Sayfa 10/10 İlkİlk ... 678910
97 sonuçtan 91 ile 97 arası

Konu: Çekingenler buraya

Banned

Arkadaşlar ben yakın arkadaşlarımla konuşurken bile yüzlerine bakamıyorum, duygusal bir konu falan olduğunda ağlayasım geliyor. Derslerde falan sürekli hoca beni kaldıracak sanıyorum ve çok korkuyorum. Sevdiğim kişilere açılamıyorum. Hep birilerine bağlıyım çok kararsızım tanımadığım kişilerle falan konuşamam. Çoğunlukla konuşmam dinlerim hep yanlış bir şey söylerim rezil olurum diye düşünüyorum çok utangaç ve çekingenim. Duygularımı paylaşamam. Ama çok uyumluyum falan bilmiyorum ne yapmam gerek bunu yenmek için?

Çıraklık Dönemi

profesyonel bir çekingenim.hangi konuda çekinmek istiyoresanız danışaiblirsiniz.

Karar Dönemi

Göz dolması standart galiba... Çoğu kişi yazmış. Benim bir de her an bir sorun çıkacakmış gibi içiniz hani cız eder ya... Aynen öyle sürekli cız ediyor. Şuraya yazarken bile yaşıyorum bunu... Adrenalin tetikleniyor sanırım... İki kelam etmeye sıkılır hale geliyorum. çözüm şart...

Çıraklık Dönemi

Alıntı Obsession Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Göz dolması standart galiba... Çoğu kişi yazmış. Benim bir de her an bir sorun çıkacakmış gibi içiniz hani cız eder ya... Aynen öyle sürekli cız ediyor. Şuraya yazarken bile yaşıyorum bunu... Adrenalin tetikleniyor sanırım... İki kelam etmeye sıkılır hale geliyorum. çözüm şart...
    çare drogba

Karar Dönemi

merhaba arkadaşlar bende küçüklüğümden itibaren çekingenim,herkes tarafından sessiz sakin çekingen biri olarak biliniyorum.staja başlayana kadar bu durumdan rahatsız değildim ama iş ortamına girdiğimde diğer kişilerle rahat iletişim kuramadığımı hatta yemek bile yiyemediğimi farkettim..kendim yenmeye çalıştım,uğraştım ancak olmadı..psikolağa gittim,dediği;sosyal ortamlardan kaçmamak,kalabalık gruplarla bir yerlere gitmek..denedim yine olmuyor yine olmuyor..sürekli susuyorum,dinliyorum.erasmus yaptım çok ilginç orada rahattım,çünkü kimse benim çekingen olduğumu bilmiyordu ve oraya bir şeyleri başarıp gitmemin mutluluğu rahat olmamı büyük ölçüde etkilemişti.. benim sorunum aslında;çekingenliğin arkasına sığınmak ve başkalarının ne dediğini çok kafama takmam..bu yıl üniversiteden yeni mezun oldum ve hala kurtulamadım üzerime yapışan sessiz- sakin-çekingen etiketlerinden,bunlardan nasıl kurtulabilirim?

Çıraklık Dönemi plüton - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    cennet

Kurtulamazsın. Çekingenliğinle barışık olmayı öğrenmelisin. Asla insanlara ben çekingenim bana anlayış gösterin falan filan deme. Ben çok kötü sonuçlarını tecrübe ettim. Hiç faydasını da görmedim böyle açılmanın. Hatta bir keresinde kızın biri kendisinden hoşlandığımı iddia edip sağda solda yaymıştı bu muhabbet üzerine. Aklımın ucundan geçmeyecek biriydi oysa. Neyse demem o ki bu öyle bir sıkıntıdır ki üzerine gitsen daha fena olur üzerine gitmesen yine daha fena olur. Çok hassas doğal küçük adımlarla üzerine gitmelisin. Başarısız olacak deneyimler daha fazla çekingenlik batağına saplar. Birazda insan kaderini yaşar. Hani elimizden gelen yapabileceğimiz sınırlıdır. Çekingenliği yenebilsek bize bunun bedeli ne olacak bilemeyiz. Bir nevi aslımızı inkar etmek gibi olacak. Çekingen olduysak bir sebebi var demek ki. Derinlerde benliğimize işlemiş bir şekilde. Bu gerçeği inkar edip kendimize karşı savaşmanın sonucunda kazanan olmayı bekleyemeyiz. Bir diğer yol aşırı çekingenlik senaryolarını asgariye indirip çekingenlikle barışık çekingenliğin güzelliklerinden faydalanan bir hayat yaşamak. Çekingen insanlar yüksek iq lu olur yaratıcı olur diyemeyiz ama çekingen insanlar içten olur samimi olur. Bu da insanları cezbeder. Başlarda çekingen olduğunuz için sizden kaçan insanlar sizin içtenliğinize gelecektir, kendi ayaklarıyla.
    Gülümse hayata, hayatta sana gülümsesin!

Şimdi sen yoksun, sadece geri kalan her şey var

ama

Kaybedecek hiç bir şeyim olmasa da, kazanabileceğim çok şey var.

öncelikle çekingenlik/kaçınganlık ve sosyal fobi, birbirine benzediği için karıştırılıyor. toplum içinde yemek yiyememek, sosyal fobi belirtisi. çekingenlik biraz daha farklı, utangaçlık düzeyinde de olabilir, insan içine çıkmaktan bilinçli olarak kaçınma, hayatını böyle düzenleme biçiminde de.
    ancak ortak nokta, eleştirilmekten/reddedilmekten korkmaktır.
    eleştirilme korkunuz varsa şunları bir düşünün:
    1- başkalarının benimle ilgili görüşlerine neden bu kadar önem veriyorum? bu kişiler benimle ilgili konularda uzman mı? görüşleri abartılı, değişken, saçma vb. olamaz mı?
    2- birini eleştiren kişi, mutlaka eleştirdiği konularla ilgili kendisi de sorun yaşamış ya da sorun yaşamaktan korkuyor olabilir. herkes topluluk önünde "rezil olmaktan" korkar. sizi çok eleştiren kişiler varsa, onlara bir de bu gözle bakın ve fazla ciddiye almayın.
    3- başkalarının beni beğenmeyeceğini, reddedeceğini sanıyorum ama belki de kendimi fazla önemsiyorum. belki başkalarının da kendine göre sorunları vardır ve hakkımda olumlu/olumsuz düşünmüyorlardır.
    psikologlar çoğunlukla "çekindiğiniz şeyin üstüne gidin" yaklaşımını kullanıyor ama, çekingen kişinin başkalarına karşı şüpheci bir yapısı varsa, önce kendi başına oturup bunu düşünmesi, insanlara bakış açısını değiştirmesi gerekebilir. şüpheci ve alıngansanız, en ufak davranış veya sözden olumsuz anlam çıkarabilir, ya da küçük bir eleştiriyi gereğinden fazla önemseyebilirsiniz.

Sayfa 10/10 İlkİlk ... 678910