara rastlıyorum. “Üniversite mezunuyum ama iş bulamadım...” diye yakınan gençler, aslında şunu demek istiyorlar: “Ben yapmam gerekeni yaptım. Okudum, üniversite bitirdim, ama devlet bana çalışabileceğim, iyi maaş alabileceğim bir iş imkanı yaratamıyor...”
    İşin kötü tarafı ailelerin çoğu da gençlerle aynı fikirde, yani oğullarının veya kızlarının bir üniversite bitirmesi ile yüksek gelirli bir işi ve iyi bir geleceği hak ettiğine inanıyorlar. Toplumda yerleşmiş bu genel kanının yanlış olduğunu kabul etmemizin zamanı çoktan geldi geçiyor. Gelişmiş ülkelerde bile üniversite bitirmek “rahat bir yaşamı” elde etmeye yetmiyor. Hele bizim gibi, üniversitelerindeki eğitim, düşünme ve proje üretmeden ziyade “ezber” esasına dayanan ülkelerde sadece diploma hiçbir işe yaramıyor.

“Gerçek başarı”nın ne olduğu ayrı bir konu ama bir genç çıkıp bana “Başarılı olmak için ne yapayım?” diye sorsa ona “Çok çalış ve dürüst ol,” derim. Bence ortalama zeka seviyesinde olan bir kişinin çalışkan ve dürüst olduğu takdirde başarısız olması mümkün değil. Çalışmaktan kastım “ders çalışmak” veya “sınıfını geçmek”değil, “vaktini boş geçirmemek”. Üniversite gençleri, okul dışı zamanlarında internette oyun oynamak, çet yapmak, televizyon seyretmek, kahve köşelerinde pineklemek yerine yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmalılar. Ne öğrenmeye? Bunun hiçbir önemi yok. Yeter ki vakit boşa geçmesin... İleride hiçbir işlerine yaramayacağını düşündükleri şeyler bile bir gün işlerine yarayacaktır...

Noktaları birleştirerek yapılan bulmacaları hepiniz bilirsiniz. Evinin garajında dünyaca meşhur Apple computer’i yaratan Steve Jobs öğrenilen her şeyi bir noktaya benzeterek “Öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin. Bir gün biriktirdiğiniz noktaların birleştiğini ve ortaya çok güzel bir şekil çıktığını görürsünüz,” diyor. Jobs’a göre “Ne kadar çok noktanız olursa ileride ortaya çıkacak şekil o kadar güzel oluyor.” Jobs, öğrenerek yapacağınız bu noktaların başlangıçta anlamsız ve işe yaramayan şeylermiş gibi gelebileceğini ve bugünden ileride nasıl bir şekil çıkacağını tahmin edemeyeceğinizi söylüyor. “Bazen biriktirdiğiniz noktalardan hiçbir zaman güzel bir şekil çıkmayacağını düşünerek ümitsizliğe kapılabilirsiniz ama asla kapılmayın... Bir gün aniden güzel bir şekil belirivereceğine dair ümidinizi asla kaybetmeyin...” diyor...

Sevgili gençler, noktalarınız az olursa hayatınız boyunca sadece basit, anlamsız bir çizgi olmaktan ileri gidemezsiniz; aynı günümüzde işsizlikten yakınan üniversite mezunu gençler gibi. Çağımızda üniversite mezunu olmak sadece bir, bilemediniz iki noktadır. Her insanın kendi kabiliyet ve ilgi alanlarına göre hayatına yeni noktalar ilave etmesi gerekir. Üniversite yılları, bu noktaları ilave etmek için en uygun senelerdir. Bir yandan eğitiminize devam ederken bir yandan yeni beceriler kazanmaya, yeteneklerinizi artırmaya çalışmalısınız.

İşte benim top 5 önerim:

1. Çok iyi derecede İngilizce öğrenin. Konuşulanı anlamanız veya kendi alanınızla ilgili yayınları okuyabilmeniz yetmez. Bir toplulukta yapılan esprileri anlayacak veya kendiniz İngilizce espri yapacak kadar iyi bilmeli veya İngilizce bir romanı hiç sözlüğe bakma ihtiyacı duymadan su gibi okuyabilmelisiniz.

