5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Psikolojik Danışma Nedir?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Psikolojik Danışma Nedir?

Psikolojik Danışma, kişisel, sosyal, mesleki, eğitimsel konularda, kişilerin amaç ve hedeflerini belirleme, karar verme, mevcut problemleri çözme ve benzeri konularda kişilik haklarına saygılı, gizliliğe önem veren, tarafsız eğitimli, uzman danışmanlardan yardım alınan bir süreçtir. Psikolojik danışmayı karakterize eden birtakım özellikler vardır:

Psikolojik danışmaya gelenlere genellikle danışman denir.
    Anormal ve ya aşırı uyumsuz davranış gösterenlerle ilgilenmez.
    Genel olarak danışanların başlangıçta kaygı ve bunalım içinde olmaları beklense de psikolojik çöküntüden uzaktırlar.
    Psikolojik danışma, danışanlara kendilerini anlama, ifade etme ve kabullenmelerine yardımcı olmakta ve bu anlayış ile kendi gizli güçlerini keşfetmelerini amaçlamaktadır. Gerekirse danışanların tutum, görüş ve davranışlarında değişiklikler yapılabilir.
    Konuşma ve dinleme temel metotlar; testler, sosyal ve biyografik materyaller, envanterler ve anketler gibi yardımcı metotlar da kullanılır.
    Danışmanlık sürecinde olumsuz ve bilinçdışı davranışlardan çok, olumlu ve bilinçli davranışlar üzerinde durulur.
    Psikolojik danışmanlık ile psikoterapi arasında gerek kuramlar, gerek yöntemler açısından benzerlikler olmasına rağmen tamamen aynı değildirler. Danışmanların psikoterapistlerden farkı, danışanın bozulmamış, geliştirilebilecek yönlerine ağırlık vermesidir. Psikoterapist ise günlük yaşamını sürdüren, hasta kategorisine girmeyen ve bir kimseye yardımcı olurken onda bozulmuş yönlere dikkat etmektedir.

Psikolojik Danışma Kimler İçin Uygundur?

Kendini daha iyi tanımak isteyen bireylere,
    Arkadaşları ya da ailesi ile ilişkilerini düzeltmek ya da geliştirmek isteyenlere,
    Yalnızlık ve utangaçlık ile başa çıkamayanlara,
    Kendine güvenini arttırmak isteyenlere ve girişkenlikle ilgili problemi olan öğrencilere,
    Duygularını etkili bir şekilde ifade etmek ve bu konuda problemleri olan kişilere,
    Stres ve kaygılarıyla baş edemeyenlere,
    Sınav ve notlarıyla problemi olan öğrencilere ve akademik olarak uyarılmış öğrencilere,
    Mesleki anlamda bir yol çizmek isteyenlere,
    Her türlü karar verme güçlüğü çekenlere,
    Okula yeni gelen ve uyum zorluğu yaşayan tüm öğrencilere uygundur.

Psikolojik Danışmaya İhtiyaç Duyduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Bulunduğunuz ortama uyum sağlayamadığınızı düşünüyorsanız,
    Son günlerde aşırı stresli ya da kaygılıysanız,
    Çoğu zaman moraliniz bozuk ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız,
    İnsanlarla daha iyi iletişim kurmak ve duygularınızı daha iyi ifade etmeye ihtiyaç duyuyorsanız,
    Hayatınızda bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız,
    Mesleki bir alan ve hedef belirlemek istiyorsanız,
    Önceleri daha başarılı olduğunuz halde şimdi daha başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız,
    Görevlerinizi yerinize getirdiğiniz halde başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız, (ödev, ders)
    Kendinizi daha iyi tanımak istiyorsanız,
    Nasıl ders çalışacağınızı bilmiyorsanız,
    Kimseye anlatamadığınız ama paylaşmak istediğiniz duygu ve düşünceleriniz varsa,
    Yaşamanızın nereye gittiğine doğru endişeleriniz varsa,
    bir psikolojik danışman ile görüşmeniz size destek sağlayacaktır.

Mine Çelik
    Psikolojik Danışman
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Standart Psikolojik danışma nedir?

Psikolojik danışma, kişisel, sosyal, eğitimsel ve mesleki konularda kişilerin amaçlarını belirleme, karar verme, varolan problemlerini çözme ve benzeri konularda -tarafsız, kişilik haklarına saygılı, güven ve gizliliğe önem veren eğitimli danışmanlardan yardım aldığı bir gelişim sürecidir.

PSİKOLOJİK DANIŞMA İLE İLGİLİ ÖNYARGILAR :

Psikolojik danışma süreci bir çok insan tarafından yanlış değerlendirilmektedir:

ÖNYARGI : Psikolojik danışma sadece yoğun ve derin duygusal problemi olan kişiler içindir.

GERÇEK : Psikoterapi yoğun ve derin duygusal problemleri olan kişiler içindir.

Psikolojik Danışma ise :

1-Kendini daha iyi tanımak isteyen bireylere,
    2-Arkadaşları ve ailesiyle olan ilişkilerini düzeltmek ya da geliştirmek isteyenlere,
    3-Yalnızlık ve utangaçlık ile başa çıkmak isteyenlere,
    4-Kendine güveni artırmak isteyenlere ve girişkenlik konusunda problemi olan öğrencilere,
    5-Duygularını etkili şekilde ifade etmek isteyen veya bu konuda problemleri olan kişilere,
    6-Stres ve kaygı ile baş etmek isteyenlere,
    7-Sınavlar ve notlar ile problemi olanlar ya da akademik uyarı almış öğrencilere,
    8-Mesleki anlamda kendine bir yol çizmek isteyenlere,
    9-Her türlü karar verme güçlüklerinde,

2. ÖNYARGI : Psikolojik Danışmaya başvuran kişiler zayıf karakterli kişilerdir.

