8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: disardan olumsuz tepki beni engelliyo

Karar Dönemi

Standart disardan olumsuz tepki beni engelliyo

Ailemin fazla koruyucu olmasi ben de guvensizlik olusturdu. Yirmi yasindayim ama hala kendi basima bi sey yapamiyacagimi dusunuyorum. Yanlis yaparsam ailemden (bilhassa babamdan) tepki almaktan korkuyorum. Kendimi devamli olarak babamin gencligiyle ya da abimle kiyaslayip komplekse giriyorum. Onlar her zaman kendi ayaklari ustunde duruyolar ben kendimi beceriksiz, hic bi zaman onlar gibi olamiyacagimi dusunuyorum...

hayal peres
    Guest

ya hic iyi yapmamis ailen aslinda ayni hatayi bende kizima yapiyorum 7 yasinda ama hala bebek gibi sevilip korunuyor ben babasi vede ablalari tarafindan

Karar Dönemi
    Yer
    İstanbul

Alıntı hayal peres Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya hic iyi yapmamis ailen aslinda ayni hatayi bende kizima yapiyorum 7 yasinda ama hala bebek gibi sevilip korunuyor ben babasi vede ablalari tarafindan
    Ama çok genelleme yapmayın isterseniz. Hangi konularda koruyorsunuz, ne kadar koruyorsunuz sorun buna göre değişir değil mi .

Konuyu açan arkadaşa gelince, kendini hangi konularda beceriksiz görüyorsunuz yazar mısın? Ve gerçekten başarısız olunca babandan tepki alacağına emin misin yoksa kendin mi kuruntu yapıyorsun?

Karar Dönemi

Standart ...

ya aslinda tersini yapmayi denemedim degil ama ufak bi basarisizlikta yine eskiye donuyorum.. umitsizlik, kendine guvensizlik, kafaya takma falan yine oluo...

Karar Dönemi

Standart ...

Becerisizlik derken mesela birinin bana verdigi sorumluluk ya da benden yapilmasi istenen bi sey olabilir. Eger bunlarda basarisiz olursam kendimi cok kotu hissediyorum.. sorumluluk almak istemiorum.. halbuki birilerine onderlik etmeyi, bi seyleri organize etmeyi cok seven biriyim...

Karar Dönemi

Tersini yapmaya calistim ama en ufak bi basarisizlikta hersey yine eskiye donuyo... ben yine umitsiz, stresli, kuruntulu oluorum..

becerisizlik derken bana verilen bi sorumluluk bi is kastediyorum. eger bu isi basaramazsam kendimi cok kotu hissediorum.. bi de yasca buyuk bazi kisilerin beni kendileriyle kiyaslamalari fitik edio beni... "biz senin yasindayken....." diye baslayip devam ediolar o zaman kendime guvensizligim daha bi katlanio..

Karar Dönemi aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sizi anladığımı söyleyebilirim. ben de benzer şeyler yaşıyorum. bu nasıl aşılır acaba?
    ve bu aralar aklıma ne geliyor biliyor musunuz? hani dediniz ya en ufak başarısızlıkta bir şey beceremiyorum diye düşünüyrorum diye,-bende de var galiba- aslında bakılınca o başarısızlk herkesin başına gelebilecek bi şey ama belki de bizim beynimiz "ben böyle yetiştirildim; bu yüzden herkes gibi değilim bir şey beceremiyorum" diye şartlandığı için bize öyle geliyodur. son günlerde bu aklıma geliyo. ve belki ben de bunu yapıyorum. peki bundan nasıl kurtulunur?

Önerileriniz nelerdir?

Karar Dönemi
    Yer
    Turkey

işin açıkçası etrafımdakiler beni beceriksiz biri olarak tanıyorlar. ve bu durumu düzeltmek için bir şey yapmıyorum. aslında ben hiç bir iş yapmadığım için böyle sanıyorlar. veya bazı durumlarda ufak tefek hatalarım oluyor. şerefsizler zaten hata gözetliyorlar gibime geliyor hemen büyütecekler. eğer alıngan biri olsam bunu koz olarak kullanacaklar. ama hamd olsun aldırmıyorum.

ben artık birilerine bir şey kanıtlamak için yaşamıyorum. kendim için yaşıyorum. bir şeyi iyi yaparsam kendime kötü yaparsam kendime. el aleme ne?