6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: merak edilen yönleriyle panik atak

Cahillik Dönemi

Standart merak edilen yönleriyle panik atak

Panik atak nedir? Nasıl bir rahatsızlıktır?

Panik atak, beklenmeden ortaya çıkan, günde birkaç nöbet ile yılda birkaç nöbet arasında değişiklik gösteren, psikolojik ve fiziksel hastalıklarda ortaya çıkabilen yoğun korku, kaygı ve endişe karışımı bir nöbettir. Panik nöbetler herhangi bir olaya bağlı heyecanlanma, fiziksel egzersiz, cinsel etkinlik ya da duygusal bir travma sonucu ortaya çıkabildiği gibi, hiçbir sebep olmaksızın ilk panik nöbet kendiliğinden de ortaya çıkabilir. Panik nöbetler kişinin iş, sosyal ve özel yaşamındaki uyumunu bozduğunda ve çok sık tekrarladığında hastalık başlamış demektir. Bu hastalığın temelinde ölüm korkusu vardır.

Kişinin iş, sosyal ve özel yaşamını nasıl etkiler? Panik nöbet kişinin yoğun bir korku ve rahatsızlık duygusu yaşamasına sebep olur ve her an kötü bir şey olacağı ya da sonunun geldiğini, hatta öleceğini hisseder. Kendini kontrol edemeyeceği, aklını yitirebileceği ve ölebileceği tarzında aşırı korku ve endişelerle kişi evden dışarı çıkamaz hale gelebilir, yalnız kalmak istemeyebilir ya da kalabalık ortamlardan kaçarak içe kapanabilir. Arkadaş ve aile ilişkileri kimsenin onu anlamadığı düşüncesi ile bozulabilir.

Panik atak yaşayan kişiler iç dünyasında bir takım çatışmalar yaşar. Yapmak istedikleri ile yapmak zorunda oldukları arasında bir denge kuramamışlardır. İstemedikleri halde yapmak zorunda oldukları, içinden çıkamadıkları ve gelecekle ilgili aşırı kaygı ve korkular duydukları ve bu duygularla baş edemedikleri için kişinin vücudu fiziksel olarak tepki verir. Kişi baş etme güçlüğü yaşadığı duygularından kendini bir şekilde korumaya çalışmaktadır. Sorunla yüzleşmekten ve baş etmekten kaçınmaya çalışır.

Bu konunun daha iyi anlaşılabilmesi için, sizlerle panik atak sorunu olan bir danışanımın yaşadıklarını paylaşmak istiyorum.

‘Son dönemlerde çok mutsuzum. Babamın ölümünde güçlü olmaya çalıştım. Ancak ölümden çok korkuyorum. İnsanlarla birlikte olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. Ama her seferinde hayal kırıklığına uğruyorum. Bu nedenle yeni kararlar aldım. Eşimden ayrıldım. Yeni bir ilişkiye başladım. Fakat istediğim şeyleri bulamadım. Bazı zamanlar bayılacakmış gibi hissediyorum, terleme, titreme oluyor, uyuşma ve yutkunma güçlüğü yaşıyorum. İlaç kullandığım dönemlerde iyi oluyorum. Ancak ilacı bıraktığım da tekrar aynı şeyleri yaşıyorum. Artık ilaç kullanmak da istemiyorum’. Bu şikayetlerle başvuran danışanım çok mükemmeliyetçi, olumsuz tepkilerini göstermekten kaçınan, toplumun onayına önem veren, güven duymakta zorluk yaşayan biriydi. Görüşmeye başladıktan bir süre sonra yaşamında yeni düzenlemeler yaptı. Panik nöbetleri gittikçe azalmaya ve hatta panik nöbeti geldiğinde bile önemsememeye başladı. Danışanım yaşamında yapmak istediği şeyleri toplumsal baskıdan dolayı yapamıyordu. Bu ikisi arasında denge kurmayı öğrendi. İstemediği halde sürdürmeye çalıştığı, ilişkisini bitirdi. Görüşmelerimiz ayda bire ve bir süre sonra da birlikte aldığımız bir kararla sona erdirildi.

