9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Atipik psikoz(herhangi bir bölüme dahil edilemeyen tip)

Banned

Standart Atipik psikoz(herhangi bir bölüme dahil edilemeyen tip)

Psikotik bozukluklar psikozlar
    Diğer psikotik bozukluklar psikozlar :
    Şizofreni ile paranoid bozukluklar arasında dalgalanma gösteren; ne şizofreni ne de tam paranoid teşhisi konamayan diğer psikoz vakaları dört ayrı grupta incelenir

a)Şizofreniform Bozukluk:
    Belirtileri şizofreniyi andırmakla beraber; aniden başlayan ve altı ayını doldurmadan iyileşen psikoz vakaları.

b)Kısa Reaktif Psikoz:
    En az birkaç saat, en fazla iki hafta devam eden; kişinin hastalık öncesi normal mizacına dönmesi ile neticelenen kısa psikoz vakaları.

c)Şizoaffektif Bozukluk:
    Manik ve depresif türde hissetme bozuklukları ile ile şizofrenide rastlanan hezeyan veya varsanılardan birkaçını karışık olarak gösteren psikoz vakalardır.

İntihar fikirleri ve teşebbüsleri ağırlıktadır. Nöbetler şeklinde geldiği gibi, daimi olan vakalar da vardır.

d)Atipik Psikoz:
    Yukarıdan beri sayılan sınıflardan herhangi birine dahil edilemeyen karışık ve sınırları belli olmayan psikoz vakalarıdır.

Doğum sonrasında ve aybaşlarında görülen geçici psikoz işaretleri birer atipik psikoz vakası sayılır.
    .................................................. ....................
    türü belli olmayan psikozlara verilen addır. herhangi bir psikoz tanımına dahil edilemeyen durumlar için kullanılır.
    doğum sonrasında ve regl dönemlerinde görülen geçici psikoz işaretleri birer atipik psikoz vakası sayılır
    dsm 4 içinde kendilerine tanı koyduracak bir kategori bulmakta zorlanan ruh hastalıkları erbabının , karşısında kod tutturamadıkları psikotik sistemler için uydurdukları isim. herşeyin bir atipiki var zaten.
    özetle, tipik olmayan psikotik bir tablodur. paranoid bozukluk, şizofreni, şizofreniform bozukluk, kısa reaktif psikoz, şizoaffektif bozukluk gibi psikoz tanılarından herhangi birine dahil edilemeyen ve tanımlanmakta zorlanılan karmaşık psikotik vakalara verilen addır.

Karar Dönemi

Guzel paylasim.

Karar Dönemi

..........................
    Konu gezgin tarafından (06-11-2011 Saat 03:09 AM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi

atipik psikoz hakkında bilgi tecrübe sahibi arkadaşların görüşlerini okumak isteriz
    "Bugune kadar ne bi elmayı soyabıldım ne de iyileştirebildim bi yaramı kabuğunu koparmadan karşıma cıkınca kızmadım hiç elma kurduna cünkü bendim bıçağı saplayan onun yurduna..."

Karar Dönemi

Ayırıcı Tanı

1.Medikalve Nörolojik Bozukluklar (intoksikasyonlar, MSS infeksiyonları, vasküler hastalıklar, epilepsi, nörodejeneratif hastalıklar,
    2.Şizofreniform Bozukluk
    3.Kısa Psikotik Bozukluk
    4.Duygudurum Bozuklukları
    5.Şizoaffektif Bozukluklar
    6.Delüzyonel bozukluklar
    7.Kişilik Bozuklukları
    8.Gelişimsel Bozukluklar (otizm)
    9.Mental retardasyon
    10.Batıl inançlar
    11.Obsesif Kompulsif Bozukluk
    12.Alkol/madde bağımlılığı

Tedavi
    Tedavinin esas hedefleri psikotik semptomları azaltmak, semptomatik epizodları ve yol açtığı fonksiyon kaybını önlemek ve hastaları olabildikleri en iyi seviyede tutmaktır. Antipsikotik ilaçlar, rehabilitasyon ve psikoterapi tedavinin temllerini oluşturur.

