5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Cevabını bulamadığım bir sorun...

Question Cevabını bulamadığım bir sorun...

Merhaba Arkadaşlar;

Hayatımda bir süredir hayatımda ilk defa psikoloğa gitmeyi düşünüyorum. Gitmeden önce aklımdan geçenleri sizinle paylaşmak istedim. Üyelerin,zden ve özellikle uzmanlardan yorum bekliyorum. Bu yaşadığım sorun aslında inceleyince sadece bende değil etrafımdaki insanlarda da var.

öncelikle 23 yaşında bir erkeğim istanbulda yaşıyorum. Sorunum şu ki uzun bir süredir insanlardan kaçıyorum. Nasıl diyecek olursanız, aslında tam olarak bir kaçma değil ama kimse beni aramasın sormasın istiyorum. Kimse beni arayıp abi çayı koy ben geliyorum desin istemiyorum. İnsanlar yeterki beni bi yere çağırmasın diye dua ediyorum. Misal yanımda konuşuyor arkadaşlar işte okul çıkışı kebapçıya gidelim ordan da bi nargile çeviririz diyorlar ama ben o sırada hemen ya sallayacak bir yalan düşünüyorum( ki beceremem pek ) veya umarım beni çağırmazlar die dua ediyorum içimden. tek istediğim okula gidilecekse okul yoksa yapılacaksa ödev o da yoksa kendi kendime vakit geçirmek. Eskiden böyle değildim. İlk istanbula üniversiteye geldiğimde her gece her gece dışarlarda gezerdim. Bir sürü arkadaşım vardı, yeterki biri dışarı çıkalım desin ben orda biterdim, insanları yurduna göndermemek dışarda gezdirmek için elimden gelenleri yapardım. sonra gittikçe kabuğuma çekildim, çekildim,çekildim. Önce insanları aramayı bıraktım şimdi ise arasınlar bile istemiyorum. Telefonum çaldığında birisi bana uğrayacak veya dışarıya çağıracak diye direkt sinirlerim bozuluyor. okul çıkışında birileri umarım kolumdan çekiştirmez aptal bi kafede çay içmek zorunda kalmam diye dua ediyorum. Ama bunların yanında arkadaşlarımla bulunduğum vakitte çok eğlenceliyim, deli doluyum hatta çoğu zaman ilgi odağıyım. misal teneffüslerde, öğle yemeklerinde eğlence dinamiği yaratıyorum ama kimse dışarıya çağırmasın istiyorum en yakın arkadaşlarım bile.

Merak ettiğim psikolojik bir sorunum olabilir mi? Asosyalliğe doğru ilerliyor muyum yoksa asosyal miyim diye düşünürken aynı zamanda da bu sorunlarla hiç eşleşmediğimi de biliyorum. Çünkü sosyal ortamlara çıktığımda çok rahatım.

Bu yaşadıklarım normal mi yoksa bir sorun mu?

Eğer normalse şu beni rahatsız ediyor ki; İnsanlarla oturup -ki bunlar iyi arkadaşlarım- iki sohbet etmek yerine eve gelip kitap okumak,bilgisayar oynamak neden daha cazip gelir, bundan bir sene önce sohbet ederken gerilmeden şimdi neden böyle oldu bilemiyorum.... Rahatsız mıyım evet rahatsızım ama insanlarla da vakit geçirmek istemiyorum. bu süreçte bi bayanla da flört aşamasındayım sohbeti çekilmez demiyorum ama onunla bile dışarı çıkmak istemiyorum... ama kendime ayıracağım vakitten şu şekilde feragat edebilirim. Bir şişe şarap eşliğinde seninle film izlemek istiyorum derse o zaman atarım bi köşeye bilgisayarı da kitabı da

Bunun dışında kendimle ilgili şöyle bir bilgi vereyim. Belki bir uzman değerlendirirse faydası olabilir. Mesela maddi durumum orta düzeyde, krizden direkt olarak etkileniorum onu belirteyim. Türkiye'nin iyi düzeyde tabir edilen üniveritelerinin iyi bölümlerinden birinde okuyorum son sınıfım. daha önce de belirtmiştim iletişimim çok kuvvetli. Part-time iş arıyorum uzun süredir bulamıyorum bunun stresini yaşıyorum(gerçi şu an azaldı eskiden çok daha fazlaydı bu stres). Başka bilgi vermem gerekiyorsa verebilirim...

Cevaplarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler, umarım iyi bir vaka örneği olmuşumdur karşınızda saygılar sevgiler...

Cahillik Dönemi NAR_K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Canada

bencede bu durumun fazla asosyallikle alakasi yok ama buyuk bir sorun oldugunuda dusunmuyorum sonucta arkadaslarinla zaman gecirdiginde rahatmissn ve yanlz zaman gecirdiginde de gayet mutlusun yani kendini mesgul edebiliyosun baska islerle..
    belki biraz yanliz kalip kendini dinlemek istiyosundur, eskiden yaptigin seyleri omrunun sonuna kadar yapman gerekmez..isteklerinin ve duygularinin degismesini ve boyle bir duruma gelmeni normal buluyorum ben..belki bir sure sonra bu durumun da degisir..

Karar Dönemi

asosyallikten daha ziyade bir çökkünlük dönemini andırıyor durumun ama derslerini ve kendinle ilgili yapacağın şeyleri aksatmaman tam olarak bir çökkünlük yaşamadığını da gösteriyor. belki tükenmişlik diyebilirsin ki ara ara olur, belki maddi vb sıkıntıların varlığı ve belki de rutini bozma isteği de olabilir belkide yalnızsın ve hayatını tam anlamıyla paylaşabildiğin birinin eksikliği de olabilir. her insan dönem dönem buna benzer durumları yaşar. arkadaşlarınla biraradayken neşeli olman sıkıntılarını geriye atmak olarak da değerlendirebilirsin. bu durumlar senin özel-sosyal hayatını etkileyecek bir durumda ise ve uzun süreli ise bir uzmanla görüşmende fayda olabilir.

hayal peres
    Guest

evet arkadasim yazdiklarini pür dikkat okudum bana öyle geliyorki sen bi arayis icersindesin tabii bilemem ne hissettigini ama sanki öyle bi durum var gibi ama sen bunun farkinda degilsin yada farkindasin kararsissin bi zamanlar bende öyleydim kendimi senin dedigin gibi kabuguma cekdim iste dini kitap falan sonra namaza basladim sana bu duyguyu anlatamam yasaman lazim önce derin bi sessizlik olusuyor ne yaptigini yada ne yapacagini bilmiyorsun sonra beyninin bi kösesinden sinyal veriyor aslinda bu bize allahin bir lutfu kendimi hic bir zaman olmadigim kadar mutlu hissediyordum bak san bi örnek vereyim yasar alptekin mutlaka taniyorsundur hic tvye cikmiyor sesi solugu kesildi bide ne duyduk kendini dine vermis gecenlerdede hacdan döndü duymusundur ve onun adina inanki cok sevindim cünkü bu duygulari bende yasadim bende hacca gittim 1001 gece masallari gibi anlatamam dedimya yasaman lazim bu benim kanaatim bilemem belkide bekledigin cevabi vermemisimdir ama bence icini bi yokla yalniz insanlarla kopuklugunu pek anlayamadim hani belki seni kötü yola sürüklüyorlarsa o baska bencede uzak dur hattim olmayarak nama bu insanlar iyi birer fertse sana hic bir zararlari dokunmuyorsa uzak durmani gerektirecek bi durum yok tabiiki sen bilirsin benim sana tavsiye edeceklerim bunlar

Karar Dönemi _ZeuS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Belli değil

arkadaşım olayı zaten çözümlemişsin psikolojik bir probleminin de olduğunu düşünmüyorum çünkü içinde bulunduğun durumu her yönden değerlendirecek kadar mantıklısın.
    kanımca senin büyük hayallerin var ve bunları nasıl gerçekleştireceğini düşünüyorsun fakat birşeyler yapamadığından yakınıyorsun sadece.
    şöyle derin bir nefes al ve kendini yenile hayallerine odaklan.insanlarla ilişki içinde olmaya çalış unutmaki hayallerine giden yolda hep insanlar olacak.
    saygılar
    There is always some madness in love also always some reason in madness!