8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Neden Kabus ve Karabasan görüyoruz?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Neden Kabus ve Karabasan görüyoruz?

Uyku ve rüyada, beynin çağrışımla ilgili işlevlerinin arttığı görülür, neden sonuç ilişkisi rüyalarda bazen korunabildiği halde, genellikle algısal değişimlerle bozulur.

HABERBU.COM - Bir kişi bir çok kişi olabilir; zaten rüyaların uyku sırasında görülen halüsinasyonlar (varsanılar) olduğu, ama bu halüsinasyonların bilgi organizasyonu, gereksiz bilgileri unutma, uzun süreli hafızanın yerleşmesi, günlük psikolojik sorunların halledilmesi açısından çok önemli olduğu iddia ediliyor.

REM (rapid eye movement), uykunun evrelerinden biri olup uykunun sonuna doğru süresi uzayan bir dönem. Hızlı göz hareketleriyle belirlenen bu dönem rüyalarında yoğun dönemidir. REM uykusu engellendiğinde insanlarda halüsinasyonlar ve düşünce hataları ortaya çıkar.

Geç saatlerde görülen rüyalar hatırlanıyor

Gecenin erken REM'inde daha kısa ve sıklıkla gerçekle bağdaşmayan özellikte rüyalar olur. Daha uzun, hatıralarla ilişkili, dramatik, canlı rüyalar ise daha geç uyku periyodunda görülür. Sabaha karşı olan rüyalarda daha çok konuşma ve işitme fonksiyonları içerir. Bu rüyaların kontrolle bilinçli hale getirilebilecek rüyalar (lucid dreams) olduğu savunuluyor. Rüyaların bir zaman kavramı yok. Birkaç dakika içinde çok uzun sürdüğünü sandığımız garip, şaşırtıcı , korkutucu olaylar birbirini izler. Anlatırken birbirinden aslında çok kopuk olaylar hikayeleştirilerek birleştirilir.

Gayipten haber mi var?

Sabah uyanıldığında rüyadan dolayı çok mutlu olunduğu duygusu çok ifade edilmezken korkutan, bunaltan rüyalar daha net hatırlanır. Hatta bu derece ürkütücü rüyalar daha çok yorumlanmaya çalışılır. Bir şeylerin işareti olabileceğine inanılır. Bu nedenle rüya tabirlerine başvurulur. Rüya tabirlerinde de bir felaket haberi ifadesi varsa başlar yeni korkular, beklentiler. Bazen öyle bir kısır döngü olur ki böyle sıkıntılı bekleyişlerle içeriği değişerek başka kötü rüyalar görülür. Hatta hocalara danışılır, birkaç muskayla bu sorun çözülmeye çalışılır. Sabah daha uyanır uyanmaz telefonda rüyasını birilerine yorumlatarak rahatlamaya çalışılır. Bu da o kişinin kaygısının ne derece yüksek olduğuna işaret eder. Belki de hastalık sayılabilcek düzeyde bir kaygısı vardır ya da depresyonu vardır ve bu rüyalar da onların bir parçasıdır. Süreğen fiziksel hastalıklar, ağrılar halinde kişinin rahatsız uyuması ve rüyalarının iç açıcı olmaması olağandır. Bazen de rüyalar hastalığın habercisi olabiliyor şöyle ki, duygudurum bozukluğu olan bir hasta her manik dönem öncesinde rüyalarında sürekli koşan bir beyaz at tarif edebilir. Bu gayipten bir haber değildi raslında. Beyinde meydana gelen biyolojik değişimlerin göstergesidir. Depresyon, şizofreni, kaygı bozuklukları ve diğer psikiyatrik hastalıklarda sıklıkla kabus görülür ve ilaç tedavisiyle bu durumun düzeldiğini görürüz.