Bu kişiler yaşadıklarının temelinde fiziksel sorunlar olduğuna kendini inandırır, psikolojik kaynaklı olduğunu kabul etmez ve doktorlarında kendisini anlamadığını ifade edebilir. Hasta yakınları da onun bu durumunu ya çok önemser ve olayın pekişmesine sebep olur. Ya da önemsemeyerek hastanın kendini yalnız ve çaresiz hissetmesine ve daha çok içe kapanmasına yol açar.

En sık kimlerde görülür? Kadınlarda daha sık görüldüğü doğru mudur?

Panik atak genellikle 18-25 yaş arasında başlar. Panik atak nöbeti 5 ile 45 dakika kadar sürebilmekte ve şiddeti kişiden kişiye değişebilmektedir. Yapılan araştırmaların yanı sıra, çağımızın hastalığı olan panik atak nöbeti geçiren ve bu sorunla ilgili başvuran kişilere baktığımda kadınların erkeklerden daha fazla olduğunu söyleyebilirim.

Bu şu soruyu da aklımıza getirebilir. Neden kadınlarda daha sık görülüyor acaba? Tabii bunun birkaç sebebi olabilir. Toplumun kadına yüklediği sorumluluk ve kadından beklentilerinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu durumda kadın stres yaşıyor ve stresini atacağı ortamlar bulamıyor. Zorunlulukları daha fazla olan kadın iç dünyasında çatışmalar yaşıyor. Bir tarafta kendi istekleri bir tarafta toplumun ondan bekledikleri… Kadının kendi isteklerini ikinci plana ertelediğini görüyoruz. Çocuklarının, eşinin bakımı ve evin sorumlulukları bir de iş yaşamı varsa iş sorumlulukları kaygı ve endişelerinin artmasına sebep oluyor. Buna ek olarak eşinden beklediklerini bulamama ve ilgisiz bir eş bu durumu daha da tetikliyor.

Erkekler yaşadıkları stresi atmak için ortamlar yaratabiliyor. Arkadaşları ile dışarı çıkmak, bağırmak çağırmak, maça gitmek kendini bir şekilde deşarj ediyor.

Bunlara ek olarak kadın duygularını ve yaşadıklarını erkeklerden daha iyi ifade edebiliyor. Sorunları olduğunda da yardım çağrısında bulunabiliyor ve kendilerini gizlemiyorlar.

Kişilik özellikleri de önemli rol oynuyor. Mükemmeliyetçi, hassas, alıngan, telaşlı, güvensiz, her şeyi kafasına takan, bağımlı kişilerde görülme olasılığı daha fazladır. Kendini baskı altında hisseden ve engellenmiş kişilerde daha sık ortaya çıkar. Bu durumda kadınlarda neden daha sık yaşandığını açıklıyor sanırım.

Cahillik Dönemi

Belirtileri nelerdir? Hastalık nasıl ilerler?

Panik atak belirtileri şunlardır ve bunlardan en az yarısının olması gerekir.

- Çarpıntı, kalp atışlarının artması, göğüste basınç bazen sol kola yayılan ağrı ve uyuşma,

- Terleme (bazen üşüme bazen alevlerin basması hissi),

- Titreme-sarsılma-itilme hissi,

- Boğulma ve nefes alamama hali,

- Soluğun kesilmesi (Derin nefes alma ihtiyacı, havanın yetmemesi gibi hisler),

- Göğüste daralma, sıkışma, ağrı duyumsama,

- Bulantı, karında ağrı, şişkinlik, gaz oluşması, geğirti,

- Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma hali,

- Çevrenin gerçek olmadığını hissetme (derealizasyon ) panik yaşandığında olaylar bir sis perdesinin gerisinde algılanır, cisimler küçülür her şey bulanıklaşır

- Kendini hissedememe, kendine yabancılaşma, algılama güçlüğü (depersonalizasyon),

- Panik anında kontrolünü kaybedeceği yada çıldıracağı korkusu (Kendisine, çocuklara, çevreye zarar verme korkusu),

- Ölüm korkusu,

- Ellerde, kollarda, bacaklarda, başta ve birçok yerde uyuşmalar, yanmalar karıncalanmalar,

- Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları.

