Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
32 sonuçtan 21 ile 30 arası

Konu: İnternetten müzik indirene hapis .

Çıraklık Dönemi plüton - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    cennet

Neden bu kadar katı oluyorsunuz?
    Benim bilgisayarımda yaklaşık beş bin tane müzik var bunların bir kaç yüz tanesi internetten satın aldığım müzikler. Satın aldıklarım en çok sevdiğim parçalar. Korsanları olduğu halde sırf emeklerinin karşılığını vermek için satın aldım. Hatta bazen satın alıp indirmiyorum bile. Yine korsan olanını dinliyorum. İndirmekle zaman kaybetmenin anlamı yok bana göre. Benim bilgisayarımdaki 5000 şarkıyı satın almam bütçem için imkansız bir şey ama her kopyası için ham madde gerektirmeyen bir ürünü bilgisayarımda ücretsiz olarak bulundurmayı hakkım olarak görüyorum. Herkes sevdiği sanatçının albümünü alır diğerlerini de korsan indirirse hem herkes bütün müzikleri dinler hem de müzisyenler de gelir elde edebilirler.
    Korsan mp3 e karşıyım diye bas bas bağıran sanatçılar zaten pek ilgi görmeyen sanatçılardır. Bilişim çağında reklamın iyisi kötüsü olmaz korsan olarakta dinlenen bir şarkıcı için gelecek var demektir. Hiç olmazsa konserlerine dinleyici çeker korsan mp3 ler.

En fazla korsan kullanılan yazılımlardan biri olan photoshopu örnek vereyim. Kullanıcılarının büyük bir kısmı bu programı korsan olarak kullanır. İstese adobe pekala korsan kullanımın önünü kapatabilir ama bunu asla yapmıyor. Hatta oldukça da basit bir şekilde yol bırakıyor korsana. Crack gibi virüslü olma ihtimali olan korsan yöntemlerine kimseyi muhtaç etmiyor. Çünkü adobe biliyor ki 1000 dolarlık bu program dünyanın en iyisi olabilmesi için dünyada en fazla kullanılan olmalıdır. En iyi olan ve en fazla kullanıla da her zaman satılır. 1000 dolar olsa bile.

Diğer örneğim windows. Microsoft istedikten sonra pekala kullanıcıların korsan kullanma imkanlarını ellerinden alabilir. Bilgisayar internete bağlandığı anda sen korsan kullanıyorsun diyerek windowsu kapatabilir. (kaldı ki güncellemeleri bile korsan indirebiliyoruz, yakalansak bile sadece masaüstü arka planımız siyah oluyor bunun dışında bir kısıtlamayla karşılaşmıyoruz) Windows korsan kullanılmasa ne olur? %/90 lık pazar payı bir anda %30 lara geriler. Program üreticleri sadece %30 kullanılan bir işletim sistemi için program üretmeyi bırakır windows daha da kan kaybeder.

Her şey stüdyoda müzik yapmayla bitmiyor insanlara duygu sömürüsü yapıp bir şey satamazsınız. Yenilikleri görüp uyum sağlamalı müzisyenler. En önemlisi de kaliteli müzik yapmak. Mesela ben sadece sevdiğim kaliteli müzik yaptığına inandığım şarkıcıların müziklerini satın alıyorum. Bilgisayarımda boş boş duran binlerce müziğe neden para vereyim. Korsan olarak indirme imkanım olmasa gidip hiç birini parayla almazdım zaten.

Mp3 icat oldu müzik piyasası bitti sözüne de inanmıyorum. Eskiden olan şarkıcı sayısının 10 katı şarkıcı var şimdi. İnsan nüfusuna oranla çok daha hızlı artıyor şarkıcılar. Eskiden 50 milyonluk bir toplumda 100 şarkıcı varsa şimdi 100 milyonluk toplumda 1000 şarkıcı var. Hem eskiden de korsan vardı. Gayet yaygın bir şekilde. Şimdi nasıl cd kopyalanıyorsa eskiden de kaset kopyalanıyordu.

