Sayfa 1/16 1234511 ... SonSon
160 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: depersonalizasyon bozukluğu

Çıraklık Dönemi ates - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart depersonalizasyon bozukluğu

Kişinin kendi gerçeklik duygusundan ya da bedeninden ayrıldığı hissinin olduğu, ya da sanki bunları dışardan bir gözlemci gibi izlediği hissinin yaşadığı, sürekli veya yineleyen yaşantıların olduğu bir bozukluktur. Bu yaşantısı sırasında kişinin gerçeği değerlendirmesi bozulmaz.

Genel toplumun yaklaşık %70’inde depersonalizasyon izole bir fenomen olarak görülebilir. Bu tanıyı koymak için belirtilerin yinelemesi ve klinik açıdan belirgin bir strese ya da toplumsal, mesleki işlevsellikte azalmaya neden olması gerekir. Anksiyete bozuklukları (örneğin; panik atak sırasında), depresyon ve şizofrenide depersonalizasyon bir belirti olarak bulunabilir.

Ayırıcı tanıda epilepsi ve beyin tümörü mutlaka dışlanmalıdır. Çoğunda belirti yoğunluğu herhangi bir önemli dalgalanma olmaksızın, sabit bir seyir izler. Tedavi ile ilgili bilgiler yetersizdir. Destekleyici ve iç görü yönelimli psikoterapi önerilir. Eşlik eden belirtilere yönelik ilaç verilebilir.

http://www.med.gazi.edu.tr/egitim/do...dersasayin.htm
    Konu ates tarafından (28-10-2007 Saat 02:48 PM ) değiştirilmiştir.
    ~*Faili mechul biri tarafından çalındı gülümsemelerim...*~

Alıntı Sagopa Kajmer Nickli Üyeden Alıntı
    Vardır Tekliğe Alışıklığım Ve Tetikle Tanışıklığım
    Kertenkele Misali Bir Parçamı Yolda Bırakmışlığım
    Vardır İçmedende Bir Köşeye Sızmışlığım
    En Kötü Zamanlarımda Arkadaşımdı Yalnızlığım
    Vardır Ayaklarımı Kullanmayıp Kollarımla Kaçmışlığım
    İftira İzdihamında Kendimi Dört Bir Tarafa Dağıtmışlığım
    Bir Kenarda Cüretim Diğer Yanda Alışmışlığım
    Zerrelerime İşler Ürperiş Ayazda Kaplı Karanlığım

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Depersonalizasyon Bozukluğu

Kişinin kendisi veya bedeninden sürekli ve yineleyici ayrılma hissini yaşamasıdır. Rüyada olma, kendini dışarıdan seyrediyormuş hissi gibi. Kişi, kendi ve bedeni hakkında gerçek dışılık duygusu içindedir. Bunun yanında gerçeği değerlendirme yetisi bozulmamıştır. Bu duygular benliğe yabancıdır. Zaman ve uzay algısında bozulmalar, kol ve bacakların olduğundan çok uzun ya da kısa görünmesi, derealizasyon (dış dünya hakkında tuhaflık hissi) yaygındır. Hastalar kendilerini robot gibi hissedebilirler. Başdönmesi, depresif belirtiler, obsesyon, anksiyete ve bedensel zihin uğraşları sık görülür. Hastalığın kendisi nadir olmakla birlikte aralıklarla gelen depersonalizasyon dönemleri sık görülür. 40 yaşın üzerinde başlaması nadirdir. Kadınlarda daha sık olabilir. Şiddetli stres, anksiyete, depresyon, rahatsızlığa yatkınlık sağlar. Genellikle ani ortaya çıkar; kronik olmaya eğilim gösterir.

http://www.celikkol.org/
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi rockkk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

slm..bende sokağa çıktığım andan itibaren ben benden çıkıyorum sanki..ruhu taşıyorum ama bedenle bağdaşmıyo sanki yabancıyım sanki kendime bile bi garip bişey hatta böyle olduğum için kafamı toplayamıyorum eve geldiğimde beynim taş gibi oluyor.kendime gelmek 3 saatimi alıyo nerdeyse..snir oulyorum bu duruma..beynim beni buna itiyo rüyaya dalıyo uyuyo sanki.yaşamıyorum gibi oluyorum.bu yüzden dışarda hayat akarken bunu daha çok farkediyorum hayatın dşında kalıyorum gibi hissediyorum ama hayatın içinde olmam da gerekiyo sürekli bu durumda endişe oluyo sanırım ellerim titriyo bi yandan zorluyorum beynimi böyle olmasın die eevde çıkıyo acısı.. ve derste ders bile dinleyemiyorum boş bakıyorum.acaba ben bu rhtsızlıklamı savaşıyorum?

