Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Paranoya (hezeyan, sanrı, delüzyon) nedir?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Paranoya (hezeyan, sanrı, delüzyon) nedir?

Diğer insanların inandıklarını önemsemeden, mevcut düşüncenin hatalı olduğuna dair kesin kanıtlar olmasına rağmen değiştirilmeyen ve dış gerçeklikten doğru olmayan anlamlar çıkartmaya dayalı yanlış inanca paranoya denir. Bu inanç kişinin bağlı olduğu kültürün diğer üyelerince genelde kabul gören bir inanç da (dinsel inanç gibi) değildir. Paranoyanın olması hastanın o sırada psikozda olduğunu, diğer bir deyişle gerçeği test etmesinin bozulduğunu gösterir.

Paranoid bozukluk nedir?

- Geç başlangıçlıdır: 40 yaş civarında başlar.

- En az 1 ay süreyle sistematize sanrılar vardır (tanı kriteri): gerçek değildir ancak yaşamda rastlanması mümkün olabilir niteliktedir. Düşünce yapısında sebep-sonuç ilişkisi korunmuştur, bizar (olması mümkün olmayan) özellikte değildir.

- Yıkımla sonuçlanmaz, işlevsellikteki bozulma sadece hezeyan ile ilgili alanda görülür (örneğin kıskançlık hezeyanı varsa sadece aile hayatı etkilenir, iş hayatı ve sosyal ilişkileri bozulmaz).

- Uzun seyirli bir bozukluktur.

- Beraberinde hallüsinasyon gibi diğer psikotik belirtiler genelde yoktur.

- Nadiren görülür (30/100.000).

- Göç edenlerde, mahkumlarda, işitme kaybı olanlarda (sosyal izolasyon nedeniyle) ve sosyoekonomik seviyesi düşük olanlarda daha sık görülür.

Nedenleri:

1. Genetik faktörler: hastaların akrabalarında kıskançlık ve kuşkuculuk gibi özellikler sık tespit edilir.

2. Biyolojik faktörler:

- Nörolojik hastalıklar (Alzheimer hastalığı, epilepsi gibi)

- Endokrin ve metabolik hastalıklar

- Vitamin yetmezlikleri

- Alkol ve madde (kokain, amfetamin gibi) kullanımı

- Beyin lezyonları ve enfeksiyonları

- Zehirlenmeler

3. Psikososyal faktörler:

- Aşırı duyarlı kişilik yapısı

- Düşük benlik algısı

- İlişkilerinde güven kaybı (genellikle annesi aşırı denetleyicidir, babası sadist yapıdadır ve ikili ilişkilerinde soğuktur.)

- Sosyal izolasyon

Paranoyanın görülebildiği diğer hastalıklar ve karıştırılabilen hastalıklar (ayırıcı tanı):

- Biyolojik faktörler içinde tanımlanan hastalıklar

- Organik beyin hastalıkları (deliryum, demans)

- Paranoid şizofreni

- Duygudurum bozuklukları (depresyon, bipolar bozukluk)

- Obsesif kompulsif bozukluk

- Hipokondriyazis

- Paranoid kişilik bozukluğu

Klinik özellikleri:

- Stresör (strese neden olan faktörler; aile üyeleri ile çatışma, sosyal izolasyon gibi) sonrası kuşku ve merak duygusu artar, dikkat bu konuya yoğunlaşır ve hezeyanlar ortaya çıkar.

- Kavgacı tutum sergiler, şüpheci ve düşmanca tavırları vardır, ikna etme çabası içine girer, yoğun korku ve öfke yaşar.

- Hezeyanlarının kabul edilmesi veya reddedilerek tartışılması halinde öfkesi ve savunucu tutumu şiddetlenir (hasta ile hezeyanını tartışmak hatalı bir tutumdur).

- Duygusal tepkileri hezeyanın içeriği ile uyumludur (düşmanlık görme hezeyanı olan hastada korku ve öfke ön plandadır).

- İntihar etme (suicid), öldürme (homisid) düşünceleri ve siddete eğilim olabilir (intihar riski şizofreni hastasından 2 kat fazladır).

- Hastalığına içgörüsü (farkındalık) yoktur.

Sınıflandırılması

1. Düşmanlık görme (persekütuvar) (en sık görüleni)

- "İzlendiğini, kendisine komplo kurulduğunu, suikast düzenlendiğini, dinlendiğini, zehirlendiğini, taciz edildiğini" söyler.

- Küçük olayları abartarak anlama vardır.

- Haklarına kavuşmak için adli mercilere bitip tükenmek bilmeyen, ısrarlı başvurular yapar.

- Öfke yoğundur, şiddete eğilim olabilir.

2. Büyüklük (grandiyöz)

- Büyük yetenekleri, ilginç keşifleri vardır, medya ve ilgili kurumlara sık sık müracaat eder.

- "Mehdi, evliya, peygamber olduğunu" söyler, müritler bulabilir, toplumsal organizasyonlar yapabilir.

3. Patolojik kıskançlık (jaluzik)

- Aldatılma, sadakatsizlik düşünceleri vardır, boşanma veya öldürme eylemi görülebilir.

- Üstünü arama, cep telefonu veya faturaları kontrol etme, takip etme davranışları sergileyebilir.

4. Aşık olunma (erotomanik)

- Kendisinden çok üst düzeydeki birisi tarafından sevildiğini iddia eder.

- Bu kişiyi taciz eder; telefon açar, izler.

- Bu kişinin konuşma ve davranışlarından aşk mesajları aldığını söyler.

5. Bedensel (Somatik)

- AIDS, kanser olduğuna inanır ve yapılan muayene ve tahlil sonuçlarına kesinlikle inanmaz.

6. Karışık tip (birden fazla paranoya bir arada bulunur.)

7. Belirlenmemiş tip

Seyri:

Tedavi ile %50'si düzelir, %20'sinde belirtiler azalır, %30'unda belirtiler değişmez. Büyüklük ve kıskançlık tiplerine göre diğer alt tiplerinin seyri daha iyidir.

Tedavi:

Organik nedenler araştırılmalıdır.
    Şiddet eylem riski değerlendirilmelidir.
    Gerekirse hastane yatışı yapılır.
    İlaç tedavisi ve psikoterapiler (bireysel, içgörü kazandırıcı, bilişsel ve davranışçı) uygulanır.
    Ailenin bilgilendirilmesi ve desteğinin sağlanması önemlidir (tartışma, nasihat etme, dışlama hatalı tutumlardır)

Uzm. Dr. Hasan Basri İzgi
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi heart_warming - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    izmir

40 yas cıvarı baslar dıyorsunuz ama ben daha 22 yasındayım asırı kıskanc suphelıyım sızce bu karsı taraftan kaynaklanmazmı eskıden herkese guvenırdım bır darbede yemedım ama suanda erkek arkadasıma kesınlıkle guvenmıorum ve ona guvenmedıgım ıcın kımseyede guvenmedıgımı hısedıorum ama o ılk baslarda sureklı kızlarla gorusurodu bana vaatlerde bulunuordu ama hergun baska kız arıordu ondan sonra ben bole kurup kurup ınanmaya kıskanclık yapıp sucalamay basladım ama cok sıkıldım artık bu durumdan ayrılıp kurtulım dıorum aslında ama sevıorumda
    Elinde çekiç olan kişi herşeyi çivi olarak görür.

Yer
    izmir

bırakmana sevındım cok mutlu oldum ama nası bıraktıgınıda soleseydın belkı yardımcı olurdun

Yer
    izmir

benımde felaket derecede boyun agrılarım oluo yerlerde surundugum oluo agrıdan sıkıntıdan dedı doktorlar fıbromyaljı dedı banada psıkolojık ılaclar vermıstı unutum sımdı adını ıcmedm annem lustral vermıstı ıkı ay kulandım ama bı degısım yoktu galıba yanı devam etmedım

Yer
    izmir

tesekur ederım cnm bkalım ben tekrar bı lustral e baslıım ıı olcek emımın

Karar Dönemi

Standart Sözlüm aşırı kıskançç..

Benim sorunum sözlümün kıskançlıkları; 1 yıllık ilişkimiz süresince bunu sözlendikten sonra anladım, sözlendikten sonra maillerime gizlice girip kimlerle görüştüğümü kontrol etmiş,(bunu aylarca benden gizlice yapmış) telf gelen çağrılara bakıyor, ben den hoşlanmayan bi yakının sözü üzerine onu sevmediğime inanıp bana karşı saldırgan bi tavır sergileyebiliyor, bütün bunlar olduktan sonra çok ciddi kavgalarımız oluyor hatasını anladığını söyleyip özür diliyor, şu aralar böyle bişey yok ama her an tedirginim ya evlendiğimizde de bu tür davranışları olursa, bana güvendiğini söylüyor şu an ama ben emin değilim tabiki ne yapabilirim emin olmak için?(uzman varsa aranızda tavsiyelerinize ihtiyacım var)

Karar Dönemi dipsizkuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı gönül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim sorunum sözlümün kıskançlıkları; 1 yıllık ilişkimiz süresince bunu sözlendikten sonra anladım, sözlendikten sonra maillerime gizlice girip kimlerle görüştüğümü kontrol etmiş,(bunu aylarca benden gizlice yapmış) telf gelen çağrılara bakıyor, ben den hoşlanmayan bi yakının sözü üzerine onu sevmediğime inanıp bana karşı saldırgan bi tavır sergileyebiliyor, bütün bunlar olduktan sonra çok ciddi kavgalarımız oluyor hatasını anladığını söyleyip özür diliyor, şu aralar böyle bişey yok ama her an tedirginim ya evlendiğimizde de bu tür davranışları olursa, bana güvendiğini söylüyor şu an ama ben emin değilim tabiki ne yapabilirim emin olmak için?(uzman varsa aranızda tavsiyelerinize ihtiyacım var)
    sevgili gönül; sözlünüzdeki kıskançlık değil. kıskanşlık seven insanda olur o sizi sevmiyor sahip olmak istiyor . sizin msnninize girip aylarca yapıp birşey bulamamış buna rağmen sizede söylememiş.size güvenmiyor güvenmek içinde ihitiyaç duymuyor.size aylarca söylememesi kenidine güveni olmadığından.başkasını tavsiyeleri ile size bir yaklaşım sergilemesi bir içler acısı durum.öz güveni benliği oluşmamış insanlar nerde nasıl ve neden davranacağını bilemezler etkilenmek bilgi eksikliğindendir yeni çıkan karşısına bir farklı olayda ne yapacağını bilemez çünkü yeterli değil bu işler öyle seni seviyorum veya hata yapınca özür dilemekle olmuyor.seven insan saygı duyar saygı olmayınca bunu adı seni sevdiği çin kendisine ait hissetmesine neden oluyor.sana güveniyorum demek sadece bir söylem gizlenmiş kanıt yok senin dediklerinde.
    bir gün evlenirsen uzun ömürlü olması mümükün değil bazen yol yakınken dönmek iyidir güzellikle. sonrası geri dönülmez yollarda çok daha acılar yaşatır her iki tarafada .düzelir diye olumlu şeyler söylemek isterdim ama o zaman yalan olurdu..geçici mutluluklar kalıcı acılar bırakır...

sevgiler benden size..
    YAŞAMIN KIYISINDA; DÜŞÜNCENİN IRMAKLARINDAYIM

Karar Dönemi

ben 20 yasindayim ama bilmiyorum paranoyamiyim sanmiyorum kendime guvenim cok ama karsimdakinin kararsizligi yuzunden nedenleri arastiriyorum sadece
    Konu Tugba tarafından (20-01-2009 Saat 08:50 PM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi

Standart ????

Defalarca ayrıldık oda istedi bunu ama bi şekide bunu gerçekleştiremedik bu ayrılıp barışmalar aileleride bunaltıyor benim ailem onun kıskançlığını normal görüyor sevdiği için filan diyor, bana sürekli sen herhangi bir hatamda beni bırakıp gideceğini söylüyorsun diyor, başka bi adam değil benim kıskançlığım senin her an gidecek gibi davranman diyor..daha öncede ayrılmaya teşebbüs etmemize bağlıyor yaptıklarını.. sürekli aradığın ben değilim buna inanmam gerekiyor diyor, yoruldum artık, diğer vasıfları çok iyi mesala aileme karşı arkadaşlarıma karşı çok iyi, kendi arkadaşları ile ilişkisi de güzel ama biz sürekli kavga ediyoruz..Kapalı mekanda yalnızken daha huzuruyuz..özellikle bu konuda eğitim almış birileri varsa lütfen yardım etsin..

Cahillik Dönemi negatif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ben hayatıma giren kıskanç birinin bende bıraktıklarını sayayım. panik atak klostrofobi sosyal fobi seyehat fobisi vs...ben zaten okb hastasıyken bir de bunlar eklendi..şimdi arkadaş ilişkilerim iş hayatım bozuldu..seven kıskanırmış pehhh!!hadi ordan kıskanç adam ruh sağlığını bozar o kadar..kendine güveni olmayan erkek kıskançtır..aşağılık komplexini tatmin etmek için senin egonu itinayla çökertir..bir daha kıskanç bir adamı öleceğimi bilsem hayatıma sokmam..
    GÖZLERİNDEN ANLADIM ÖNCE SONRA SÖZLERİNDEN... HİÇ Mİ SEVMEDİN HİÇ Mİ SEVİLMEDİN? YAĞMURDA YAŞATMAZ SENİ GÜNEŞTE ARTIK MEVSİM SONBAHAR

Sayfa 1/2 12 SonSon