EA nın bir yetkilisinin dediği gibi "insanlar başka şirketlerin oyunlarını oynayacağına bizim oyunlarımızı korsan oynasınlar, korsan da olsa bizim müşterimiz bizim müşterimizdir eninde sonunda bir gün yine bizim oyunumuzu satın alır". Kaliteli müzik yapan-dinlenen müzisyenler de eninde sonunda emeğinin karşılığını alır.

Sözün özü herkes gücünün yettiğini almalı ve herkes her istediğinden de faydalanmalı. Eğer çok sıkıştırayım derseniz kimse sizin yaptığınızı kullanmaz. Toplumumuzun ekonomik imkanları belli memur maşı ile insanlar ne kadarına sahip olabilir ki? Sırf parası yok diye sadece kopyala yapıştır olayıyla bir şeyin çoğaltılabilmesini satın alma gücü olmayanlar için kısıtlamak sizce ne kadar doğru. Parası olmayıp korsan dinleyenler de kitle yaratıp bir şeyin satılması için sebep oluyorlar bunu microsoft, adobe, ea gibi şirketler gördü müzik şirketleri de bundan yararlanmaya başlamalılar. Sonuçta korsanın hiç bir şekilde engellenemeyeceği gerçeği var ortada.

Bu dava bana açılmış olsa ben devlete dava açardım sonuçta milyarlarca insan indiriyor bu korsanı, başkalarına ibret olayım diye ben neden kurban ediliyorum? Korsan indirdi diye kimsenin bu kadar para ödediğini sanmıyorum. Sadece korku veriyorlar. Paranız yoksa korsan bence en doğal hakkınız. Parası olupta korsan kullananlara lafım yok.

Psikoloji forumu için biraz fazla teknik bir açıklama oldu galiba. Neyse.
    Gülümse hayata, hayatta sana gülümsesin!

Şimdi sen yoksun, sadece geri kalan her şey var

ama

Kaybedecek hiç bir şeyim olmasa da, kazanabileceğim çok şey var.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Çok guzel yazmışsın pluton ,ellerine saglık .

Dedigin gibi korsan konusunda buyuk şirketler pek katı degiller ,senin dedigin gibi korsanda kullansalar zarar ettikleri maliyeti bir reklam gelirleriyle ve elde ettikleri kitle sayısıyla rahatlıkla karşılıyorlar .

Ayrıca topladıkları kullanıcı verilerini şirketlerle paylaşarak hatırı sayılır meblaglar kazanmalarıda çabası .

Onlarda çok iyi biliyorlarki kaz gelen yerden tavuk esirgenmez ,o yuzdende korsana goz yumuyorlar .

Senin dedigin gibi yıllar oncede korsan yayınlar vardı ,şimdide var ,yıllar sonrada olucak .

Şirketler istedikten sonra çok rahat bunu engellerler ,yeterki istesinler .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi misterioso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    East Europe

Alıntı 9 ŞUBAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok guzel yazmışsın pluton ,ellerine saglık .

Dedigin gibi korsan konusunda buyuk şirketler pek katı degiller ,senin dedigin gibi korsanda kullansalar zarar ettikleri maliyeti bir reklam gelirleriyle ve elde ettikleri kitle sayısıyla rahatlıkla karşılıyorlar .

Ayrıca topladıkları kullanıcı verilerini şirketlerle paylaşarak hatırı sayılır meblaglar kazanmalarıda çabası .

Onlarda çok iyi biliyorlarki kaz gelen yerden tavuk esirgenmez ,o yuzdende korsana goz yumuyorlar .

Senin dedigin gibi yıllar oncede korsan yayınlar vardı ,şimdide var ,yıllar sonrada olucak .

Şirketler istedikten sonra çok rahat bunu engellerler ,yeterki istesinler .
    Büyük şirketler diyorsunuz . Ya küçük şirketler . Bu konular bu kadar basit değil . MEsela diyelim ki Türkiye'de birisi Avrupa'da çok yaygın bir müzik türünde üretim yapıyor . Ama albüm Türkiye'de satış yapmıyor herkes internetten inidiriyor albümü . AVrupa'ya veya Yurtdışına konser davetlerinde Albüm satışlarına bakıldığını biliyor muydunuz ? Adamlar sizin hayran sayınızı saymıyorlar parmaklarıyla albüm satışlarına bakıyorlar .