Karar Dönemi

bende 20 yaşında bir bayanım panik atak teşhisi konuldu ve panik atak tedavisine başladım şuan panik atağım geçti sayılabilcek bir durumda fakat bu seferde sizin söylediğiniz belirtiler kendini göstermeye başladı etrafı tuhaf hissediyorum beynim sanki durup işlemiyor. gözlerimin bulanık gördüğünü bilincim kapanmış gibi geliyor. ve bu her gün olmaya başladı bu seferde bu beynimdeki dağınıklık bende paniklerin tekrarlamsanıa yol açıyor. bu dikkat eksiklğiinin farklı görmenin tedavisi mümkün değil midir? ilaç kullanıyorum fakat bu konuda bir etki yapmadıklarının farkındayım...

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı fnd_mak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende 20 yaşında bir bayanım panik atak teşhisi konuldu ve panik atak tedavisine başladım şuan panik atağım geçti sayılabilcek bir durumda fakat bu seferde sizin söylediğiniz belirtiler kendini göstermeye başladı etrafı tuhaf hissediyorum beynim sanki durup işlemiyor. gözlerimin bulanık gördüğünü bilincim kapanmış gibi geliyor. ve bu her gün olmaya başladı bu seferde bu beynimdeki dağınıklık bende paniklerin tekrarlamsanıa yol açıyor. bu dikkat eksiklğiinin farklı görmenin tedavisi mümkün değil midir? ilaç kullanıyorum fakat bu konuda bir etki yapmadıklarının farkındayım...
    aramıza hoş geldiniz,geçmiş olsun.
    size tavsiyem en kısa zamanda bir uzmana başvurmanız,böylece hem daha iyi bir tedavi imkanı bulur hemde gereksiz yere size faydası olmayan ilaçları almamış olursunuz.
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Alıntı rockkk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm..bende sokağa çıktığım andan itibaren ben benden çıkıyorum sanki..ruhu taşıyorum ama bedenle bağdaşmıyo sanki yabancıyım sanki kendime bile bi garip bişey hatta böyle olduğum için kafamı toplayamıyorum eve geldiğimde beynim taş gibi oluyor.kendime gelmek 3 saatimi alıyo nerdeyse..snir oulyorum bu duruma..beynim beni buna itiyo rüyaya dalıyo uyuyo sanki.yaşamıyorum gibi oluyorum.bu yüzden dışarda hayat akarken bunu daha çok farkediyorum hayatın dşında kalıyorum gibi hissediyorum ama hayatın içinde olmam da gerekiyo sürekli bu durumda endişe oluyo sanırım ellerim titriyo bi yandan zorluyorum beynimi böyle olmasın die eevde çıkıyo acısı.. ve derste ders bile dinleyemiyorum boş bakıyorum.acaba ben bu rhtsızlıklamı savaşıyorum?

neler yazmışım ben böle ewt bu yazdıklarım doğruydu..doğru hala..şimdi daha iyiyim.ama özü hala geçerli bu durumun..ama sanırım yanlış konu altına yazmışım..benimki obsesyondan kaynaklanan bi durum artık farkındayım..beynim rht olmadığı için bunları yaşıyorum..hafifletemiyorum bi türlü beynimii olmuo olmuoo düşüncelerle boğuşmaktan geride kalıyorum

depersonalizasyon bozukluğu dissosiyatif bozukluklar adı altında bi konudur.açan yoktur ztn açılmıştır.ve bir psikoloji sitesinin mecburen bulundurması gereken en önemli rahatsızlıklardan biridir.
    psikoloji sitelerinin amacı bu rhtsızlıklardır.bunlar olmasa bu site ztn olmazdı.psikoloji adına herşyi paylaşmak,yardım almak ve vermek için üye oldum kendi adıma

rica ederim.aydınlattığıma sevindim

Karar Dönemi

arkadaşlar yaşadığım sorunun yabancılaşma olup olmadığından emin değilim aslında bunu yıllardır yaşıyorum, ama psikolojik bir rahatsızlık olduğunu başka insanlarında bunu yaşadığını bilmiyordum.ben özellikle yalnız olduğum bi anda aniden ruhuma yabancılaşıyormuşum gibi hissediyorum. yani dışardan biri olarak kendimi hissediyorum ruhsal olarak ali,ayşe,veli gibi herhangi biri gibi, değişik bi duygu anlatamıyorum,birden oluyor kriz gibi bişey ve toparlanmak için hemen kalkıp bişeylerle uğraşmam hemen dikkatimi başka bişeye vermem ve onu atlatmam gerekiyor. bu yaşadığım depersonalizasyonmu acaba yardım bekliyorum.

Cahillik Dönemi negatif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

psikyatra gittin mi?
    GÖZLERİNDEN ANLADIM ÖNCE SONRA SÖZLERİNDEN... HİÇ Mİ SEVMEDİN HİÇ Mİ SEVİLMEDİN? YAĞMURDA YAŞATMAZ SENİ GÜNEŞTE ARTIK MEVSİM SONBAHAR

Sayfa 1/16 1234511 ... SonSon