GERÇEK : Psikolojik Danışmaya başvuran kişiler zayıf değil, gerçekte yaşamlarından ve kendilerinden sorumlu olduğunun farkında ve varolan problemleri, yaşadıkları zorlukları çözmek için ilk adımı atmış kişilerdir. Bir çok insan bunu “cesur davranmak” diye nitelendirmektedir.

ÖNYARGI : Değişim çok kolaydır.

GERÇEK : Değişim her zaman kolay değildir. Üzerinde zaman ve emek harcamak gereklidir. Psikolojik danışma problemlerinizi hemen çözüveren bir süreç olmadığı gibi, Psikolojik Danışman da elinde sihirli değnek olan bir kişi değildir.

4. ÖNYARGI : Psikolojik danışman sizi çözümler. Size yaşamınızda ne yaptığınızı ve problemlerinizi çözmek için ne yapmanız gerektiğini anlatır, öğütler verir.

GERÇEK : Psikolojik danışman, problemlerinizi nasıl çözeceğiniz konusunda size öğüt veren kişi değildir. O, danışma süreci içinde sizin koyduğunuz hedeflere ulaşmanız, çeşitli konularda sağlıklı karar vermeniz veya problemlerinizi çözmeniz konusunda size yardımcı olan kişidir.

5. ÖNYARGI : Psikolojik Danışma’ya başvuranlar hakkında dosyalarına veya tran******''lerine yazı yazılıyor ve bu gelecekte işe girmemizi engelliyor.

GERÇEK : Psikolojik danışmanın en önemli ilkelerinden birisi gizliliktir. Psikolojik danışmaya başvuranlar hakkında veya bu kişilerin danışmanlarına anlattıkları konularla ilgili olarak onların izni olmadan hiç kimseye veya kuruma bilgi verilmez.Dosyalarına da öğrenci hakkında yazı yazılması diye bir şey söz konusu değildir.

6. ÖNYARGI : Psikolojik danışman terapide anti-depresant vb. gibi ilaçlar tavsiye edebilir.

GERÇEK : Psikolojik danışman ilaç tavsiye edemez. - Sadece psikiatrist ya da hekim ilaç önerebilir.- Psikolojik Danışma Ünitesi herhangi bir ilacı öneremez. Eğer danışma sürecinde ilaç kullanımı ihtiyacı ortaya çıkarsa, (ya da reçete ile bir ilaca ihtiyaç duyuluyorsa) psikiatriste gitmeniz önerilebilir. Sağlık Merkezindeki psikiatristimiz bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

PSİKOLOJİK DANIŞMAYA İHTİYACIM OLDUĞUNU
    NASIL ANLAYACAĞIM ?

1-Yaşamım nereye doğru gidiyor diye endişeleniyorsanız,
    2-Kimseye anlatamadığınız fakat birileriyle paylaşmak gerekliliği hissettiğiniz duygu ve düşünceleriniz olduğuna inanıyorsanız,
    3-Nasıl ders çalışacağınızı bilemiyorsanız,
    4-Kendinizi daha iyi tanımak istiyorsanız,
    5-Ödevlerinizi yapıp, derslerinize çalıştığınız halde, başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız,
    6-Lise yıllarında başarılı biri olmama rağmen şu an derslerde zorluk çekiyorum diyorsanız,
    7-Kendinize özgü mesleki bir alan seçmek ve hedeflerinizi belirlemek istiyorsanız,
    8-Hayatınızda bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız,
    9-İnsanlarla daha etkili iletişim kurmak ve duygularınızı etkili şekilde ifade etmek istiyorsanız,
    10-Çoğu zaman moraliniz bozuk ise ve kendinizi üzgün hissediyorsanız,
    11-Bugünlerde aşırı derecede stresli ve kaygılıyım diyorsanız,
    12-Bulunduğunuz ortama hala uyum sağlayamadığınızı düşünüyorsanız,
    13-Bu ve buna benzer duygu ve düşünceler içinde iseniz, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Üniteleri’ne gelerek Psikolojik Danışmanlar ile görüşmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Uzm. Psik. Dan. Erdoğan Ercan

Benim ayakkabılarımı giy

Cahillik Dönemi Minnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart merhaba

teşekkür ederim yazılarımı kaynak göstererek kullandığınız için

Alıntı Minnie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkür ederim yazılarımı kaynak göstererek kullandığınız için
    estf .gorevimiz .
    sizin gibi profesyonel arkadaşların aramıza katılmaları bizim için buyuk mutluluk ,boş vakit buldugunuzda bizlerle bir arada olursanız hem bizleri sevindirmiş olursunuz ,hemde sizin tecrube ve bilgilerinizden daha fazla yararlanma imkanı bulmuş oluruz .

Benim ayakkabılarımı giy

Cahillik Dönemi Minnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sıklıkla görüyorum ve duyuyorum ki şöyle bir problemim var nereye kime başvuracağımı bilmiyorum deniyor. Gerçekten doğru kişiyle çalışmak çok önemli. Bana sorarsanız terapiyle danışmanlık kolkola gider; bazen terapi tarafından bazende danışmanlık tarafından bakarız. Burada danışmanın ya da psikologun araçlarını nasıl kullandığı çok çok önemli. Umarım bu yazı bir miktarda olsa kafa karışıklığını önler.