Neden peki Avrupa'da albüm satışları Türkiye'den fazla oluyor ? Neden Avrupa'da müzik daha ileride ? Siz sanıyor musunuz daha kaliteli müzik yaptıklarından,hayır ondan değil . Çünkü orada insanlar albüm ya da parça indirmek için internette forumlara sarılmıyorlar (büyük kısmı) , internette iTunes'a BEatport'a Online shop'lara sarılıyorlar .

Şöyle diyeyim ozaman size , Coca Cola zaten zengin bir firma , hadi gidelim marketten Coca Cola çalalım nasıl olsa batmazlar . Coca Cola'yı çalsan sen marketten , Coca Cola şirketi batmaz ama market sahibi batar . Anlatabiliyorumdur umarım .

Çok merak ediyorum Siz eğer müzik albümü çıkarsaydınız ve onu 1 milyon kişi internetten indirse ve sadece 1000 adet cd satışı yapsaydı . Ne düşünürdünüz .

Ekleme : Ayrıca her müzisyenin ya da prodüktörün kendine ait şirketi yok . EA Sport diyorsunuz da EA Sports oyunlara eklediği yabancı dilleri ülkedeki satışlara göre belirlediğini biliyor muydunuz?
    Konu misterioso tarafından (19-03-2011 Saat 03:31 PM ) değiştirilmiştir.
    STATUS EXCESSU IN TRANCE

Yer
    cennet

Öncelikle avrupalılar bizden daha iyi müzik yapıyor ben buna inanıyorum. Gel gelelim avrupalılar neden satın alıyor da biz korsan indiriyoruz? Cevabını zaten biliyorsun, eğitim seviyeleri ve ekonomik durumları ve internet üzerinden satın alma imkanları bunu sağlıyor. Ülkemizde pek çok kişi internetten nereden müzik satın alacağını bile bilmiyor. Avrupada i tunesle satılan müzik fiyatıyla türkiyede yapılan albüm (CD) fiyatının ortalama gelire oranı arasında da dağlar var.

Türkiye'de hala tutmuş CD satmaya çalışıyorlar çünkü daha pahalıya gidiyor. Ama sayı olarak çok daha az satılıyor bu da müzik şirketlerinin suçu.
    Sonuçta Türkiye'de de müzikten milyon dolarlar kazananlar var. Demekki yapılabiliyormuş. Türkiyede birileri elinden tutmadıktan sonra kimse kolay kolay şöhret olamıyor zaten. Bu da korsan indirenlerin suçu değil. Bu işi yapıp para kazanan binlerce şarkıcı var Türkiye'de. Kazanamayanlar da korsan kullanmayın diye duygu sömürüsü yaparak kazanamazlar. Microsoft bile bir zamanlar küçük bir şirketti. Milyarlarca korsan kopyası microsoftu dünyanın en büyüğü olmasını engellemedi. Her zaman en iyi ürünü yapıp en iyi tanıtımını yapabilenler kazanır. Müzik hem lüks ihtiyaçtır hem de tam rekabet piyasasının mamulüdür. Bu piyasada başarılı olmak çok zor tabiki. Ama başarısız olanların suçu da kesinlikle korsan değil. Ya geniş kitlelere hitap edemeyen müziktir ya da yeterince tanıtılamayan müziktir. Bir albüm binlerce kez korsan indirilebilir bunun bir önemi yok ki. Önemli olan korsan imkanı olmasa kaç kişinin o albüme para vermeye hazır olduğudur.
    Türkiye'de internet üzerinden müzik alınmamasının asıl suçlusu da müzik şirketleridir. Türkiye' net üzerinden müzik halkın gelir seviyesine göre çok pahalı ve yeterince duyurulmamış.

