5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: 5 defadan fazla hastaneye gidene 'dur'.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart 5 defadan fazla hastaneye gidene 'dur'.

Sosyal Güvenlik Kurumu, artan sağlık harcamalarına 'dur' demek için acil eylem planı hazırladı. Sosyal Güvenlik Kurumu 5 defadan fazla hastaneye gidenleri takibe aldı...

Bundan böyle SGK dedektif gibi çalışarak, hastalar, doktorlar, eczaneler, hastaneleri yakından izleyecek. Son 2 ayda 5 kereden fazla hastaneye giden hastalar belirlenecek. Ortalama hasta başı tomografi görüntüleri hesaplanacak bu ortalamayı geçen hastalar ve merkezler tespit edilecek. Suistimal ortaya çıkarsa bu hastalar masraflarını cepten ödeyecek. Merkezlere de ceza verilecek.

SGK, sosyal güvenlik açığında önemli yere sahip sağlık giderlerini azaltmak için yeni bir uygulamaya geçiyor. Kurumun merkez ve taşra teşkilatı seferber edilerek sağlık hizmet sunucu ve alıcıları izlenecek. Hasta, doktor, eczacı ve hastanenin izlenmesinin ardından elde edilen veriler ortalamaya vurulacak. Örneğin, ortalama hasta başı MR, tomografi sayısını geçen hastalar ve merkezler uyarılacak. İhtiyaç olmadığı halde bol bol görüntü çekildiği belirlenen hastalara ödenen para geri alınacak.

Tıp merkezleri, dal merkezleri ve özel hastanelerin ortalama hasta başı maliyeti belirlenecek. Bu miktarı geçen hastane ve tıp merkezleriyle SGK anlaşması gözden geçirilecek. Son bir yılda fatura tutarı yıllık artışın üzerinde olan tıp merkezleri, dal merkezleri ve özel hastaneleri listelenecek. Bunlara yapılan fatura ödemelerinde daha titiz davranılacak.

GEREKSİZ İLAÇ YAZAN DOKTORLAR MERCEK ALTINDA

Son 2 ayda 5 kereden fazla hastaneye giden hastalar provizyon sisteminden belirlenerek haksız yere hastaneye gidenler hakkında işlem yapılacak.

En çok yazılan ilaçların ve bunları yazan doktorların tespit edilmesiyle gereksiz ilaç tüketiminin önüne geçilecek. Acil oranı yüzde 30 ve üzerinde artış gösteren hastanelerin sahipleri ile görüşülecek.

haber7
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi biçare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ben bu uygulamanında diğer uygulamalar gibi düzgün işleyeceğini zannetmiyorum.çünkü başımızda olan insanların tek taraflı araştırma yapıp kurum ayırırlarsa bu uygulama sağlıklı olmaz.

istesekte istemesekte sosyal guvenlikte yeni uygulamalara alışacagız ,tum sosyal guvenlik sisteminin tek çatı altında birleşmesi sonucu yenilikler gun geçtikçe uygulamaya konmaya başlıyor ,bunların en onemliside hasta takip sistemi ,böylece gereksiz yere saglık harcamalarının onu kesilmiş olacak ,gerçekten rahatsız olan tedaviye ihtiyaçı olanlar hizmet alıcak ,belki bunlar hemen olmayacak ,ama mumkun olan en kısa zamanda rayına oturacagına inanıyorum .
    böylece daha önce saglık alanında gerek sigortalı gerekse saglık sunucuları tarafından yapılan suistimaller en aza inecek ,dolayısıylada bize daha kaliteli hizmet olarak geri donecek ,her şeyden önemlisi gereksiz saglık harcamaları onemli olçude onlenecek .

Benim ayakkabılarımı giy

Karar Dönemi biçare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gereksiz sağlık harcamalarının takibi için evet buna katılıyorum.ama malesef bazı özel hastaneler bunu suistimal ettiler.mesela benim başıma bir olay geldi anlatayım.ben özel bir hastanede tadavi görüyorum.o gün muayne olduktan sonra eczaneye ilaç almaya gittim ve eczane bena 110 tl borç çıkardı.ben itiraz edince dökümü çıkardı benim hastaneye gitmeyip muayne olmadığım gün tam 9 tane tedavi yazılmış.tabi devlete bu ne şekilde yansızdı bilinmez.tabi ben hastaneyi arayıp düzeltmeyi yaptırıp 10 tl ödedim ama devlete kimbilir daha neler fatura ettiler bilinmez.

Alıntı biçare Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gereksiz sağlık harcamalarının takibi için evet buna katılıyorum.ama malesef bazı özel hastaneler bunu suistimal ettiler.mesela benim başıma bir olay geldi anlatayım.ben özel bir hastanede tadavi görüyorum.o gün muayne olduktan sonra eczaneye ilaç almaya gittim ve eczane bena 110 tl borç çıkardı.ben itiraz edince dökümü çıkardı benim hastaneye gitmeyip muayne olmadığım gün tam 9 tane tedavi yazılmış.tabi devlete bu ne şekilde yansızdı bilinmez.tabi ben hastaneyi arayıp düzeltmeyi yaptırıp 10 tl ödedim ama devlete kimbilir daha neler fatura ettiler bilinmez.
    başınıza gelen olayın bir çok benzerini SGK da belirlemiş ,öyleki bir hastanede yogun bakımda olan bir hastayı aynı ilde başka bir hastanede ayakta tedavi olmuş gibi işlem uygulanıp SGK dan parası alınmış ,

gerek kurumların ,gerekse kişilerin bu tur haksız işlemlerinin onune geçilmesi için bu tarz uygulamalar işleme sokuluyor ,

böylece gereksiz yere yapılan her işlem çok kısa zamanda farkedilip ,devlete maliyeti onlenecek ve buna yeltenenlerde cezalandırılacaktır .

Benim ayakkabılarımı giy