Kimi zaman bazı fiziksel rahatsızlıklarda panik atağın ortaya çıkmasına sebep olabilir.

- Sara (epilepsi) hastalığı,

- Akciğer ve kalp hastalıkları,

- Vitamin eksikliği,

- Kan şekeri düşmesi, beyinde tümör,

- İlaçların yan etkileri,

- Uyarıcı maddeler kullanılması ve bunların aniden kesilmesi.

Kimi zamanda bazı psikiyatrik hastalıklara eşlik edebilir.

- Depresyon,

- Anksiyete bozukluğu,

- Post-travmatik stres bozukluğu,

- Paranoid bozukluk,

- Obsesif-kompulsif bozukluk gibi…

Psikolojik sorunlarla ya da yukarıda saydığımız bazı fiziksel rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkabilir. Panik nöbet kişinin yoğun bir korku ve rahatsızlık duygusu yaşamasına sebep olur ve her an kötü bir şey olacağı ya da sonunun geldiğini, hatta öleceğini hisseder. Birdenbire ortaya çıkan panik atak nöbeti, kişide beklemediği bir anda tekrarlayacağı endişesi yaratır. Buna bağlı olarak da yaşanma sıklığı artar. Bu korkunun yaşanması kişinin o ortamdan kaçma ve uzaklaşma davranışı göstererek yardım almak için bir sağlık kuruluşuna başvurmasına sebep olur. Bu kişiler hastaneye gittiğinde ve doktor ile karşılaştığında rahatlayabilir ya da herhangi bir sakinleştirici ilaç ile bu nöbetten kurtulur. Kişi hastane ya da doktorun olmadığı ortamlarda bulunmamaya çalışır. Panik atak nöbetinin tekrarlayacağı endişesi ile evden çıkmakta ya da yalnız kalmakta zorlanır. Daha önce de belirttiğim gibi kişinin yaşamının her alanında uyumunu bozar.

Panik atak sonucu gelişebilen problemler nelerdir?

Panik atak nöbeti geçiren bir kişi her an öleceği ve kendi kontrolünü kaybedeceğini düşünür. Olumsuz düşünce ve duyguları artar. Ölmekten korktuğu gibi panik atak nöbeti sırasında da bir an önce ölüp böyle bir durum yaşamaktan kurtulmak ister. Beklemediği bir anda ortaya çıkacağı kaygısı ile arkadaşları ile görüşmek istemez ve sosyal ilişkileri giderek azalır. Evden tek başına çıkmakta zorlandığı için işine gidemez hale gelebilir. İş başarısı azalır ve iş kaybı ile karşı karşıya kalır. Aile bireyleri ile ilişkileri bozulur. Kimsenin ona inanmadığını düşünerek olumsuz düşünce ve duyguları ile içe kapanır. Kimse ile paylaşamadığı içinde bu tür düşünceler kafasında dönüp durur ve baş edemez hale gelir. Bu sorunun yaşamında çözemediği sorunlardan ve aşırı korku ve kaygılardan oluştuğunu kabul etmez ve sürekli doktor ve hastanelerde vakit geçirir. Doktorlarında kendini anlamadığını ifade eder. Kendine ve çevresine güvenini kaybeder.

Panik atak geçiren birine nasıl davranmalıyız?

Panik atak nöbetlerinde sadece ilaç kullanmak yeterli olmayacaktır. Hatta her nöbet sırasında hastaneye gitmek de bu olayın yaşanmasını artırır. Panik atak nöbeti geçiren kişiyi sakin bir yere yatırıp, bu nöbetin geçmesini beklemek doğru olur. Bu durumda iken aşırı ilgi göstermek ya da hiç ilgi göstermemek bu nöbetin sık yaşanmasına sebep olur. Onun yanında olduğunuzu hissettirmeli, nöbet sonrasında sorunları üzerinde konuşulmalı ve rahat nefes alıp verme egzersizleri yaptığı zaman bu durumdan çok kısa sürede kurtulabileceği söylenmelidir. Her şeyden önemlisi onu dinlemek ve ona değer verdiğini göstermektir.