Coca cola örneği de çok saçma olmuş. Çünkü korsan ürünler hammadde gerektirilmeden çoğaltılabiliyor. Korsanı hırsızlıktan ayıran da bu.

Son olarak şu kadarını söyleyeyim, ülkemizde de internet üzerinden ucuza müzik satılsa ve bunun reklamı iyi yapılsa Türkiye'de de çok albüm satılabilir ama kar olarak pek bir şey farketmez. Çünkü ucuza gidecek internetten satılınca. Ülkemizde çok albüm satılmamasının asıl sebebi de bu.

ama

Yer
    East Europe

Alıntı plüton Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle avrupalılar bizden daha iyi müzik yapıyor ben buna inanıyorum. Gel gelelim avrupalılar neden satın alıyor da biz korsan indiriyoruz? Cevabını zaten biliyorsun, eğitim seviyeleri ve ekonomik durumları ve internet üzerinden satın alma imkanları bunu sağlıyor. Ülkemizde pek çok kişi internetten nereden müzik satın alacağını bile bilmiyor. Avrupada i tunesle satılan müzik fiyatıyla türkiyede yapılan albüm (CD) fiyatının ortalama gelire oranı arasında da dağlar var.

Türkiye'de hala tutmuş CD satmaya çalışıyorlar çünkü daha pahalıya gidiyor. Ama sayı olarak çok daha az satılıyor bu da müzik şirketlerinin suçu.
    Sonuçta Türkiye'de de müzikten milyon dolarlar kazananlar var. Demekki yapılabiliyormuş. Türkiyede birileri elinden tutmadıktan sonra kimse kolay kolay şöhret olamıyor zaten. Bu da korsan indirenlerin suçu değil. Bu işi yapıp para kazanan binlerce şarkıcı var Türkiye'de. Kazanamayanlar da korsan kullanmayın diye duygu sömürüsü yaparak kazanamazlar. Microsoft bile bir zamanlar küçük bir şirketti. Milyarlarca korsan kopyası microsoftu dünyanın en büyüğü olmasını engellemedi. Her zaman en iyi ürünü yapıp en iyi tanıtımını yapabilenler kazanır. Müzik hem lüks ihtiyaçtır hem de tam rekabet piyasasının mamulüdür. Bu piyasada başarılı olmak çok zor tabiki. Ama başarısız olanların suçu da kesinlikle korsan değil. Ya geniş kitlelere hitap edemeyen müziktir ya da yeterince tanıtılamayan müziktir. Bir albüm binlerce kez korsan indirilebilir bunun bir önemi yok ki. Önemli olan korsan imkanı olmasa kaç kişinin o albüme para vermeye hazır olduğudur.

Türkiye'de internet üzerinden müzik alınmamasının asıl suçlusu da müzik şirketleridir. Türkiye' net üzerinden müzik halkın gelir seviyesine göre çok pahalı ve yeterince duyurulmamış.

Coca cola örneği de çok saçma olmuş. Çünkü korsan ürünler hammadde gerektirilmeden çoğaltılabiliyor. Korsanı hırsızlıktan ayıran da bu.

Son olarak şu kadarını söyleyeyim, ülkemizde de internet üzerinden ucuza müzik satılsa ve bunun reklamı iyi yapılsa Türkiye'de de çok albüm satılabilir ama kar olarak pek bir şey farketmez. Çünkü ucuza gidecek internetten satılınca. Ülkemizde çok albüm satılmamasının asıl sebebi de bu.
    Ben Avrupa'nın bir ülkesinde müzik üreten biriyim ve Türküm . Üretilen müziğin iyi olmasının ve verim yapmasının sebebi de Avrupalıların daha iyi müzik yapmakla alakası yoktur,bu konuda en azından tecrübeliyimdir. Müziği iyi üretmenin Avrupalı Asyalı Hintli olması ile alakası yok. Sana materyal olarak alakasını söyleyeyim mi : Bir müzisyen ne kadar iyi kazanç sağlarsa o kadar çok imkanlarını genişler daha iyi müzik yapmak için , Eğer müzisyen kazanç sağlamayamazsa imkanlarını genişletemez . Bir şirket klip çekerken para kazanamıyorsa çok iyi bir kamera ile klip çekeceğine , sıradan bir HD kamera ile çeker.