2. Klavyede on parmak ve süratli yazı yazmayı öğrenin. Bunu öğreten bilgisayar programları var.

3. Bilgisayar kullanıcısı olmanız yetmez, progamları çok iyi derecede bilin ve WEB tasarımı yapmayı öğrenin.

4. Bir müzik enstrümanı çalın. Nota kullanarak birkaç parça çalacak kadar müzikten anlayın.

5. İyi derecede tenis öğrenin. Her spor yararlıdır ama hem sağlık hem sosyal çevre, ikili ilişkiler açısından tenisin yeri başkadır
    Kaynak : Murat Kınıkoğlu

Cahillik Dönemi biricik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aslında iş varda beğenen yok yada gerçekten iş yok bilemiyorum zor
    Her şeye rağmen güLümsüyorum .. İşte bu huyumu Seviyorum (:

Gülmek için mutluluğu beklersen tebessüm bile edemeden ölürsün.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ulkemizde işsizlik sorunu var , ama bunun nedeni iş imkanının olmaması degil işe gore egitim yapılamaması ticaret odalarının yaptıkları araştırmalara gore buyuk bir iş gucu açıgı oldugu ama ne yazıkki bunu kapatacak kalıfiye iş gucunun olmadıgı altı çizile çizile belirtilmekte , işsizligi halletmenin en önemli yollarından biri meslek liseleri ve mesleki kurslar ama ne yazıkki bu kurumlara ulkemizde gereken deger verilmemekte ve ordan mezun olanlar veya okuyanlarsa hor gorulmekte , ama bir gerçekte varki oralardan mezun olan gençler daha rahat iş imkanlarına kavuşmakta ,
    son yapılan bir araştırmaya gore çıraklık okullarına devam eden ogrencilerin egitim seviyleri arşatırıldıgında % 15 oranında lise çagı ve % 85 gibi ezici bir rakkamla bir universite bitiripte iş bulamıyan kişilerden oluşmakta ,
    bu araştırmada ulkemizde egitimin ne kadar yanlış yonlendirildiginin br kanıtı ,

ayrı bir olayda iş garantili meslek edindirme kursları ,
    ne yazıkki bunlarda gereken ilgiyi gormemekte , mesela geçen sene antalyada turizm bakanlıgı tarafından AB fonlarından yine iş garantili kurslar açılmış fakat yeterli kursiyer katılmadıgı için iptal edilmiştir ,
    daha buna benzer nice ornekler verebliriz ,eger ileride işsiz kalmak istemiyorsak daha liseye başlangıç çaglarında bilinçli bir araştırma yapmalı ve yol haritasını ona gore çizmeliyiz ,

ama burda en buyuk gorev biz ebeveynlere ve çevreye duşuyor , çocuklarımızı eger dogru yonlendirebilirsek onlara guvenli bir gelecek saglayabliriz , ama daha bizler baştan bir şey bilmiyorsak onları nasıl yönlendirebilirizki ?
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi ekvator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

evet ben de işsizlikten muzdaribim...
    aslında yapabileceğim ve yapamayacağım işleri biliyorum ama imkan kısıtlı.. biraz da tembellik var galiba, kendini yetiştiren insanları çok sever çok başarılı bulurum ama bilmem ki bunun için vakti nerden buluyorlar

Çıraklık Dönemi atomcekirdegi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı ekvator Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet ben de işsizlikten muzdaribim...
    aslında yapabileceğim ve yapamayacağım işleri biliyorum ama imkan kısıtlı.. biraz da tembellik var galiba, kendini yetiştiren insanları çok sever çok başarılı bulurum ama bilmem ki bunun için vakti nerden buluyorlar
    Ekvatorcum,belki de o insanlar öğrenmeye doğuştan yeteneklidirler..Benim tanıdıklarım hep öle çünkü yani özel bi çaba harcamıyorlar,kolay öğrendiklerinden ve öğrendiklerini rahatlıkla transfer edebilidiklerinden pek çok alanda yetiştirebiliyorlar kendilerini..
    ARININ KUYRUĞUNA ZEHİR AĞZINA BAL VERİLMİŞTİR;NEYE TALİPSEN ONU ALIRSIN...

Karar Dönemi gigi_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

iktisadi yönden bi açıklama yapmak gerekirse hükümetler işsizlik ve enflasyon arasında tercih yaparlar..ya enflasyon düşürülcek yada işsizlik...ikisinin aynı anda olması cok zor ama benim anlamadığım bu ülkede ikiside aynı anda nasıl bu kadar yüksek seyrediyor....kamu harcalamaları iyice kısıldı hatta yok denecek kadar az...devlet yatırım yapmıyor..özelleştirme gitgide artıyor..ülke parça parça inceden inceye yabancılara satılıyor...sözde sıcak para girişi var yabancı yatırımcı yeni iş sahaları kuruyor ama hani nerde???zaten bu dış borç krizi etrafta kol gezerken türkiyenin başına en ii lider gelse hiç bişey yapamaz ilk önce bu sömürgecileri bu ülkeden cıkartmak ve borçları kapatmamız lazım...hatta dünya borç krizinde...en zengin bildiklerimiz bile...benim bildiğim kadarıyla g8 ülkeleri afrikanın borçlarını silseler yani almaktan vazgeçseler afrikanın sorunlarının büyük bir kısmı çözülücek...aslında adamların ordan gelicek paraya inanın ihtiyaçları yok ama işte maksat onları bağımlı yapmak...türkiyenin üzerinde oynanmaya çalışılan oyunda tam olarak bu...şişirilmiş büyüme oranı rakamları ama yerlerde seyreden bir kalkınma düzeyi...enflasyon oranınında düştüğü yok her ne kadar rakamlar tersini söylesede...bunun en basit açıklaması enflasyon sepetlerinin değiştirilmesi..hesaplamada kullanılan mallar artık en az artış gösteren yada toplumda kullanımı daha az yaygın olan mallar seçilerek yapılıyor...bence bu ülkenin en baş sorunu eğitimsizliktir arkadaşlar...aldığımız eğitimler yetersiz...ne yabancı dil eğitimlerimiz yeterli düzeyde nede üniversitelerdeki lisans eğitimleri...bence türk gençliği biraz daha çalışarak kendini geliştirmeli...akmerkezde alışveriş yapıp akşamda starbucksta kahve içmekten gerçi buna pek fırsat kalmıyo ama asıl acı olan bir bardak kahve filistindeki kardeşlerimize bi kurşun olarak geri dönüyo...eeee ne demişler 1 fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır....devam etsinler içmeye..gönüllerince eğlenmeye...allah sonumuzu hayır etsin...başkada söyliycek söz yok

