Balıkesir’de Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği’nin otistikler için okul girişimi olumlu sonuç verdi. Bakanlık, otistik çocuklar okulu açılmasını onayladı.

Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği Başkanı Gül İmrek, bir süre önce valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurarak, otistik çocuklara okul istedi. 20 otistik çocuğun, çeşitli okullarda eğitim gördüğünü belirten İmrek, "Ancak onlar diğer engellilerden çok farklı. Özel eğitim gerekiyor" dedi.

Onay müjdesi geldi

Yunus Emre İş Okulu’ndaki zihinsel engelli çocukların yeni yaptırılan binaya taşınacağını belirten İmrek, eskisinin otistikler için devredilmesini istedi. İsteğin iletildiği Milli Eğitim Bakanlığı otistik çocuklar için okul açılmasını onayladı. Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlhan Aslan müjdeyi verdi.

Balıkesir Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği Başkanı Gül İmrek, bir süre önce valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurarak, otistik çocuklar için okul istedi.

20 otistik çocuğun çeşitli okullarda eğitim gördüğünü belirten İmrek, "Ancak otistik çocuklar diğer engelli çocuklardan çok farklı. Özel eğitime ihtiyaçları var. Şimdiki eğitimleri yeterli değil. Üstelik öğretmenler de sık sık değişiyor. Balıkesir’de de otistikler için diğer illerde olduğu gibi özel bir okul olmalı. Zihinsel engelli çocuklarımız için Bursa yolunda yaptırdığımız bina bitti. Yunus Emre İş Okulu’ndaki çocuklarımızı buraya taşıyacağız. Gazi Bulvarı’ndaki eski binanın otistik çocuklar için uygun olacağını düşünüyoruz. Buranın otistik çocuklara devredilmesini istiyoruz" dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün istek ve bilgi ilettiği bakanlık, otistik çocuklar okuluna onay verdi. Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlhan Aslan, Yunus Emre İş Okulu’nun yeni binaya taşınmasının ardından, 2009-2010 eğitim yılında otistik öğrenciler için okul olarak değerlendirileceğini açıkladı.

Bu müjdeyle büyük mutluluk yaşadığını belirten İmrek, Vali Selahattin Hatipoğlu ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti, "Balıkesir merkezindekilerin yanında ilçelerimizdeki otistik çocuklarımız da bu okuldan yararlanacak" dedi.

www.ramhaber.com