Örnek verelim : Bir albüm yapılırken kullanılan mastering ve miksaj aletleri,yazılımlar ne kadar iyi olursa albüm o kadar kaliteli olur .Şirket sahibi albümden satış kazanamazsa nasıl yenileyecek ve daha iyi ses kalitesine ulaşılcak? Sadece record ve iki çalgı çalarak mı oluyor albümler sanki .

Ayrıca Türkiye'de en çok albüm satanlar en başarılı en bilgili en hakiki müzisyen olduğu anlama gelmez.

Eğitim seviyeleri ve ekonomik durumları diyorsun . Allah aşkına Türkiye'de neresi pahalı ya Cd'lerin . 15 milyon . Sen hergün köşeye 1 milyon koysan 2 hafta içinde orijinal albüm alırsın . Param yok mu diyeceksin şimdi? Eğitim demişsin Yüksek lisans mezunu mu olmak gerekiyor internetten indirmemek için ? BEn indirmiyorsam benim ayrıcalığın ne peki ? Siz internetten müzik indirmeye devam edip alışırsanız , Türkiye'de neden adamlar Beatport, Itunes tarzı koysun ki ? Ayrıca bu dediğim portallarda uluslararasıdır. Sen kendi ülkende üretilen müziğe değer vermeyip saygı duymazsan insanlar neden sana saygı duyup imkan açsın ?

Sen Coca Cola'ya saçma dersen , ben sizin korsanı desteklercesine konuşmanıza baştan aşağa saçma derim .0-1 başlıyorsunuz konuşmaya .

YOk şirketler reklamdan kazanıyor yok şu yok bu ,böyle mazeret mi olur? Her müzisyen prodüktörün kendine ait şirketi var sanki . Bırak kazansınlar bir de emeği çalınmadan da daha çok kazansınlar.

Türkiye müzik konusunda haketmediği kadar berbat ve rezalet bir halde bir de korsan işin içine girince hepten battı ama siz de "Avrupalılar daha iyi müzik üretiyor" diye savunmanıza devam edin.

Müzik üretmek kafada,ruhda,zekada biter , Fransız vatandaşı olmayla değil .
    Konu misterioso tarafından (19-03-2011 Saat 06:42 PM ) değiştirilmiştir.
    STATUS EXCESSU IN TRANCE

Yer
    cennet

Konuyu farklı noktalara çekiyorsun. Türkiyede kaliteli müzik yapılamaz demedim yapılmıyor dedim.

En baştan beri zaten herkes gücü yettiğince almalı diyorum.

Türkiye'de internet üzerinden müzik satılmamasının suçlusunun da müzik şirketlerinin olduğunu diyorum.

Evet 15 tl benim için önemli bir para. 15 tl de sadece bir albümün bedeli. Internetten satın alma şansım olmasa radyo dinlerim. Ama para veripte cd albüm alamam.
    Keşke bütçem olsa da hiç korsan kullanmasam, ama durumum yoksa her kopyası için hammade gerektirmeyen her türlü dijital veriyi vicdan azabı çekmeden kullanırım.

ama

Yer
    East Europe

. Türkiyede kaliteli müzik yapılamaz demedim yapılmıyor dedim.
    Yapılmadığını nereden biliyorsun. Bu konuda uzmanlığın var mı ya da bilgi birikimin ? Müzik koordinatörlüğü , prodüktörlük gibi .
    STATUS EXCESSU IN TRANCE

Yer
    East Europe

, ama durumum yoksa her kopyası için hammade gerektirmeyen her türlü dijital veriyi vicdan azabı çekmeden kullanırım.
    Durumum yok diye Emek Hırsızlığına devam ederim diyorsun yani bravo sana. Adam bir şarkı için emek versin çalışsın gece gündüz,sen de durumum yok diye vicdan azbı çekmeden bedava tüketirim diyorsun. Ham maddeymiş ne kadar materyalist bakıyorsun olaya . İşinize gelen emek hırsızlığı olur ama kendi üretmediğiniz şeyleri bedava tüketince Toz kondurmazsınız .
    Konu misterioso tarafından (21-03-2011 Saat 01:23 PM ) değiştirilmiştir.
    STATUS EXCESSU IN TRANCE

Yer
    cennet

Kalite mukayesesi için müzik üreten bir insan olmama gerek yok.