Nasıl tedavi edilebilir?

Panik atak nöbetinin herhangi bir fiziksel sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için kişinin check-up’tan geçirilmesi uygun olur.

Panik atak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hastaya öncelikle hastalığı nasıl kontrol edebileceği öğretilmelidir. Bunu başarabilen hasta ilerleyen zamanlarda panik atağı yaşamından çıkarabilmektedir.

Panik atakta sadece ilaç yeterli olmayacaktır. İlacı bıraktığında tekrar yaşayabilme olasılığı fazladır. İlaç ile birlikte konuşma terapisi de yer almalıdır. Tedavi aşamasında da kişinin doktoruna güvenmesi çok önemlidir. Tedavi de gevşeme ve nefes egzersizleri önemli bir yer tutar. Korkuların üzerine gidilmesi ve nasıl baş edebileceğinin gösterilmesi gerekir.

Öneriler?

Eğer çok sık panik atak nöbeti yaşıyorsanız;

- Bu durumu ortaya çıkaran, tetikleyen olayların ve düşüncelerinizin neler olduğunu bulmaya çalışın.

- Korku ve kaygılarınızın ve hatta sorunlarınızın üzerine gidin.

- Yaşamınızda neler istediğinizi ve beklentilerinizi belirleyin.

- Bu hastalığı yenme ile ilgili umudunuzu ve kendinize güveninizi kaybetmeyin.

- Her gün kendinize zaman ayırıp, yürüyüş ve spor yapın.

- Kahve, koyu çay ve kolalı içeceklerden uzak durun.

- Midenizi tıka basa doldurmayın.

- Stres artıran, can sıkıcı ortamlarda bulunmamaya gayret edin.

- Her gün gevşeme ve nefes alıp verme egzersizleri yapın.

- Bunların dışında güven duyduğunuz bir uzmandan destek alın.

- Unutmayın! Panik atak nöbeti tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Geç kalmadan sorununuzu çözmeye çalışın…

alıntı

Çıraklık Dönemi g1z4y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

panik atak kötü bir şey
    teşekkürler paylaşım için...
    Yeter...Gel Artık Yeter...
    Karanfiller Açtı Gel.
    Kış Bahçesinde Güller,
    Beyaz Güller Açtı Geeeeel...!!!

Karar Dönemi YADELLER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı g1z4y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    panik atak kötü bir şey
    teşekkürler paylaşım için...
    Katılıyorum.
    YA SEVMEYİ BİLEMEDİM YA SEVİNCE GEÇ KALDIM

Karar Dönemi kedici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler için teşekkürler.
    Yaklaşık üç-dört yıl önce sadece bu belirtiler oldu üç-dört kez . Artık olmuyor, acaba panik atak mıydı
    Ben öyle düşünmüştüm ama panikatak belirtileri daha çok sayıda gördüğüm kadarıyla, belki başka birşeydi.
    İlk olduğunda boğulacağımdan korkmuştum, sakin olmaya çalışıp yavaş ve derin nefes almaya çalıştım. Diğerleri daha kolay geçti.

Karar Dönemi Fildekos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

- Çarpıntı, kalp atışlarının artması, göğüste basınç

- Terleme (bazen üşüme bazen alevlerin basması hissi),

- Göğüste daralma, sıkışma, ağrı duyumsama,

- Bulantı, karında ağrı, şişkinlik, gaz oluşması, geğirti,

- Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma hali,

- Ellerde, kollarda, bacaklarda, başta ve birçok yerde uyuşmalar, yanmalar karıncalanmalar,

- Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları.

*çok ilginç ya, ben bu şıklardan birkaçını yıllardır ara ara yaşıyorum. hiç aklıma gelmemişti panik atak durumu. hep kansızlık veya mide rahatsızlıklarıma yormuştum. 9 belirti bana uyuyor şimdi benim panik atakmıyım yani?
    Biz dünyaya anlaşılmak için değil anlamak için geldik. Anlaşılamamanın üzüntüsünü duyacağımız yerde bütün ruhumuzla başkalarını anlamaya çalışsaydık hayat ne kadar güzel olurdu