3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Artık emin olmak için başka doktora gitmek yok!

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Artık emin olmak için başka doktora gitmek yok!

Çok tartışılan "muayeneye gün sınırı" uygulaması yarın başlıyor. Artık bir hasta 10 gün içinde aynı branşta birden fazla doktora muayene olamayacak.
    Çok tartışılan "muayeneye gün sınırı" uygulaması yarın başlıyor. Artık bir hasta 10 gün içinde aynı branşta birden fazla doktora muayene olamayacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), verdiği kararın arkasında. Ancak sağlıkçılar düzenlemeye 'hastanın ikinci görüş hakkının engellediği' gerekçesi ile karşı çıkıyor.

1 Nisan'dan itibaren sınır başlıyor. Artık hastalar "emin olmak" ya da "doktordan memnun kalmadığı için" ikinci doktora gidemeyecek.

Sigortalılar, 10 gün içinde aynı dalda muayene olamayacak, olursa devlet ödemeyecek. MR ve tomografi uygulamalarına ve kan tahlillerine de sınırlama getirilecek.

SGK'nın sınırlama için gösterdiği gerekçe hastalık hastaları. Ve bu hastalar yüzünden artan sağlık harcamalarını kısmak.

Tartışma yaratan uygulamayı destekleyen hastalar da var, sıkıntı yaratır diyenler de
    - "Aynı hastalık nüksetti ne yapacağız"
    - "İyi bir uygulama değil. 10 gün içinde hasta olma şansınız var. İyileşmeye bilirsiniz. İlaçlar yeterli olmayabilir"
    - "İlaç israfı, doktor israfı
    - "Tek doktoru tek ilaçlı israfı önlemeyi destekliyorum"

Sağlık örgütleri ise düzenlemenin tamamen karşısında

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyesi Altan Ayaz, sağlık hakkının doğrudan gaspı anlamına gelen bir şey. 10 gün içerisinde aynı branşa başvuramayacaksınız. Dolayısıyla 2. hekimden görüş alma hakkınız elinizden alınmış olacak.

Ama SGK uygulamada kararlı. "10 gün sınırı" sadece sevk ile gidilen hastanelerde, kontrol muayenelerinde, kanser hastalarının tedavisinde, yatan hasta işlemlerinde ve acil muayenelerde geçerli olmayacak.

Sosyal güvenlik reformu tetkiklerede sınır koyularak başlıyor.

Sosyal Güvenlik Kurum'nun hazırladığı tebliğe göre tetkik yaptıran hasta ikinci tetkik için en az 30 gün beklemek zorunda.

Buna göre sözgelimi, yüz MR'ını tekrarlamak için en az 60 gün, kemik iliği sintigrafisi için 180 gün, tükrük bezleri çalışması için de 180 gün beklemek zorunlu olacak. Bu yolla sürekli hastaneye giden ve tetkik tekrarı yaptıran hastaların engellenmesi ve tedavi giderlerinde düşüş sağlanması hedefleniyor.

Sağlık Uygulama Tebliği'nin ekinde yer alan düzenlemelere göre, yapılan bir tıbbi tetkikin tekrarlanabilmesi için 30, 60 ve 180 günlük sınırlamalar söz konusu olacak.

Bu sürelerden önce tetkik yaptırmak sosyal güvenlik şemsiyesi altında mümkün olmayacak. Tebliğin ekinde tüm tetkikler için uygulanacak süre sınırlamalarına da bir liste halinde yer verildi.

Buna göre örneğin çekilecek herhangi bir MR'ın tekrarlanması gerektiğinde en az 60 gün beklenmesi gerekecek. Aynı şekilde kan volümü tayini, protein kaybı çalışmaları gibi birçok işlemin tekrarlanması için de en az 180 gün beklenmesi zorunlu olacak. Sınırlama kapsamındaki tetkik sayısı 222 olarak belirlendi.

Kısıtlama tasarruf amaçlı

Sosyal Güvenlik Kurumu tebliğ öncesi dönemde, özellikle Türkiye'nin belli bölgelerinde insanların aynı branşlarda çok sık muayeneye gittiği tespitinde bulunmuş ve SUT'a bununla ilgili önleyici tedbir koyma kararı almıştı. Tetkiklere getirilen sınırlamaların yanı sıra, hastalardan muayene karşılığı alınacak katılım paylarının da devreye sokulmasıyla muayene ve tedavi harcamalarının bütçede öngörülen hedeflere getirilmesi amaçlanıyor.

http://www.sagliklihaber.net
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Cahillik Dönemi chenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aslında bi yerde haklı uygulama çünkü zaten doktorun verdiği ilaçlar enaz beş günlük oluyo bunu da düşününce tedavinin sonucunu görmeden
    neden insan tekrar gitmek istesin ki ayrıca tahlil konusunda genel izlenimim gereksiz yere yapılan tahlil çok.devleti dolandırma amaçlı neler yapılıyor bilinçsiz insanlarda sanıyor ki ayy ne iyi doktor tepeden tırnağa baktı herşeye iyice inceledi beni.benim naçizane fikrim bu.acil durumlar ve kronik rahatsızlıklar için zaten gereken yapılacakmış.
    herşey güzel olacak..herşey güzel olacak..herşeeyyyyyy.....

Hydra
    Guest

Alıntı chenn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aslında bi yerde haklı uygulama çünkü zaten doktorun verdiği ilaçlar enaz beş günlük oluyo bunu da düşününce tedavinin sonucunu görmeden
    neden insan tekrar gitmek istesin ki ayrıca tahlil konusunda genel izlenimim gereksiz yere yapılan tahlil çok.devleti dolandırma amaçlı neler yapılıyor bilinçsiz insanlarda sanıyor ki ayy ne iyi doktor tepeden tırnağa baktı herşeye iyice inceledi beni.benim naçizane fikrim bu.acil durumlar ve kronik rahatsızlıklar için zaten gereken yapılacakmış.
    Bence saçma çünkü ilacı kullanmaya başladıktan sonra zaten iş işten geçiyor.Hasta ikna olması adına dileği kadar doktora gitmeli.Avrupa' da en az 3 doktora gidilir.Teşhis doğrulanır.Basit hastalıklar için sıkıntı yok ama her hastalığa antibiyotik yazanlar var.bunu alıcak hasta kullanıcak sonrada iyileşemeyince tekrar gelicek mümkün değil.Antibiyotik vücuda atılan bomba gibir.Saçma tarafları var ama sizde haklısınız tabi.Herkes sağduyulu değil bu konuda .