Farmakoterapi
    İlk psikotik epizodda hastaneye yatır. Atipik antipsikotiklerin birisiyle başlanır: Risperidon (1-6 mg/gün), Clozapine (25-900 mg/gün), Olanzapine (5-20 mg/gün), Quetiapine (75-800 mg/gün), Ziprasidone Türkiye'de var mı?
    (Clozapine, agranülositoz riski dolayısıyla sık aralıklarla tam kan sayımı yapılmalı. Olanzepine, diabet riski açınsından dikkat edilmeli)
    6-8 haftada beklenen etki görülmemişse, başka bir atipik antipsikotik dene. İki farlklı antipsikotiğe de yanıt yoksa nöroleptik denenir. Düşük potent nöroleptikler: Clorpromazine (300-800 mg/gün), Thioridazone (150-800 mg/gün), Mesoridazone (30-400 mg/gün). Orta potentte nöroleptikler: Perphenazine (16-24 mg/gün), Loxapine (20-250 mg/gün), Molindone (15-225 mg/gün). Yüksek potent nöroleptikler: Trifluoperazine (2-40 mg/gün), Fluphenazine (0.5-40 mg/gün), Thiothixene (8-30 mg/gün), Haloperidol (1-15 mg/gün) (IM formu da var!), Pimozide (1-10 mg/gün).

Antipsikotik tedavisinin yan etkileri: extrapramidal yan etkiler, tardiv diskinezi, akatzia, nöroleptik malignant sendromdur. Atipik antipsikotikler de bu yan etkiler daha az olduğundan öncelikle tercih edilmelidir.

İdame tedavisi ilk epizod sonrası 1 yıl, ikinci epizod sonrası 3-5 yıl, üçüncğ epizod sonrası ömür boyudur.

Karar Dönemi

arkadaşlar benim durumum biraz değişik ve yardımınıza ihtiyacım var. türkiyenin sayılı üniversitelerinin, sayılı bölümlerinden birinde yüksek lisans öğrencisiyim. bu yaz tez yazdığım sırada psikoz geçirdim. atipik psikoz + majör depresyon teşhisi kondu. o zamandan beri risperdal ve venegis kullanıyorum. okuduğum kadarıyla psikoz evreleri olan bir rahatsızlık. ben psikozu geçirmeden önce çok saçma davranışlarda bulunmuşum bunları yeni fark ediyorum. örneğin kendi bölümümde okuduğumun farkında değilmişim, bambaşka alandan bir tez konusu seçmişim, harala gürele onu yazmaya çalışmışım. bir de kendimi bölümdeki herkesten üstün görmüşüm. yani akıl almaz bi düşünce yapısındaymışım. bunun dışında iş takıntısı yapmışım. komik ama kapitalist her şeyi iyi görmüşüm. anlatmak bile çok zor. özetle bir hayal dünyası yaratmışım ve onun içinde yaşıyormuşum.bu hayal dünyasında çalışmak mükemmel bir şey ve kapitalizm çok hoş, en garip yanı bu çünkü ben sosyalistim. bu sırada tabi tez yazmaya çalışıyordum ve asla konsantre olamıyordum ama tez yazamadığımın da farkında değildim. dediğim gibi ben başka bir dünyada yaşıyordum. dediğim gibi hangi bölümde okuduğumun bile farkında değildim. kişiliğimi, o zamanki düşüncelerimi anlayamıyorum hala. sorunum şu ki, tezimi yazamadım ve o zamanki düşüncelerimden dolayı utanç ve pişmanlık duymaktan kendimi alamıyorum. ben bu kadar iğrenç bir insan mıyım yoksa bana bunları düşündüren hastalığım mıydı? ne kadar zamandır hastayım. bu düşünceler beynimi kemiriyor. tezimi yazamadığım için ağır bir borç altına girdim, ona da çok üzülüyorum. bir süredir sadece bileklerimi kesmeyi düşünüyorum aklımdan başka bir şey geçmiyor. sorularıma verecek cevabınız var mı? siz de psikoz geçirmeden önce bu tür duygulara düşüncelere kapıldınız mı ? acele cevap

goffee
    Guest

Alıntı kemanne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar benim durumum biraz değişik ve yardımınıza ihtiyacım var. türkiyenin sayılı üniversitelerinin, sayılı bölümlerinden birinde yüksek lisans öğrencisiyim. bu yaz tez yazdığım sırada psikoz geçirdim. atipik psikoz + majör depresyon teşhisi kondu. o zamandan beri risperdal ve venegis kullanıyorum. okuduğum kadarıyla psikoz evreleri olan bir rahatsızlık. ben psikozu geçirmeden önce çok saçma davranışlarda bulunmuşum bunları yeni fark ediyorum. örneğin kendi bölümümde okuduğumun farkında değilmişim, bambaşka alandan bir tez konusu seçmişim, harala gürele onu yazmaya çalışmışım. bir de kendimi bölümdeki herkesten üstün görmüşüm. yani akıl almaz bi düşünce yapısındaymışım. bunun dışında iş takıntısı yapmışım. komik ama kapitalist her şeyi iyi görmüşüm. anlatmak bile çok zor. özetle bir hayal dünyası yaratmışım ve onun içinde yaşıyormuşum.bu hayal dünyasında çalışmak mükemmel bir şey ve kapitalizm çok hoş, en garip yanı bu çünkü ben sosyalistim. bu sırada tabi tez yazmaya çalışıyordum ve asla konsantre olamıyordum ama tez yazamadığımın da farkında değildim. dediğim gibi ben başka bir dünyada yaşıyordum. dediğim gibi hangi bölümde okuduğumun bile farkında değildim. kişiliğimi, o zamanki düşüncelerimi anlayamıyorum hala. sorunum şu ki, tezimi yazamadım ve o zamanki düşüncelerimden dolayı utanç ve pişmanlık duymaktan kendimi alamıyorum. ben bu kadar iğrenç bir insan mıyım yoksa bana bunları düşündüren hastalığım mıydı? ne kadar zamandır hastayım. bu düşünceler beynimi kemiriyor. tezimi yazamadığım için ağır bir borç altına girdim, ona da çok üzülüyorum. bir süredir sadece bileklerimi kesmeyi düşünüyorum aklımdan başka bir şey geçmiyor. sorularıma verecek cevabınız var mı? siz de psikoz geçirmeden önce bu tür duygulara düşüncelere kapıldınız mı ? acele cevap

Anlatımlarınıza göre yapabilecegim yardımlar çok sınırlı çünkü atipik psikoz ve major depresyon hakkında çok bilgi sahibi değilim.
    Diğer konularda siyasete giriyor siyaset görecedir herkesin düşüncesi farklı olabilir.
    Dünyada doğru yada yanlış kavramları kişiden kişiye zamandan zamana göre değişebildigine göre şu doğrudur şu yanlıştır diye birşey yok.
    Bu durumda size yanlışsınız yada doğrusunuz dediğim zamöan sadece kendi doğrularımı yada yanlışlarımı yansıtmış olurum.
    Bence bir an önce mutlaka bir uzmanla görüşmelsiniz çünkü anlattıgınız sorun basit bir sorun değil.
    Yani kendinizi farklı bir boyutta görmeniz vs.
    Birde şunu anlamadım.
    Diyelim hatalı oldugunuzu düşünüryorsunuz kendinize eziyet etmenin size ne faydası var?
    Onca hata ettim diye kendinize eziyet etmek yerine sadece hatanızı düzeltmeye çalışın.
    Tabi herşeyi bir anda düzeltememeyide normal karşılayın.
    Konu goffee tarafından (27-10-2011 Saat 10:06 AM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi Morpheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kemanne aynı şeyleri yaşadık sanırım. bende de var o hastalık, kronik olarak.

Karar Dönemi

psikoz hastalığını neredeyse atlattım. Sorularınızı yanıtlayabilirim.