2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: karasızlık başa bela

Cahillik Dönemi

Standart karasızlık başa bela

Kararsızlıklar yaşar kimi zaman insan!... Ne yapacağını ve nasıl davranacağını bilemez. Her durum içinde bir olur’luk ve olmaz’lık vardır. Öyle mi yapsam, böyle mi yapsam derken karar veremediği ve hiçbir şey yapamadığı için kendini eleştirir ve kendine güvenini kaybeder. Aynı zamanda kendine güvenmeyen kişi de karar vermekte zorlanır.

Karar; pek çok seçenek içinden birini seçip, uygulamaktır. Çoğu insan yanlış yapacağım endişesi ile karar vermekte güçlü çeker. Karar verememiş olmak bir işe başlamayı zorlaştırır. Büyük bir sorun kararsızlık. Kararsızlık kadar acele verilen kararlarda kişiye zarar verebilir. Bir anlık kararlar ama sonra pişmanlık ve değiştirmeye çalışmak. Her iki durumda da aşırılık yaşamı ve insanı zorlar.

Kararlarımızı verebilmek ve uygulayabilmek için önce kendimizi tanımamız ve ne istediğimizi bilmemiz gerekiyor.

Karar vermekte zorlanan bir insan aslında hata yapmaktan da endişe duyuyor olabilir. Mükemmeliyeti arayan, titiz, hassas kişiler karar vermekte güçlük çeker. Yanlış ya da eksik yapacağım endişesi kişilerin karar vermesini güçleştirir. Risk almak istemez. Doğru ve hatasız kararlar alacağım derken de pek çok şeyi kaçırır.

Bir danışanımda ‘çok ani kararlar veriyorum ve daha sonra bu kararımdan memnun olmayıp, değiştirmek istiyorum. İsteklerim ve kararlarım anlık değişiyor. Ne istediğimi bilemiyorum’. Diye dert yanıyordu. Çok aceleci ve belirsizliklerden hoşlanmayan biriydi. Bu sebeple belirsiz olan durumları bir an önce belirginleştirmek istiyor ve bu sebeple de ani kararlar veriyor ve bu kararından memnun olmuyordu.

Bu durumda en az kararsızlık kadar kişiyi, o kişinin çevresini ve yaşamını olumsuz etkiler. Dediğim gibi kararsızlık yaşamamak ya da minimumda yaşamak için önce kendimizi ve isteklerimizi belirlemeliyiz.

Karar Dönemi meltem_81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ben çok kararsızım... çok kötü bi durum..

KENDİ OMUZUNA TIRMAN... BAŞKA NASIL YÜKSELEBİLİRSİN Kİ...