Materyalistlikle nasıl bir alaka kurdun anlayabilmiş değilim. Müzikte bir şekilde madde sayılabilir.

Dediğim gibi korsan kullanma imkanım olmasa hali hazırda satın almış olduğum müzikler dışında hiç bir parçayı para verip alıpta dinlemem.

Müzik yapan bir insansın sana sorayım, bir albüme para vermeyle bütçesi hiç etkilenemeyecek kişiler müziğini satın alsa diğerleri de kopyalayıp dinlese bunun sana ne gibi zararı olabilir? Daha fazla popüler olur daha fazla hayran kitlesine sahip olursun.
    Sana tavsiyem halkla ilişkileri incele biraz. Bu mantıkla dünyanın en iyi müziğini yapsan bile geleceğin yer bellidir. Çok güzel müzik yap bir kez korsan dinlesinler ikinci albümünü para verip alacak binlerce insan kazanırsın. Belki basit açıklamalar yapıyorum ama durum böyle. Etik olarak sonuna kadar haklı olabilirsin, yaptığın müziğin fazla satın alınmaması yüzünden sayısız mazeretin olabilir ama bunların hiç biri seni başarılı yapamaz. Başarılı olmak istiyorsan her şeyi lehinde değerlendirmeyi bileceksin. Korsan geniş kitlelere ismini duyurabilmek için büyük bir nimettir aslında. Eskisi gibi üç beş sanatçı yok piyasada milyonlarca insan müzik yapıyor bunların içinden albüm satarak sıyrılmayı ancak rüyasında görebilir bir şarkıcı.
    Tekrar söylüyorum etik olarak haklısın ama bu seni başarılı yapmaz. Sadece başarıslığın için güzel mazeret olur.

"Emek Hırsızlığına devam ederim diyorsun yani bravo sana. Adam bir şarkı için emek versin çalışsın gece gündüz,sen de durumum yok diye vicdan azbı çekmeden bedava tüketirim diyorsun." bu sözlerin zoruma gitti eve gidince bütün korsan müzikleri sileceğim. (kesinlikle bir tanesini bile satın almayacağım) Umarım dünya daha güzel bir yer olur. Bir de şunu açıklmadan geçemeyeceğim. Satın aldığım bütün müzikleri önceden korsan dinlemiştim, şarkıcıların benim tarzım olan müzikler söylediğini korsan müzikler sayesinde öğrenmiştim.

Basit görüşünle vicdanımı etkileyebildiğin için seni tebrik ediyorum.

ama

Cahillik Dönemi devhis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı misterioso Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen benim gibi stüdyoda oturup bir parça için hem bedenen hem de ruhen Emek verseydin , Yaşasın korsancılık demezdin ve karşısında olurdun .

Sen , Emek vermediğin için ve emeğin ne demek olduğunu anlamadığın için "Birşeycik olmaz" tarzında cahilce konuşma bence.

Sizin paşa gönlünüz beleşe internetten indirsin ve eğlensin diye biz stüdyolarda emek vermiyoruz .
    katılıyorum.
    ✿⊱ Anladım ki susmak bir cüsse işi. Derin denizlerin işi. Sığ suları en hafif rüzgarlar bile coşturabiliyor. Derin denizleri ise ancak derin sevdalar. Anladım ki, derin ve esrarengiz olan her şey susuyor. Anladım ki susan her şey derin ve heybetli...
    ✿⊱ Bazılarının sadece normal olmak için ne büyük çaba sarf ettiğini kimse fark etmiyor.
    Albert Camus

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon