Önlenemeyen büyük porsiyonlar: Akşam yemeği 15.12.2008 12:59:23
Çoğu zaman çocuğumuzun beslenmesinde yanlış olduğunu düşündüğümüz kısım akşam yemekleri oluyor. Anne ve babalar bütün gün hiçbir şey yemediğini düşündükleri çocuklarının neden olması gereken ağırlık sınırını aştıklarını anlayamıyorlar. Ama gözden kaçırdıkları bir nokta oluyor. O da; AKŞAM YEMEKLERİ

Akşam yemeklerinin sorun olmaya başlaması ise tamamen porsiyonların miktarlarından meydana geliyor.

Peki dengeli bir akşam yemeği ve gerektiği kadar porsiyonlar için neler yapılmalı?

1. ADIM:Öncelikle çocuğunuzun akşam yemeğine kadar ki, öğünlerinin zaman ve miktarlarına dikkat edin. Bütün gün boyunca güzel beslenmeyen çocuk, akşam saatlerinde olabildiğince acıkacaktır. Sadece çocuklar için geçerli olmayan bu kuralı kendinizden de epey yakından anlayabilirsiniz. Yani çocuğunuzun kahvaltı ve öğle yemeğini düzenli ve dengeli olarak yaptığına emin olun.

2. ADIM: Eğer ‘’okuldan geldiğinde akşam yemeği saatine daha zaman var’’ diyorsanız o zaman çocuğunuzun akşam yemeği gibi bir şeyler yapmasını engelleyin. Mesela tost alışkanlığı ya da ufak bir kahvaltı alışkanlığını meyve veya süt, yoğurt gibi daha hafif ve iştah tıkamayan besinlerle değiştirmeye çalışın.

3. ADIM: Makarna ile pilavı, makarna veya pilav ile ekmeği, çorba ile makarna veya pilavı aynı anda tüketmemesini alışkanlığı haline getirmeye çalışın.

4. ADIM: Televizyon ya da buna benzer meşgul olabileceği şeylerle birlikte yemek yemesini önlemeye çalışın. Çünkü başka şeylerle meşgul olan çocuk doyma hissini o sırada çok tartamaz.

5. ADIM: Zaralı olduğunu bildiğiniz şeylerden siz de uzak durarak ona destek çıkmaya ve yanında olmaya çalışın. Mesela sofranızda şekerli ve gazlı bir içecek bulundurmaktansa ayran, taze sıkılmış meyve suları bulundurmak ve kızartma gibi pişirme şekillerinden uzak durarak işe başlayabilirsiniz.

Diyetisyen Pınar Akkuzu