Kaygılar ve rüyaların tekrarlanmas

Her seferinde aynı rüyadan kan ter içinde uyanmak sizi canınızdan bezdirebilir. Bazen rüyanızda bağırsanız bile sesinizin çıkmadığını görürsünüz. Ölümden dönmüş gibi uyanırsınız ancak tekrar uyumanız mümkün olamayabilir. Bu durumun etkenleri travmatik üst üste yaşanan kayıplar olabilir. Kaygı çok yüksekse ve kişinin korkuları varsa zamanla panik atağa çevirebilir. Tekrarlayıcı rüya ya da kabuslar sıklıkla posttravmatik hastalarda olur. Erişkinlerin sıklıkla tekrarlayan rüyalarında tehlikeli bir durumla karşılaşma, tuzağa düşürülme, volkanik patlama gibi doğal afetler, dişinin düşmesi,kaybolması şeklinde rüya içerikleri vardır.

Çocukluk döneminde daha çok kabus görülüyor

Kabus içeriği korkunç rüyalardır. Çocukluk yaşlarda daha sık yaşansa da ileri yaşlarda da gözlenir. Kabus hoş olmayan duygular yaşatan tekrar yaşamaktan endişe duyulan bir durum. Kabus esnasında elektroensefalografide beynin ön bölgesinde hızlı beta dalgaları belirlenmiş. Hoşa gitmeyen durumlar için bazen' kabusum oldu ,,diye ifade ederiz. Sıklıkla hayatın bunaltılı, çatışmalı döneminde kauslar rüyalarımıza konuk olurlar. Özellikle çocukluk döneminde yaşanan kabuslar yetişkin yaşlarda yaşam boyu balkıldığında kadınlarda %92, erkeklerde %85 oranında gözlenmiştir.

Neden karabasan görülür?

Kabuslar daha çok uykunun ikinci yarısında yani gece yarısından sonra olurken karabasan uykuya dalmak üzere iken üzerinde bir ağırlıkla hareket edememe duygusu, yoğun bir korku ile yaşanır kısa sürede de düzelir. Kabuslar uyanınca hatırlanır ve tekrar uyumakta o kadar güçtür ki kabusa kaldığı yerden devam etmekten korkulur. Uyurgezerler de diğerlerini korkutur. Yarı uykuda yarı uyanıktır uyurgezerler. Sorulan soruları yanıtsız bırakırlar, garip davranışlar gösterirler. Bu halleri de onları gözleyeni korkutur. Karabasanın nedeni; uykudan uyanılmasına karşın REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.

Çığlıkla sonuçlanan rüyalar

Gece korkuları da , gecenin ilk saatlerinde olur. Kişi uykudan çığlıkla kalkar. Ter içindedir. Kalp atışları hızlanmıştır. Aslında uyanamamıştır. Uyandırılmazsa uykusuna kaldığı yerden devam eder ve sabahta ne olduğunu hatırlamaz. Oysa kabuslar en ince ayrıntısına kadar genellikle hatırlanır.

Tekme atma gibi davranışların anlamı nedir?

REM uykusu davranışı bozukluğu vardır ki yine yatak arkadaşını korkutan bir durumdur. 60-70 yaşlarında görülen bu bozuklukta da kişi gevşemesi gereken kasların aktivitesini koruması sonucu rüyalarının etkisinde tekme atabilir, yumruk savurabilir, eşinin boğazına sarılabilir. Geceyarısı boğazınıza sarılan birisi elbette çok ürkütür. Ama bunları yaşayan ya da yaşatan uyanmadığı sürece olayları hatırlamaz. Kabus için REM uykusunu baskılayan trisiklik antidepresanlar, gevşeme teknikleri ve psikoterapi önerilir.diğer uyku ya da rüya bozukluklarının da değrelendirilmesi gerekir.

http://www.psikoloji.gen.in
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Moderatör eliftetik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bilimsel açıdan evet doğru ama haberci rüyalar da vardır bundan kuran ayetlerinde de bahseder hz.yusufun rüyaları örneğin.

malum insan oğlu yaratılmışların en mükemmeli yani küçük bir alem bünyesinde herşey var tabi yüceldiği latifleştiği ölçüde başka frekanslara antenleri duyarlı hale geliyo ve
    o arada bazı kaçaklara maruz kalabiliyor

çok derin bir konu
    ONU BULAN NEYİ KAYBEDER

ONU KAYBEDEN NEYİ BULUR

BEN DOSTLARIMI NE AKLIMLA SEVERİM
    NE DE KALBİMLE SEVERİM
    OLUR YA KALP DURUR AKIL UNUTUR
    BEN DOSTLARIMI RUHUMLA SEVERİM
    O NE DURUR NE UNUTUR

Karar Dönemi joe_tanto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

haftada 3-4 kere olan mevzularda aynı nedene bağlıysa(kara basan vs vs..)bende gerçekten bi sorun var
    Yüce dağ başında yayılır atlar
    Yar mendil işlemiş ikiye katlar
    Mezarın üstünde beş karış otlar
    Bitmeyince gönül yardan ayrılmaz

Moderatör eliftetik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı joe_tanto Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    haftada 3-4 kere olan mevzularda aynı nedene bağlıysa(kara basan vs vs..)bende gerçekten bi sorun var

hem bedensel hem manevi önlemini al joe sorun kalmaz geçer

yani bu konuda tecrübeli kişilerden destek al
    ONU BULAN NEYİ KAYBEDER

ONU KAYBEDEN NEYİ BULUR

BEN DOSTLARIMI NE AKLIMLA SEVERİM
    NE DE KALBİMLE SEVERİM
    OLUR YA KALP DURUR AKIL UNUTUR
    BEN DOSTLARIMI RUHUMLA SEVERİM
    O NE DURUR NE UNUTUR

Karar Dönemi joe_tanto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı eliftetik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hem bedensel hem manevi önlemini al joe sorun kalmaz geçer

yani bu konuda tecrübeli kişilerden destek al
    kendimice önlemlerini almaya çalışıyoruz..bu konu hakkında bir çok şey okudum duydum..bilimsel olarak ilk defa okudum bu konuyu..

daha önceki hurafeler söyle:
    yatakta nimet yemişsin dökülmüş.yemek yeme yatakta
    havasız bi ortamda uyuma
    yatak ken dua oku vs vs vs..

not:bu arada adım güneş
    Yüce dağ başında yayılır atlar
    Yar mendil işlemiş ikiye katlar
    Mezarın üstünde beş karış otlar
    Bitmeyince gönül yardan ayrılmaz

Çıraklık Dönemi atomcekirdegi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Valla karabasan ve kabus konusunda ben de ziyadesiyle tecrübelilerdenim.
    Hatta daha bugün öğlen öyle bir kabus gördüm ki...Yalnız eskiden kabus gördüğümde uyanabilirdim şimdi karabasan gibi,ağırlık çöktürüyor,göz kapaklarımı açamıyorum,ağırlaşıyorum.Bugün de öyle oldu.Bilmiyorum neden bölye oluyor ama ,yani kendimi bildim bileli rüyalarım hep bi yere çıkar iyi veya kötü.O yüzden ben çok inanırım rüyalara...
    ARININ KUYRUĞUNA ZEHİR AĞZINA BAL VERİLMİŞTİR;NEYE TALİPSEN ONU ALIRSIN...

Karar Dönemi

Selamünaleyküm

zaten rüyaların uyku sırasında görülen halüsinasyonlar
    Yazının ikinci paragrafını bir kaç defa okudum. Paragrafı genel olarak anladım. Fakat bu paragrafta "hülüsünasyon" kelimesinin bu şekilde kullanılmasını ve özellikle bu cümleyi anlamadım. Rica etsem bu cümleyi özellikle açıklayabilir misiniz?

Karar Dönemi Sırma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Gökyüzü*-

Bende kabus gördüğümde uyandığımda rüyamı pek hatırlamam sadece kabus olduğunu biliyorum, sonrada halüsinasyonlar gibi şeyler oluyor ama gerçek mi yoksa rüyamı ayırt edemiyorum
    hayata anLam yükLüyorum ıııııııı[]ıı %99..