Sevgili Nefertiti evet senin ki de bir bakış açısı ama şunuda göz ardı etmemek gerekir ki diğer bütün koşullar sabit değil iktisatçıların dediği gibi şöyle düşünecek olursak bulunduğumuz yapı içerisinde temel bilgi edinme hakkının bile bir maliyeti var yani bir şey öğrenmek istiyorsan bile belirli bir maliyete katlanmak zorundasın ki bu herkesin harcı da değil senin yazdığın yazıya "eğer paranız var ve de bu parayı kullanarak iyi ya da kötü bir eğitim-öğretim aldınız ve bu öğrendiklerinizle kendinizi tamamladığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bilgi sınırsızdır ve siz nasıl şu ana kadar öğrenme işi yaptıysanız yine aynı maliyetlere katlanarak daha fazlasını öğrenin ki vahşi hayata benzeyen bu yaşamda güçlenin ve de diğerlerinin üzerine çıkın" desek daha doğru olur sanırım.

Şunu da bilmekte fayda var ki işsizlik şu ana kadar kullanılmış ekonomik sistemlerin kronik sorunudur kapitalizim ya da komünizim çözüm değildir.

*Sevgili nefertiti diye başlamıştım alıntı olduğunu fark etmedim kusura bakma

Karar Dönemi
    Yer
    istanbul

Alıntı Nefertiti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

.........
    İşte benim top 5 önerim:

1. Çok iyi derecede İngilizce öğrenin. Konuşulanı anlamanız veya kendi alanınızla ilgili yayınları okuyabilmeniz yetmez. Bir toplulukta yapılan esprileri anlayacak veya kendiniz İngilizce espri yapacak kadar iyi bilmeli veya İngilizce bir romanı hiç sözlüğe bakma ihtiyacı duymadan su gibi okuyabilmelisiniz.

........

*Murat Kınıkoğlu'nun önerilerinin bir çoğuna katılıyorum. Fakat bir toplumda ingilizce espri yapacak kadar ingilizce öğrenin demesini anlayamadım. İngilizce elbetteki gerekli fakat nasıl kullanıldığı daha da önemli. İngilizce öğrenip türkçe konuşurken arada ingilizce espri yapmaksa niyeti, hiç öğrenmesin daha iyi..

*İyi bilgisayar öğren ama Web tasarımı ne yapacaksın? Buda saçma olmuş. Web master değilsen...
    *Yetenekli olman güzel ama müzik aletini çalmanın iş bulmaya katkısı ne olacak?
    *Tenis öğrenin demiş. İşsizlik ilgili bir konuda verdiği tavsiyeye bak. Futbol dese eyvallah. Heryerde saha var, al bi top git oyna. Tenis'i nerde oynayacağım? Zaten işsizim para yok. Allah'tan golf oynayın dememiş..

Bu konular genel olarak bir insanın hayatında olması gereken hususlar olabilir ama işsizlik ile ilgili bir konunun altında dalga geçer gibi olmuş. İş bulamayan bir insanın bu yazıyı okumamasını tavsiye ederim.
    "bazen kader bizi öyle durumlara düşürür ki, doğruyu yapmakla yanlış yapmış oluruz." Divan'dan bir alıntı....

Karar Dönemi biçare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

16 yıllık iş tecrübem var iş bulamıyorum.çok sıkılıyorum evde.evde kalmak depresyonumu arttırıyor.

Karar Dönemi _ZeuS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Belli değil

iş bulamıyorsanız bırakın iş sizi bulsun.
    bunu ortaçağda fransız kraliçesi söyleseydi idam edilirdi galiba.
    There is always some madness in love also always some reason in madness!

Sayfa 1/3 123 SonSon